Ako zistím sumu daňového bonusu za zaplatené úroky?

bashee
31. jan 2022

Je to 50%? Netusim ako sa k tejto sume dostanem, ci ked ju neuvediem do RZD ci mi ju uctovnicky na uctovnom same vyrataju a vpisu. Potvrdenie o zaplateni urokov o banke in prikldam.neviete niekto? Nepamatam si ako som to minuly rok vyplnila.

ikonica
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
31. jan 2022

50 percent so zaplatených úrokov, ale najviac 400 Eur

mata0076
31. jan 2022

50 % zaplatených urokov ale najviac zo sumy 50.000 eur, z banky mam potvrdenie kde mam uvedene zaplatene uroky, ja si to predelim dvoma kedze sme brali hypo menej ako 50000.

christina_petrikova
31. jan 2022

@mata0076 ahaaa ja som ani nevedela ako toto vlastne funguje. takze ak si chce clovek nieco take uplatnit musi mat hypo len do 50 000€

nikolk0
31. jan 2022

@christina_petrikova nie .. my sme brali hypo 105tis. a tento bonus sa uplatňuje po dobu 5rokov , ale len do výšky úveru 50tis.,(tzn. že nám bol bonus vypočítaný len do tejto sumy nie zo sumy 105.tis.,) ak spĺňaš nasledovné podmienky :
Daňovník si môže uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky vypočítané z výšky poskytnutého úveru na bývanie na základe jednej zmluvy o úvere na bývanie, najviac zo sumy 50 000 eur na jednu tuzemskú nehnuteľnosť určenú na bývanie, ktorou je byt alebo rodinný dom.
Ku dňu podania žiadosti o úver na bývanie má najmenej 18 rokov a najviac 35 rokov,
jeho priemerný mesačný príjem dosiahnutý za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom uzatvoril zmluvu o úvere na bývanie, nepresiahol 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere na bývanie; priemerný mesačný príjem sa vypočíta ako 1/12 zo súčtu zdaniteľných príjmov.

mata0076
31. jan 2022

@christina_petrikova tak ako pise @nikolk0 iba maximalne zo sumy 50.000 najviac 400 eur rocne. Musis ist do banky po potvrdenie, tam budes mat uvedene kolko si zaplatila uroky a predelis si to dvoma. Ukazka mojho potvrdenia.

evica17
31. jan 2022

A mozem.sa spytat, ze mam uver skoro rok, tento danovy bonus nam vysiel. A ak by sme chceli teraz po roku refinancovat tak stale nam bude platit ten bonus ci uz nie ?

mata0076
31. jan 2022

@evica17 ked pojdete prefinancovat stratite narok na danovy bonus, uz si ho neupltnite preto je to na zvazenie.

bashee
autor
31. jan 2022

@mata0076 a tyka sa to ale len refinancovania v inej banke nie? Pytam sa lebo od 2022 sme si zafixovali nizsiu urokovu sadzbu v nasej banke. Aj na to sa to vztahuje ci nie pls? Dakujem 🙂👍

mata0076
31. jan 2022

@bashee tak ta zmena fixu by nemala mat dopad. Stale mate tu istu hypoteku. Ak klient nema narok na danovy bonus automaticky ani system v banke by nemal vygenerovat potvdenie na RZD.