Čakanie na invalidný dôchodok

majka0303
22. feb 2021

Ahojte,

Chcela by som poprosiť o radu. Otec je od 01.02.2019 na PN, po roku samozrejme už prestal dostavať peniaze, avšak požiadal o invalidný dôchodok. Je dosť možné, že aj skrz situáciu, v alej sa nachádza nielen Slovensko, mu do dnešného dňa nebol priznaný dôchodok, avšak na začiatku decembra mu prišli papiere, kde písali, čo má všetko doložiť. Tieto veci doložil a od decembra zase čaká.
Moja otázka znie, či aj počas toho, ako už má podané, a čaká na invalidný dôchodok, môže PN prerušiť a ísť do prace, alebo nie? Boji sa, aby mu po tom všetko ID nezrušili, nakoľko šiel pracovať. Avšak z jednej výplaty žiť rok je ťažko, a nie ešte ďalšie mesiace, či roky.

Ďakujem Vám za odpoved

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majka0303
autor
22. feb 2021

@viestta áno, to viem. Moja otázka však znela ináč

ivkazba
22. feb 2021

@majka0303 áno, môže pracovať. Môj otec poberal plný invalidný a žiadal o neho počas toho, ako pracoval (už nebol PN keď o neho požiadal) a pracoval naďalej aj po jeho priznaní.

majka0303
autor
22. feb 2021

@ivkazba ďakujem krásne za info 🙂 takze ak teraz zruší PN, a pôjde do prace, nehrozí, že by sociálna poisťovňa “zrušila” pridelenie invalidného dôchodku?

havranka31
22. feb 2021

@majka0303 neboj sa, moze pracovat normalne na plny uvazok, nic to neovplyvni. PN s tym nic nema, nie je to podmienka naroku.

roberta000
22. feb 2021

@majka0303 pracujem v socpoist, moze ist kludne pracovat

negymama
22. feb 2021

invalidny dochodok a pracovny pomer sa nevylucuje, blizka osoba z rodiny pracuje s ID na plny uvazok, dokonca ani pri ziadani o ID nebola PN.

negymama
22. feb 2021

na rozhodnutie si treba pockat, ked si poziadal vo februari, rozhodnutie moze prist kludne aj v maji, ale ak mu ID priznaju, dostane aj tie mesiace od podania spatne vyplatene.

zefyra
11. mar 2021

@roberta000 Prosím vás, môžem sa vás aj ja niečo spýtať? Čakám na ID už pol roka, schválili mi 50 % pred dvoma mesiacmi a u nás na pobočke mi povedali ze by mi už teraz malo prísť rozhodnutie. Dali mi aj tel. číslo do BA kde mi pracovníčka dala jasne na ja o že sa mám nacakat.... Som na neplatené PN už 3 mesiace, prosim vás viete mi povedať ako dlho ešte budem čakať, dokedy na to majú termín?

roberta000
11. mar 2021

@zefyra na ustredi maju na vybavenie 60 dni odo dna podpísania ziadosti, kedy bola ziadost podpisovana?

zefyra
11. mar 2021

@roberta000 20.1.2021

roberta000
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
roberta000
11. mar 2021

@zefyra tak treba cakat, 60 dni je do 20.3 oni mozu rozhodnut aj toho 20.3 to je posledny den

zefyra
12. mar 2021

@roberta000 Aha, ďakujem, to je úplne v pohode, len pracovníčka mi povedala ze môžem čakať aj ďalšieho pol roka lebo je núdzový stav, tak som sa zľakla. Ďakujem vám veľmi.

roberta000
12. mar 2021

@zefyra ak to bude trvat dlhsie poslu vyrozumenie, ale je pravda, ze na spu je vela ludi v karantene a chorych na covid, bohuzial

havranka31
12. mar 2021

@zefyra oni ti to vyplatia spatne, takze o peniaze neprides. Ak ti to stav dovoluje, kludne sa vrat do prace.

zefyra
12. mar 2021

@havranka31 Keby mi to zdravotný stav dovolil tak idem, no dlhodobo sa liečim na ťažké depresie, mam problém aj vyjsť z domu.

zefyra
12. mar 2021

@roberta000 Ďakujem veľmi za odpovede.

