Aký doklad potrebujem, aby dieťa malo po pôrode otcove priezvisko?

21. máj 2021

Dorby den kolko sa platí, za ten doklad na matrike, čo všetko nám k tomu treba a robia to na matrike v mestách, alebo aj na dedine, mam 2 týždne do pôrodu a úplne sme nato zabudli, lebo chceli sme svadbu pred 2 týždňami ale všetci z rodiny boli v karanténe, tak sme to odložili a dnes ma napadlo, že mi treba asi doklad dajaky, ne...? Inak dieťa bude mat moje priezvisko, ked to nestihneme ci?

lorin29
21. máj 2021

📌

kkovacovak
21. máj 2021

Trvalo by vám asi 10 sekúnd to vygoogliť 🤦‍♀️🤦‍♀️
Musíte ísť na matriku v mieste bydliska matky spolu s otcom dieťaťa. Každý z vás musí mať občiansky a rodný list. Vypisuje sa tlačivo kde sa aj dohodnete na mene pre dieťa. Každý toto tlačivo dostanete a jedno zostane na úrade na základe čoho potom vystavia dieťaťu rodný list a dohodnutým menom.

aurorastone
21. máj 2021

My sme vybavovali v marci a došli sme na matriku obaja, dali každý svoj OP a do 15 minút nám dala podpísať papiere a bolo 🙂
Hocijaká matrika, nemusí byť v mieste bydliska ani jedného z vas

jaskolka
21. máj 2021

Viete to vybaviť na počkanie na matrike. Potrebujete OP a rodné listy. Keď to nestihnete, dieťa bude mať tvoje priezvisko

autor
21. máj 2021

@kkovacovak ved ja viem, že sa to robí na matrike... Ale ja trvalé bydlisko mam inde ako žijem a inde budem rodiť...

autor
21. máj 2021

@aurorastone ďakujem toto som chcela vedieť, lebo ja som z iného mesta, moj je z iného mesta a bývame a rodiť budeme v meste číslo 3 🤣🤣🤣 a koľko eur sa zato platí, lebo my nikdy nemáme pri sebe hotovosť, všetko len kartou

autor
21. máj 2021

@jaskolka ale. Potom sa dá zmeniť ci?

aurorastone
21. máj 2021

@jaskolka ja keď som volala do nášho mesta v mieste bydliska okrem toho ze chcela op, tak aj rodný list a tehu knižku 🙈🤦‍♀️ ale kvôli korone to nerobili, tak keď sme prišli do mesta kde mame podnajom v ba tak nám stačili výlučne OP 🙂

aurorastone
21. máj 2021

Haha tiež sme tak ja mesto A, chlap mesto B a podnájom mesto C, nie nič sa neplatí 😁

autor
21. máj 2021

@aurorastone ďakujem a vazne treba rodné lísty? Ja tu asi nemám rodný list pri sebe do ritky...

hradnapani
21. máj 2021

ano, bude mat meno po tebe, ale da sa to bez problemov zmenit aj po porode.

bory195
21. máj 2021

Meno sa dá zmenit po pôrode na matrike takisto jednoducho, len tam musíte byť obaja, aby ste určili otcovstvo sú hlasným vyhlásením, plus dohoda o mene dieťaťa. Pokiaľ máte určené otcovstvo a meno pred pôrodom, na matriku po rodný list stačí keď zájde jeden z rodičov.

aurorastone
21. máj 2021

Vieš čo skus si zavolať na tu matriku kde chcete ísť, lebo vravím tam kde ja bývam chceli pomaly aj tehu knižku ale v BA v Karlovke na matrike mi aj do telefónu povedala len OP a aj tak bolo 🙂

jaskolka
21. máj 2021

Dá sa to zmeniť aj po pôrode

aurorastone
21. máj 2021

Mam pocit ze píšem sama so sebou lebo ani my hotovosť nenosím, všetko kartou a tiež to bývanie v 3 mestách 😁😁😁

freets
21. máj 2021

@aurorastone pozor, musi to byt matrika v mieste narodenia babatka

kkovacovak
21. máj 2021

@freets nemusí. Matriky medzi sebou komunikujú a niekedy to sami od seba posielajú tam kam treba. Oficiálne to musí byť príslušný orgán čo je v tomto prípade podľa trvalého pobytu matky. Ale je to o dohode a komunikácií. Aj rodný list matrika pošle na príslušnú matriku pod ktorú spadá matka.

malva123
21. máj 2021

Najlepsie sa vydat.

aurorastone
21. máj 2021

@freets neviem mne povedala ze kdekoľvek na Slovensku, nepýtala sa ma kde budem rodiť, toto mam papier z BA ale rodiť môžem aj v Trenčíne aj v Košiciach a dieťa dostane tak ci tak priezvisko po otcovi 🤷‍♀️

freets
21. máj 2021

@kkovacovak Príslušnosť matriky
§ 10

(1) Na vykonanie zápisu narodenia alebo úmrtia do knihy narodení alebo knihy úmrtí je príslušný matričný úrad, v ktorého obvode sa osoba narodila alebo zomrela. Ak sa nezistí, kde sa osoba narodila alebo zomrela, vykoná zápis matričný úrad, v ktorého obvode sa narodená alebo zomretá osoba našla. - kazda matrika ma svoje tlacivo, a ako kazdy urad, v pripade neprislusnosti postupi zapis o narodeni na riesenie prislusnemu matricnemu uradu

sense
21. máj 2021

Rodný list ti vystavia ajna inej matrike aké je tvoje trvalé bydlisko, tuším 5 e platil chlap ale už pár rokov dozadu a ta papier o určení otcovstva sme neplatili nič... Ak plánujete svadbu tak nech ma meno tvoje a po svadbe sa to zmení keď si pôjdeš vymeniť doklady, hlavne ak chceš byt vydatá by som dopredu dieťaťu meno po otcovi nedávala kým by sme neboli zobrati

autor
21. máj 2021

@freets ved to je rodný list alebo umrtny... Ale ja nepotrebujem toto 🤣🤣🤣

kkovacovak
21. máj 2021

@freets ale autorka sa nepýta na to kde sa zapíše jej dieťa po narodení (to je jasné) ale kde má ísť vybaviť papier o otcovstve ešte pred narodením dieťaťa. To sú hrušky a jablká. Áno zápis o narodení urobí úrad ktorý je v mieste narodenia dieťaťa alebo teda kde sa nachádza nemocnica. Častokrát to medzi sebou úrady posielajú a ten čo tenro zápis vykoná to odovzdá úradu kde si rodný list vyzdvihne matka alebo otec.

denden77
21. máj 2021

od nas nase rodne listy nepytali, len OP 😊

hipuska
21. máj 2021

U nás takisto, len OP. Rodný list nebolo treba

ukulela
22. máj 2021

Nemusí byť matrika v mieste bydliska, ale kdekoľvek. Ak to nestihnete, v pôrodnici nápisu len matku a tvoje priezvisko a potom pôjdete spoločne po rodný list a tam pripíšu otca a zmenia priezvisko. Žiadna panika. Pri prvom sme stihli, pri druhom nie

darkswan
24. máj 2021

Uprimna rada, daj priezvisko po sebe

autor
24. máj 2021

@darkswan haha prečo???

darkswan
24. máj 2021

otazka je ze preco priatelove?nie je to manzel...a zivot je nevyspytatelny, co by som ja teraz dala keby moje dieta malo moje🙂