Ako prebieha dedičské konanie?

10. apr 2022

Dobrý večer prajem,
Chcem sa opýtať som predvolený v máji na dedičské konanie (zo závetu)
Chcel by som vedieť ako prebieha toto konanie ?
Príde na toto konanie aj zákony dedic ? Býva takéto stretnutie iba jedno ? Alebo viac ?

sasa1310
10. apr 2022

V zavete musia byt opomenutí zákonní dediči, takže musia byt na dedičskom konaní. Ak by v ňom nebol spomenutý čo i len jeden, závet je neplatný

viera
11. apr 2022

Ak sa nevedia dohodnut byva aj viac stretnuti

adka3321
11. apr 2022

@sasa1310 zakonny dedic, neznamena neopomenutelny dedic. neopomenutelni dedicia su iba deti. ak zomrety nemal deti zakonnym dedicom mozu byt aj rodicia, manzel, surodenci, spoluzijuce osoby a ti nie su neopomenutelni dedicia. a ak by aj boli deti, zavet nie je automaticky neplatny. musia podat na sud aby rozhodol ci je zavet platny alebo neplatny. ak by bol zavet platny ako neopomenutelni dedicia si mozu narokovat svoj podiel, ktory bude ale krateny.
autor prispevku: zalezi od toho co je v zavete uvedene, ci cely majetok porucitel odkazal zavetnemu dedicovi, alebo iba cast. ak je zavetom odkazany ceky majetok my to zvykneme robit tak, ze zakonnym dedicom posielame este pred stanovenim terminu pojednavania list, v ktorom ich upovedomujeme o zavete a maju moznost sa do 15 dni od prevzatia zasielky vyjadrit, ci so zavetom suhlasia, ak sa nevyjadria do 15 dni berie sa, ze suhlasia a uz nie su na pojednavanie volani, uz sa potom jedna iba so zavetnym dedicom.ale zalezi aj ako dany notar pracuje. a k druhej otazke, ci bude iba jedno stretnutie alebo viac, je tazke odpovedat. ak nebudu ziadne problémy vyriesi sa to na jednom pojedavani. ak budu problemy bude sa to tahat dlhsie. napr. v robote mame aj 10 rocne dedicake konania ktore nie su ukoncene, lebo vzdy nejaky problem a prietahy 🤷

sasa1310
11. apr 2022

@adka3321 áno, mala som na mysli neopomenuteľných dedičov.

autor
11. apr 2022

@sasa1310 niesu, keby není zavet tak by sa dedilo zo zákona.

autor
11. apr 2022

@adka3321 ona deti nemala, iba sestru, ale v zavete je ze cely svoj majetok hnuteľný aj nehnutelny majetok mi zveruje.
Takže ten zákonný dedic by mal byť upovedomeni ešte pred tým, než ja pôjdem na prvé sedenie ohľadne dedičského?

adka3321
11. apr 2022

my to tak robíme, ze upovedomime zakonnych dedicov popredu aby nemuseli chodit zbytocne na pojednávanie, ale zalezi od daneho notara, ako pracuje. lebo moze a nemusi ich popredu upovedomit.

opica_skorica
7. mar 2024

@adka3321 viete prosim poradit aj s energiami?