Daňové priznanie po zosnulom

jamila
4. feb 2020

Dievčence prosím o radu. Maminka mala živnosť na účtovníctvo a 8,12. 2019 nás náhle opustila. Bola som ju odhlásiť zo živnosti a zároveň som sa bola popýtať na daňovom úrade čo ešte treba urobiť. Vraj musím ako pozostalá /dcéra/ podať daňové priznanie do 8,3,2020 v písomnej forme tlačivo B .... ale aké údaje tam mám dať keď ja vôbec netuším aký mala príjem z podnikania ? ešte aj pracovala na dohodu ako účtovníčka v jednej firme na 4 hodiny denne tam mi potvrdenie k daniam vystavia. Ako postupovať ? ĎAKUJEM

evittam
4. feb 2020

@jamila No zistit ci nieco niekomu fakturovala.

ankaha07
4. feb 2020

Ahoj, potrebuješ zistiť príjmy aké dosiahla zo živnosti, no nie až tak podľa faktúr ako podľa toho či prijala aj všetky úhrady za tie faktúry, lebo ak jej niekto neuhradil faktúru tak to nie je jej príjem, potom si môžeš uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % z príjmov alebo preukázateľné - netuším, aké používala alebo čo sa viac vyplatí, ale keďže vy sa nevyznáte, možno by som išla do paušálnych výdavkov + zistiť výšku zaplatených odvodov do SP + ZP - to všetko dáte do daňového priznania typu B - čiastkový základ dane podľa § 6 a príjem z dohody dáte do čiastkového základu dane podľa § 5. Skúste na podnikajte.sk popozerať návody ako vyplniť daňové priznanie, to určite pomôže

tncka
4. feb 2020

@jamila ono najlepsie by asi bolo zohnat niekoho,kto sa vyzna a doniest mu vsetky podklady co najdes. Sama myslim ze to neurobis dobre,kedze netusis ako pises

moonlight1210
4. feb 2020

@jamila budes sa asi aj potrebovat dostat k jej vypisom z uctu, aby si videla, ktore faktury jej uz uhradili, kolko odviedla na poistenia, atd.

jamila
autor
4. feb 2020

@evittam
@tncka
@moonlight1210
@ankaha07 dievčatá ďakujem Vám aspoň za ako také objasnenie, K jej účtu sa dostanem jedine po dedičskom konaní ktoré môže byť aj za 3 mesiace. Ale už teraz viem že sa musím obrátiť na niekoho kto mi s tým pomôže a paušálne výdavky by bolo asi najrozumnejšie riešenie. Aj sa mi niečo marí, že to tak buď robila alebo mala v pláne. Veľa o tom podnikaní neviem mala asi 4 malé firmy a z toho jedna mala podvojné účtovníctvo a dokonca som presvedčená, že jej to platili v hotovosti ale v tej kope papierov čo po nej zostali sa to ťažko hľadá a hlavne je to tak čerstvá záležitosť prísť o milovanú mamu, že iba keď vstúpim do tej izby tak na mňa doľahne taká ťažoba že až. Jediné čo viem, že to musím nejak dať na poriadok. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za rady

jamila
autor
4. feb 2020

@hettinka V živnosti pokračovať nikto nebude a našťastie všetko čo v tom článku je už som vybavila ... zostáva podať to daňové priznanie ... a to veru netuším aké mala príjmy z podnikania, Ale tak si hovorím, že keď ho nejako podám samozrejme s pomocou nejakej pani účtovníčky a dám ho na nulu kto ju bude kedy ako zosnulú kontrolovať. A samozrejme ďakujem za pomoc

hettinka
4. feb 2020

@jamila ja som to kedysi zisťovala (pre prípad, moji rodičia tiež sú živnostníci) a vraj sa dá poveriť správca živnosti, ktorý do pol roka uzavrie živnosť. A aj bez prebehnutého dedičského konania by si sa mala dostať k účtom.
V podstate asi ako ti radia, zbalila by som všetky papiere z minulého roka a dala to urobiť nejakej ekonómke. Pozri všetky vystavené faktúry, sú očíslované a podľa toho to urobia. Náklady ak mala na prenájom, leasing alebo tak, alebo tie paušálne náklady ak nič také nemala.

jamila
autor
4. feb 2020

@hettinka našťastie v tom nieje žiadny leasing, prenájom a ani nič iné len jednoducho robila účtovníctvo z domu pár firmám a ešte teda pracovala ako dôchodkyňa na 4 hodiny ako účtovníčka. Takže určite to zbalím a dám ekonómke nech mi s tým poradí. Veľmi ste mi poradili aj tu a konečne mám trošku pocit že aj toto dám ♥

hettinka
4. feb 2020

@jamila určite to das. Veľa síl v ťažkom čase posielam.

jamila
autor
4. feb 2020

@hettinka veľmi pekne ďakujem 😘