Aké mám možnosti, keď nastupujem do novej práce a som tehotná?

19. mar 2021

Ahojte, prosím v januári som skončila pracovný pomer, beriem podporu, v apríly nastupujem do nového zamestnania.. Otehotnela som.. Aké mam možnosti? Nastúpim do prace, ale predpokladám ze to rýchlo zistia tak som bojím ze si ma tam 90dni ani nenechajú.. Ak by mi chýbal napríklad mesiac, môžem sa zamestnať niekde aspoň na ten jeden mesiac aby mi vyšla materská? Bude sa mi to rátat do tých 90 dní ah keď to budú dve iné práce? Ďakujem pekne za pomoc

alenah31
19. mar 2021

potrebuješ aspoň 270 dní NP a mať ho aktívne resp. byť v OL (čiže zostať tehotná počas PP). Ty ani nepotrebuješ byť zamestnaná 90 dní v novej práci. Toto sa vzťahuje na to, aby sa ti z novej práce počítalo materské - ak budeš v novom PP mať odpracované aspoň 90 dní bez PN a OČR materské sa počíta z toho. Ale netreba to mať splnené pre priznanie materskej🙂 Čiže pokiaľ do nástupu na MD budeš mať 270 dní NP a budeš v PP - jej jedno ako dlho pretože sa ti spočítajú dní aj zo zamestnaní 2 roky spätne - nárok na materské ti vznikne.

autor
19. mar 2021

@alenah31 áno len mne skončil rodičovský príspevok v januári, ale zmluvu z predchádzajúceho zamestnania sme ukončila až pár dní po ukončení rodičovskej aby mi vyšla podpora a za rátalo sa mi do výpočtu podpory celý čas co som bola na materskej a rodičovskej, platí to teda aj v prípade materskej? Tých 270 dní si môžem teda rátat kvázi z toho obdobia co som bola na rodičovskej? Ďakujem ati veľmi pekne za každú radu 🙏🙏🙏🙏

alenah31
19. mar 2021

Pokiaľ ti PP trval aj počas RD tak sa ti dni pre získanie DNP potrebných na získanie materskej započítavajú - dni na ÚP nie + dni čo budeš pracovať teraz zasa áno - akurát na materskú by si mala prechádzať z PP, NP by malo byť aktívne.

autor
19. mar 2021

@alenah31 a keď ma náhodou vyhodia a ja skončím znova na podpore a z nej pôjdem na matersku?