kristika
4. júl 2021

40 percent dochodku kolko to je

bubulacka
10. nov 2021

@roberta000 ahoj, prepáč, že som sa tu tak "votrela" do diskusie, mohla by som sa poradiť? Minulý rok sa mi začali zdravotné komplikácie (prvá operácia 12/20). Následne mi diagnostikovali zhubný nádor, bola som opäť operovana, podstúpila som prvú a teraz aj druhú liečbu rakoviny. Syn mal iba nedavno 2 roky. Po zvážení všetkých okolností sme sa rozhodli, že muz nastúpi namiesto mňa na materskú, ja si pozastavim rodičovský. Medzičasom mi bola uznaná invalidita na 75%, ešte stále však neviem sumu, nič nedostávam. Otázka je, čo so mnou ďalej. O prácu nechcem prísť, ale úprimne, nevládala by som robiť to, čo doteraz. Zvládla by som ľahkú administratívnu činnosť, idealne z domu, ale neverím, že mi zamestnávateľ takéto niečo umožní. Moju pracovnú pozíciu zrušili krátko po tom, ako som porodila a nenápadne mi tým možno chceli naznacit, že so mnou nerataju 😅 neviem ci ísť na úrad práce, bojovať za nejakú pozíciu, skúsiť odpracovať nejaký čas ak by sa dalo a ak nie, zostať len tak doma? Išla by som sa poradiť aj osobne ale momentálne mám imunitu asi ako novorodenec, tak sa snažím vyhýbať miestam s vyššou koncentráciou ľudí a hľadám info, kde sa len dá. Za kazdu radu budem vďačná! Ďakujem pekne 🙋‍♀️

mbuca
4. jan 2022

Dobrý deň potrebujem poradiť ohľadom invalidného dôchodku.
Som na PN pol pol roka za ten čas som mala dve operácie na rukách a čaká ma operácia chrbtice. Okrem toho mám aj artrozu na rukách a chodidlách. V júni 2022 sa mi končí PN. A tu sa začína môj problém.
Nakoľko má prepustili z práce po 15 rokoch zo zdravotných dôvodov mám nárok na podporu v nezamestnanosti. Čiže v júli nastúpim na podporu a po skončení podpory môžem požiadať o čiastočný invalidný dôchodok?
Môžem ísť na operáciu chrbta aj na jeseň a v januári požiadať o invalidný?
Alebo musím ísť na operáciu do konca júna a po ukončení podpory žiadať?
Ďakujem za radu budem veľmi vďačná keď mi niekto pomôže.

kim2028
29. apr 2022

@mbuca Kľudne sa poliečte, choďte na operáciu a dajte sa do kopy. Ono invalidný dôchodok nebudete tak skoro brať. Invalidný na chrbticu je nekonečný príbeh. Tam môže posudkový lekár požadovať, aby uplynul rok od operácie a až potom sa pozrie na Vás. Čiže máte asi veľmi veľa času. Držím palce.

ostrakova
27. máj 2022

Ahojte potrebovala by som poradiť.ci mám nárok na čiastočný alebo invalidný dovochodok.pracujem na dohodu ale momentálne som pn už som to v praci nezvládala.nikdy som chorá nebola až teraz po ustipnuti včely.mam diagnostikovanu lymfocitovu vaskulitidu,raymundov syndróm (ochorenie),histaminovu a laktozovu intoleranciu a plus ďalšie alergie.teraz ešte idem na hospitalizáciu do nurch piestany kde mi pravdepodobne dajú ďalšiu diagnózu.dakujem

loginexistuje
27. máj 2022

@ostrakova tie diagnozy nie su velmi na invalidny ale tak poradte sa so svojim vseobecnym lekarom on pozna vas stav

ostrakova
27. máj 2022

@loginexistuje dakujem

kacenocka2
18. jún 2022

V rozhodnutí ste mali na aku dobu je ID schvaleny?
Schvalili mi to od 8.3,tak mi doplatia automaticky od 8.3?

loginexistuje
19. jún 2022

@kacenocka2 ano tak to je

kacenocka2
19. jún 2022

@loginexistuje a potom ked vyprší doba na ktorú bol schvaleny, je potrebné znovu žiadať ci predvolaju sami?

loginexistuje
19. jún 2022

@kacenocka2 v rozhodnuti mas urcene obdobie kedy bude kontrola standardne o dva roky (ale teda mozu dat aj kratsie ci dlhsie obdobie) ta vyzvu na predlozenie lekarskych sprav a znovu posudia (mozu ponechat percento zvysit alebo znizit)

loginexistuje
19. jún 2022

@kacenocka2 vyzvu ta teda ale k tomu datumu planuj kontroly tak aby si mala cerstve spravy 😉