Čo všetko musí platiť podnájomník?

brna1989
28. aug 2019

Má nájomník platit elektrinu ,plyn,vodu,tv+internet,kúrenie a TÚV a k tomu aj fond opráv alebo ten fond opráv si platí majiteľ bytu.dakujem

sapetka
28. aug 2019

@brna1989 ako sa dohodne s prenajimatelom

vikusjk
28. aug 2019

To je na majitelovi ako si urci cenu prenajmu. On moze mat polozky rozpisane alebo ich zratat to jednej. Je to individualne.

svettii
28. aug 2019

No podľa mňa je logické, že kto tam býva ten to platí ale čo sa týka takýchto vecí tak je to na tom ako sa dohodnete 🙂

ukulela
28. aug 2019

najomnik ma platit vsetko, na com sa dohodne s majitelom bytu - ked sa dohodnu, tak aj tri jogurty denne k najmu .... bud je suma dohodnuta cakum-prask dokopy (napr 400 € a z toho plati majitel rezie a zvysok si nechava), alebo su dohodnuti, ze majiitelovi daju napr 200 ako najom plus platia komplet reziu a naklady na byt ... a dalsia kapitola je nedoplatky/preplatky - ked to nemaju presne dohodnute dorpedu, moze tam vzniknut problem.

galioska
28. aug 2019

Aj záleží na ako dlho to chcete a tiež nie vždy si majiteľ niečo nechá, niekedy berie len toľko aby zaplatil pôžičku na ktorú si dom, byť vzal...je to na dohode medzi vami, tu nieje zákonom dane že musí byť presne tak alebo tak

sunny3
28. aug 2019

.

draik
28. aug 2019

@brna1989
Energie + nájomné. Takto by to malo byť aj rozdelené, aby sa mohlo spraviť zúčtovanie spotreby energií.

brna1989
autor
28. aug 2019

@draik tak sa mi to len potvrdilo,že to máme správne.dakujem všetkým za odpovede

lula313
29. aug 2019

@brna1989 fond oprav by do toho spadát nemal. Keď je zmluva nájom+energie, tak (voda, kúrenie,.. sa rieši zálohovymi platbami a po ročnom vyúčtovaní sa dopláca/prepláca rozdiel, ale treba si vypytat vyúčtovanie, aby ste nedoplácali za polozky ako poplatok správcovi a pod., lebo s tým vy nič nemate)

patka06
29. aug 2019

Nájomca platí majiteľovi nájomné a v ňom sú zahrnuté všetky náklady na byt ...celá platba správcovi /aj fond opráv, užívanie spoločných priestorov - elektrika, výťah, spoločná anténa a pod/, elektrika, plyn, prípadne internet a televízia ak ich platí majiteľ, koncesionárske poplatky.

brna1989
autor
29. aug 2019

@patka06
@lula313 preto dom sa aj pýtala.lebo presne,jeden mi povie zahŕňa sa všetko aj výťah,fond opráv
A druhý zasa nie čo si,fond opráv a poplatky za výťah a osvetlenie spoločných priestorov nie...tak mi z toho vyplýva,že asi ako si každý postavi zmluvu.ja len nechápem,prečo keď mám každý mesiac výdavok napr.35eur za fond oprav,prečo by to nájomník nemal platiť .veď tam býva a opotrebovava byt,chodí výťahom,svieti v spoločných priestoroch ...prečo by som to zo zmluvy mala vynímať..

lula313
29. aug 2019

@brna1989 ale fond oprav máš zahrnutý v nájomnom(nezávisí od spotreby nájomcu a teda poplatkov za energie). Uctovat mu to je neférové.

brna1989
autor
29. aug 2019

@lula313 nájomné rozumiem,môj čistý zisk.cize ja si to z toho zaplatim

lula313
29. aug 2019

@brna1989 Ano, bohuzial z toho zaplatis tieto polozky, čiže podľa toho si nastav sumu za prenajom a nezabudni si k tomu pripočítať aj dan, ktorú budeš musieť odviezt

brna1989
autor
29. aug 2019

@lula313 ďakujem za radu