Čo treba vybaviť ak chcem prísť rodiť na Slovensko?

fiona92
21. máj 2011

Ahojte,

Som momentalne v 16 tyzdni, zijem v Londyne a uvazujem o porode na Slovensku. Planovala by som prist na Slovensko zhruba 10 tyzdnov pred terminom. Matersku budem poberat z Anglicka kedze tu mam odrobene 🙂 , chcela by som vediet ci mi viete poradit ohladom poistenia na Slovansku, ci mi to ovplyvni matersku z Anglicka a co by mi trebalo vybavit pred porodom.

Dakujem
Linda

lola79
21. máj 2011

ahoj, ja som bola v Londyne do 34teho tyzdna, potom som sla porodit na Slovensko. Matersku som poberala a este teda poberam z Anglicka. Vybavila som si certifikat S2 (predtym to bolo E112). Ten ta opravnuje na urcity zdravotny vykon mimo UK (UK to preplati). Potom som v porodnici dala kopie certifikatu a europskej karty poistenca a nikto nic viac nechcel. Drobcek je potom automaticky poisteny na Slovensku. Ked budes chciet, poslem ti link,

macka23
22. máj 2011
mahmulienka
22. máj 2011

podobne som zila v londyne a prisla na svk kvoli porodu. e112 ti umozni si to tu odrodit a byt tu dalsich 15 tyzdnov zdravotne osetrena na naklady uk aj s babatkom. ja som si to riesila cez poistovnu dovera, kde som dostala docasny preukaz ako poistenec uk a s tym som potom operovala pri comkolvek tykajucom sa zdravotnej starostlivosti. neopravnuje ta to samozrejme na vsetky ukony, ale porodnu a poporodnu starostlivost tam mas v pohode zahrnutu. materska mi bola vyplacana z uk a kedze sme nakoniec ostali zit tu, po jej ukonceni a odovzdani dokladu o jej ukonceni poistovni, mi bola docasna karticka vymenena a uz som poistena tu. dokym ti je vyplacana materska z uk, si tam i zdravotne poistena.
ja som bola take trdlo a nic som si dopredu nevyriesila a tak som to vsetko vybavovala zo slovenska, ale nebol s tym ziaden problem, riesili sme to s uk stranou po telefone a dokonca mi sem aj na svk posielali vsetky papiere, ktore som potrebovala. vsetko sme to riesili cez hmrc.

fiona92
autor
22. máj 2011

Ahojte, velmi pekne Vam dakujem za informacie, same dobre spravy sa dozvedam, ked som prvy krat zacala uvazovat nad porodom na Slovensku tak som pisala na Porodnicu v Banskej Stivnici, pytala som sa kolko by ma to malo stat bez poistky. Mozete si vybrat na Slovensku kde chcete rodit? Ja som citala vela pozitivnych komentarov o tej v Ban Stiavnici a kedze som z Ban Bystrici tak to nemam az tak daleko 🙂 Urcite si vybavim e112 🙂 Matersku budem tiez urcite cerpat z Anglicka.
Ano Lola 🙂 poprosila by som ten link a pozriem aj ostatne, dakujem.

albertkatus
9. jún 2012

@lola79 Ahoj, mohla by si mi prosim ta poslat ten link na certifikat E112. Som uz zufala :( Rodila som v UK, prisli sme spat na SK, cerpala som matersku z uK, ale teraz sa mi uz skoncila. Ani ja any moj drobec nie sme zatial poisteny, a ani matersku si neviem zatial vybavit. Kazda rada pomoze.

lola79
9. jún 2012

@albertkatus ahoj, mozem ti poslat ten link, ked ho najdem, bolo to pred dvoma rokmi ked som ho pouzila. Ale ten ta myslim opravnuje na porod. Ty si uz ale porodila v UK. Tym padom Ti je na nic. Ked tomu dobre rozumiem. Ja som si ho vybavovala, aby mi uk preplatilo porod a poporodnu starostlivost, lebo som na SK nebola poistena. Moj maly je doma poisteny, lebo sa tam narodil. Ale ako to je, ked sa narodi v UK, to teda neviem.

lola79
9. jún 2012

@albertkatus tak tu je: http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/p...
ale aj v nazve sa hovori, ze 'planning to give birth outside the UK', takze podla mna ti to uz netreba, jedine, ze cakas druhe babo.

ewa87
21. júl 2015

Ahojte, Je tu niekto Kto pracoval v irsku? Tiez chcem rodit nA sk ale nemam tam poistenie. Myslite ze je to podobne ako v uk?