Čerpanie dovolenky ešte pred materskou dovolenkou

andreagartnerova
13. júl 2020

Ahojte, v auguste nastupujem na materskú a dnes mi šéfka oznámila, že si mám vyčerpať všetku dovolenku čo je cca 14,5 dňa za tento celý rok. Môže má donútiť? Myslela som si, že precerpam čo mi patrí k augustu a zvyšok mi zostane a doriesime to po rodičovskej.

denden77
13. júl 2020

@andreagartnerova sice len laicky nazor ale podla mna kravina.. ako mozes cerpat nieco, na co este nemas narok.. tiez nastupujem v auguste 😁

ivkazba
13. júl 2020

Môže ti nariadiť čerpať dovolenku, môže ti nariadiť aj konkrétny termín, ale musí tak urobiť 14 vopred. A áno, môže aj celú tohtoročnú dovolenku.

andreagartnerova
autor
13. júl 2020

@ivkazba ale asi písomne a nie, že mi to teraz oznámi keď s tým nepočítam. Rátam s tým, že sa tam nebudem vracať po rodičovskej a chcela by som si nejakú dovolenku nechať ..

ivkazba
13. júl 2020

@andreagartnerova zákonník nehovorí akou formou to musí zamestnávateľ oznámiť, takže nemusí to byť iba písomne. A zákonník hovorí, že zamestnávateľ môže v podstate disponovať s celou dovolenkou, tak s tým žiaľ treba počítať, že ti ju môžu nariadiť tak ako chcú. Ale tak snáď sa dá dohodnúť, aby ti aspoň 1 deň nechala.

andreagartnerova
autor
13. júl 2020

@ivkazba, ďakujem ešte sa chcem spýtať mne by mal vzniknúť nárok ešte aj začiatkom roku 2021 na dovolenku keďže budem ešte na materskej, mám pravdu?

snazilka2513
13. júl 2020

@andreagartnerova ano, narok na dovolenku by mal vznikat za cele obdobie materskej. A co sa tyka cerpania, dnesni zamestnavatelia si robia, co chcu. Ja som mala byt brana ako rizikova a po mesiaci som sa dozvedela, ze zamestnavatel mi dal namiesto toho cerpat dovolenku. Bez toho, aby cokolvek oznamil 🙈 a ked som ziadala preplatit zbytok, tak sa to vraj neda.

mogaa
13. júl 2020

@snazilka2513 a bola si na rizikovom tehotenstve? lebo ak si mala PN tak ti nemohol dať v tom období dovolenku.....

andreagartnerova
autor
13. júl 2020

@snazilka2513 ako na toto už človek nevie čo má povedať..

snazilka2513
13. júl 2020

@mogaa nie nebola, som pedagogicky zamestnanec. V juni, ked sa otvarali ms, mala som byt doma na 80 percentach a klasifikovana ako rizikovy zamestnanec, namiesto toho mi zamestnavatel ukratil z dovolenky bez oznamenia.

mogaa
13. júl 2020

@snazilka2513 nuž tvoja chyba - mala si ísť na PN.....

snazilka2513
13. júl 2020

@mogaa a odkial beries, ze kazdy doktor ti da pn bez udania dovodu? Vysla nova vyhlaska, podla ktorej som mala na to narok. Pracu som si odvadzala dalej, s rodicmi som musela byt v kontakte a odvadzat si svoju pracu. Tak, poprosim, bez hlupych komentarov!