Budem dediť dom, ktorý muž kúpiť dávnou pred svadbou?

23. aug 2022

Pred cca pol rokom som sa vydala za muža, kt ma už jedno dieťa s ex. Ja som momentálne v prvom trimestri. Muž ma ale problémy so srdcom. Chodí pravidelne na kontroly, berie lieky. No je veľký nervak a keď sa rozčúli tak mu stúpa tlak do výšin a je mu zle. Už som mu stokrát vravela, nech je pokojný. Ja sa bojím, že sa mu niečo zlé stane a ja ostanem s dieťaťom sama. Ja bývanie nemám. Mám niečo našetrené, ale na kúpu bytu by to nestačilo. Možno pod vplyvom hormónov ja neviem bojím sa že ostanem na ulici. No muž mi vravel, že nech sa nebojím, že keby sa mu niečo stalo ja aj dieťa po ňom dedime. To že dieťa to viem, ale ja ...neviem..je to aj keď si muž kúpil dom davno pred svadbou? Ako to prosim vás je.

A nie, nechcem aby sa mu niečo zlé stalo, len sa bojím to je všetko.

denden77
23. aug 2022

nededis nic.. dieta dedi..

bajka16
23. aug 2022

Ako zákonný zástupca dieťaťa dedis ty kým dieťa nebude mať 18 rokov. A ak žijete spolu v jednej domácnosti viac ako rok automaticky dedis aj ty. Samozrejme sa všetko delí aj s prvým dieťaťom.

matullienka
23. aug 2022

Baby a prečo by ona ako manželka nemala dediť?

baboobchod
23. aug 2022

Keby sa mu niečo stalo, tak dedia iba jeho deti v prvej dedičskej skupine. Teda to existujúce a aj to tvoje ešte nenarodené. Ty nie. Museli by ste byť zobratí.
@bajka16 píšeš hlúposť. Ak existujú deti, spoluzijuca osoba nededí nikdy. Jedine zo závetu.

jazula
23. aug 2022

@baboobchod ale veď píše, že pred pol rokom sa zaňho vydala…

mistymay33
23. aug 2022

@bajka16 si si ista, ze musia spolu zit rok v jednej domacnosti?
Podla mna bude dedit manzelka (bez ohladu ci ziju v spolocnej domacnosti) a aj obe deti. Netreba si dedenie mylit s rozvodom, tam platia ine pravidla.

liz_lemon
23. aug 2022

@baboobchod ved su zobrati, pise ze sa vydala pred polrokom

denden77
23. aug 2022

jejda, az teraz citam, ze su zobrati.. beriem spat 😁

matullienka
23. aug 2022

@mistymay33 ja som tiež v tom, ze by v tomto prípade boli 3 dediči

baboobchod
23. aug 2022

Áno už čítam 😂 neskorá noc no 😂 Jj, dediť bude ona a deti na 1/3.

liz_lemon
23. aug 2022

pri dedeni zo zakona
V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

lucinka1988
23. aug 2022

polovicu majetku zdedíš ty a druhá polovica sa delí medzi deti..Čiže ty by si mala polovicu a deti druhú polovicu napoly, keďže sú dve.

kindervajicko
23. aug 2022

@lucinka1988 dve deti a manželka dedia rovnakým dielom

bajka16
23. aug 2022

Aj ja som si teraz uvedomila že píše že sú zobrati. V tom prípade nechápem čo rieši. Ani by ma nenapadlo že manželka napíše toto.

bajka16
23. aug 2022

@mistymay33 áno ak by neboli zobrati po roku žitia v jednej domácnosti dedí niečo aj ona.

lucinka1988
23. aug 2022

@kindervajicko pokiaľ ide o BSM, polovica majetku, ktorá patrila do BSM, pripadne manželke, druhá polovica ide do dedičstva- keďže v tomto prípade ide o 2 deti, tak manželka zdedí polovicu a druhá polovica sa rozdelí medzi 2 deti, každé dieťa tak bude mať 1/4 podiel a manželka 1/2 podiel.

