17 ročný brat je bez občianskeho preukazu

16. nov 2021

Zdravim,
moj mladsi brat bude mat coskoro 18r, ale rodicia mu neboli doteraz schopni vybavit OP…, mozem s nim ist ja ako starsia sestra alebo je nutny zakonny zastupca? Ak pocka do 18r a pojde sam, bude musiet platit nejaku pokutu, neviete niekto?
Dakujem za rady.

hazelgracegus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liz_lemon
16. nov 2021

ved na to netreba zakonneho zastupcu, mal si ho uz davno sam vybavit

tykat
16. nov 2021

Môže ísť sám ale kludne chod s nim. Bola som nedávno so synom, kolegyňa tiez. Hlavne nech si pozrie co vsetko k tomu treba (napr.rodný list treba originál alebo overenú kópiu). Myslím ze pokutu mu nedajú ale treba ísť cim skor.

autor
16. nov 2021

@liz_lemon
@tykat dakujem vam pekne za prispevky k veci.☺️

mysenac
16. nov 2021

Vybaviť občiansky aj vyzdvihnúť si hotový môže ísť sám. Doprovod zákonného zástupcu nie je potrebný.

minutka
16. nov 2021

@hazelgracegus 🤦🏼‍♀️

jankapepe
16. nov 2021

OP si mal vybaviť on sám keď mal 15 rokov!!! Rodičov pri tom nepotrebuje!

nenne27
16. nov 2021

@tykat ja myslim ze po 2 rokoch uz pokutu daju, ale mozno sa mylim

zuzanka.zuzu
16. nov 2021

ja som si bola pre prvý OP až pred 19 😂 žiadnu pokutu som neplatila

@jankapepe ešte viac výkričníkov !!!

tykat
17. nov 2021

@nenne27 pisem z vlastnej skusenosti...hanba mi ale ja som mala bez par tyzdnov takmer 2r neplatny OP. Jednoducho som si to nevsimla, nikto ho odomna za ten cas nechcel. A pokutu mi nedali.

tykat
17. nov 2021

@zuzanka.zuzu presne to mi napadlo...este viac vykricnikov 😂

nenne27
17. nov 2021

@tykat aha, tak super😃ja som isla s dcerou par tyzdnov po 15narodkach a uz som bola vyplasena.tam to asi neriesia teda...ale keby ju zastavili na ulici alebo kdekolvek a pytali obciansky, tak je problem, podla mna.inak, ako si fungovala bez obcianskeho? Banka, posta?😃😃

tykat
17. nov 2021

@nenne27 ...do banky nechodim, postu mi nosi postarka-kamoska, dokonca aj tyzdenne listky na vlak som si na neho kupovala (treba len nahlasit cislo OP sprievodcovi)...ja som ho fakt tie 2 roky nepotrebovala. Az ked ma firma chcela na cosi splnomocnit tak som to zistila 🙂

ovaaa
17. nov 2021

Len som si zaspomínala. Za mojich čias dostať OP bola veľká udalosť, jeden z krokov dospelosti. Škola zorganizovala Kultúrny dom, kde každému zablahoželali a dali OP, bonusom bol film slnko, seno, jahody 🙂. Baby ti poradili, čo treba na vybavenie, tak môj postup už netreba 🙂.

karamellka1
17. nov 2021

Mojej dcére prišiel občiansky asi v septembri (bez fotky), poslali jej ho automaticky, nežiadala som. 15 bude mať až koncom marca.

jananvtna
17. nov 2021

A to na Strednej škole, alebo pri rôznych vybavovačkach atď , nikomu nebol potrebný OP.

hazelgracegus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jankapepe
17. nov 2021

@zuzanka.zuzu 4 roky chodí bez op. Mala som dat štyri veru.