Covid nahlásenie - nedodržiavanie karantény

17. mar 2022

Potrebujem radu. Nie som nejaký udavač ale jedna známa/kolegyna mi oznámila že je pozitívna. Po pozitívnom domácom samoteste. Na oficiálny pcr ani AG sa neprihlasila a dokonca ani sa neplánuje. Nedodržiava karanténu a chce ísť normálne do práce. Existuje spôsob ako jej v tom zabrániť? Pracujeme na jednom mieste. Nemôžem si dovoliť byť pozitívna a nakaziť svoju rodinu.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
uhnakova
17. mar 2022

tak v podstate nemas co urobit. Ona v pripade kontroly moze popriet, ze by doma nejaky test robila. A ked nebola na PCR, podla mna sa nebudu ani unuvat z RUVZ na kontrolu, lebo nemaju co kontrolovat.

dzulli1980
17. mar 2022

To ešte niekto sleduje toto? ... veď ten COVID-19 máš všade ... isto ďalších minimálne dvoch kolegov máš pozitívnych, ani o tom nevieš ... mnohí pozitívni sa ani nepriznajú a veselo chodia a šíria ďalej ... a možno si ho už aj Ty prekonala, ani o tom nevieš ... a čokoľvek urobíš v tejto veci, nálepka "udavač" Ti zostane veľmi dlho.

ddaassuullaa
17. mar 2022

@dzulli1980 ano sleduje, takto totiz kolegovi (je to este dost cerstve) v nemocnici skoncili svokrovci a male dieta, lebo sebcov bez trosky ohladuplnosti je stale dost. Je ok, ze niekomu je jedno, ako dopadne on, ale nie je ok, ak nerespektuje ostatnych a sposobi im problemy, ktore byt nemuseli. Pozeram sa na to cez tento konkretny pripad a nie je mi to jedno. Svokor mu mal odkladanu operaciu pol.roka a nakoniec ani nemohol na nu nastupit, lebo skoncil v nemocnici s tazkym covidom. Dufaju, se sa operacie dozije🙏

Autorka, poradit neviem, tazko povedat ako sa kto zachova, ale drzim palce, nech sa to vyriesi k obojstrannej spokojnosti bez chorob✊️

vevesh
17. mar 2022

Nech ma niekto opravi- ale nie je ockovany jedinec bez priznakov aj ked pozitiviny iba dobrovolne v karantene? A momentalne s ohladom na priliv ukrajincov-220tisic ludi, ktori okolo testovania a ockovania ani nepresli, si myslis, ze niekto sa tym bude zaoberat?

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tosomja
17. mar 2022

@dzulli1980 hnevala by som sa, keby niekto prišiel zámerne do mojej blízkosti ako pozitívny. Ale ako pises, zrušili povinné testovanie, nepotrebuješ test keď máš status prekonaný, očkovaný a domáci test si urobí, no už nerieši, kým ho nezlozi do postele.
Uvidíme ako ďaleko zájdeme týmto spôsobom, že to bude každému jedno. Bodaj by každý mal bez príznakov, nie ako ja a moje deti, že sme sa tomu vyhýbali 2 roky a teraz dva týždne som sa nevedela pohnúť z postele s teplotami, bolesť hlavy a celého tela, moje deti to isté.
A ja by som jej povedala, priamo kolegyni ci je normálna, verejné ohroziť a nakaziť ostatných..

matkahelka
17. mar 2022

ja k tomu len tolko, ze polovica ludi je aj po tej trapnej 5-dnovej karantene infekcnych. a nijako sa to nekontroluje. ak je clovek bez priznakov, automaticky konci karantenu. my sme sa presne od takeho cloveka nakazili cela rodina, 3x ockovany, po 5 dnovej karantene a nakazil vsetkych 8 ludi, s ktorymi bol v kontakte. rata sa tu s rychlym a kompletnym premorenim celej krajiny, takze preto len ta 5-dnova karantena, preto uz nekontroluju dodrziavanie karanteny. a neviem, ci si postrehla, ale sam lengvarsky sa na otazku, preco ukrajincov netestuju odpovedal, ze v tomto stadiu pandemie to - citujem - nema zmysel.

vevesh
17. mar 2022

@lubka261 no tak v tejto faze je to jedno, kedze je to na baze cestnosti a dobrovolnosti. Nikto ta nemoze prinutit ist sa otestovat, ak si ockovana🤷‍♀️takze treba ratat s tym, ze kazdy viac menej dostane koronu ci uz bezpriznakovu alebo s priznakmi...

kluska
17. mar 2022

teraz uz korona nie je, uz je len vojna... koronou uz v telke nestrasia, tak by si sa ani nemala bat, prijimaju utecencov jedna radost, ludia si ich beru domov a vobec netusia, ci su ockovani, prekonani, testovani a ani na tom nezalezi, ziadna karantena, vacsina ani masky nema a chodi takto vonku, po obchodoch... im sa nic nepovie, ale nech skusi toto robit slovak... to je slovensko, potom tu mame aj take krajiny, kde sice korona stale je, ale uz nemaju ziadne opatrenia, uz len je vojna a pomedzi to nespokojnost obcanov s ratucimi cenami za elektriku, benzin a potraviny. Skus sa dostat viacej do pohody, idu teplejsie dni, uzivaj si slniecko a svoju rodinu, choroby tu stale boli a budu, akurat mozes popravovat viacej na svojom zdravi a odkladat si peniazky na drahsi zivot. pekny den

majamat
17. mar 2022

@dzulli1980 a aj mnohi to ani nevedia, ze su pozitivni, lebo pri Omikrone sa stava, ze testy neukazu.

