Dá sa dať dcére priezvisko bez ová?

miskaga
29. mar 2014

Ahojte, chcem sa spýtať, či bude možné dať mojej dcérke priezvisko po otcovi, avšak bez "ová"...Nie sme však zosobášení, svadbu plánujeme do dvoch rokov..Ďakujem..

luba28
29. mar 2014

@miskaga na Slovensku nie,....

csenibaba
29. mar 2014

Dá sa aj moja dcèrka je bez ová,hoci ja mám na konci priezviska ová.

83lenka83
29. mar 2014

Ahoj, aj ja viem, že sa dá, mňa sa pred sobášom pýtali či chcem byť bez ova.

m_ij_ka
29. mar 2014

@miskaga áno, dá sa 🙂

ivinka77
29. mar 2014

@miskaga ano da v pohode

lilysk
29. mar 2014

@miskaga moje deti obe maju bez ova aj ja mam 🙂Nie je problem .

sarinka123
29. mar 2014

Samozrejme, ze sa da. Takto sme o mali aj my. Tym, ze sme neboli zobrati isli sme spolu na matriku, tam sme dostali
Papier, ze ked sa dieta narodi, bude mat otcove priezvisko, a este jeden súhlas, ze súhlasím ja, ako matka,
ze moje dieta bude nosit otcove priezvisko.
Na tom prvom papieri bolo v akom tvare bude pri narodení dietata písané priezvisko.
Ten papier vezmes do porodnice a ked bude chodit zapisovat taka teta s matriky, tak jej ten papier musis dat.
Ak by sa to nahodou nedalo, tak po porode ti tvar priezviska na tvoju žiadosť zmenia.
Ide to velmi jednoducho a do IP ti napisem ako mame zapísané meno.
Ked mala dcérka 2,5 roka mali sme krasnu svadbu.

adelusha
29. mar 2014

Neviem ake aktualne informacie maju ostatne prispievatelky ale: ked som sa vydavala pred 10 rokmi, zvolila som si priezvisko bez koncovky -ova, hoci sme obaja s manzelom Slovaci, aj do sobasneho listu nam napisali, ze sme sa dohodli ze nase deti budu mat priezvisko bez koncovky. Potom sme mali prveho syna, ten samozrejme koncovku nema 🙂 A pred 3,5 rokmi sa nam narodil druhy syn a ked bola pri mne v porodnici matrikarka po doklady, tak prisla na to rec a povedala ze medzicasom sa zmenil zakon a keby sme mali dceru, aj tak by sme jej nemohli dat priezvisko bez koncovky pokial by mala slovensku narodnost ako ja s manzelom. Jedine ze by sme jej do rodneho listu uviedli akukolvek inu nez slovensku narodnost. Mozno sa to uz odvtedy zase zmenilo, pisem len to co s cim som mala osobne skusenost 🙂

gladiola
30. mar 2014

@miskaga ja mam zahraničné priezvisko po mužovi, ale aj ja aj moje deti museli byť "ová" (úplne choré a uši drásajúce) pár dní, kým sme to za pár eur nezmenili na matrike. Mne behom týždňa od sobáša a dcérkam pri vyzdvihovani rodného listu po 4 dňoch od pôrodu na matrike. Ale museli sme tam byť obaja.

v_alika12
30. mar 2014

ano,da sa to (osobna skusenost) @luba28 mas inu skusenost. zmenilo sa nieco za posledne roky?

miskaga
autor
31. mar 2014

Vsetkým velmi pekne ďakujeme 🙂

luccki
25. feb 2019

Da sa to. Treba podat ziadost na matrike ze nechcete prechylovanie. Mne to dali vypisat rovno pred svatbou aby vydali sobasny list rovno bez ova, za to na matrike v petrzalke ma uplne zvozila matrikarka co tam otravujem ked dieta este nieje ani narodene. Tak malej vydaju rodny list a potom budeme musiet podat ziadost a vydaju potom dalsi rodny list. 🤦 Vdaka im za ochotu. Clovek nema co ine robit po porode..

luccki
25. feb 2019

Inak, zmena na bez ova nieje zmena mena a je bez poplatku.