Daň z nehnutelnosti pri kúpe nehnuteľnosti

3. jan 2022

Ahojte, keď niekto kúpi nehnuteľnosť, viem že je povinnosť podať čiastkové priznanie z dane z nehnuteľností. Ak to dotyčný nepodal, ale daň mu chodí každý rok platiť normálne príde výmer aj daň platí, tým pádom je to s katastrom prepojené či ? K čomu potom ta povinnosť podať si priznanie? Keď aj tak na meste vedia komu poslať platiť aké dane a za čo....

ivkazba
3. jan 2022

Nie, nie je to prepojené s katastrom. Tak ďaleko sme sa na Slovensku ešte nedostali.

Ak si sa stala vlastníkom nehnuteľnosti, podáš na mesto resp. obec daňové priznanie. Tlačivo v prílohe:
https://www.podnikajte.sk/assets/prilohy-v-clan...

Mesto ti vypočíta daň. Pozor, podávaš v meste resp. v mestskej časti resp. v obci, kde sa nachádza nehnuteľnosť, nie kde máš trvalý pobyt. Mesto ti pošle výpočet dane, ktorú zaplatíš do 15 dní. Ďalšie roky už daňové priznanie podávať nebudeš, bude chodiť iba šek, ktorý zaplatíš.

mojvlk
15. aug 2022

A neviete ako to je keď sme mali nehnuteľnosti 1/2 a 1/2, daňové priznanie som podávala v mojom mene za oboch po čase tento rok som už majiteľ len ja 1/1 musím podať na budúci rok nové daňové či už to nie je nutné?