Aké je životné minimum pre slobodnú matku?

redroseleny
16. aug 2014

Ahojte. Chcem sa vás spýtať, že či mám na niečo nárok ako slobodná mamina. Mám dve deti vo veku 4 a 8 rokov. Pracujem na skrátený uväzok pri minimálnej mzde.Čo činí v čistom 190 eur. Chcem si nájsť nejaký podnájom a preto sa pýtam na čo by som mala nárok. Aby som mohla pokryť nájomné a vyžiť. ďakujem

maznacik007
16. aug 2014

@redroseleny v prvom rade musis mat urcene vyzivne na deti .... ale na 99,9% ti nevyjde narok na davky v hmotnej nudzi .. mozno len na tie obedy pre socialne slabych ... co maju deti v skole ci skolke...

redroseleny
autor
16. aug 2014

@maznacik007 a nevieš či mám nárok na príspevok na bývanie

maznacik007
16. aug 2014

@redroseleny pokial nemas narok na davku v hmotnej nudzi tak nemas narok ani na prispevok na byvanie ... ale kolko mas vyzivne na obe deti ... musis napisat lebo tam sa rata cely tvoj prijem ... a rozdiel medzi narok davok a prijmom... bez toho sa to urcit neda

redroseleny
autor
16. aug 2014

@maznacik007 neviem ešte nemám určené

maznacik007
16. aug 2014

@redroseleny tak to treba doriesit ako prve ... predtym mozes skusit u vas na mestskom urade pripadne poziadat o jednorazovu socialnu pomoc...

redroseleny
autor
16. aug 2014

@maznacik007 tomu ja rozumiem dakujem ti

maznacik007
16. aug 2014

ake aby to bolo presne narok na davky v hmotnej nudzi pre teba a tvoje deti je
117,2 EUR zakladna davka pre vas
17,2 na skolaka priplatok za skolsku dochadzku

89,2 je prispevok na byvanie ale tam musis mat uzavretu najomnu zmluvu a platit naklady na byvanie ...

ak bude vas prijem vyssi ako je sucet tychto davok tak nemas narok na nic ... ak bude nizsi tak ti daju len ten rozdiel ...

musis mat poriesene najprv zakladne zakonne naroky ako je vyzivne na deti ... plus netreba zabudnut ze od jula plati ze poberatelia davky MUSIA povinne odpracovat 32 hodin pre mesto ... podla toho kde ta priradia ...

maznacik007
16. aug 2014

este je tam aktivacny prispevok 63 EUr ale to musis byt registrovana na UP a to presahujes kedze zarabas ... viac ako je povolene ked si na UP

janickacrazy
16. aug 2014

@redroseleny Z toho prijmu aký máš to nedáš si myslím. Budeš si asi musiet nájst prácu na plný úvazok, aby si to finančne zvládla. Držím palce.

redroseleny
autor
16. aug 2014

Mám pocit že v tomto štáte absolútne nemyslia na mamičky s deťmi. Ako má matka splácať byt, keď ani toľko nezarobí. A to môže robiť aj na plný uväzok. Ako má zabezpečiť svoje deti aby sa mali dobre a nič im nechýbalo? Ja som mohla robiť aj na celý, ale mám svoje deti, ktorým sa tiež treba venovať a ktoré ma potrebujú.

janickacrazy
16. aug 2014

@redroseleny Máš pravdu, osamelé mamičky u nás to majú velmi tažké, ale nikoho to okrem nich asi nezaujíma. Napr. v Irsku by si dostala zadarmo zariadený dom a platila by si uplne minimum za nájom a energie, len symbolickú cenu, takisto prídavky na jedno dieta sú tam 140 eur, nie ako tu, nuž ale sme na Slovensku, raz darmo.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janickacrazy
16. aug 2014

