Ako sa počíta po novom daňový bonus na deti?

24. máj 2022

Ahojte, rozumiete tomu novému výpočtu na daňový bonus? Ako to teraz ide byť? Počíta sa to zo základu dane? Na jedno dieťa 20% na dve 27%,... max. do výšky 100€ na jedno dieťa? Ja tomu nerozumiem, prosím ak mi to môžte niekto vysvetliť budem vďačná.

abby11
24. máj 2022

Sú tam uvedené aj príklady výpočtu https://www.finsider.sk/ekonomika/danovy-bonus-...

hiro
24. máj 2022

"Novela ešte musí prejsť cez parlament, vláda si však odhlasovala, že to bude v takzvanom skrátenom konaní. Potom ho musí podpísať aj prezidentka SR Zuzana Čaputová."
A ten danovy bonus 100€ by bol aj tak az od 2023. Neviem ci to prejde...

lucik194
24. máj 2022

ja len dufam, ze to neprejde.......

hiro
24. máj 2022

@lucik194 Preco? 🙂 Zase ja som zastancom toho aby zamestnancom viac zostalo z vyplaty... Stat nech si zredukuje vydavky. Pre mna je nepochopitelne ake ma obrovske vydaje.

vikusjk
24. máj 2022

@hiro suhlasim. Konecne nieco aj pre nas, co poctivo roky pracujeme a platime dane a odvody, ktore si stat rozhadzuje

petamich
24. máj 2022

@hiro ja tiez dufam, ze to neprejde ale len pre to, ze je to neskutocne komplikovane a budu s tym mat problem aj mzdarky aj vyrobcovia softveru, dalo sa to aj podstatne jednoduchsie spravit a s rovnakym efektom 🙂 inak samozrejme som pro zvyhodnenia cez danovy bonus - aspon to cieli na skupinu, ktora do tohto systemu aj nieco vklada (nielen ziada)

lucik194
24. máj 2022

@hiro pretoze si myslim, ze toto je len povedane pismenko A ...... a za par mesiacov bude povedane aj pismenko B....... a niekde tie peniaze bude potrebne zohnat na chod statu......

presne som myslela na "mzdarky" co budu teraz na rychlo za par mesiacov musiet riesit nove SW, firmy ich nakup, ...... nieco zle vypocitas, zadas, proste x mesacne obdobie co ani spavat nebudu........bude presne zahul ......

ovaaa
24. máj 2022

@petamich To ako fakt? Treba pomyslieť koľkým rodinám to pomôže.

petamich
24. máj 2022

@ovaaa citanie s porozumenim asi nezafungovalo tak este raz - ja s danovym bonusom ako takym suhlasim ale nie s tymto krkolomnym navrhom, vdaka ktoremu mzdarky uz teraz nespia, kedze je navrhnuty "ak toto, tak potom takto a tolkoto ale ked nie tak inak" - a ludia sami tomu nerozumeju, vid tento prispevok (snad uz sa chapeme a ked nie nevadi)

matabb73
24. máj 2022

@hiro je to veľmi neférovo nastavené hlavne pre živnostníkom. Živnostník s hrubým príjmom 1000 Eur, ženou na materskej a dvomi deťmi dostane menej ako teraz. Taký istý živnostník, ale s príjmom 2500 Eur dostane 200 Eur. Kde je tá pomoc rodinám, ktoré majú problém vyžiť, lebo sa združuje? Bohati budú ešte bohatší a chudobní ešte chudobnejší. Okrem toho, tie peniaze treba niekde vziať. Vieš kde? Chcú ich vziať samosprávam. Ako to asi dopadne. Mesta budú výpadok pýtať od občanov. Do jednej ruky dostaneš a z druhej ti zoberú.

monulienkamt
24. máj 2022

Vôbec nie je pravda, že všetci budú mať viac, veľa rodín ostane smutných, lebo ich to poškodí...samozrejme najlepšie na tom budú ti, ktorí zarábajú najviac...a spôsob výpočtu je komplikovaný....a ženy, nemyslite si, že každá z vás dostane 70, resp.od nového roka 100 eur, to je maximálna možná suma

hiro
24. máj 2022

@matabb73 @monulienkamt
Podla coho si myslite ze "dostane menej ako teraz"? Alebo "nie je pravda ze vsetci budu mat viac"?
Vsak ak zvysim danovy bonus tak akym sposobom ste prisli na to ze niekto dostane mensi prijem ako dostava teraz ked danovy bonus je mensi?

