Ako je to s priezviskom?

doliva
20. júl 2013

Ahojte chcem sa opýtať ako je to ak niesme zosobášený a chcem aby malo dieťa priezvisko po otcovi?Vybavuje sa to pred pôrodom alebo po pôrode ???

donkacik
20. júl 2013

@doliva pred, musíte skočiť na matriku a tam vás už znavigujú. papier, ktorý ti dajú, si vezmi so sebou do pôrodnice. ako sa pozerám na tvoj tt, najvyšší čas to vybaviť.

doliva
autor
20. júl 2013

@donkacik lebo môjho milého známi mu nahučali že stačí po narodení,taká om vytočená že ani nepôjdem,ani len nepostavím svoju lenivú riť!! Len nech si potom každému vysvetľuje prečo ma mala priezvisko po mne!!! ma nasral neskutočne

marian86
20. júl 2013

určite to urobte pred porodom,, lebo po narodeni automaticky bude mat na rodnom liste tvoj priezvisko, a ked chcete aby sa menoval po otcovi, tak potom to treba znovu urobit... trva to iba 5 min na obecnom urade na matrike, iba obom OP je potrebne

nicolle21
20. júl 2013

môže sa to pred aj po.. keď to urobíš pred (na matrike) - priznaním otcovstva, zapíšu ti bejby v pôrodnici už rovno s priezviskom otca.. keď to necháte na potom, bude mať bábo najprv priezvisko po tebe a potom sa zmení, keď priznáte otcovstvo 😉 tvojho milého známi majú vlastne pravdu

doliva
autor
20. júl 2013

tak nech si to rieši Pán muderec...Anech ma vytočí a ešte malej aj meno zmením a nech si hladá medzi detmi kolko chce ktora je jeho

stellamaris
20. júl 2013

vybavuj to urcite cim najskor.My sme to vyjasnili pred porodom,dala som malemu ale moje meno 😉

barborka2708
20. júl 2013

jednoznacne pred porodom na matrike,my sme to tiez riesili 🙂

mary271
20. júl 2013

Pred pôrodom na matrike aj meno aj priezvisko. Pokiaľ by ste to neriešili v rodnom liste by bolo uvedene otec neznámy. A na matriku musia isť obaja rodičia 🙂

doliva
autor
20. júl 2013

@mary271
@barborka2708
@stellamaris
@nicolle21
@marian86 tak a bude tam mať otec neznámi a môže byť hrdý na seba 😉

jeemima
20. júl 2013

@doliva ale nieeeee...ved uz zijeme v modernej spolocnosti ...da sa to aj po porode len kym budes v nemocnici bude mat urcite tvoje meno a ked si pojdete vybavit rodny list tak pojdete spolu on tam podpise papaier a rodny list vam hned vystavia uz s jeho priezviskom....my sme to tak mali...kedze porod bol predcasny tak sme to nestihli....a je to standardne riesenie tak neboj nemusis sa teraz ponahlat uz je to na tebe ...;)

moon1979
20. júl 2013

@doliva no ak to nestihneš vybaviť pred pôrodom, po narodení dieťa automaticky dostane priezvisko po tebe ...

doliva
autor
20. júl 2013

@jeemima ja bývam na dedine tu žiadna moderna spoločnosť sa nenachádza 😀

doliva
autor
20. júl 2013

@moon1979 ja som si aj myslela ze ostane po mne vtedy

jeemima
20. júl 2013

@doliva jooj som sa zasmiala ...ale snad to nie je vo vasej dedine az take zle... ;) ale nemyslela som to zle ja len ze co ta tie zienky tak strasia ze sa to musi rychlo....teraz je strasne vela parov ktore sa nevezmu ked cakaju babatko a preto je to s priezviskami dnes uz tak lahko riesitelne ;)

doliva
autor
20. júl 2013

@jeemima ta u nás je to tak že ked sa rozkrýklo že som tehotná som bola v obchode a ked som odchádzala som začula predavačku : Noaco že šumne pozdravela i tak je to prespanica 😀 ale už sa sťahujeme preč tak som rada,tu len ide o to že mojmu milému sa jednoducho nechce ist na matriku

bijan
20. júl 2013

Isto pred narodením.len neskonči ako ja.ráno sme bolí na matrike a večer ma odviezli do pôrodnice🙂o mesiac skôr sa mi narodila dcérka🙂po pôrode by si mala papierovacky navyše

monyccka
20. júl 2013

@doliva
@bijan ci pred, ci po, stale je to o tom istom-ist spolu na urad a uznat otcovstvo. Je jedno, kedy to urobite. Trva to rovnako 5 minut. Ci s babom v brusku, ci na rukach 🙂

