Bývanie v požičanom byte za cenu energií

prispievatel
2. feb 2021

Niekto býva vo vlastnom, niekto v podnájme, čo sú najrozšírenejšie formy bývania. Z toho vyplývajú rôzna daňové povinnosti ale aj nahlásenie prechodného pobytu ak je niekto dlhodobo v podnájme inde a tak. Ale čo v prípade ak ide o také bývanie že byt patrí rodinnému príslušníkovi ktorý ho nevyužíva a zapožičia ho inému rodinnému príslušníkovi za cenu energií. Takže je to akoby na čierno ale možno ani nie lebo ak neberie za to majitel extra peniaze za účelom zisku, tak to nieje zárobok a za byt si majitel len zaplatí bežné poplatky čo sa týka daní atď ako keby tam býval. Obyvateľ mu uhrádza presne 1:1 len potrebnú sumu. Ďalšia vec že je to v rovnakom meste a nie tak ďaleko od adresy trvalého bydliska. Tak vtedy ani nevadí že obyvatel neuvedie žiadne prechodné bydlisko? Napríklad teraz cez zákaz vychádzania ak by šiel do najbližšších potravín čo sú najbližššie k bytu kde býva fyzicky ale v občianskom je iná ulica a tá je blízko k inému obchodu a tak či treba vydokladovať že býva tam alebo stačí aj na dobré slovo? Ale zase sa dostávame k tomu že tam nieje žiadna nájomná zmluva lebo ide len o ústnu dohodu medzi rodinnými príslušníkmi. Tak pointa otázky je že, je v poriadku takéto bývanie z úradného hľadiska?

basska_b
2. feb 2021

@prispievatel Čo by to nebolo v poriadku z úradného hľadiska? Kľudne môže bývať tak. Majiteľ s tým súhlasí. Keďže z toho nemá zisk, dane z prenájmu platiť nemusí. Toto je normálne uvedené aj v zákone.
A čo sa týka prechodného pobytu, tak to je ďalšia vec. Tuším tam je nejaká lehota že keď niekto býva x mesiacov inde, ma sa hlásiť na prechodný pobyt. Robí to však minimum ľudí... teraz počas korony to asi ma zmysel kvôli tým zákazom vychádzania. Ale pochybujem, že nejaký policajt bude preverovať, že prečo nešiel do tých potravín alebo tamtých...

sonnenshein
2. feb 2021

@prispievatel Mozes vlastnit aj 5 bytov, a TP mozes mat iba jeden.
Byvanie nema byt preco v neporiadku z uradneho hladiska, a kedze majitel nema z prenajmu prijem, aj z danoveho je to v poriadku. Hlasenie prechodneho pobytu uz tiez nie je povinne (podla slovensko.sk)

sense
2. feb 2021

Nemá z toho prijem takže nemusí dávať daňové priznanie s prenájmu

denkatn
2. feb 2021

z uradneho hladiska je to v poriadku, aj nas svokor byva v byte svojich deti, ale koli policii by mohol dat podpisat take potvrdenie od vlastnika, ze suhlasi ze byva v tom byte, koli preukazovaniu tych vynimiek. a nech to nosi so sebou s listom vlastnictva, ak tam nema prechodny pobyt alebo trvaly

prispievatel
autor
2. feb 2021

Vďaka. Odpovedali ste vlastne presne tak ako že toto som hľadal. Aj ohladne daní aj ohľadne pobytu. K tomu ešte toľko že veľa ľudí to nerobí ale teraz počas zákazov to má zmysel. Ako viem že v TV všetko nafukujú a v správach to nafilmujú tak aby to vyzeralo že sa vážne kontroluje ale osobná skúsenosť je (určite aj vaša) že sú plné ulice a nič sa nedeje, žiadne extra kontroly.

draik
2. feb 2021

@prispievatel
Nie je to celkom tak. Formálne ak "nájomca" uhradí vlastníkovi bytu všetky poplatky spojené s bytom (nielen samotné energie), tak vlastník bytu má príjem a dokonca vyšší ako daňovo uznateľné výdavky. V prípade, ak totiž nemá byt zaradený do tzv. obchodného majetku (na to nemusí byť podnikateľ), tak si do nákladov nemôže dať napríklad platby do fondu opráv, ktorý je súčasťou platieb spojených s užívaním (vlastníctvom) bytu.

prispievatel
autor
2. feb 2021

Keby obyvatel preplácal len energie tak by platil menej majitelovi lebo okrem energii su tam tie poplatky ze dan za nehnutelnost, za smeti, a fond oprav... Ale zase nic nejde majitelovi do vrecka lebo majitel ukaze ze aha toto som zaplatil a obyvatel mu to do centa presne da. To by mohlo byt podobne ako ked sa davnejsie media navazali do projektu bla bla car ci uber to bol? Pamatate? Islo o to ze civilni ludia bez podnikania si proste cez socialnu siet naberali spolucestujucich do aut, alebo si mohli hladat odvoz, a soferovi zaplatili len realne naklady na benzin/naftu. Taxikari boli nastvati ze im to ruinuje biznis kedze oni musia riadne podnikat so ziskom. Teraz otazka: Je zobratie stopara ktory sa revansuje seda ekonomika? Lebo vlastne kazdym zobratym stoparom prichadzaju o zisk zeleznice ci autobusari ktori podstivu platia dane a vozia ludi na zaklade riadne vydaneho dokladu.

draik
2. feb 2021

@prispievatel
Akonáhle je odberné miesto energií vedené na vlastníka bytu, ta hoc nájomca platí po dohode energie, tak je to príjem vlastníka.

denkatn
2. feb 2021

nezabudnite, ze 500 Eur, rocne z prenajmu je oslobodenych, a ak ma byt dvoch majitelov, tak teoreticky by to mohlo vyjst ze ak maju prijem ze niekto iny plati energiu, tak ten prijem je oslobodeny. ale cela tato situacia by sa danovemu uradu ani neoplatila posudzovat, lebo nejaky uzitok z tych zaplatenych energii by mal aj ten najomnik, takze by platil akoze najom vo vyske energii a to co by bolo naviac je aj tak oslobodene