Strata dieťaťa. Budem ešte niekedy šťastná?

mrs_m
11. aug 2017

Ahojte mamičky anjelikov,

viem, že je to celé veľmi individuálne, ale mám na vás otázku: Kedy ste po tom, čo ste stratili bábätko, začali znovu cítiť, že ste šťastné? Čo vám k tomu pomohlo?

Ja som prišla o vytúžené dieťa v 16tt kvôli genetickej chybe. Je to už pár mesiacov a z tej najväčšej depresie som sa už zrejme dostala. Chodím do práce, zvládam sa stretávať s ľuďmi, už mám aj dni, kedy mám dobrú náladu, viem sa tešiť na nejaké veci, aj si užiť pekné momenty, smiať sa, mala som už aj pár dní, kedy som si vôbec nepoplakala (hoci len pár), ale nedokážem byť šťastná. Hoci mám veľa dôvodov na šťastie (milujúca, podporujúca rodina, skvelý manžel, sme v podstate zdraví, finančne sme tiež ok,...) a som za ne skutočne vďačná, stále je tam tá obrovská bolesť zo straty, ktorá mi všetko pekné ponára do tmy.... Aj pred tým som túžila po dieťati a aj keď som ho nemala, bola som šťastná. Napríklad, keď sme sa v sobotu ráno s manželom túlili a leňošili, pribehol pes, pomojkali sme sa a ja som si pripadala ako najšťastnejšia osoba na svete. Teraz tie isté momenty zažívam tiež, je mi dobre, ale nie som šťastná, lebo mi vždy hneď napadne, že teraz už som mala mať také veľké bruško, malý mal pekne kopkať, o pár týždňov sme sa už v tej posteli mali túliť traja... Viem že čas lieči a že ho zrejme ešte bolo málo, ale momentálne mám pocit, že to proste nikdy neprejde. Navyše si pripadám ako zlý, nevďačný človek, lebo viem, že mnohí sú na tom horšie ako ja a predsa to vedia prekonať a ja mám toho toľko dobrého v živote a napriek tomu neviem byť šťastná....

bosoriak
11. aug 2017

@mrs_m je to este prilis skoro. Nechaj ten smutok vyzriet, mas na to plne pravo. Ak mas pocit, ze to ide k horsiemu, navstiv odbornika. Ale mne sa podla toho, co pises, zda, ze to ide dobrym smerom. Ten smutok ostane, nezabudnes nikdy, ale naucis sa s tym zit. Je to ako tehla v ruksaku - najprv sa ti zda hrozne tazky a postupne si zvykas.

Myslim si, ze stastna budes. Raz si uvedomis, ze vsetko ma svoj zmysel, dovod a veci su jednoducho tak ako su a je pramalo moznosti ich ovplyvnit.

Ja som mala "len" dva MA v skorom stadiu, a co mi pomohlo, bolo dalsie tehotenstvo. Nic ine mi nedokazalo vytlct z hlavy tie pocity hnevu, zavisti, smutku a nespravodlivosti.

Teraz ked uz mam po tom vsetkom,, dalsie dieta neplanujeme a som stastna. Neviem, ci ti to pomoze, ale tak to mam ja.

Drzim palce.

korylan
11. aug 2017

@mrs_m ďalšie dieťa,keď už bolo nejaký čas na svete...

zafir01
11. aug 2017

@mrs_m mrzi ma tvoja strata .. potratila som dva krat.. a raz som prisla o babatko v 39 tt.
budes stastna urcite .. ale pride to samo. netreba to silit. urcite su chvilky, kedy sa naplno usmievas, a na maly okamzik zabudnes na vsetko, a potom z nicoho nic pride stav, kedy si uvedomis, ako ti to dietatko strasne zachyba .. bude to tak este dlho, a podla seba mozem povedat, ze neprejde den, kedy si neposmieniem ...
po potrate v 10 tt, som sa spamatala pomerne rychlo. aj ked to bolo vytuzene dietatko, hned po mesiaci som otehotnela opat.. co ma asi zachranilo pred nejakymi stavmi uzkosti...
no ked som prisla o dietatko v 39 tt, a pochovala si ho, neslo to tak rychlo, bolo to uz predsa nieco ine . malo meno, malo vsetko nachystane . ale stale som si hovorila dookola, ze aj napriek ten obrovsej diere v srdci, a hrce v krku, a otmu, ze som mala pocit, kazdym dnom, ze zomriem tiez, uz s vycerpanosti a tolkeho smutku... tak som vedela, ze chcem byt este statna, ze nechcem cely zivot takto prezit.. , lahsie sa mi o tom hovori, lahsie sa mi spomina, teraz po 1,5 roku, ked nosim pod srdcom dalsie babatko . nie je to naplast, no je to obrovske ulahcenie toho celeho

