Čo treba vybaviť ak chcem rodiť v Nemecku?

jahodka11
22. aug 2011

ahojte,prosim o rady....🙂 planujem rodit v Nemecku, kedze tam manzel nastupuje od 1.10. do zamestnania 🙂 moj odchod je naplanovany cca okolo 1.1.2012...uvidime, ako to vyjde...kedze sa mi dieta narodi v nemecku, bude mat automaticky nemecke obcianstvo? a co sa tyka MD..mozem ju poberat tu na slovensku? co mam vsetko povybavovat? ak nie, potom budem akoze na slovensku vedena ako co? kde budem figurovat? ze som na MD, ale nepoberam matersku tu na sk? mam v tom chaos a neviem, co skor zacat vybavovat.....poradte prosim aspon kam sa mam obratit...
vopred dakujem 🙂

stanka1986
4. sep 2012

ahoj Jahodka, ja som tiez v Nemecku. a budem tu aj rodit, zaciatkom novembra. Mozno ti toho vela nepoviem, ale snad nieco co zatial viem aj ja. Takze - moj manzel bol v Mnichove na ambasade - tam sa vybavuju dolezite veci - dostanes papiere na vypisanie, na zaklade ktorych dostanes aj slovensky rodny list, pas...a pod. Co sa tyka materskej, to ti neporadim, tiez si to momentalne zistujem. Kedze ja som akoze doma s malou (ma uz 4apol), ale na SVK som dala do poistovne veci, ze som s nou doma do 6.roku a ze nenavstevuje skolku, co je pravda, lebo na SVK ziadnu nenavstevuje. Takze ja nie som na SVK vedena na urade prace ani nic. Co sa tyka pridavkov- urcite si to daj tak, ze ich chces poberat tu - je to suma neporovnatelna so slovenskou....sak sama uvidis. My si tu zatial vybavujeme tie veci ohladom rodic.prispevku-ltory je na SVK nieco cez 20€ - vybavuje sa to na urade prace-Arbeitsagentur - kde ti povedia co vsetko im treba dodat - je to dost o papieroch, ale oplati sa do toho pustit...Co sa tyka porodu a nemocnice - ak vies po nemecky - tak sa docitas dost na nete - dolezite je vsak najneskor do 13.tyzdna vybavit si Hebamme - to je "baba", ktora ta bude sprevadzat po pôrode-bude k tebe xodit ked prides z nemocnice domov s babom. A lekara a podobne veci to si uz vyberies sama, tiez kliniku. Zatial viem tolko, zvysok zistujem aj ja. Tak dufam, ze aspon trocha som pomohla. Prajem vsetko dobre. S