monulienkamt
24. máj 2022

@hiro je to % z čiastkového základu dane, minimálne živnostníci budú poškodení (a je vela rodin, kde takto funguju obidvaja rodičia), keďže po odpočítaní výdavkov a odvodov im tento čiastkový zaklad dane ostane nízky, čiže budú mať oveľa nižší daňový bonus (minimalna hranica nie je)...pozrite si na facebooku Jozefa Mihala, ma tam par príkladov....veľa ľudí nevie ako sa to bude vypocitavat, vidia iba sumu 70€, resp.100€, ale ani netušia, že túto sumu nedostanú

monulienkamt
24. máj 2022

@hiro a ty si pozeral ako to celé bude fungovať? Co vlastne čaká mzdové účtovníčky, aké je to cele komplikovane a aké to má všetko medzery a nie je to dotiahnuté?

hiro
24. máj 2022

@monulienkamt "čiže budú mať oveľa nižší daňový bonus" - nechapem - ked je teraz nizsi danovy bonus - ako budu mat este nizsi danovy bonus ked sa ma naopak zvysovat danovy bonus? 🙂

matabb73
24. máj 2022

@hiro daňový bonus je ohraničený určitým percentom z daňového základu podľa počtu detí. Nie každý dostane sľúbených 100 Eur na dieťa. Píše o tom bývalý minister Mihál na FB. Uvádza tam presne tieto dva prípady čo som písala.

hiro
24. máj 2022

Ahaaa, uz vidim. To je ale trosku inak prezentovane oproti tomu ako sa to vypocitava - teraz je suma - danovy bonus na dieta. A teraz citam ze nebude suma ale budu "percentá čiastkového základu dane" s tym ze suma bude moct byt maximalne 100€/dieta (teda 100€ nie je suma danoveho bonusu na dieta - ale maximalna suma na dieta)...

hiro
24. máj 2022

@monulienkamt "samozrejme najlepšie na tom budú ti, ktorí zarábajú najviac" - podla prepoctov co ukazalo SME tak pri 3 detoch / 1000 hrubeho uz budes na hranici 294€ - takze kto zaraba viac ako 1000 hrubeho uz veru nedostane vacsi bonus... A to je dost podpriemerna mzda takze na ten bonus dosiahne asi vacsina ludi. Ti ktori zarabaju viac (ci teda "najviac" 🙂 ) uz vacsi bonus nedostanu.

petamich
24. máj 2022

@hiro nie zeby ti co zarabaju najviac si ho nezasluzia ze ano, kedze aj najviac odvedu ale na to som uz zvyknuta v tomto state, ze na daniach ma skasnu ale na davky mam strop 🤷‍♀️ zavidia a komentuju to vacsinou ti ludia, co evidentne zarabaju menej a mozem im ukazat vyplatnu pasku, kolko na tych daniach zaplatim (aktualne sice cerpam RP, ktory mam rovnako vysoky ako niekto kto zarabal 1/4 mojho platu), nech mi kludne nechaju nezdaneny prijem a tak prisaham, ze od tohto statu nebudem chciet ani cent na davky, zdravotnu starostivost a dochodok, vsetko si pokojne zaplatim

matabb73
24. máj 2022

@petamich tu nejde k to, či niekto niekomu závidí, ale o to, že to malo pomôcť ľuďom, ktorí sú zdražovaním zasiahnutí a to najviac pocítia práve tí, čo majú nízke príjmy. Okrem toho, tie peniaze treba niekde vziať a ak kvôli tomu zvýšia mestá dane, poplatky za odpad alebo iné poplatky, tak tí, čo dostanú nižší daňový bonus, budú na tom ešte horšie. Kritizujú to všetci príčetní ekonómovia.

