Budem sa musieť ako pracovník úradu dať zaočkovať?

21. feb 2021

Ahojte, v prvom rade, áno, rozumiem tomu, že je vakcinácia dobrovoľná. Ja sa zaočkovať (momentálne) nechystám, aspoň pokiaľ sa poriadne nevykryštalizujú účinnosť a kontraindikácie vakcíny. Čo ma ale prekvapilo, je situácia, ktorá sa stala kamarátke, pracujúcej v školskom zariadení. Na ich škole už prebieha očkovanie personálu, ona sa zaočkovať nechcela, ale musela sa na základe "dohovoru" od nadriadenej. Je druhý deň po vakcinácií prvej dávky a leží doma v teplotách s bolesťami tela, pri čom hneď po podaní vakcíny jej prišlo zle. Ide o mladú, zdravú babu. To, že mi je jej neskutočné ľúto je jedna vec, no druhá vec je, že ma doslova desí, že to bude tak aj u nás na úrade, že tá "dobrovoľnosť" bude vyzerať asi tak, že sa budem musieť ísť dať "dobrovoľne nasilu" zaočkovať, keďže robím na úrade, kde robí so mnou veľa ďalších ľudí, aj keď to tak nechcem. Máte to niekto podobne, ako ste argumentovali?

Chcem len dodať, že tento príspevok nie je proti vakcinácii, ani ju neodsudzujem, to vôbec nie, úplne rozumiem ľuďom, ktorí sa chcú dať očkovať.. len nechcem to aby boli ľudia k tomu časom nútení. Testovať sa chodím pravidelne, chránim sa najlepšie ako viem, dodržujem nariadenia, vírus nezľahčujem...len ma desí, že budem raz k niečomu nútená.

vollino5
21. feb 2021

Teplota je normálna vec, je to reakcia tela na nejaku novú látku, u niekoho to trvá dlhšie, ale chápem tvoje obavy. To nikto nevie či to bude "dobrovoľne" na silu alebo nie. Aj keď na jednej strane by som sa chcel ísť zaočkovať, ale nie som zástanca povinného očkovania, ale tak nevieme, ako sa rozhodnú kompetentný

luccija
21. feb 2021

Môžeš povedať, že si mala alergickú reakciu moja kolegyňa sa preto neockuje.Druha vec je, že ak to bude chcieť nadriadena dotiahnuť do dokonalosti môže pýtať o tom potvrdenie od lekárky neviem či má na to nárok?Nepaci sa mi tento tlak na zamestnancov malo by to byť dobrovoľne rozhodnutie
Teplota je bežná priam žiaduca imunita bojuje to je dobre

danula23
21. feb 2021

Tiež pracujem na úrade, rozumiem ľuďom, ktorí sa chcú dať zaočkovať,,ale sama sa tomu zatiaľ vyhýbam....netusim,,ako to bude do budúcna...takzecta plne chápem.

e1i
21. feb 2021

@luccija aj pri alergických reakciách je očkovanie možné. O tom ci zaockuju alebo nie v týchto prípadoch v konečnom dôsledku rozhoduje lekár vo vakcinacnom centre na základe vyplneného dotazníku pred očkovaním.

akbara77
21. feb 2021

Keď ťa budú nútiť, daj výpoveď a najdi si pracu, kde ta nútiť nebudú. Máš predsa svoje práva! Však co je zmena práce oproti vlastným zásadám.

akbara77
21. feb 2021

Keď ťa budú nútiť, daj výpoveď a najdi si pracu, kde ta nútiť nebudú. Máš predsa svoje práva! Však co je zmena práce oproti vlastným zásadám.

elizabet173
21. feb 2021

Nie je povinna nijako argumentovat, ani ked robi v skolstve. Ockovat sa nedam a viac to nerozvadzam. Ani vsetci lekari, zdravotnici, ucitelia sa neockuju. Sefke by som pohrozila medializaciou, ak by na mna tlacila

jess1511
21. feb 2021

Očkovanie je dobrovoľné, nikto ťa nútiť nemôže, pred podaním vakcíny podpisuješ súhlas s jej podaním, ak máš nejaké objektívne alebo subjektívne výhrady voči vakcinácii, zaočkovať sa nemusíš dať. Zamestnávateľ nemôže formálne robiť na teba nátlak, ale všetci vieme, že sú aj rôzne neformálne "páky", ako si to vie s tebou "vybaviť" či už nadriadený alebo kolegyne... Z môjho pohľadu - ja zaočkovaná som, dnes už 18ty deň po druhej dávke Pfizer vakcíny, mám kolegyne (nemocnica), ktoré sa zaočkovať nedali, lebo " sa nedajú stádovito zaočkovať ako také ovce", ale ak niektorá z nich ochorie a pôjde na 14-21 dní na PN, tak ja sa teda o ich služby a robotu trhať nebudem, pretože považujem zo strany zdravotníka / lekára za hlúpe a medicínsky nesprávne odignorovať vedecky potvrdený nástroj na primárnu prevenciu infekcie a nechať sa radšej nakaziť.

aurorastone
21. feb 2021

to je pekná hlúposť, nie je povinná si hľadať novú prácu a dávať vypoved keď je v práve a nemá žiadnu povinnosť sa dat očkovať...

luccija
21. feb 2021

@e1i jej to obvodná neodporučila mala silnú reakciu po podaní lieku proti bolesti hlavy bola aj na pár dní v nemocnici, aby zistili ktoré lieky jej robia zle.

leeo
21. feb 2021

@jess1511 "vedecky potvrdený nástroj na primárnu prevenciu infekcie" je jedna vec a narychlo zbuchana vakcina, ktora este nie je v konecnej faze klinickeho testovania je druha vec. Ja by som sa tiez rada zaockovala, ale proste nieco vo mne mi hovori, ze by to nebol dobry napad teraz...