seahorse27
23. aug 2022

Ak muz ziskal dom do vlastnictva pred uzavretim manzelstva, tak nespada do BSM

kindervajicko
23. aug 2022

@lucinka1988 prosím ťa, neraď ak nevieš. dom nemajú v bsm. a keby mali, spoluvlastnícky podiel o veľkosti 1/2 k celku pripadne manželke, druhý spoluvl. podiel o veľkosti 1/2 k celku sa delí medzi dvoma deťmi a manželkou rovným dielom.

panelacikova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bombulka1987
23. aug 2022

@autorka nechceš radšej napísať do právnej poradne tu na MK?

natalienka12
24. aug 2022

@bajka16 Nie, nepis hluposti prosim. Spoluzijuca osoba nikdy nededí, ak su deti, ak by zili aj 30 rokov v jednej domacnosti.
@lucinka1988 Autorka pise, ze muz nadobudol dom pred uzavretím manzelstva, takze ziadne BSM sa nebude vyporiadavat medzi manzelkou a detmi. Budu dedit rovným dielom, cize manzelka a 2 deti, kazdy 1/3.

monro
24. aug 2022

Najprv sa vyporiada majetok patriaci do BSM. Z neho polovica ide automaticky manželke a druhá polovica spadá do dedičstva a delí sa rovným dielom medzi manželku a deti. Majetok, ktorý nebol v BSM sa dedí rovným dielom (každý 1/3).

basska_b
24. aug 2022

Nie su tu vsetky odpovede spravne, najma ked zeny vychadzaju z toho, ze nie ste zobrati - (som v rovnakej situacii - mame 3 deti spolocne a on ma 3 z prveho manzelstva, dom nadobudnuty muzom pred manzelstvom by sa rozdelil na sedminy a kazdy z nas sedminu. To, co mame v BSM, cize nadobudli sme pocas manzelstva, ide polovica mne, deti zvysnu polku rovnym dielom). Keby sme neboli zobrati, dedia len deti. Pozri si na googli dedickske skupiny

domca1408
24. aug 2022

ako tak čítam tak každý ti oznámil, že by si ano dedila určite...ale keby chceš dom predať nemáš šancu lebo jedna tretina bude toho prvého dieťaťa tvojho muža. takže vyplácačka by ťa čakala....

panelacikova
24. aug 2022

ak nie ste manželia, dedia len deti, čiže jeho prvé a vaše spoločné, pol na pol. ak ste manželia, tak dedíte každý 1/3 daného domu, čiže každé dieťa 1/3 a ty 1/3. tak či onak by si musela jeho prvému dieťaťu vyplatiť 1/3, čo ale teda nie je taká hrôza. vyriešiť by sa to dalo darovaním časti domu na teba (ak nie ste manželia), ale pochybujem, že na toto muž pristúpi, ani ja by som nie 🙂

zmrzlinka2021
24. aug 2022

@bajka16 ako frajerka nededí nič, všetko dedia jeho deti.

autor
24. aug 2022

@basska_b Ďakujem my sme manželia a ani nechcem myslieť na niečo zle poslednú dobu má stres v praci a vie sa pre hocičo tak vytočiť, že mu stúpa tlak celý je až bordový a je mu zle...mňa v tomto nepočúva..ma rôzne myslienky niekedy a možno aj tie tehotenské hormóny

basska_b
24. aug 2022

Och joj, ma taku vybusnu povahu a to mu nerobi dobre... ja viem, ze obavy mas, ved nikto nevieme, kolko tu budeme a ty chces len to najlepsie pre vase male... ale neboj, z domu ta nikto vystahovavat nebude, aj ked maju oni pravo potom tlacit na predaj svojho podielu. Tam mas ty predkupne pravo. Ale ked nevies tie peniaze dat dokopy, tak... sa to musi predat cele

sigma510
24. aug 2022

@natalienka12 spolužijuca osoba dedí, ak aj deti sú, spadá myslím do tretej dedičskej línie. Osobná skúsenosť. Môžu však od teba žiadať dôkaz o spolužití. A samozrejme, že takáto osoba dedí v situácii, kedy sa dieťa dedičstva vzdá, a nie sú žiadny ini dedičia. Riešila som to dva roky dozadu. Presne túto situáciu.

natalienka12
24. aug 2022

@sigma510 áno, v tretej dedičskej skupine, to znamená, že deti by sa museli dedičstva vzdať, a prečo by to robili, keď sú tam aktíva?