liz_lemon
20. júl 2013

@doliva ked to nevybavis pred porodom, potom budes musiet ist na matriku sama vybavovat rodny list, urcite ti po porode lepsie padne, ked to bude moct ist vybavit otec dietata

doliva
autor
20. júl 2013

@liz_lemon presne ide o to,joj to taky druk ten moj dakedy ze na zaplakanie

hradnapani
20. júl 2013

@doliva a ked bude pri tebe pri porode, tak nemozes povedat, ze otec neznamy :D co im povies, ze to je taxikar ? 😀
v zasade je to jedno, ale pred porodom je to lepsie, kedze po porode bude otecko vybavovat rodny list a co najskor je dobre vybavit aj zdravotny preukaz dietatu, tak preto 😎

lumiva
20. júl 2013

@hradnapani @doliva Toto je taká slovenska byrokracia. Vo Viedni sa vás vôbec nepytaju na meno dieťaťa. Všetky babetka sú označené ako chlapec/dievča + priezvisko. A už vôbec ich netrápi, či máte podpísané otcovstvo a či je chlap, ktorý je s vami pri pôrode skutočný otec alebo frajer. Toto si rieši matrika do 30 dni po pôrode. A ako si to vyriesite je len na vás.

ela2710
20. júl 2013

@doliva no my sme sli spolu na matriku hned ako nas pustili z nemocnice a priezvisko sme tam rovno nahlasili - ale nechali sme moje 🙂 (rodinne dovody), ale rodny list ti vlastne daju na matrike po narodeni dietatka, ked tam obaja pojdete, hned prizna otcovstvo a hned v rodnom liste bude mat male jeho priezvisko - takze netreba behat pred, ja by som na to nemala nervy, kedze minule leto bolo otrasne teplo a ja som mala termin zaciatkom augusta, bola som rada, ked som sa zdrziavala doma a nemusela behat po uradoch 🙂

liwka
20. júl 2013

@doliva nestresúúúúúúúúúúúúj🙂 😀

marian86
20. júl 2013

ja nechapem o čom tu pišete, že ked po porode idu obaja rodičia , ved vtedy už davno ma maly RL, ved to hned porodnica pošle udaje na matrike a kym som ja bola po porode v nemocnici priatel mi aj doniesol RL..ked už dam idu po porode tak už davno bude mat maly RL, a potom musia zas novu urobit--

kojzarik
20. júl 2013

a ako je to z priezviskom pre babatko ktore cakam z novim priatelom , som 2 roky rozvedena a suseda mi vravela ze bude mat priezvisko po ex ,vraj aj jej kamaratka tak bola 4 roky rozvedena a dieta malo priezvisko po ex , len neviem co je na tom pravdy ..........Ttiez staci zajst pred porodom na matriku vybavit tie papiere alebo to budem mat tazsie ?

stellamaris
20. júl 2013

@lumiva to u nas v nemecku riesili par minut po porode 🙂 pytali sa na meno a priezvisko,doklady som odovzdala na prijme v nemocnici a oni ich dorucili na matriku,chceli komplet vsetko,dokonca aj papier o rozvode 😀

marian86
20. júl 2013

@kojzarik podla mna stači ist na matriku s oteckom a priznat si otcovsvo..

erika5025
20. júl 2013

da sa aj aj po porode len musite ist spolu aj s otcom dietata,potrebujete vase rodne listy a obcianske...

lumiva
21. júl 2013

@koziarik Poznala som taky pripad. Znama nemala este uzavrety rozvod a otehotnela s priatelom. Vtedy skutocne uznaju za otca ex-manzela, ktory musi na sude zapriet otcovstvo. Ale to nie je tvoj pripad, lebo si rozvedena uz dva roky. Otcom bude tvoj terajsi priatel ak uzna otcovstvo, ak nie tak nebude uvedeny v rodnom liste. Dieta potom ma tvoje priezvisko, ktore pouzivas v case porodu. Ak nechces aby uzivalo toto priezvisko, tak mozes poziadat o zmenu na svoje dievcenske priezvisko, ak si to neurobila po rozvode zadarmo. Teraz to uz musis zaplatit, stoji to 100 eur. Toto vsetko som absolvovala.

lumiva
21. júl 2013

@stellamaris Ja som tiez vo Viedni musela predlozit vsetko od mojho narodenia az po rozvod, ale vsetko az na matrike. V nemocnici to skutocne nikoho nezaujimalo.