petamich
24. máj 2022

@matabb73 ja som reagovala vylucne na komentar "samozrejme najlepsie na tom budu ti, co zarabaju najviac" - v kontexte toho, ze aj najviac odvedu je tento komentar proste mimo, kedze prave oni do kolektivnej kasicky vkladaju najviac a dostavaju z nej najmenej v pomere k tomu co odviedli

o tom, ze cely navrh je hlupy a nepremysleny polemizovat nemusime, s tym suhlasim, na druhej strane ale tym chceme povedat, ze nech radsej nezvysuju nic? lebo predsa vzdy bude na to treba niekde zobrat ci 🤷‍♀️

matabb73
24. máj 2022

@petamich ak ti to na jednej strane dajú na bonuse a na druhej mesta zoberú na zvýšených poplatkoch, tak aký to má zmysel? Lebo tam chce tie peniaze Matovič zobrať. Primatori už avizujú, že ak to urobí, budú musieť zvýšiť poplatky. Okrem toho, tie zvýšené poplatky bude musieť zaplatiť aj ten živnostník, ktorý po novom dostane nižší daňový bonus ako doteraz. To sa ti zdá fér? Lebo niektorým to tak vychádza. Budú mať menej ako teraz.

petamich
24. máj 2022

@matabb73 ja s tebou suhlasim, ze je to cele hlupost

monulienkamt
24. máj 2022

@petamich prepáč, ak som ta nahnevala/urazila, nemyslela som to tak, ze Vám nič netreba, resp., že na to nemáte nárok...bolo to myslene na margo toho, že je to zase nelogicke a pri tomto systeme aky Matovic predstavil si polepsia ti, ktoch to zdražovanie až tak nezasiahne

petamich
25. máj 2022

@monulienkamt nie nie vobec nie - myslim, ze sa zhodneme, ze obe mame pravdu, kazda zo svojho uhla pohladu 😃 a obe sa zhodneme, ze tento navrh asi vymysleli pod vplyvom (len neviem pod vplyvom coho) a na konci dna si nik neprilepsi ale ano ja napr. suhlasim s tym, ze ak by potom vsetci mali doplatit na to tak, ze sa uberie zasa inde, tak nech to radsej daju tym, co to skutocne potrebuju

98
25. máj 2022

@matabb73 starostovia kricia ze niet penazi... ale trosku sudnosti by im nezaskodili.. platit za 1000m2, 120 zastavanej plochy rocne 14€ dan mne bolo az do smiechu ked som uvidela vymer.... v tom je uz aj dan za psa... a potom tyzden na to starosta oznamil ze svietit sa nebude od 22 hod do 5 rana... a suhlasim s petamich... ten co najviac odvadza, ma aj viac dostat... je to spravodlive... a to mame obaja s muzom priemerne platy...

matabb73
25. máj 2022

@98 mala to byť sociálna dávka, ktorá pomôže ľuďom, ktorých zasiahlo zdražovanie. Myslíš, že toho, čo zarába menej to zasiahlo menej ako toho, čo zarába viac? Niektorí živnostníci dostanú po novom menej ako teraz. To sa ti zdá spravodlivé? Čím viac detí majú, tým viac budú znevýhodnení. Tie peniaze vezmú mestám a mestá ich budu musieť nahradiť. Ako asi? U nás sú dané aj poplatky za odpad už teraz vysoké. Za odpad som platila za troch vyše 100 Eur a daň za byt 60 m2 skoro 30 Eur. Teraz môžem očakávať; že to bude viac hoci ja sľúbený daňový bonus nedostanem. Som samoziviteľka živnostníčka a tento matovičov paškvil ma len poškodí.

98
25. máj 2022

@matabb73 danovy bonus podla mna nie je soc. Davka, ale nejdem sa hadat...
Mali by najst iny sposob kompenzacie voci zdrazovaniu... ale vela povedia a nic nespravia... percenta budu rovnake, roziel bude v tom kto kolko odvadza dane... kto vyssie dostane viac, kto mensie dostane menej... peniaze obciam a mestam uz davno chybaju, preniesli na nich velke mnozstvo konpetancii zo statu, ale peniaze nedali...