Ako zmeniť vlastníka nehnuteľnosti po jej predaji?

10. mar 2020

Dobry den, chcela by som sa spytat. Ked som predala byt, kupujuci uhradili sumu za byt, kde som mala hypoteku a podal sa na kataster vklad na zmenu vlastnika a teraz po mesiaci je to vraj stopnute,neviem ci je tam nejaky dlh alebo co tam moze vlastne byt preco sa to stoplo? Ak by tam bol dlh ako sa to potom riesi dalej?

autor
10. mar 2020

Dakujem za odpovede

monro
10. mar 2020

Asi prerusili konanie a vyzvu Vas na odstranenie nedostatkov. Skuste si tam zavolat. Podla cisla konania Vas spoja s konkretnym pracovnikom.

autor
10. mar 2020

@monro nie je tam ta pani co to ma na starosti, tak som sa chcela spytat tu. Neviem co si o tom mysliet, moze to byt nejaky dlh? Ak ano bude to treba zaplatit a potom to uz pustia?

monro
10. mar 2020

Ako ste sa dozvedeli, ze je to stopnute?

autor
10. mar 2020

@monro volala som na kataster a tam mi to povedali, ale ze teraz tam nie je ta co to vybavuje aby mi k tomu povedala viac

patka06
10. mar 2020

bolo to doriešené s bankou, u ktorej bola hypotéka, doriešili ste zaplatenie zostatku hypotéky a zmazanie záložného práva banky, všetko to musí byť podložené v kúpnej zmluve
Kto robil zmluvy ? Mohla nastať aj len nejaká drobná chyba.

vojkri
10. mar 2020

Pravdepodobne tam bude len nejaka chyba..ktora sa bude dat jednoducho opravit....nerozumiem o aky dlh by malo ist?ak vam uhradili to co mali..a to nie je dovod na zastavenie konania. Aj ked tam ta pani nebude dojde Vam rozhodnutie o preruseni konania kde bude dovod aj to ako postupovat. Ak by bolo konanie zastavene tak to je pruser a nieco muselo byt uplne zle....bola pritom realitka?treba kontaktovat tu nech prezisti co sa stalo.. a na katastri da nenechat odbit ale nech Vam to niekto iny zisti co dalej. Alr hlavne by to malo kupujucich hnevat;)

autor
10. mar 2020

@patka06 ano bola vyplatena hypoteka aj banka poslala papier katastru a tesne pred ukoncenim tej 30dnovej lehoty vraj prerusili konanie

autor
10. mar 2020

@vojkri neslo to cez realitku, na katastri som nemala ziadnu tarchu na nehnutelnosti tak neviem co tam este moze byt

autor
10. mar 2020

@vojkri myslela som moj nejaky dlh

ciaciacia
10. mar 2020

Nezabudla si náhodou katastru predložiť vyhlásenie správcu vášho bytového domu o skutočnosti, že na nájomnom nemáš dlh? Lebo toto je povinná príloha, ktorú musís priložiť k návrhu na vklad vlastníckeho práva.

autor
10. mar 2020

@ciaciacia nie, to sme davali

vojkri
10. mar 2020

Moze byt nejaka chyba. Pisani v pocitani..moze byt neuvedeny nejaky udaj -veci ktore sa daju opravit. Ak tam bola hypoteka asi bola aj tarcha potom je dolezite aby to slo na kataster v spravnom poradi. Ak bola zmluva pripravena pravnikom tak bude najskor len nejaka drobnosg. Ak ste si to pripravili sami moze byt chyba v identifikacii pozemku alebo chybat nalezitost v zmluve. O dlhu sa nema kataster ako dozvediet ani to nie je dovod pokial nemate vyslovene exekuciu a ze by to exekutor zablokoval (ale to by svietilo na liste vlastnictva). Kataster neriesi ziadne dlhy. Len moze zablokovat predaj ak exekutor poda navrh alebo ak by prebiehalo nejake sudne konanie (ale to uz by ste v oboch pripadoch predpokladam vedeli). Najskor to bude nejaka drobnost ktora sa da opravit.p

vojkri
10. mar 2020

Kazda kupna zmluva musi mat nejake nalezitosti (ako ma identifikovana osoba aj nehnutelnost kupna cena splatnost atd.) Ak je tam nejaky nedostatok konanie sa prerusi a bud sa spravi dodatok alebo niekedy stacilo aby obe strany prisli na kataster a pred zamestnancom priamo v zmluve chybu opravili.

autor
10. mar 2020

@vojkri list vlastnictva je cisty bez tarchy

patka06
10. mar 2020

kataster vždy prerušuje konanie tesne pred ulynutím 30 dňovej lehoty, ak bolo všetko vyriešené ako píšeš, tak to bude len nejaký nedostatok v znení zmluvy alebo v údajoch, kataster pošle oznámenie o prerušení konania a tam budú nedostatky popísané ...na základe toho sa dá ľahko opraviť a vklad nového vlastníka prebehne

ciaciacia
10. mar 2020

Ešte ma napadlo, ci ste náhodou zle neoznacili bud účastníkov katastrálneho konania, samotný predmet prevodu (byt) atď. V tomto je katastrálny zákon veľmi prísny, detailne vymedzuje aké údaje ma obsahovať kúpna zmluva ako aj samotný návrh na vklad. Každopádne Vás príslušný kataster písomne upovedomí v com je problém, tento budete musieť v stanovenej lehote napraviť, inak bude katastrálne konanie zastavené.

zuzanaete
10. mar 2020

S najvacsou pravdepodobnostou je v zmluve nejaka nezrovnalost. Ja som mala pripad, ze medzi obdobim, kedy sa zacala pripravovat zmluva a kedy sa realne podala na kataster, tak sa zmenila kategoria pre par mar metrov stvorcovych na pozemku a uz tam nesedeli cisla vo vymere. Realitacka dostala riadne upozornenie od majitela realitky, ze rano pred vkladom treba vzdy skontrolovat stav na katastri. Potom sme s kupujucou prisli na kataster a rukou sa prepisali udaje a podpisala zmena a bolo vybavene.

autor
10. mar 2020

Tak dufam ze to bude aj nas pripad
@zuzanaete

erikavesela
10. mar 2020

Neviem v akom meste ste podavali....nam sa stalo, ze vsetko bolo ok a tesne pred vyprsanim lehoty nam prerusili, lebo teta na katastri nestihala, lebo mala tyzden dovolenku a nasej pravnicke povedala ze nerozumie presne nejakej vete...vysvetlili si to a opat po par dnoch bolo konanie otvorene..vobec nemusi byt chyba v papieroch...aj taketo sa deje

qetka
10. mar 2020

Nam tak zastavili tiez. V jednom bode sme pri kopirovani zabudli dat orientacne cislo domu, bolo tam iba supisne. Museli sme prist obaja ucastnici a podpisat opravu priamo na katastri a bolo vybavene. Alebo sa to dalo aj cez notara, ale nam bolo lepsie tam rovno zbehnut 🙂

panelacikova
10. mar 2020

aký čas ubehol od uhradenia plnej výšky hypotéky až do doby, kedy si zistila, že je to "stopnuté"?