Aký je rozdiel medzi osobnou asistenciou a opatrovateľským príspevkom?

barnecka
8. nov 2022

Dobrý deň, má niekto skúsenosti z osobnou asistenciou? poprípadne aký je rozdiel medzi osobnou asistenciou a opatrovateľským príspevkom
Čo myslíte ktoré je lepšie vybaviť?

kacena4
8. nov 2022

pri asistencii asistujesnapr. aj v praci cloveku, opatrovanie je nevladneho cloveka

tanapeta
8. nov 2022

@barnecka jeden veľký a zásadný rozdiel je v tom, že asistenciu môžeš robiť iba cudziemu človeku. Pri opatrovateľskom je to zasa opačne. Môžeš opatrovať len rodinného príslušníka alebo osobu, s ktorou máš rovnaký pobyt

zirafienka
8. nov 2022

@tanapeta s tou asistenciou iba cudziemu človeku by som s tebou celkom nesúhlasila. Neber to ako útok na tvoj príspevok, ale teraz ti napíšem: moja známa má vybavenú asistenciu na svojho otca, ktorý je celkom číperný, len samozrejme, ako každý starší človek má viac diagnóz. Má doma vitálnu manželku a jeho dcéra na neho berie krásny asistenčný príspevok. Čo viem, tak 1x do mesiaca im ide urobiť väčší nákup. Bežné nákupy si robia sami. Tak kde je pravda. Asi tam, že treba byť drzý, neodbytný, treba vedieť písať klamstvá a mať široké lakte...

tanapeta
8. nov 2022

@zirafienka vaša známa poberá pravdepodobne opatrovateľský príspevok. Autorke píšem ako je to v zákone.

zirafienka
8. nov 2022

@tanapeta nie, je to asistenčný príspevok, nežijú v spoločnej domácnosti, dokonca jej rodičia žijú v inom meste.

tanapeta
8. nov 2022

@zirafienka Rodičia predsa môžu bývať aj v inom meste na opatrovateľský. Stačí prečítať zákon

renab
8. nov 2022

@tanapeta kamaratka ma ALS, opatruje ju sestra a pobera prispevok na asistenciu.

zirafienka
8. nov 2022

@tanapeta nebudem sa hádať, keby to bol môj príspevok, čo našťastie nie je, tak by som vedela, čo poberám. Toto mi povedala známa, čo poberá ona. A buďme si úprimné, ako sa zákony vysvetľujú a dodržiavajú. Myslím, že ani toto nie je jediný prípad.

tanapeta
8. nov 2022

@zirafienka tam je to jasne zakázané. To nie, že si hocikto vysvetľuje inak. Paragraf 22 ods. 4

tanapeta
8. nov 2022

@renab sestra môže byt osobný asistent

andrejka1974
8. nov 2022

Osobnú asistenciu môže robiť aj rodič ale maximálne 4 hodiny a opatrovateľský príspevok môže poberať rodic aj na dieťa a dieťa môže byť aj v DSS aj v špeciálnej škole môže aj pracovať v tom čase keď je dieťa v DSS ale príjem nesmie presiahnuť 436 eur