Ako sa overuje pravosť maturitného vysvedčenia?

22. aug 2020

Ahojte, viete niekto ako vysoké školy v zahraničí, overujú či maturitné vysvedčenie zo slovenskej školy ktoré pri príhlaške (predpokladam) budú vyžadovať je pravé? A či nejak zisťujú či som na danú školu aj chodila?

simsalabim
22. aug 2020

Vysvedcenie prelozi sudny prekladatel so sudnou peciatkou a zviaze ho s ofotenym originalom. To potom odovzdavas.

hettinka
22. aug 2020

Dcéra predkladala notárom overenú kópiu vysvedčenia + originál mala k nahliadnutiu.

simsalabim
22. aug 2020

@hettinka ale ona asi sla do Ciech, ci? Tam sa slivencina akceptuhe, aj je pre nich zrozumitelna. Synovec studuje vo Viedni a muselo to ist cez sudneho prekladatela.

autor
22. aug 2020

@simsalabim inak som myslela... vysvetlim.. mojej krstnej dcéru vyhodili zo školy v 4.ročníku na štvrť roka V nejakom afekte sa rozhodla že bude preňu najlepšie ísť do zahraničia pracovať a že maturitu nepotrebuje. Ale aby mala aspoň niečo v ruke po známostiach sa jej podarilo dostať k maturite zo školy, ktorú ani nenavštevovala jednoducho si to zaplatila, je to normalne maturitné vysvedčenie až nato že nieje v databáze školy.., mam nato svoj nazor,ale nesúdim no .... a teraz sa madam zachcelo ísť na VŠ tak či sa to dá aj v takomto prípade a že či to ten súdny prekladatel alebo teda notár nejak preveruje v tej škole.

prasiatko30
22. aug 2020

Obycajne ziadas o homologizaciu titulu a to ide cez ministerstva - ty to posles na ministerstvo skolstva toho ktoreho statu a oni sa spajaju s ministerstvom skolstva tvojho statu - preto to aj tak dlho trva

simsalabim
22. aug 2020

Tak to netusim 🤷‍♀️ Kedze my zakony dodrziavame, nikdy som nic take riesit nemusela. Co s tym vysvedcenim sudny prekladatel okrem prekladu robi, naozaj neviem.

@prasiatko30 tu ide o maturitne vysvedcenie, nie VS titul a jeho uznanie.

judar
22. aug 2020

No len aby sa nedostala do riadnych problemov za "fiktivne vysvedcenie".....staci ze by ho jedneho dna zapastrosila a skonci duplom v prdeli bez nicoho

sense
22. aug 2020

Potrebovala som apostilovany preklad... A k prekladu som musela doložiť slov kópiu overenú notárom.... Ja som ale nikdy nepodvadzala okrem toho tieto veci sa musia archivovať čiže ak to nikde nie je vedené a náhodou to stratí tak smola

hettinka
22. aug 2020

@simsalabim áno, ak do ineho jazyka treba, tak úradný preklad s pečiatkou

hettinka
22. aug 2020

Tak to je slecna pekný kvietok. Podvodnícka...
A ty čo riešiš? Kašli na ňu. Ako chce vyštudovať VS, keď ani strednú školu nevedela dokončiť?

gelifil
22. aug 2020

@hettinka v mnohych pripadoch su dnes vysoke skoly lahsie ako maturita...vid nase politicke elity

hettinka
22. aug 2020

@gelifil aj to sú podvody. Viem, že sa to robí. My sme už tiež vyhodili žiakov, ktorí sa absolútne neučili a nesnažili a o rok chodia vysmiati, zmaturovali na súkromnom gymnáziu. A ešte aj skončia Paneurópsku VS alebo tu katolícku v RK. Čo ti poviem...

autor
22. aug 2020

@hettinka ona sa praveže dobre učila aj riadne navštevovala školu. Tam bol iný dôvod na vylúčenie. A chyba bola iba že sa po vylúčení k tomu postavila tak ako sa postavila , ale tak bohvie či by ju niekam vzali.

