Čo všetko musíme vybaviť pri narodení drobca v Nemecku?

stanislava221
19. apr 2016

Ahojte. Hladam nejake mamicky, tehulky, ktore by mi vedeli poradit co vsetko treba vybavit pri narodeni drobca v Nemecku. Na co vsetko mam narok, kam vsade treba ist. Taktiez by som bola rada keby niekto povedal ake je to rodit tu v Nemecku. Ako to prebieha v nemocnici. Ja som v 6mesiaci. Mam tu doktora aj Hebamne. Ale vsetko je to po prvykrat a cudzie pre mna. Nema mi kto potadit,pomoct.Zijem tu s priatelom uz 2hy rok. Ja odkedy som tehotna tak nepracujem ale stále som zamestná pod firmou. Budem rada ak mi niekto poradi co a ako. 🙂

saska.t
19. apr 2016

@stanislava221 Od doktora dostanes datum odchodu na matersku,od zdravotnej poistovni dostanes dopis,kde ti vsetko napisu,ak si pracovala v DE 12 mes. v kuse dostanes matersku 6 tyzdnov pred porodom a 8 tyzdnov po porode (normalne plny plat)mas narok na kindergeld (detske pridavky),ku ktorym potrebujes papier -potvrdenie o narodeni dietata a po obdrzani rodneho listu ho musis dolozit na urad tzv. Familienkasse v najblizsom okoli,dalej mas narok na elterngeld (rodicak) po dobu jedneho roku ,ktory cini 65% z tvojho cisteho platu. Rodit v nemecku je luxus,nikto ta do nicoho nenuti a citis sa viac ako v hoteli nez v nemocnici,vela by ti mala povedat hebamme.

stanislava221
autor
19. apr 2016

saska.t Ďakujem za odpoved 🙂 to potvrdenie o narodeni dietata dostanem v nemocnici? Ale rodny list musim vybavit na slovensku alebo nie? A nevies ako to funguje ked chce ísť aj otec na matersku. Pocula som ze ma narok ísť na 2 mesiace . Hebamne mi povedala, ze neskor pride a vysvetli mi ako co funguje. Ale rada by som to pocula od nejakej rodacky 🙂

saska.t
20. apr 2016

@stanislava221 potvrdenie o narodeni dostanes pri prepusteni z nemocnice a samozrejme poziadas aj o nemecky rodny list, ten ti musia vydat v mieste narodenia aj ked prcek nebude mat de obcianstvo, nechaj si vystavit hned 2ks kedze slovenska strana pozaduje na vystavenie sk rodneho listu original de rodneho listu. Ano aj otec moze na matersku ale viac menej sa to neoplati kedze on dostane tie 2 mes. len 65% z platu a ty tie 2 mes nedostanes nic kedze 2 ludia nemozu byt sucasne na materskej s jednym dietatom. Alebo sa to robi tak ze otec ide na matersku ked ma dieta 13-14 mes kedy uz zena skoncila poberanie Elterngeld. Chlap moze matersku poberat do 15 mes veku dietata, ale to ti lepsie vysvetli Hebamme 😉

stanislava221
autor
22. apr 2016

@saska.t velmi si mi pomohla. 🙂 dakujem. 🙂 a treba drobca prihlasit na pobyt na Burgeramt ? Tu dostane teda nemecky rodny list a na slovensku treba vybavit slovensky? A potrebujem nejake papiere okrem rodneho listu ked chcem cestovat s nim na slovensko? Citala som ze treba ces.pas. Ale k tomu potrebuje slovensky rodny list a ten kym sa vybavi to trva cca 3 mesiace. Vsak Hebamme mi snad vsetko este vysvetli. Ale je dobre pocut to po slovensky 🙂

saska.t
25. apr 2016

@stanislava221 niekde treba prihlasit niekde nie,kazdy bundesland ma ine zakony,musis tam len zavolat a spytat sa u nas posielaju hned info z nemocnice na radnicu. Tu dostanes nemecky rodny list a na slovensku poziadas na matrike v mieste tvojho trvaleho pobytu o slovensky rodny list. No s pasom to bude zlozitejsie,normalne by si mala zavolat na slovensky konzulat v mnichove alebo myslim aj v berline je a dohodnut sa s nimi,ony ti ho vedia urobit ale dlho to trva,bez pasu by si nemala s malym cestovat,toto som ja riesit nemusela ,kedze moje deti maju obe obcianstva,takze tu som na pockanie dostala nemecke pasy.

stanislava221
autor
29. apr 2016

@saska.t s tym cestovnym pasom je to zle. Kym sa to vybavi. A treba k tomu slovensky rodny list. Snáď sa najde nejaka moznost ako cestovat aj bez toho.

stanislava221
autor
2. máj 2016

@saska.t chcem sa spytat este nieco. Mozno budes vediet poradit. S priatelom nie sme zosobaseni. Pocula som ze tu sa dava v takych pripadoch automaticky meno po matke a nie otcovi. Že si nemôžem vybrat. Je to pravda?

yanni
2. máj 2016

@stanislava221 nie je. Chodte este pred porodom na Jugendamt a vybavte Vaterschaftsanerkennung a spolocny Sorgerecht. Pri vypisovani papierov na RL udate priezvisko otca ako priezvisko pre dieta a to bude mat aj v RL. Inak, bez Vaterschaftsanerkennug je samozrejme meno po matke. Logicke, kedze otec ESTE neuznal otcovstvo.

stanislava221
autor
2. máj 2016

@yanni Dakujem za odpoved 🙂 moc mi to pomohlo 🙂

yanni
2. máj 2016

@stanislava221 nemas za co. Rado sa stalo.

dadka2108
8. dec 2016

Ahojte mamičky.Potrebovala by som nejake informacie.6.4-17 mam termin porodu a do vtedy potrebujem pozistovat naco vsetko mam narok kedze rodit budem v Nemecku.Zmluvu mam podpisanu od 11.9.2015 ale pracovala som do 15.8 2016 dalej som na rizikovom,vypoved nemam...Dalsie co by som potrebovala vediet.V januar a chystam na SVK vybavit duplikAt apostilu rodnych listou plus pasy,treba mi este nieco?A priatel musi vybavit priznanie otcovstva na SVK alebo DE?.Dakujem krasne

stanislava221
autor
8. dec 2016

@dadka2108 ahoj. Mne sa v auguste narodil v Nemecku syncek. Uz som konecne vsetko vybavila. Kde v De si? Rada ti na vsetko odpoviem. Napis mi spravu 🙂