tatisna
21. feb 2021

Počkaj si ako sa bude dariť tej kolegyni ale ja by som pri očkovaní naopak bola rada za reakciu, ved načo mi je očkovanie ak mi to nepohlo imunitou. Jasne ze nie extrém ale teplota a trochu bolesti snáď stojí za seriózne protilatky. Ja som po očkovaní proti chrípke asi 3 tyzdne mala akoby slabú chrípku a odvtedy som v podstate zdravá aj v zime, max nejaká viroza za 3 dni koniec. To bolo pre 10 r. Teraz som sa dala znova zaočkovať proti chrípke a hurá, spuchla mi ruka, mala som tam akoby tvrdé vajce týždeň, tak som sa tešila. Takže ja to vnímam takto. A to som už mala covid ale teda... Uz nechcem nikdy takú cudesnu chorobu. Treba sa spýtať aj tých čo už ležia na cintoríne, či by sa dali zaočkovať keby mali možnosť...

hettinka
21. feb 2021

Ja pracujem v školstve, nikto ma do očkovania nenútil, rozhodla som sa sama. Od nás sa časť kolegov už zaočkovať dala, časť má po prekonanom covide a teraz nejdú a časť (asi) vôbec nejde. Vedenie len posunulo informáciu, registračný link a je na každom, či sa očkovať dá, alebo nie.

čo sa týka reakcie, je ako po každom očkovaní a velmi individuálne, mne napríklad nebolo nič vážne, len trochu ruka bolela, bez teploty.

jess1511
21. feb 2021

@leeo nesúhlasím, ale nebudem tu spamovať - autorka sa pýtala na niečo iné. Iba dodám, že ja som rada súčasťou tej finálnej fázy klinického výskumu, ktorá de facto beží sa pochodu a to s radosťou, omnoho radšej, ako dostať covid - ochorenie, o ktorom vieme zatiaľ pramálo a ktoré považujem za omnoho nebezpečnejšie, ako vakcínu.

lyci
21. feb 2021

ja napr. nechapem, ze niekomu nevadi sa dat zaockovat, aj by sa chcel dat zaockovat, ale neda sa, lebo to od neho pozaduju a on sa da zaockovat len keby to od neho nevyzadovali

sara07
21. feb 2021

@luccija majú nárok na dokumentáciu, ide o lekársky ukon, ona bude musiet doniest od lekara potvrdenie ano mala niekedy to a to
možno nie teraz ale časom toto príde , vynucovanie dobrovolne nasilu a slovami sa už nevykacáš osobne sa tohto desím , pretože poznám ludi čo sa fakt nemôžu zaočkavat blbá genetika proste ale mudr to neuznaju lebo nevedia ani poriadne čo je vela veci aj z tých čo sa očkuju dlhšie že prečo

jankapepe
21. feb 2021

A kamarátka je nesvojpravna?

janinah
22. feb 2021

Čo by som ja dala za to.aby sa môj zosnulý ocko zaočkovať bol stihol....

tanyan
26. feb 2021

@jess1511 mňa zaráža tá dôvera vo vakcínu, že dokáže bojovať proti niečomu o čom vieme "pramálo." nepoznáme samotný vírus, ale sme si istí, že nová, nedotestovaná a podmienečne uvoľnená vakcína ho porazí?

meluela
26. feb 2021

@tanyan vies, vedci maju take zariadenia, ktore im umoznuju sekvencovat geny, cize aj "poznat" virusy. Okrem toho dvestorocne skusenosti s ockovanim. Su klasicke vakciny postavene na uz pouzivanych technologiach a nova mRNA vakcina postavena na technologii povodne vyvijanej pre ine ochorenia (tiez uz desiatky rokov). Je v kazdom pripade zazrak, ze sa v tak kratkom case podarilo vytvorit pouzitelnu vakcinu a v krajinach kde maju dost vakcin uz vidno ich ucinky v ramci znizovania sirenia infekcie. Problemov mozu byt nove mutacie virusu, tu je vyhova mRNA vakcina, kedze sa da rychlejsie prisposobit. Zaroven treba ockovanie co najviac urychlit, aby sa vytvorilo co najmenej problematickych mutacii. Ked nebudu ludia ktori sa mozu nakazit, resp. ich bude malo, tak ma virus smolu. Vcelku sme si to dlhe roky spokojne uzivali s chorobami ako rubeola, osypky, mumps, obrna, tbc .. nikto neriesil ci sa ma alebo nema zaockovat a tieto choroby prakticky zmizli v nasom regione. Teraz po dlhej antivax masazi poslednych rokov sa ludia idu pototo z ockovania ...

tanyan
26. feb 2021

@meluela ako konkrétne zabráni očkovanie vírusu, aby zmutoval?
nie som zásadný odporca očkovania. prekážajú mi lekári, ktorí očkujú bez ohľadu na aktuálny zdravotný stav pacienta, bez ohľadu na genetické predispozície a bez ohľadu na individuálne riziká. nežiadúce následky očkovania u dcéry ma prinútili, aby som sa začala o túto tému zaujímať.
pri tomto konkrétnom očkovaní mi okrem iného prekáža tvrdenie, že síce nemusí zabrániť ochoreniu, ale zmierni príznaky. v preklade to znamená, že ľudia so zmiernenými príznakmi budú šíriť vírus ďalej a okrem iného aj v dôsledku kombinácie vakcíny a vírusu v tele bude tento vírus ďalej silnieť a mutovať.
PS: fotky s cudzojazyčnými invektívami sú z môjho pohľadu pri serióznej diskusii nemiestne.