Budem mať nízky invalidný dôchodok

gabriela2023
5. jan 2024

Dobrý deň , Dámy aj páni.Mám na vás otázku. Musím ale ešte predtým opísať situáciu v ktorej sa nachádzam. Pred schválením invalidného dôchodku z mladosti som dávnejšie brigádovala asi 4 roky. Tá suma z brigády bola veľmi nízka asi 60 euro.Viem že mi tu brigádu radajú do ID.Ludia má strašia že budem mať o mnoho nižšiu sumu dôchodku . Je to pravda ? Môžem kôli brigáde dostať aj o polovicu nižší invalidný dôchodok z mladosti.Samozrejme som rada že mi ho schválili a že nemusím ísť na Upsvar. Ale dostávať mesačne napríklad 40 eur by má teda moc nepotešilo.Ďakujem za váš čas a prípadnú odpoveď.

jarka_black
5. jan 2024

@gabriela2023 40 eur to nebude, nebojte sa

belasy_motylik
5. jan 2024

Aký má zmysel nad tým špekulovať? Do výpočtu dôchodku sa zarátava veľa vecí, vopred ti to nikto nepovie, niekto má ID 80, niekto 600, už ho máš schválený, tak už len čakať a pokiaľ to bude nízka suma a vyskytne sa napr. zhoršenie zdr. stavu, tak požiadať o prehodnotenie.

jarka_black
5. jan 2024

@gabriela2023 Ide o to, či ste boli dôchodkovo poistená. To Vám v Soc. poisťovni musia vyrátať.
Pozrite, aké je to rôzne: https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=1002https:...

belasy_motylik
5. jan 2024

@jarka_black aká je vlastne najnižšia suma ID? 🙂

jarka_black
5. jan 2024

@belasy_motylik Neviem, to asi nie je dané.

zalka
5. jan 2024

@belasy_motylik nie je daná fixna suma najnižšieho dôchodku invalidného.

@gabriela2023 ak máš schválený ID z mladosti tak zárobok na dohodu nebude mať žiaden vplyv na výšku dôchodku, nakoľko pri dôchodku z mladosti sa berie za OMB hodnota 0.67

zalka
5. jan 2024

@gabriela2023 ináč si si istá, že ti schválili ID z mladosti? Si bola nemocna už aj ako dieťa teeneger? Koľko máš rokov?

gabriela2023
autor
5. jan 2024

@zalka áno povedala mi to posudkova lekárka . Plus že mi doplatia tri roky spätne .Diagnózu mám od narodenia.Telesne postihnutí .( Nesedela som a nezačala som chodiť vtedy kedy som mala ale omnoho neskôr.)

gabriela2023
autor
5. jan 2024

Super takže dohoda nebude mať žiadny vplyv na výšku ID. Ďakujem za odpoveď. Som rada .

zalka
5. jan 2024

@gabriela2023 tak potom neboj

123kika1234
14. jan 2024

@gabriela2023 doplať si odvody, ak teda nebudeš mať z mladosti.