Bol na mňa podaný návrh na sociálku, musím ich pustiť ak prídu na neohláseú návštevu?

lolinko
22. jan 2019

ahojte, tak zas si idem po radu ja 😲
chcem sa spýtať ak pol na mňa podaný návrh na socialku, že zanedbávam svoje dieťa...príde socialka neohlásene, musím ich vpustiť do bytu v ktorom bývam ale nemám tam ani trvalý pobyt, čo všetko skúma socialka a čo všetko preveruje... ???
ďakujem za všetky odpovede

pribinak
22. jan 2019

mas dovod nieco schovavat? ak nie, tak ich normalne pozvi dnu.
trvaly pobyt nie je dolezity, tam kde byvas s detmi je miesto obvykleho pobytu deti, takze mozu skumat bytove podmienky deti aj ked to nie je miesto trvaleho pobytu

mali by prist neohlasene, nema velky zmysel chodit na vopred dohodnute navstevy, ked je rychlo upratane, navarene, upratane.
zvycajne sa kuratorky zaujimaju o miesto, kde deti spia, ci sa v byte nezdruzuju osoby, ktore by mohli ohrozit deti, niekedy nakukunu do chladnicky, zaujima ich ci napr. varis, ci maju deti ked su skolopovinne miesto na pripravu do skoly.
niekedy nazru do kupelky.

zvyknu sa pytat napr na tvoje fin. zabezpecenie, ci mas partnera, kto to je, ci chodia deti do ms, alebo kto je vas pediater, alebo sa pytaju kde chodi dieta do zs, ako prosperuje.

urcite nebudu deti vyzliekat, ani nebudu pozerat ci mas utrety prach, alebo nebudu pozerat ci ma auticko vsetky 4 koliecka

goldana
22. jan 2019

@lolinko nie, nie si ich povinna vpustit. O navsteve urobia zapis, vyhodnotia riziko ohrozenia deti, a podla toho postupuju. Ak sa zisti zanedbanie, tak dalej oslovuju pediatrov, skolske zariadenia a vsetkych, ktori im o detoch vedia podat informacie, prip. aj susedov (ti vedia napr. ci je u vas casto krik, ci matka nenechava deti po veceroch a nociach same, ci tam nechodi vela muzov...a pod...). Ak ta niekto udal, oni to musia preverit, ci je to opodstatnene.

lula313
23. jan 2019

@pribinak ale tu podľa mna nejde o dôvod niečo schovávať. Dcere kupujem len drahe bio potraviny(ešte ani raz nejedla presnidavku z obchodu), oblecenie značkové, ktoré periem po jednom oblečení/zaspineni, má milion hraciek, detskú postielku za 400eur, nedovolím jej pozerať TV, platim jej plavanie, chodím cvicit na “play wisely” a určite by som nezniesla, aby sa mi tu niekto promenadoval a otváral chladničku, lebo má udal možno ex, s ktorým som sa pohádala, lebo nechce prispievať na deti.. toto mi príde na hlavu.. ja viem, že boli v minulosti prípady tyraciek deti, ale tam malo prist udanie od učiteľov, či pediatricky a následne šetrenie psychológom, ako robit takéto prepadovky🤨

pribinak
23. jan 2019

@lula313 vies, to je pekne, ze dieta ma izbu za 400 e, to vsak nic neznamena. moze mat izbu poskladanu z bazaru za 120e a tiez bude o dieta skvele postarane
su deti, ktore su komplet v znackovom, ale lasku rodicov nepoznaju.taketo argumenty nedavaj.
urcite sa ti nebudu promenadovat po byte, to sa uz tak nerobi, skor sa ti usadia v kuchyni a normalne sa budu s tebou rozpravat. prihovoria sa dietatu a pozru sa mu do izby.

kuratorky musia presetrit kazde udanie, ide o deti. je dost mozne to urobil tvoj ex. ale ak nemas co schovavat, nemas sa ani coho bat. praveze mozes vyuzit to ze budu u teba ze sa s nimi porozpravas o svojom ex, poradia ti ohladne vyzivneho a ci sudu.

lolinko
autor
23. jan 2019

ďakujem za odpovede...
ja to mám trošku zlozité, nakolko syn ma 15 rokov, ja mu dávam volnosť a kamaratsky vztah a babka (matka byvaleho) mu dá všetko načo ukaže (značkové veci, peniaze..)
bývali je ešte stále vo väzbe a ja takto bojujem už dlhší čas a už nevládzem :(
s bývalym som nebola zobrata

