Byt na hypotéku chceme vymeniť za chatu

22. júl 2023

Ahojte, mam otazku.. mame hypo 55 000€ na byt v hodnote cca 120 000€ a chceli by sme byvat celorocne v nejakej vacsej chate pri lese ktore stoja tak od 85 000- 100 000€ , myslite ze by nam cez banku presla vymena bytu za chatu ? Myslim chatu katastrom vedenu ako chata nie dom. Bez podmienok ze treba hypo vyplatit do 8 rokov atd … Dakujem kazdemu za odpoved !

kirakira
22. júl 2023

sa dohodni s bankou či ti preložia založne prava z bytu na chatu šla by som sa informovať možno so znaleckym odhadom nakolko cena chaty je vyšia ako hypoteka banke je jedno aka nehnutelnosť je založena

sasa1310
22. júl 2023

na chaty banky hypotéky neposkytujú. Resp. veľmi málo a len klientom s výbornou bonitou. A keby aj, hypotéka sa nepresúva na inú nehnuteľnosť. Vždy je to nová hypo s novou úrokovou sadzbou

sasa1310
22. júl 2023

a keď aj náhodou dajú hypotéku, tak treba rátať s nižším percentom poskytnutia. Tuším je len do 50 % z predajnej ceny.

sweet20
22. júl 2023

ahoj, na chatu sa hypo neda dat.. iba na dom 😊

kirakira
22. júl 2023

sasa1310 mi sme brali hypoteku na byt a založili sme dom ktory nebol naš ,ale mužovho brata aby sme mali možnosť lepšieho vyberu nehnutelnosti po kupe bytu sme preniesli založne prava z domu na naš byt tak že hypoteka nie je viazana na konkretnu nehnutelnosť ak ma chata supisne čislo a jej hodnota presahuje cenu uveru požiadala by som banku či vyda kvitanciu na zmenu založnych prav banka ma založenu nehnutelnosť a vy pokračujete v hypoteke

sasa1310
22. júl 2023

@kirakira kedy ste to robili? Teraz niekedy, keď sú úroky cez 4 %? Chatu jej nezaloží banka. Hypotéka sa môže jedine preniesť ak sa nenavyšuje

kirakira
22. júl 2023

informuj sa v banke každa banka ma svoje pravidla

kirakira
22. júl 2023

a je možnosť aj prefinancovania osloviť viac bank porovnať ponuky

aduskatt
22. júl 2023

minimálne v dvoch bankách viete dostať hypo aj na chatu, ak je určená na bývanie

gionella
23. júl 2023

@sasa1310 my teraz prenášame hypo na inú nehnuteľnosť a berieme ešte jednu menšiu hypo k tej čo mame a nie je s tým problém

sasa1310
23. júl 2023

@gionella ale všetko v jednej banke. Autorka je obmedzená aj výberom banky. Kupuje chatu

autor
23. júl 2023

@aduskatt ale co znamena “ urcena na byvanie “ ? refinancu by sme sa chceli vyhnut lebo mame urok 1.2% zafixovany este na 4 roky hypo mame v slsp

aduskatt
23. júl 2023

...že sa v nej dá celoročne bývať, ja som o refinanci nič nepísala, ak Ti z príjmu vyjde, vezmeš si normálne druhú hypotéku ak chceš pôvodnú nechať tak ako je

sasa1310
23. júl 2023

no tak to sa musíte opýtať priamo vo vašej banke či vám vedia prehodiť hypotéku na chatu. Ja si myslím, že to nepôjde. A netreba ešte zabudnúť na platenie dane, keď máte byt menej ako 5 rokov a idete ho predať.

autor
23. júl 2023

@sasa1310 mame ho dlhsie ako 5 rokov

sasa1310
23. júl 2023

tak potom fajn. Treba ísť do vašej banky kde máte hypo a opýtať sa.