hettinka
22. aug 2020

Mala riešiť prestup, opakovanie ročníka a skončiť legálnou cestou. Vždy sa zo dá. Rozhodla sa podvádzať, tak nech sa teraz cely život trasie, že sa na to príde

sendy1977
22. aug 2020

asi 15 rokov dozadu, keď tak vo veľkom brali do armády si tak poniektorí kúpili maturitné vysvedčenia. Ale po čase im na to prišli, vyhodili ich z armády plus si narobilo problémy

gelifil
22. aug 2020

to by ma fakt zaujimal ten dovod

sissy27
22. aug 2020

Nejdem moralizovať - ale prekladateľ nerieši či je to vysvedčenie pravé, on prekladá text a to môže byť aj manuál k automatickej pračke stiahnutý z netu. Notár overí originál - ale nebude skúmať, či si na tú školu chodila. Toho bude zaujímať, či je predložený originál skutočne originál, teda pečiatka a podpis je reálny, nie nejaké dielo grafika vytlačené na papieri. Takže potiaľto by to malo bez problémov prejsť.
Problém môže nastať, ak si vš vyžiada od uchádzača ďalšie dokumenty - staršie vysvedčenia, výpis známok...
Nikto ti dopredu nepovie, či sa to podarí. Ja na mieste “kamošky” si normálne dorobím maturitu a potom riešim vš. Nestálo by mi to za tú hanbu a prípadne aj zbytočne vyhodené prachy (v zahraničí to zadarmo nebude) - keď sa na to príde, tak ju rovno vyhodia, neuznajú získaný titul a ešte má na krku aj paragraf za pozmeňovanie a falšovanie verejnej listiny alebo niečo podobné.

tramtada31
22. aug 2020

Muž mal známeho z detstva, ktorý sa živil falsovanim vysvedčení a dostal 3 roky. Čiže ja by som sa moc nepravim maturitnym vysvedčením neohanala. Na druhej strane ani notár, ani prekladateľ neoveruju vysvedčenia. Keď som si ich bola preložiť, overiť, nikto ich detailne neštudoval, či sú originály

sapetka
22. aug 2020

Na svk si to daj overit na minist. Skolstva potom apostilovat prelozit a opat apostilovat

sapetka
22. aug 2020

@simsalabim sudny prekladatel nema kompetenciu overit pravost vysvedcenia. To moze len ministerstvo

simsalabim
22. aug 2020

@sapetka ved to netvrdim. Ja som to pochopila tak, ze dievca potrebuje na zahranicnu VS dolozit maturitne vysvedcenie a chcela vediet, ako si ho overia. Tak som jej povedala postup cez sudneho prekladatela. A teraz vysvitlo, ze vlastne chce vediet, ci niekto overuje jeho pravost. Teda ci hrozi, ze jej na to pridu, ze je neprave. 🤦‍♀️

autor
22. aug 2020

@simsalabim ved v nazve diskusie je ze ako sa preveruje pravosť

sapetka
22. aug 2020

@simsalabim heh, 😊jasne ze pridu. Inak nechapem co chce s takym vysvedcenim robit🤦‍♀️To si moze kazdy doma vytlacit..

sapetka
22. aug 2020

Ano lenze pravost sa preveruje aj pri prqvych dokladoch vies? Aby sa zistilo ze su ozaj prave. S tym vysvedcenim si moze utriet akurat tak vies co.. nech pekne ide do skoly a nevymyslala somariny

autor
22. aug 2020

@sapetka ja viem, to som podotkla iba na margo toho ze simsalabim napisala ze "teraz vysvitlo". Ked je to tam jasne napisane od zaciatku

simsalabim
22. aug 2020

Anonym - priznam sa, ze ma ani len nenapadlo, ze ti ide o legalizovanie podvodu ... to vies, cestny clovek 🤷‍♀️ Myslela som si, ze sa len nevies vyjadrit, ako mnohe tu a pytas sa nespravnymi slovami.

autor
22. aug 2020

@simsalabim v poriadku, nehadam sa 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
diusqa761
22. aug 2020

Jeden kamarát môjho chlapa takto sfalšoval papiere na elektrikára pritom má VŠ ako učiteľ a rok už robí v Nemecku s mojím a ich kolegami elektrinu a

diusqa761
22. aug 2020

To kým tam nenastúpil nevedel z elektriny ani prt že on v živote ani kladivo nedržal v ruke nie ešte tak káble zapájal 🤦 jeden Slovák ho to po nociach učil a veselo to robí v Nemecku a zarába si 3000€ bez toho aby to vyštudoval .