...mne sa vyhráža práve ta babka, že zanedbávam syna a že namna zavolá socialku...
preto som chcela vedieť bližšie informácie ohladom toho...

sense
23. jan 2019

@lolinko donutit ta pustit ich dnu nemozu,he to na tebe....ak nemas co skryvat nemusis sa bat..a ak mas aj volnejsi sosob, vychovy,hadamale mlady, doma nefajci a. Nehuli a, nechodi poza skolu..a 15rocny by uz mal vediet aj sam povedat ako to chodi doma
Ak dosrane socialka podnet riesit to musi kedze musia nieco dat.do.zaznamu

A to ze sa vyhraza este neznamena ze to urobi...

lolinko
autor
23. jan 2019

ja nemám problém ich vpustiť dnu a nemám čo skrývať.
nie nechodí pozaškolu, a ani nehulí, nehovorím pivo ochutnal a aj tabak, ale to asi každý jeden z nás v tomto veku..
ja sa snažím aby mi hovoril otvorene o veciach, a snažím sa s ním baviť otvorene a aj porovnávame tuto dobu a dobu ked ja som bola mlada v puberte...
len tam ma vacsie slovo babička, ako povie babička tak bude...a komu by sa nepáčilo chodiť v puberte v značkovom od hlavy až po paty a mať mesačne vreckové od nej na karte cca 100€

ako ja viem, že nemá čo na mna povedať a ked aj povie bude to slovo proti slovu, a synovi som nikdy nezakazala vstyk s babkou alebo otcom, stále je tam či je týžden alebo vikend...

ja som spravila chybu, že som bola makka na syna a povolila skoro všetko...

goldana
23. jan 2019

@lolinko taketo udavacky od ludi ako je ex, ci svokra su bezne. Pracovnicky sa na to hnevaju, ze si takto vybavuju ucty medzi sebou ludia, a oni potom nestihaju chodit tam, kde je to opodstatnene. V kazdom pripade urobia zaznam, vyhodnotia mieru ohrozenia dietata. Ak bude vsetko v poriadku, tak viac nepridu, az pri dalsom podobnom udani...

lula313
23. jan 2019

@pribinak ako my sme kompletná rodina, čiže socialku na nás nemá kto a za čo posielat(až na susedov, keď malej idu zuby😂), ale neviem. Mne to proste príde nedôstojne, aby tá niekto chodil takto “šetriť” a hodnotiť len preto, že tá niekto z pomsty udá.. chapem, že nájdu sa deti, ktoré nežijú v dobrých podmienkach, sú týrané, ale to by už 10 000ciganciat boli v decakoch, tam asi zo socialky nechodi nikto, že?

goldana
23. jan 2019

@lula313 chodia tam, len detske domovy maju svoje limity, kolko deti mozu prijat, a tak to s tymi odobratiami nemozu pracovnicky "prehanat".

pribinak
24. jan 2019

@lula313 u ciganov je problem skor v generacnej chudobe, ako v nejakom fyzickom ci psychickom tyrani,
pozri, ked chces, tak udaj nejaku cigansku rodinu, ale ci ti to prinesie pocit uspokojenia, no neviem.
ak mas nejaky lepsi navrh + metodiku ako setrit v domacnostiah pri udaniach co sa deti tykaj, tak ho skus ustrediu prace a rodiny predlozit a mozno budes mat uspech. zatial nic lepsie nikto asi nevymyslel

lula313
24. jan 2019

@pribinak ja si myslim, že tam je problem, že každý ide s každým a dochádza k degenerovaniu ľudskej rasy po inteligenčnej úrovni. Robím dobrovoľníka v karantenke, spolupracujeme s MsP, takze vieme trosku viac o nich, nez sa prezentuje v médiách. Riesenie je im všetky deti odobrať a dat na internát, kde sa deti budú ucit hygienickým návykom(lebo pre veľa z nich aj umyt si ruky, či smrkat do kapesnika predstavuje problem), sociálnej interakcii, budovaniu medziľudských vzťahoch a robit všetko preto, aby dostali plnohodnotne vzdelanie. Doteraz však nikto z politikov nemal “gule” tento napad implementovať..

pribinak
24. jan 2019

@lula313 kto to zaplati?

lula313
24. jan 2019

@pribinak na veľa školách tieto deti majú už teraz zaplatené obedy, dotuje sa doprava, pomocky.. riešením by bolo čerpať na to prostriedky z projektov(možno fondov EU-ale priznám sa, že nemam prehľad, či sú momentálne vypísané nejaké výzvy), ale EU mala ambície tento problem riesit.. myslim, že sa zhodneme, že tento problem je nabalujuca sa snehová guľa..

