Čo všetko musím vybaviť, keď som tehotná?

27. apr 2021

Ahojte dievčatá, prosím poraďte mi...
Som tehotná a naozaj neviem čo robiť, ako ďalej...
Budem mat od doktorky nejaký papier, že som tehotná...
A tu je ten môj problém... Čo všetko mám potom vybaviť? Kam ísť?... Je toho naozaj veľa?☹️
Mam nevoľnosti každý deň a nedokážem si predstaviť teraz behať po úradoch atď...
Kam všade treba ísť a nahlásiť, že som tehotná atď?...
Nepracujem tak o prácu nič písať nemusíte...
Ďakujem za odpovede

any_soj
27. apr 2021

Ahoj. Nikomu nemusíš nahlasovať, že si tehotná. Len zamestnávateľovi (ani to sa nemusí, len je to výhodné) - ale toho nemáš, takže nič nemusíš 🙂

autor
27. apr 2021

@any_soj ani na úrad práce neísť?

aurorastone
27. apr 2021

nie ani na upsvar, tam si najbližšie budeš žiadať až o rodičak ak teda nebudeš mať nárok ma materskú vobec

veronice
27. apr 2021

Uzivaj si tehotenstvo. Po uradoch budes behat az pred nastupom na matersku (ale to je len jeden papier) a potom az po porode 😉 tam je toho viav ale ujo google poradi kam s cim ist 😉

medeaa
28. apr 2021

Hlavne klud 🙂 nic take extra nemusis. Ale ak si registrovana na urade prace, odporucam tehotenstvo im oznamit. Budu od teba pytat iba nascanovanu (odfotenu) prednu stranu tehotenskej knizky, termin porodu, aky ti urcil lekar, to je cele. Urcite ta ponaviguju.

lenkakravcova
28. apr 2021

Tehotenský príspevok.

andula1988
28. apr 2021

@lenkakravcova nepracuje takze zrejme narok nebude

hviera81
28. apr 2021

a uz si si pozerala, pocitala ci budes mat narok na matersku?
ine nemusis vybavovat, ale ak chces matersku, tak treba dobrovolne odvody.

autor
28. apr 2021

No, skončila som školu a nikde som nepracovala takže na materskú asi nemám, ale... veď sú tam nejaké prídavky alebo niečo iné, nie?... Tak preto sa pýtam, že ako kde to ohlásiť...

hviera81
28. apr 2021

ak budes platit 26 tyzdnov dobrovolne odvody, tak matersku mat mozes. skus sa spytat na socialke kde byvas.
pridavky su 25 eur, takze to ani nepocitaj, a rodicovsky prispevok - ak matersku mat nebudes tak to bude 270e

andula1988
28. apr 2021

@hviera81 tych 26 tyzdnov by sa oplatilo ale predtym by musela splnat podnienku 270 dni NP ..... alebo sa mylim?
A to dnp by sa muselo zalozit najneskor nejako v 6TT myslim, info som citala u p.Mihala

hviera81
28. apr 2021

@andula1988 vtedy myslim netreba 270 dni....
ano, myslim tak nejak to vychadza, na ten 6tt (ale treba pocitat s rezervou...), ja ked som si pocitala, tak mi to vyslo cca tak, ze hned po pozitivnom tehotenskom teste keby som si dala to dobrovolne, tak som ok. a tam si ty urcujes vysku odvodov, a tym padom mozes mat vyssiu matersku.
ako najlepsie sa spytat niekoho, alebo na socialke, ja som o tom teraz vela citala, ale na 100% ti to neviem povedat.

andula1988
28. apr 2021

@hviera81 myslim, ze treba splnat aj tych 270dni ..... ja mam dnp aby som mala narok na materske ale mam predtym dost odpracovane

any_soj
28. apr 2021

Rodičovský, prídavky na dieťa aj príspevok po narodení sa rieši až po pôrode.

hviera81
28. apr 2021

@andula1988 toto mi dnes odpisali, hoci toto nebola moja otazka 😀, ale je tam aj toto

