Budem mať nárok na pandemickú OČR?

janka23390
8. mar 2021

Ahojte baby,potrebujem poradiť.som na rodicaku a som zamestnanec. Mam za sebou 2 reťazove pôrody. Moja otázka znie,mala bude mat 5.4. 2021 3roky a ja budem nútená dať kvôli času výpoveď.mam dať výpoveď alebo mam nárok na pandemicku OČR,keďže staršie dieťa nenavštevuje momentálne škôlku a mladšie ešte nenavštevuje škôlku. Lenže ak by som aj mala nárok na pandemicku,potom,keď dám výpoveď,budem mat nárok na najvyšší príspevok v nezamestnanosti? Dakujem za rady

elanor
8. mar 2021

ak bude situacia stale taka, tak mozes ist na pandemicku OCR, na starsie dieta, len v pripade, ze skolka alebo trieda, do ktorej chodi, bude zatvorena (zatvorena komplet dana trieda, alebo komplet skolka, ak bude otvorena pre kriticku infra a pre pracujucich, teda z toho dovodu ti ho nevezmu, narok na OCR nieje, lebo skolka bude otvorena, to ze ti ho tam nevezmu, nikoho nezaujima, ani netrapi, proste narok na oCR vtedy nieje). Ale ak stale bude nudzovy stav, mozes vyuzit pandemicku OCR na mladsie dieta, lebo este do nijake skolky nechodi (za predpokladu, ze teda nechodi a nenastupilo skor), lebo na take mozes cerpat ocr.
A vypoved, ked budes chciet, das po ukonceni OCR. A potom pojdes na urad prace na podporu.
Alebo das vypoved, do 7 dni od ukoncenia PP vyuzijes nastup na pandemicku OCR (za predpokladu, ze to stale bude mozne - podmienky tie iste ako vyssie), a po ukonecni OCR sa pojdes nahlasit na urad prace a ziadat o podporu.
Na pandemicky rodicak, kedze si zamestanec nemas narok, aj keby si dala vypoved, mas narok na podporu, a ta ma pred rodicakom prednost.

janka23390
autor
8. mar 2021

@elanor teraz som z toho magor,tak mam nárok na pandemicku na mladšie dieťa alebo nemám? Keďže do práce sa nevrátim.keby som aj dala výpoveď,musím vyčerpať nejakú dovolenku najskôr,potom žiadať pandemicky na mladšie dieťa a po skončení pandemickeho ísť na úrad prace žiadať podporu? A vyrážajú mi ju z tej dovolenky?mne ide o to,že či sa mi da predĺžiť ešte o pandemicky,ale neskôr neprísť o nezamestnanecke dávky,keďže by som chcela tie najvyššie.dakujem moc za pomoc

elanor
8. mar 2021

@janka23390 ano, na mladsie mozes, ale musi este platit sucasna situacia.
Lebo dnes to plati, ale za mesiac mozu byt uz ine podmienky. Ak bude stale platit to iste, ako teraz, mozes. A o podporu poziadas potom, teda po ukonecni ocr.

janka23390
autor
8. mar 2021

@elanor dobre a keby teda beriem ten pandemicky,keby sa to predĺži len o mesiac,aj tak dobre. Ale ja ešte pred dovŕšením 3. Rokov musím vyčerpať aspoň deň dovolenky? A dat výpoveď k 5.4.(kedy má 3 roky)? A ísť na úrad žiadať pandemicku OČR a keď skončí pandemicka(napr. V máji) tak pôjdem sa hlásiť na úrad a vyrátaju mi dávky z tej dovolenky? Len neviem ešte,ako získat tu najvyššiu podporu. To mi vyratúvajú z tej všetkej dovolenky,ktorá mi vznikla za tie roky počas materskej s deťmi?Dakujem krasne.

elanor
8. mar 2021

@janka23390 fu, tak to s tou dovolenkou uz netusim. do 5.4. vratane si oficial na ordicaku. Natup do prace, alebo den dovolenky, alebo vypoved, alebo uz co, by si mala ratat od 6.4.

janka23390
autor
8. mar 2021

@elanor dakujem,skúsim zajtra zavolať na úrad prace.snáď ma nezdrbu,že som vychcana a budem sa pýtať priamo na najvyššie dávky po ocr

fiafia
8. mar 2021

@janka23390 nepovedia. Ja keď som sa pýtala tak to "pani v živote nepočula" vyčerpať jeden deň dovolenky ostatné si dať preplatiť a výpoveď 7.4 nezabudnúť zamestnávateľa oboznámit písomne mesiac vopred,že nastupujes do práce. Ak zla rada,kľudne ma niekto opravte

petrisa213
9. mar 2021

@elanor my máme škôlku otvorenú iba pre kritickú alebo deti rodicov, ktorý nemôžu robiť HO, takže moje deti nechodia od januára do škôlky a dostala som pandemicku OCR.

janka23390
autor
9. mar 2021

@fiafia no co som citala,tak výpoveď by som mala dať k tomu 5.4. Kedy má 3 roky.lebo vraj nesmiem mat po 3rokoch žiadny príjem 🤷‍♀️.cize aj dovolenku musím čerpať pred dovŕšením 3. Rokov. Takto sme to pochopili s mužom.aaaa mesiac dopredu jej nestíham dať vedieť,keďže už je 9.3.

elanor
9. mar 2021

@petrisa213 hm, zaujimave, takze zase dvojity meter. Mame rovnaku situaciu, a nemam narok na ocr, lebo skolka je otvorena, ze nie pre vsetkych, nikoho nezaujima

fiafia
9. mar 2021

@janka23390 záleží od zamestnávateľa či bude robiť prieky. Rodicak konci 5.4. do práce by si mala 6.4.

