Covid a pandemická PN

zuzana061215
1. jan 2022

Dobrý večer

Dcérka 2r. 3m je Covid pozitívna
8m synček ja a manžel zatiaľ negatívny.

Chcem sa opýtať ako je to teraz? Ideme na PCR som s dcérkou na RD lebo som nemala nárok na materskú.
Môžem s ňou byť na na pandemickej PN nakoľko na Sociálnej poisťovni treba cez net vypísať žiadosť o PN.

ivkazba
1. jan 2022

PN? Veď ty si zdravá. PN je pre dospelého, ktorý je chorý a nemôže ísť do práce. Ak je choré dieťa a rodič kvôli tomu nemôže ísť do práce, chodí sa na OČR. Píšeš, že si na RD. Ak popri RD aj pracuješ a máš aktívne nemocenské poistenie, môžeš ísť na OČR. Ak nepracuješ, tak si normálne na RD, žiadna očr ani pn.

veronikaszabova
1. jan 2022

@zuzana061215 pandemicka PN??? Na dieta?

ruzasipova
1. jan 2022

Iba ak popri rodicovskej pracujes, mozes poziadat o pandemicku OCR. Ak si normalne na rodicovskom, nevznika tie ziadny narok.

sasa1310
1. jan 2022

však si na rodičovskej. Si doma s 8mesačným tak či tak. Tak čo chceš preboha

zuzana061215
autor
1. jan 2022

@veronikaszabova nemám šajnu ako to chodí prvý x sme v tomto stave preto sa pýtam. Pretože jedna známa je na RD a poberala PN na dieťa. Ja tie peniaze nepotrebujem ide o to či To mám niekde nahlásiť alebo čo.

zuzana061215
autor
1. jan 2022

@ruzasipova ďakujem za normálnu odpoveď ❤️

veronikaszabova
1. jan 2022

@zuzana061215 na dieta mohla jedine tak poberat OČR, pokial ma aktivne NP

letfenixa
1. jan 2022

@zuzana061215 "jedna známa" 🙄. Ak počas trvania RD pracuje, mohla byť na OČR s dieťaťom.

sasa1310
1. jan 2022

@zuzana061215 PN sa na dieťa neberie. OČR sa berie na dieťa. Ale obe dávky predsa poberajú len tí, ktorí pracujú.

ivkazba
1. jan 2022

@zuzana061215 jedna známa je na RD a poberala PN na dieťa. Nie, určite nepoberala PN na dieťa. PN znamená práceneschopná. Ako píšem, PN je pre pracujúceho, ktorý je chorý a nemôže ísť do práce. Zrejme tomu známa nerozumie a povedala ti hlúposť. Mohla poberať OČR (ošetrenie člena rodiny) ale aj to v prípade, že popri RD pracovala alebo si dobrovoľne platila nemocenské poistenie, inak na OČR nie je nárok.

zuzana061215
autor
1. jan 2022

@sasa1310
@ivkazba to že som nemala nárok na Materskú s malým neznamená že som Sociálny prípad..lebo sa so mnou tak bavíte milé žienky ! Ja som sa pekne opýtala neviem ako to chodí čo sa týka covidu.

ivkazba
1. jan 2022

@zuzana061215 prosím? Kde som napísala alebo naznačila, že si sociálny prípad? Normálne som ti vysvetlila ako funguje PN a OČR.

veronikaszabova
1. jan 2022

@zuzana061215 ale tu nejde o kovid - tu ide aj o obycajne osetrovne a PNku. Na ne mas proste narok len vtedy, ked mas aktivne NP. Ty nemas, tym padom nemas na ne narok

zuzana061215
autor
1. jan 2022

@zuzana061215 a ešte jedna vec. Keď už ste sa tak do mňa pustili. Áno pracujem, dokážem byť doma s malým aj s malou a ešte popri Tom pracovať na dohodu. Preto som sa opýtala. A nakoľko som nebola počas práce na PN alebo OCR neviem aky je v Tom rozdiel alebo čo sa poberá v akom prípade.

sasa1310
1. jan 2022

@zuzana061215 haló, skludni hormón. Sme ti normálne odpovedali ako to je.
Keby si trošku rozmýšlala, tak by ti doplo, že budeš rovnako naďalej doma aj s covidom tak ako si bola bez covidu. Prečo by ti mal štát za to platiť. Tak sa nerozčuluj. Nikto ti tu arogantne nepísal. Ty si teraz arogantne odpovedala.

sasa1310
1. jan 2022

@zuzana061215 ale veď každý pracujúci človek predsa vie, aký je rozdiel medzi PN a OČR a kedy sa tieto dávky čerpajú

pallacinka29
1. jan 2022

@sasa1310 vidis, evidentne nie… ludom chyba absolutny zaklad, vseobecne znalosti nula bodov…

martinkatinka
1. jan 2022

@zuzana061215 si socialne negramotna. Ked mas nejaky zamestnanecky pomer, mala by si vediet, co kde a ako treba, treba sa v tomto dovzdelat. To je dobra rada. Vsetko co ti tu pisali, je pravda. neber to v zlom, boli to dobre rady, tak nebud arogantna.

nikaeli
1. jan 2022

@zuzana061215
PN = práceneschopná -> nemôžeš chodiť do práce, lebo si chorá -> vystavuje tvoj lekár
OČR = ošetrovanie člena rodiny -> tvoje dieťa ak si zamestnaná a kvôli chorobe dieťaťa nemôžeš ísť do práce -> vystavuje pediater

pandemické dávky už nie sú (pre chorých na C19 platí klasická maródka), ostala len karanténna OČR v prípade, že ti deti chodia do MŠ (a prvý stupeň ZŠ) a tá je zatvorená z dôvodu vyššej pozitivity (zamestnancov, žiakov) a ty si teda so zdravým dieťaťom doma 😉

pracuješ na dohodu z domu alebo niekam fyzicky chodíš? my keď sme mali Covid, manžel bol chorý a pracoval z domu na HomeOffice.. teraz pracuješ alebo si iba na rodičáku? ak si s deťmi doma, nárok na OČR ani na PN nemáš..

luliu
1. jan 2022

@zuzana061215 ak pracuješ na dohodu a platíš si odvody, môžeš čerpať ocr. Ak nepracujes a si doma na RD, nemôžeš čerpať OCR

lienka.7
1. jan 2022

@zuzana061215 pokial mas dohodu a platia sa ti odvody tak v tim prípade mas aktívne NP a môžeš byt s dieťaťom na pandemickej OCR. otazna je však etická otázka, nakoľko si tak ci tak doma, čiže reálne nie si v praci. (Pokial si teda nechceš len "prilepsit".)