luccija
17. mar 2022

@matkahelka ten človek ešte mal nosiť respirator 5 dni a nie hneď sa s každým stretnúť.Ale ako píšeš ..ide o premorenie nech je pokoj preto aj deťom už netreba v škole ruska nič...tiež som si myslela, že už to nechytime a stačili 2 dni v skole po prázdninách a sme celá rodina v posteli.
A už dnes mi mama hovorila, že je ďalšia mutácia

matkahelka
17. mar 2022

@luccija ano, mal.a kto realne ten respik po karantene nosi? deti v skolach uz nenosia ani ruska, nieto respiky. po kontakte s pozitivnymi spoluziakmi nejdu do karanteny. nie som konspirator, ale s ohladom na tieto nase (ne)opatrenia ma nikto nepresvedci- je to tak nastavene preto, aby sa krajina cim skor komplet premorila.

daasena
17. mar 2022

Ja si myslím, že ľahostajnosť je jedna z najbežnejších vlastností nás Slovákov. V praxi - takýto ľudia rozmýšľajú spôsobom, že keď to nezabije mňa a moju rodinu, je to v pohode, to že môžem nakaziť niekoho, koho to môže priviesť na ventilačku, alebo až do hrobu (poznám osobne pár ľudí čo takto skončili), no a nech.. to nie je môj problém. Majú mať dobrú imunitu ako ja. Áno, je to sebecké. Ale sebeckosť je ďalšia bežná vlastnosť Slovákov a s tým nespravíš nič. Alebo skús 😉✊

feketka
17. mar 2022

Neviete mi povedat, ci mam byt v karantene ak mam doma pozitivneho muza? Ja som koronu mala pred mesiacom a nie som ockovana...Na mna karantena teraz neplati,ze? Uz som jelen zo vsetkych opatreni.

poopsie
17. mar 2022

Ja neviem, očkovaná určite si.. Tak nepanikar... V takom anglicku by si asi zosalela, tam sa nikdy nenosil respirátor, nenosia sa rúška, všetko funguje a zrušili uplne celú karantenu 🤦‍♀️

zarrinka
17. mar 2022

@matkahelka no napríklad ja nosím po karanténe poctivo respirator pretože aj keď som ok istota je istota. Treba byť ohľaduplný...
A áno, premorenie a prekonanie je kúzelná formulka. Škoda však len,že väčšina ľudí nemá po prekonaní žiadnu imunitu teda protilátky...
A autorke témy: ja by som tú kolegyňu tak sfúkla, že by si to veľmi dlho pamätala. Pretože je rozdiel ak je niekto pozit bez príznakov a teda nevedomky môže vírus šíriť ďalej a rozdiel ak niekto vedome ohrozuje okolie...

matkahelka
17. mar 2022

@feketka nie, nemas karantenu, pokial si bez priznakov. ockovanie a prekonanie sa berie na rovnako.

matkahelka
17. mar 2022

@zarrinka v cechach na to bola ofiko studia, u nas sam Sabaka mal na svojom profile, ze na upv nemali nikoho, kto by uz covid niekedy prekonal. takze zrejme nejake protilatky po prekonani su. co sa nakazy teraz pri omikrone tyka, je uplne fuk, ci prekonany, ci plne ockovany. ide to rad radom.

angeliska
17. mar 2022

@lubka261 nie vsade to plati, ze bezpriznakovy musi do karanteny

zarrinka
17. mar 2022

@matkahelka áno, upv viem. Zas ale každý prekonaná ochorenie inak a inak ho zvláda aj s možnými postcovid problémami. Ako píšeš, nič už nie je istota. Za mňa ale prevencia je aspoň to jediné čo môžme spraviť

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
angeliska
18. mar 2022

@lubka261 samozrejme ze o slovensku
Ja ako zdravotnik a manzel ako vojak v pripade bezpriznakovosti do roboty chodit musime

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
angeliska
18. mar 2022

@lubka261 tak zas sa na to netreba pozerat tak "hystericky" nakazeny clovek moze ist do obchodu, lekarne drogerie, cize aj ked didrziava karantenu, moze ist nakupit zakladne potreby do najblizsej predajne
Cize hocikde mozte stretnut cloveka s covidom, aj v autobuse
Dalsia vec je ze moze byt hocikto pozitivny a bezpriznakovy a nevie o tom, ak nwma vedomost ze bol v kontajte s pizitivnym a sam nema priznaky, tak sa predsa testovat nebude, dalsia skupina su ludia ktory maju mierne priznaky nachladnutia a test ukazuje negativitu, no mozu byt pozitivny aj oni, takze do prace chodia, nadcha predsa nie je dovod na PN, takze fakt to netreba zbyticne dramatizivat a poukazobat na druhych.
A dalsi pripad konkretne nas
Ja sim mala covid pred mesiacom, dcera ho dostala po mne o 6 dni, manzel to doma nechytil, ale o 2 tyzdne po dcere to doniesol z roboty, mala dcerka co bola neustale pri nas doma to nechytila vobec