Budú aj moje deti dediť?

21. jan 2023

Mam otazku k mojej situácii. Som zo "skromnejšich" pomerov. Na všetko som si musela našetriť sama, keď som to chcela. Sama som si financovala veci okolo výšky. Po vysokej som sa vydala. Ja som nemala majetok, byt, alebo niečo. Môj muž mal byt tak som sa pristahovala. Mali sme dve deti. Po 15-tich rokoch sme sa rozviedli. Ja som dostala nábytok, auto a to malo čo som mala našetrené, bola som v podnájme. Stretla som dobrého muža sme spolu 5 rokov, máme dieťa. Je nam dobre, ale zas som v "cudzom". Rok sme už manželia, viem, že ja a naše spolocne dieťa po mužovi v prípade je "odchodu" ,dedime, ale mna stále viac trápi, že svojim deťom nič nenechám. Keď ja "odídem" dedia po mne deti aj podiel z msnzeloveho domu? Alebo nededia nič?

draik
21. jan 2023

Štandardne pri dedení zo zákona dedia v prvej skupine deti (resp. potomkovia) a manžel poručiteľa, všetci rovným dielom.

patka06
21. jan 2023

Máš vlastnícky podiel - si zapísaná na LV ? - ak správne chápem tak nie si.
Byt mal muž už pred manželstvom, jeho byt by teda nespadal do dedičského konania po tebe - v prípade ak by si "odišla" skôr ako manžel

januska12323
21. jan 2023

Ty nevlastníš dom tak po tebe nemôžu dediť.

luliu
21. jan 2023

Ty nemáš žiaden podiel, takže nemajú čo dedit

mistymay33
21. jan 2023

Tvoje dve deti z predchadzajuceho manzelstva dedia po tvojom byvalom a po tebe a tvoje tretie dieta dedi po tvojom terajsom manzelovi a po tebe. Cize byt po prvom manzelovi budu dedit jeho deti a byt po deuhom manzelovi dedi tvoje tretie dieta.

rony2255
21. jan 2023

Keď tvoj terajší manžel zomrie, tak ty a vaše spoločné deti budete dediť rovným dielom.
Tvoje deti z predošlého manželstva nebudú po tvojom súčasnom manželovi dediť nič, iba po svojom otcovi.
Ty keď zomrieš a nič nevlastníš, tvoje deti ani manžel nebudú po tebe nič dediť, nie je čo.

selena_luna
21. jan 2023

Tvoje deti z prveho manzelstva budu dedit z tvojho majetku aj z majetku co teraz mate v bsm. Ak tvoj druhy muz mal dom pred manzelstvom, nespada do bsm.

sasesoe
21. jan 2023

Manzel si adoptoval deti, kt nemate spolocne?
Ak nie, zavisi este od toho, kto prvy zomrie....

lenuska9999
21. jan 2023

Ste rozvedení, ty po ňom dediť nebudeš. Vaše spoločne deti áno.

rony2255
21. jan 2023

@lenuska9999 píše, že je druhýkrát vydatá

lenuska9999
21. jan 2023

@rony2255 ja som to pochopila tak, že sa pýta na dedičstvo po prvom manželovi.

rony2255
21. jan 2023

@lenuska9999 má to asi trošku zložito napísané

zuzinka888
21. jan 2023

Ak zomrie tvoj 2. manzel skor ako ty. Budes dedit ty a spolicne dieta. Ked zomries ty tak vsetky deti rovbym dielom tvoj(predtym manzelov majetok). Takze spklocne dieta zdedi najviac. Starsie deti moze dedit po svojom otcovi.

zuzinka888
21. jan 2023

@selena_luna toto je dedenie nie rozvod. Tam sa bsm neberie do uvahy.kto potom dostane majetok spred manzelstva??

rony2255
21. jan 2023

Chcela som to rozpísať, ale je to zložité, asi by som sa zamotala. Nech to tu vysvetlí nejaký právnik 😅

kornelies
21. jan 2023

@rony2255 Prva odpoved je od pravnika.

h2
22. jan 2023

@zuzinka888 píše dobre. Ak autorkin muž zomrie skôr, ako ona, jeho dom, v ktorom teraz bývajú spolu, bude dediť ona a ich spoločné dieťa rovným dielom, čiže každý polovicu. Po smrti autorky budú dediť všetky jej deti. Čiže v takom prípade budú mať staršie deti podiel 1/6 z domu pre každého. Najmladšie dieťa bude vlastniť 4/6, čiže svoju polovicu po otcovi + 1/6, čo je tretina z podielu po matke.

rony2255
22. jan 2023

@h2 a v prípade, že zomrie ona skôr, keďže nemá nič, jej deti nič nededia.

V prípade, že by niečo vlastnila, budú dediť jej tri deti a manžel tiež rovným dielom? A ak vlastnia niečo spolu, ako budú dediť v tom prípade?

h2
22. jan 2023

@rony2255 Dedí vždy manžel/manželka a deti rovným dielom. Ak by autorka zomrela, ako prvá a nevlastní nič, deti by nič nezdedili a následne po smrti jej manžela by po ňom dedilo len to jeho dieťa. Na druhej strane ale, staršie deti budú dediť po svojom biologickom otcovi. Ak niečo vlastní.
Ak má niekto spoločný majetok v BSM, tak po smrti sa najprv vysporiada BSM, čiže ten, čo zostal nažive, má zo spoločného majetku svoju polovicu, druhá ide do dedičstva. Čiže ešte aj z tej zdedí príslušnú časť, spolu s deťmi.

rony2255
22. jan 2023

@h2 vďaka za vysvetlenie. Nebola som si úplne istá

autor
22. jan 2023

@h2 Ďakujem všetkým za odpoveď. Prvy manžel je bohatý, vlastní pár nehnuteľnosti, ale pri rozvode sa vyjadril, že to radšej daruje charite ako našim deťom. On nechce, aby som aj ja mala niečo z tých peňazí. Nechápe, že to by bolo pre jeho deti.

selena_luna
22. jan 2023

@zuzinka888 jej podiel z bsm sa dedi. Lebo je jej. Matematicky priklad ak by ozaj mali spolocny dom: tak polka je podlabsm jeho, polka jej. Tu jej polku rovnym dielom zdedia on ako manzel a jej dajme tomu 3 deti. Teda po smrti ma manzel 1/2 svoju a 1/4 z dedenia a kazde dieta 1/4.

zuzinka888
22. jan 2023

@selena_luna lenze dom je jeho a pani neuvadza ze ju manzel na list vlastnictva dopisal.

selena_luna
22. jan 2023

@zuzinka888 ved pisem ze to je len matematicky priklad na uvedenie toho ako sa dedi BSM. Dedi sa jej podiel bsm. 🙄