Česká alebo rakúska živnosť, keď žijem na Slovensku

ada715
15. júl 2020

ahojte, mate niekto cesku alebo rakusku zivnost alebo sro ? Ako ste s tym spokojni? Urobila som si vlastnu autorsku fashion znacku, zatial len v celkom malom naklade, vela som investovala do materialu a potlace, chcem si urobit aj eshop, aby som veci mohla predavat, ale musim si najprv zaregistrovat zivnost alebo sro. predavat by som casom chcela na Slovensku a najblizsom okoli. Nikdy som zivnost nemala, a bojim sa aby som neskrachovala skor ako sa mi podari vybudovat malu firmu, kedze od priatela zivnostnika na SVK viem, ze slovenskym zivnostnikom su kladene polena pod nohy, a cely system zivnostnikov a eserockarov je u nas dost na chuja. Tak mi napadlo, kedze ( eshop ) nebudem viazana na uzemie SR, ci by nebolo pre mna lepsie riesit to vedla u susedov, za vase konstruktivne postrehy vopred dakujem

ivkazba
15. júl 2020

No ak očakávaš, že živnosť napríklad v Rakúsku bude lacnejšia, tak asi nie. Jednak na živnosť v AT potrebuješ mať prihlásený trvalý alebo prechodný pobyt v AT. Musíš sa registrovať do Hospodárskej komory, kam sa platia ročné poplatky. Musíš platiť odvody ako živnostník, myslím že sociálka sa platí okamžite.

Čo sa týka sro, ak sa nič nezmenilo, tak minimálna výška základného imania s.r.o. je 35 000 eur, za určitých okolností môže človek riešiť tzv. privilegované založenie spoločnosti, kde postačuje imanie 10 000 eur. V oboch prípadoch je potrebné 50% imania zložiť v hotovosti. Pri privilegovanom je potom povinnosť do určitého času zvýšiť imanie na 35 000. Zápis do obchodného registra stojí cca 500 eur. Plus ďalšie poplatky.

Ja inak pôsobím ako živnostník 4,5 roka, nevravím, že systém je ideálny, ale ani ho nevnímam že je úplne na chuja. Eshop na webe si urobíš zadarmo aj sama. Prvý rok platíš iba poplatky za prihlásenie živnosti (5 eur jedna živnosť) a mesačne zdravotku (70 eur). Potom v marci dane podľa zisku a budúci rok od júla odvody podľa príjmu. Dovtedy nič iné neplatíš To je dosť času na to, aby si sa rozbehla. A je to určite menej peňazí, akoby si musela platiť za podnikanie napríklad v AT.

ada715
autor
15. júl 2020

@ivkazba nejde o to ci si eshop urobis sama, ale za moznost mat eshop platis mesacne dost vysoke naklady, mat eshop nie je to iste ako mat inu webovu stranku.. obyc. webku si kludne sama spravis (wordpress) a stoji ta len kupa domeny a hosting rocne, ale nie eshop

ada715
autor
15. júl 2020

@ivkazba a na registracnu slovensku pokladnu, ktoru tiez budem musiet mat si asi zabudla...

miskooo1987
15. júl 2020

@ada715 eshop ta financne vyjde v zasade rovnako ako webova stranka ... a registracnu pokladnu pri predaji cez eshop nepotrebujes ...

ada715
autor
15. júl 2020

@miskooo1987 chcem predavat aj na roznych podujatiach typu urbanmarket

draik
15. júl 2020

@ada715
Za daných okolností zabudnite na podnikanie v Rakúsku, kde mimochodom je tiež zavedená evidencia tržieb. V malom to jednoduchšie rozbehnete z SK, aj keby ste mali pobyt resp. "schránku" v A.

miskooo1987
15. júl 2020

@ada715 tak potom potrebujes... ale to by si potrebovala aj keby si mala rakusku zivnost...

ada715
autor
15. júl 2020

a Čechy ?

miskooo1987
15. júl 2020

@ada715 koho sa pytas? Rovnako budes potrebovat kasu... tomu sa nevyhnes pri prijme hotovosti....

ada715
autor
15. júl 2020

@miskooo1987 ok, moja otazka je skor postavena tak, ci sa mi viac neoplati zakladat zivnost alebo sro v Cechach ako na Svk, aj vzhladom na dochodok napr... ale primarne skor naklady

miskooo1987
15. júl 2020

No, ak si zalozis zivnost v CR, budes na slovensku vo vela veciach "cudzincom"... teda nebudes tu zdravotne poistena, ale budes v CR (teda len neodkladnu starostlivost zadarmo budes mat napr.), a podobne drobnosti...

ivkazba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivkazba
15. júl 2020

@ada715 nie, na slovenskú registračnú pokladňu som nezabudla. A eshop si urobíš zadarmo presne tak isto ako normálny web (robila som anti-technickej kamoške eshop). Podnikám dosť dlho a robím biznis konzultantstvo okrem iného. Takže odpoveď na tvoju otázku, nie, neoplatí sa ti zakladať živnosť/s.r.o. ani v AT ani v ČR. Nebolo by to lacnejšie a prinieslo by ti to viac nevýhod ako výhod.