Fyzická osoba, ktorá je dobrovoľne poistená, si určuje vymeriavací základ na platenie poistného sama v rozmedzí od minimálneho vymeriavacieho základu do maximálneho vymeriavacieho základu. Od 1.1.2021 je výška minimálneho vymeriavacieho základu v sume 546,00 EUR a suma maximálneho vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie je vo výške 2184,00 eur. Výška materského je 75% z vymeriavacieho základu. Výška materského sa určuje z minimálneho vymeriavacieho základu, ak dobrovoľné nemocenské poistenie fyzickej osobe trvalo do vzniku nároku na materské nepretržite menej ako 26 týždňov. To znamená, že ak dobrovoľné nemocenské poistenie netrvá aspoň 26 týždňov do vzniku dôvodu na poskytovanie nemocenského, materské je približne vo výške 410 eur na mesiac.

andula1988
28. apr 2021

@hviera81 ano to viem, ze musi trvat min 26tyzdnov aby materske bolo ratane z vymeriavacieho zakladu aky si urcis.... ale v podmienkach na ziskanie materkej je 270dni NP za posledne 2 roky, DnP alebo byt v ochrannej lehote ....
myslim, ze aj to k tomu este treba .... @petamich ty nahodou nevies poradit?

hviera81
28. apr 2021

@andula1988 ja na tom nie som takto, ako som pisala, citala som tuto cast iba okrajovo....

hviera81
28. apr 2021

@andula1988 ale ano, teraz som to precitala, mas pravdu, treba aj 270 dni.

1342
28. apr 2021

Ahojte...Viete poradiť aj mne ako to budem mať ja ?zamestnaná som takže spĺňam 270dni NP ale mám zmluvu len na štyri hodiny,počula som o Tom že mám nárok na materskú a keďže mi vyjde nižšia ako RP tak UPSVaR by mi mal doplácať do výšky rodicaku....funguje to takto?

andula1988
28. apr 2021

@1342 ano je to tak 🙂 a tehotensky by mal tiez platit aj v tomto pripade

1342
28. apr 2021

@andula1988 a doplácať mi budú do 380€ alebo do toho nižšieho?tým že som zamestnaná mala by som mať ten vyšši

andula1988
28. apr 2021

@1342 do tych 380 materska .....

petamich
28. apr 2021

@andula1988 je to tak ako ste napokon obe usudili 🙂 treba tych 270 dni

autor
28. apr 2021

Takže ženy.... ak som nepracovala tak jediné čo dostanem je tých 25 e a 270e?

petamich
28. apr 2021

ano presne tak - v pripade ak nemas splnene tie podmienky spominane vyssie, tak narok nemas ani na tehotensky prispevok ani na matersku ani na vyssi rodicak, cize v tomto pripade si treba po narodeni dietata poziadat o prispevok na dieta (kocikovne), rodinne pridavky a rodicovsky prispevok

autor
28. apr 2021

@petamich no dobre... A tie peniaze keď mi budu chodiť na účet tak to sa pýtam, že komu to oznámiť... 😁

petamich
28. apr 2021

asi nechapem otazke 🙂 dieta sa narodi - a treba ist na UpSvaR a podat si ziadost o rodicovsky prispevok, sucastou ziadosti je aj sposob vyplaty = na ucet, vyplnis tam cislo uctu a nasledne ti poslu vyjadrenie vratane priznanej vysky a zacnu ti davku poskytovat, o prispevok na dieta sa ziada az po dovrseni 28 dni dietata, tam tlacivo potvrdzuje aj gynekolog, ze si chodila pravidelne na prehliadky atd. a to sa potom tiez posiela/zanesie na prislusny urad

a ked pojdes najblizsie hlasit sa svojej pani na urade, tak jej povedz, ze si tehotna ale ona davky na starosti nema, takze ziadat budes standardnym sposobom

95kristina
14. máj 2021

ahojte 🙂 ak som spravne dufam ze som pretoze som tu kratko .. tak by som mala par otazok ak by ste si na mna nasli chvilocku cas
Zijem v Nemecku blizko Mnichova uz styri roky, od 25.marca som doma pretoze sme s priatelom zistili ze budeme rodiciaaa a lekar mi ihned vypisal papier do prace ze nesmiem pracovat vzhladom na to ze som pracovala iba na nocne smeny ❤
Nemam tu nikoho normalneho kto by mi vedel poradit 😕
Kedy by sme malli zacat vybavovat papiere ohladom babatka a kde zacat lebo som z toho uz nervozna na google ked chce clovek nieco najst jakeby sa to vsetko stratilo 😂
este aj to ze niesme svoji cize budeme potrebovat Vaterschaftsanerkennung ak som sa docitala samozrejme spravne
kedy byy sme s tym mali zacat ... ja vam za kazdu jednu odpoved velmi pekne dakujem