Ako a kde vybavím, aby malo dieťa priezvisko po otcovi?

beatrixx123
26. mar 2021

Ako ste vybavili priezvisko keď chcem aby male malo už keď ho porodim priezvisko po otcovi ? Matrika?

hradnapani
26. mar 2021

ano, na matriku pojdete obaja a tam podpisete vyhlasenie o mene dietata

jazula
26. mar 2021

Na matriku musíte ísť spolu a vypísať Vyhlásenie o uznaní otcovstva nenarodeného dieťaťa, tam sa vyplní aj to, na akom priezvisku dieťaťa ste sa dohodli. Treba to zobrať potom so sebou do pôrodnice. Zároveň vďaka tomu bude otec rovno aj v rodnom liste a vie ísť vybavovať úradné veci hneď po pôrode, nemusíš napríklad ty krátko po pôrode na matriku po rodný list...

janinah
26. mar 2021

Ty chceš či ten otec chce? ty jeho priezvisko nechceš? zaujíma ma ,prečo to ľudia takto pomotane riešia

veronikaszabova
26. mar 2021

@janinah ako pomotane?? Za to, ze sa nechcu vziat, tak nemoze mat dieta priezvisko po otcovi?
Kazdeho osobna vec, nemyslis?

Ja mam 2 deti, vydata nie som a chalani maju priezvisko po otcovi. A co je na tom? 😂 Vobec mi to nepride "divne, domotane,..."

A nie, nikdy som s tym nemala problem - nikde som nemusela dokazovat, ze decka su moje. 😀 A nikto sa nad tym ani raz nepozastavil.

To len tu na Kobylu su niektore s nazorom "neporodila by som chlapovi dieta, keby mi nechcel dat svoje priezvisko" 🤦🤦

nika_val
26. mar 2021

A na matriku akú ? 😁 v meste trvalého pobytu matky alebo otca? Alebo kdekoľvek ? 😁

veronikaszabova
26. mar 2021

@nika_val kdekolvek

jazula
26. mar 2021

@janinah Ja to nevnímam pomotane...zobratí nie sme, časom asi aj svadba bude. Ja ju k šťastiu nepotrebujem, to bábo čo čakáme je pre mňa dôležitejší krok ako svadba... V každom prípade každý má vžité svoje stereotypy. Ja mám zafixované, že ak sa otec k dieťaťu priznáva, dá to najavo svetu svojim priezviskom. Takže malá bude mať priezvisko po ockovi a možno to časom aj zjednotíme 🙂

beatrixx123
autor
29. mar 2021

@janinah tak momentálne priezvisko nechcem pretože keby sa aj zoberieme mala by som opletačky skrz exekútorov a to ja nechcem mat ja som mu povedala keď si dá do poriadku veci rada budem mat jeho priezvisko takze ako matka a ako človek rozmýšľam nebudem zbytočne seba ťahať do problémov keď nemusím, a chceme aby mala mala hneď priezvisko jeho nebudem jej ho meniť keď bude mat viac rokov 🧐

beatrixx123
autor
29. mar 2021

@veronikaszabova platí sa aj nejakí poplatok neviete ?

veronikaszabova
29. mar 2021

@beatrixx123 zda sa mi, ze nie

cacianka
30. mar 2021

@beatrixx123 radšej daj svoje....
Po poslednej info, odporúčam. Uz tu bolo stovky vyjadreni a 95% radili ako ja.

patricia900
5. júl 2023

Dobrý deň potrebujem radu .🙂 má sa nám narodiť bábätko 26.7. Avšak ma nečakane hospitalizovali v nemocnici takže sme nestihli ísť vybaviť priezvisko aby bolo po otcovi , Zrejme bude aj predčasný pôrod . Môžem priezvisko vybaviť aj po zákroku neskôr ? Neviete aká je lehota po pôrode ? Ďakujem

cacianka
5. júl 2023

@patricia900 po pôrode bude mať dieťa rodný list na tvoje údaje, potom ich môžete zmeniť, ale zváž, keď nie ste manželia, že či je to dobrý krok

zuzi0911
5. júl 2023

@patricia900 keď si pôjdete po rodný list tam.otecko podpise otcovstvo a vytvorí sa nový RL s jeho menom.