Čo je potrebné k tomu, aby som mohol prenajímať nehnuteľnosť?

1. júl 2023

Prosím vás čo všetko je potrebné k tomu aby som oficiálne mohol prenajímať nehnuteľnosť ? Aby som ju mohol inzerovať. Ďakujem

patka06
1. júl 2023

Nafotiť, popísať a inzerovať môžeš svoju nehnuteľnosť - nič k tomu nepotrebuješ.
Potrebuješ nájsť vhodných nájomníkov a kvalitnú nájomnú zmluvu - ideálne spísanú právníkom, ktorý sa vyzná
Ak nemáš pridelemé IČO, musíš sa po podpise NZ registrovať na daňovom úrade, aby ti ho pridelili

blue_horse_1
1. júl 2023

@patka06 pridelene DIČ

patka06
1. júl 2023

@blue_horse_1 Ďakujem, máš pravdu - pomýlila som sa, samozrejme pridelené DIČ

zic
1. júl 2023

v prvom rade vlastnit nehnutelnost 🙂 🙂

Ale teda kedze vyriesit danovy urad ti staci mesiac po tom ako si zacal prenajimat, tak cisto technicky, inzerovat a prenajat mozes aj predtym... Len na to nesmies zabudnut...

autor
1. júl 2023

@zic nehnuteľnosť vlastním.
Ja myslím skôr také ubytko pre ľudí na pár noci takže žiadne zmluvy s nájomníkmi ani nič podobne.
Keďže je u nás dosť rozvinutý cestovný ruch v letnej sezóne tak najmä vtedy

zic
1. júl 2023

tak si daj pozor, aby si na to nepotreboval zivnost... nastuduj si zakon o prenajme, ci tam taketo nieco spada... a nejaku zmluvu budes potrebovat tak ci tak...

lauritka
2. júl 2023

Založenie živnosti,prihlasenie sa na na podnikanie- poskytovanie kratkodobeho alebo dlhodobeho ubytovania. Hygiena-prihlasenie. Pokial budes predavavat nejaky alkohol-minibar- prihlasenie na colny urad. Odvadzas DPH podla paragrau c. 7 pokial ides cez portaly booking a airnb. Platcom: klasicke DPH si zvolis. myslim ze od 40.000 rocne uz povinne, ak mas menej tak nemusis byt platca dph. Mat ekonomku / tu asi najlepsie vyjdu pausalne naklady /- pretoze ti treba vystavovat mesacne aj faktury a viest jednoduche uctovnictvo pre zivnostnika. Prihlasit sa na mestsku dan- za noc osoba je to uz po novom 2.50 EUR. To sa plati mesacne mestu, robis vykazy a posielas na urad. Nutne zalozit : kniha ubytovania / dostat v Ševte/ a zapisovat hosti. Cudznici vypisuju formulare / daju sa tiez stiahnut zo stranky / a to posielas na cudzinecku policiu v Presove. Plus ta moze oslovit aj štatisticky urad a tam podavas kazdy mesiac štatistiku o ubytovani. Takze je toho celkom dost okolo prenajmu, ak chces mat všetko kosher.

lauritka
2. júl 2023

booking a airnb si beru proviziu , ale zase propaguju ta a nemas s tym starost- stahuju peniaze rovno od hosti a tebe poslu na ucet. Ale pozor najprv DIC vybavit a vsetko k tomu. Uz si to vyzdaduju.

patka06
2. júl 2023

Autor: Presne ako píše lauritka, to nie je prenájom, ale poskytovanie ubytovania, čo je oveľa zložitejšie ako klasický prenájom

lauritka
2. júl 2023

@patka06 jj. Celkom dosť administratívy okolo jedného prenájmu..

bublinkova
11. mar 2024

@lauritka Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, chceme prenajímať chatu-voľná živnosť- krátkodobé ubytovanie bez stravovania- máme doplnené do živnosti, daň na obec- nahlásená, hygienu treba aj nám ?? a pri vystavení faktúry+ príjmový doklad-takto to stačí?? a ako to potom účtujete do paušálu na daňové priznanie?? ako ostatné faktúry alebo sa vpisuje niekde inde??
ďakujem veľmi pekne za odpoveď

lauritka
12. mar 2024

@bublinkova píšem do spravy

huginko02
21. máj 2024

@lauritka dobrý deň.. prepáčte,že ruším.. len pozerám,že v r.2023 ste písali.. ze na booking a prenájom je potrebna zivnost.Ja som na booking už nahlásenie,ale chce to odo mňa formulár a tam samozrejme DIC..myslela som..ze to pôjde bez živnosti iba ako nahlásenie prenajimania chalupy a registrácia.. keďže poskytujem iba ubytovanie...ale vraj potrebujem na pridelenie DIC živnost??Je to tak...??podla toho..co ste písali máte skúsenosti.Ja som štandardný zamestnanec a myslela som..ze s živnosti vyhnem.. ale evidentne nie....hľadám...čítam...zisťujem info...viete mi niečo poradiť...ak máte ohľadom bookigu nejaké info...??ci bez živnosti sa nepohnem???Dakujeeeeem veľmi vopred.Lucka

lauritka
23. máj 2024

@huginko02 dobry deň Lucia. Hmm no zrejme to bude tak. Muz to ma riadne na zivnost, cize my sme uz od zaciatku na booking tak fungovali. Ale co si tak spominam, menili sa v nedavnej dobe podmienky aj na airnb, dosiel emai, ze bude nutne zadat DIC a teda prihlasenie na danovom urade. Ja som myslim na Airnb dodatocne dodavala, lebo tam boli aj sukromni ubytovatelia, zrejme to tak ako Booking uz aj pri novych registraciach vyzaduju. Asi sa tomu.nevyhnete, pokial Vas maju prezentovat, musite odvadzat dan z prijmu.. a dph podlq pargr.
7-nakup služieb zo zahraničia a to nemozte len bez DIČ. Jedine ak by ste naozaj prenajimali len v sukromi ale potom nie cez booking alebo airnb.

huginko02
23. máj 2024

@lauritka Ďakujem veľmi pekne.Evidentne sa živnosti nevyhnem.Dakujem ešte raz za odpoveď a radu.Lucka

zic
23. máj 2024

@huginko02 ale ta zivnost z toho automaticky nevyplyva... DIC dostanes aj po registracii ako prenajimatel... Samozrejme, moze to vyplyvat z podmienok pouzivania booking / aribnb... ale samotne dic ide aj bez zivnosti (pri bytoch)...

huginko02
23. máj 2024

@zic no k bookingu potrebujem iba DIC...na daňovom úrade mi ale povedali..ze musím mať zivnost...ach jaj
@zic

zic
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zic
23. máj 2024

@huginko02 https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Doku...

Ano, maju pravdu. Vychadzaju z toho, ze pri kratkodobom najme (a vyplyvajuce z povahy veci a standardov bookingu / airbnb) ide o viac ako len zabezpecenie ubytovania... (upratovanie, popripade ranajky apod) a to sa neda robit standardne ako dlhodoby najom... Takze ano, chapem a ma to svoje racio i ked je to vopruz a asi by som radsej zvazil normalny prenajom...