janka23390
autor
9. mar 2021

@fiafia už som volala na úrad,tam má presmerovali na socialku a ta zase na úrad.ale povedala mi len toľko,že keďže dostanem alebo dám výpoveď a zamestnávateľ mi preplatí dovolenku,tak automaticky mam príjem a tým pádom nemám nárok na pandemicku OČR. Takze pôjdem rovno na podporu. Dakujem za pomoc☺️😉

fiafia
9. mar 2021

@janka23390 teraz by som volala do práce aby som vedela na čom som, súhlasiť nemusí.mne vraveli,že keby robil prieky musela by som mať výpovednú lehotu 2mesiace

petrisa213
9. mar 2021

@elanor a robíš z domu? Lebo ak si na HO a teda dostávaš normálnu výplatu, pandemicku OCR nedostaneš. Ja som robiť HO nemohla, bola som normálne doma s detmi

mon895
9. mar 2021

@janka23390 nemylis si pandemicky rodicak a pandemicka ocr? Na rodicak narok nemas (lebo mas narok na podporu a pretoze dostanes za dovolenku preplatene) ale na ocr narok mas

elanor
9. mar 2021

@petrisa213 nie nerobim, muz robi HO, kvoli comu decka nevzali do skolky. Ale kedze je skolka otvorena, tak nieje narok na ocr, na tu je uz len, ked je skolka zatvorena. Ale uz sr... nato, lepime ako vieme, od 1.3. som zo 6hod. uvazku presla na 4 hod. a mam na salame.

petrisa213
9. mar 2021

@elanor tak toto vážne nechápem. My sme tak isto. Manžel doma na HO. Ja doma bez HO, škôlka otvorená iba pre kritickú a rodičov co musia prezencne pracovať a za január som normálne dostala OCR 🤷‍♀️

elanor
9. mar 2021

@petrisa213 no len za januar platili tusim ine podmienky. To co hovorim, plati od 8.2.
V januari praveze nase chodili, lebo stacilo, ze podmienky splnal jeden rodic, a kedze robim v potravinach, cos si myslim, ze patri pod kriticku, a hlavne to sa na HO robit neda ze jo, tak baby chodili. Problem nastal od tej cca polky februara, od kedy uz musia podmienky splnat obaja rodicia, tak ich proste nevzali. a ked si pozries podmienky naroku na pandemOCR od februara, tak je nearok len pri zatvorenych skolkach.

petrisa213
9. mar 2021

@elanor ach jaaaaj 🤔 to je kus somarov toto. Tak som teda zvedavá čo mi príde za február. Tam som bola a OCR tuším do 21.2.

elanor
9. mar 2021

@petrisa213 vo februari som bola tyzden na pandemickej od 8mehjo jak sa preslo na semafor, my sme boli cierny, vlastne stale sme cierny, len ten prvy tyzden u nas hygienik zakazal vsetko, cize aj to bolo otvorene sa muselo zavret. no a potom od toho 15.teho tusim, uz si dalo mesto podmienku, ked im to hygienik povolil pre infra. a pracujucoch (mimo HO), ze musia podmienky splnat obaja rodicia. Takze sme ostali riadne na holickach, lebo muz jak sa rano do kancu zavre, tak vylezie az vecer, kazdu chvilu niekolkohodinove telekonferenie, proste nieje mozne, aby mal decka pod dohladom. K tomu nove podmienky na p-ocr. Tak sme 3 dni lepili, co cert nechcel, jedna zacala vecer vracat, tak som od dalsieho dna skoncila na normalnej chorobnej ocr s nou, defacto do konca februara, a medzi tym som si v roboe poziadala o skratenie uvazku. no a aby toho nebolo malo, bracha s komplet rodinou covid, tatino ho musel do nemocky viezt, lebo mu odmietli poslat sanitku, lebo proste ze nieje niv volne, nech ho niekto dovezie. Samozrejme nakazil sa aj tato, aj mama. Takze sme im vozili nakupy, jedlo uvarene. Nakoniec aj atovi svagrova musela vola sanitku, nastastie ti dosli, lebo ten sa chudak uz dusil. No nervy v kybli, medim brachu pustili, a ten potom o 2 -3 dni vezol preistotu do nemocky mamu tiez, lebo zacinal a byt tiez spatno natom. Akoze, no co ti poviem.
Mno, takto sialene to je u nas. Akoze ja ked neskoncim na nejakyhc plraskoch, alebo nezacnem chlastat, tak si mozem gratulovat...
Dnes ich chvalabohu pustili oboch, bracha bol pre nich. Mno len este dalsie lieceniem bude na dlho. NO ale chvalabohu z najhorsieho su dufam vonku.

petrisa213
9. mar 2021

@elanor joj tak to hej. Chvalabohu že už je lepšie. 🙏 Toto inak je strasne, tak bud nech otvoria pre všetkých alebo nedám takéto debilne podmienky. Ako sa má človek zariadiť. Zo dňa na deň. Ú nás tiež neprichádza do úvahy aby sa muž o nich staral. Tiež samé cally celý deň. Pokiaľ by som teda nechcela aby deti skončili závislé na telke. Ja v 7 mesiaci, no na nervy všetko. To sa nedá byť s deťmi doma keď musí niekto plnohodnotne pracovať. A v byte. Takže ani nazvret sa nikde nemôže, lebo nie je miesto. Deti majú 3 a 4 roky takže ani rozumu ešte poriadne niet aby chápali ze je tato síce doma ale nemôže sa im venovať. A samé si nič nespravia.