0martina0
24. jan 2019

@pribinak mi z našich dani

pribinak
24. jan 2019

@0martina0 ja uz platim take dane ze dovi dopo, ani v nemecku s podstatne vyssimi prijmami take dane neplatia

lolinko
autor
24. jan 2019

....trošku odbočenie od mojej otázky, ale nevadí 🙂
ale ktomu to ja vyjadrím...nie nejsom rasita, mám veľa známych čo su rómovia ale prepáč, veľmi ma hnevá, že oni majú pomaly všetko zadarmo...
na všetko majú príspevky, zničia byt - od štátu dostanú dom, majú dlhy - štát im ich odpustí, majú príspevok na školu, školské potreby, dopravu, stravu a bla bla bla a my ostatní čo???
nie že oni sú menšina...
prepáč, ale ktomu som sa musela vyjadriť ..

simonnnne
6. feb 2020

Dobrý deň chcem sa spýtať ex ma udal na sociálke
prišlo mi predvolanie. Malú som mu dávala najprv nechcela u neho spávať nosil mi ju vždy večer lebo mu plakala že chce ísť spať za mnou. Ale potom sa stalo ze u neho aj prespala cez víkend vôbec som tomu nebránila . Chodila aj jeho rodičom ale nepáči sa mi ako ju vychovávajú v lete bude mať 4 roky... Mesiac do zadu prišiel pred môj dom ako sa dozvedel ze mam priateľa a chcel za zabiť vytiahol kuchynsky nôž a predomnou a pred mojou dcérou sa chcel podrezat. Už cez leto keď sme ho stretli na kúpalisku tak nám robil problémy lebo sa tam opil a zhodil stôl s nápojmi a s jedlom pred mojimi známymi a kamarátkou ktorá naňho zavolala aj mestskú políciu pretože skoro prekotil stôl na jej dcéru... A veľa krát sa stalo ze pred malou robil a mal takéto stavy mala potom moc u neho nechcela spávať at konečne keď sa ukludnil našli si k sebe cestu tak sa chcel podrezat pred ňou a mnou veľmi som sa zľakla volala som aj policiu skovalii sme sa doma ešte ze sme neboli samé polícia ho aj hľadala a nasla sa skovavat pri mojom dome tak ho aj zobrali na policiu ale neohrozoval mňa ani malú nožom len sebe chcel poškodiť tak polícia ho po mojom vypočutí aj tak pustila jedine co mohli tak mu zavolali psychiatra ale toho ze vraj ako mi povedal uprosil a pustili ho domov... A od vtedy sa mala k nemu nepýta a plače keď jej poviem ze jej ocino vola a ze si ju cche ísť zobrať a sama mi povie ze sa bojí a ze inému nepôjde prestala sa pýtať aj k starým rodičom pretože sa tam presťahoval tak keď mám pravdu povedať po tomto mam strach mu ju aj dat veľa krát sa mi do sms vyhrážal že sa zabije a pod. Mala ma cukrovku a malej neprospieva stres a nepokoj... A veľa veci sa mi priznal keď mal malú na starosti tak si dal drogy tak po tomto sa bojím mu ju dat a teraz sa mi vyhráža že mu zakazuje. Styk s malou a pod. Ale ako jej matka mam strach na súde sme ešte neboli ale povedal ze ma tam dá a ze chce striedavu starostlivosť a ze sa bude odvolávať pokým to nedosiahne psychicky ma začal ničiť sms správami vyhrážky nadávky a urazanie... Ale. Co mam robiť mala ho od vtedy nechce a on mi dáva za vinu že som v nej zbudila nenávisť voči nemu. Teraz ma dal na sociálku mam prísť na pohovor prišiel mi papier tak neviem co sa ma tam budu pýtať viete mi povedať ci mu dovolia striedavu starostlivosť lebo to určite nechcem mala je na mňa naviazaná. Penieze mi na začiatku aj dal ale potom mi prestal dávať že mi nedá ani korunu povedal ze to dá na súd on tak čakám co príde...

sellycka13
5. dec 2020

@goldana dobrý deň, prosím Vás viem, že je toto stará téma. Nás udala susedka z pomsty. Pracovníčky boli na šetrení a povedali nám, že všetko v poriadku. I napriek tomu chcú zdravotnú dokumentáciu dcéry, takže nechápem to čo píšete. Údajne aj žiadať zdravotnú dokumentáciu dcéry je normálny postup a nám povedali všetko ok a zanedbanie nezistili.