@fidka79 Ja som tam tiež bývala nejaký čas poznala som osobne niekolko slobodných mamičiek, napr. jedna mala jedno 7ročné dieta, nikde nepracovala, platila za bývanie symbolických 20 eur mesačne, lebo bola akože sociálny prípad. Dostala do užívania krásny nový úplne zariadený dom v peknej štvrti, no bolo to v malom meste a žila si ako královná, ešte aj auto v pohode uživila, celý den kukala telku alebo popíjala pivo na terase. Ked som to videla poviem vám mala som dost.

janickacrazy
16. aug 2014

@fidka79 My sme napr. platili 300 eur nájom v malom mestečku za dvojizbák, takže až také strašné náklady tam nie sú, tolko sa platí aj na Slovensku. Jasné, že v hlavnom meste je to drahšie.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janickacrazy
16. aug 2014

@fidka79 No ved ja to tiež neschvalujem, len som to chcela porovnat trochu, že u nás sa zase na takéto mamičky ozaj velmi nemyslí. Ja som tiež bola slobodná mamička a išla som pracovat od 3 ročného ešte k tomu zdravotne postihnutého dietatka, lebo mohla som zostat doma za 200 eur, ale ved z toho sa fakt nedalo. Dokonca som dochádzala do iného mesta, vstávala o 4 ráno, prichádzala z práce o 16:00 hod, ani do školky som to kolkokrát nestihla, ale ked musíš tak musíš.

janickacrazy
16. aug 2014

@fidka79 Bývali sme sami, ja manžel a naše dieta. No manžel obehal asi 100 domčekov, kým našiel taký lacný a celkom pekný. 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janickacrazy
16. aug 2014

@fidka79 Tak hádam sme ju trocha inšpirovali 😀

zeriempizzu
16. aug 2014

@janickacrazy preco porovnavas Irsko s Slovenskom? Aky ma Irsko HDP a Aky ma Slovensko? Ako Dlho je v Irsku trhova ekonomika? Ake su tam priemerne mzdy? Ked bude SK na to ako Irsko v menovanom, az potom mozu byt davky podobne.
Preco ludia stale Len nieco od Statu chcu??!! Prepokladam ze babena hore bola 6 rokov na materskej a teraz ked je cas pracovat zas nieco chce. 😠

janickacrazy
16. aug 2014

@zeriempizzu Chcela som len porovnat ako pomáha štát osamelým mamičkám s detmi u nás a v Irsku, priznám sa neviem presne aký je HDP v Irsku, ale dlhy majú určite vačšie ako Slovensko. No u nás tie sociálne dávky sú teraz ozaj nízke, takže aj tak nebude mat na nič nárok, aj keby velmi chcela. Ale na druhej strane tých 20eur prídavky sa mi aj tak zdajú velmi úbohé u nás.

zeriempizzu
16. aug 2014

@janickacrazy takze Slovensko sa ma teraz zadlzit aby bolo na davky pre slobodne matky? 😀 nebud smiesna. Za deti su v prvom rade zodpovedni rodicia. Autorka ma deti dost stare, moze ist pracovat. A otec nech tiez prispieva.

dejnas
16. aug 2014

v prvom rade treba riešiť výživné.... uplatniť si nároky od otca dieťaťa, až potom zisťovať, či sú nejaké možnosti príspevkov od štátu

hatapkagb
16. aug 2014

Takze ako tak citam,ake je to na sk,ze aka pomoc v nudzi pre slobodne mamicky,tak asi zatnem zuby a nadalej ostanem tu...Cize ak by som sa vratila na sk s detickami,nevyhrala by som.Je to smutne naozaj.Nehovorim ze mozem skakat do vysky,ale idem nejak.Aspon polovicu najom mi zaplatia.A ano mohla by som mat najom za par libier len ale v takej stvrti,kde by som sa bala ist na ulicu,ci ma nezabiju...

katarinamarkova
16. aug 2014

@redroseleny
plne suhlasim ze treba zacat pracovat na plny uvazok.
- si dospela zena, matka, ktora sa rozhodla mat deti, tak sa o ne treba postarat, preco by sa o teba mal starat stat?plus aj tvoj partner bol pri tom, tak sup sup vyzivne??? neplati? ziadala si on sudnou cestou?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz