Daň z nehnuteľnosti, daň z pozemku a viacero vlastníkov

29. okt 2020

Dobry den, rada by som sa spytala niekoho, kto ma skusenost - som spoluvlasnik nehnutelnosti a pozemku, na ktorom nehnutelnost stoji, akym sposobom Vam obec vyrubuje dane? Plati jeden spoluvlastnik za vsetkych spoluvlastnikov alebo kazdy spoluvlastnik sam len svoju percentualnu cast dane? Dakujem vopred za odpovede.

zabina27
29. okt 2020

zalezi ako si podate priznanie k DzN, tam sa vypisuje aj podiel. u nas napr. mamina ma podane len na seba a pritom spoluvlastnici bytu sme aj ja s bratom, a teda dan chodi len na maminu cela suma. co mame byt s manzelom, mame podane obaja 1/2, dan chodi obom polovica

autor
29. okt 2020

zabina27 Dakujem pekne za odpoved.

fely
27. jan 2021

@zabina27 Ahoj, možem sa opytat, ako ste vyplnili žiadost? ty a brat ste podpísali suhlas spoluvlastnikov? A tým padom cela suma chodi na maminu a podavala dan iba ona? dakujem

zabina27
27. jan 2021

@fely to si uz absolutne nepamatam, to uz su roky. ale ved ak zavolas na urad, tak ti isto poradia. pokial viem, je tam v udajoch policko na vyplnenie podielu, tam sa pise napr. 1/1, 1/2, ale neviem, ako sa to potom overuje

fely
27. jan 2021

@zabina27 dobre. Ďakujem. Zkusim zavolať.

qetka
27. jan 2021

@fely v kolonke “spoluvlastnik urceny dohodou” zaskrtnes ano.
10 • Spoluvlastník určený dohodou - uveďte „áno“, ak ste z počtu spoluvlastníkov uvedených v riadku 09
splnomocnený na podanie priznania aj za ostatných, resp. „nie“, ak uvádzate seba ako daňovníka za
svoju časť pozemku (svoj spoluvlastnícky podiel).
pri pozemkoch (oddiel II) c 10, pri stavbach na jeden ucel (oddiel III) je to c. 12...
Ostatni uz nemusia podavat, ak to jeden da na seba

fely
27. jan 2021

@qetka super! Ďakujem veľmi pekne!