selinaliana
11. aug 2017

@mrs_m cas nelieci , casom sa len naucite s tou bolestou zit. Viem o com hovorim moje dieta zomrelo 12 dni po porode narodena presne na termin. A cas mi nepomohol len som sa s tym naucila zit :(

martinka13
11. aug 2017

My sme prišli o babo v 22.tt. Tiež vvv. Dlho som sa z toho spamätávala. Cca 2 roky. Ďalší rok mi trvalo kým som sa odhodlala na ďalšie tehotenstvo. Potom prišla dcérka a teraz môžem povedať, že to ako tak prebolelo. Sú momenty keď si predstavujem, že tu mohli pobehovať 3 deti a nie 2. Ale čo už narobím. Stáva sa to. A častejšie ako si myslíme.... Držím palce, nech nájdeš čím skôr pokoj a šťastie 🙂

nickpick
11. aug 2017

@mrs_m mame podobny osud, aj ja som prisla o dieta kvoli genetickej poruche, myslim, ze tu ranu zaceli az dalsie dieta/deti, je to taka zivotna skusenost, ktora kompletne zmeni hodnotovy rebricek....mne osobne velmi pomohlo sa o tom rozpravat so zenami, ktore si presli niecim podobnym....netreba sa hlavne utapat v sebalutosti, ale pozitivne sa nastavit s tym, ze jedneho dna zdrave dieta budes mat a ak nie su aj ine moznosti - napriklad adopcia.......

mirage2017
11. aug 2017

@mrs_m kedy som čítala Tvoje slovicky prišla mne slzy. Každý má svoju príbeh života a tam niekedy skriva bolesť, strach alebo bez nádej. Ja mám syna ale stratila som manželstvo. Mala som byť vďačné že narodilo drobec ale boli to pretože nie ma nozajnu rodinu. Naša bolesti pracujeme cez lásky. Lásku čo môže dať aj prijať. Tiež myslím že si na dobrú cestu a je super že máš dobre potpora. Ale jeden vec som istá nádej, láska prekoná všetko. Prajem Tebe krásne momenty a veľa pekný momentom. Minulosť nie zabúdame to je uz naša príbeh ale dvolozite žiť prítomnosť aby vitvarame budúcnosť. 💕💕💕 Dámy prajem vám pekný zbitok dňa 💐🌸💮🏵🌹🌺🌻🌼🌷

hors
11. aug 2017

@mrs_m Ahoj tak umna prislo take zasa zitie a nie prezivanie ako som ostala tehu.To bolo za cca 4m.Musis myalet pozitívne a budes o.k vie,ze je to ťažké ale pojde to.Mysli na to ,ze babetku je dobre a zhora nateba pzera.Vies ja som stratila mimi skoro pred 15 r a poviem ti vzdy si spomeniem ake by to bolo keby tu bolo .Nastastie mam dalsie deticky 13,4r a najmensia 15 mes.Musis sa postvit a ist dalej vzdy tvoje mimi bude stebou mas ho v srdci.

mrs_m
autor
18. aug 2017

Ahojte. Ďakujem vám každej za komentár. Dnes som dostala nádej - prišli nám výsledky z genetiky a manžel a aj ja sme v poriadku, nie sme nositelia genetickej mutácie, čiže by sa to v ďalšom tehotenstve nemalo opakovať. Šance máme rovnaké, ako ktorýkoľvek zdravý pár. Ten strach, že nikdy nebudeme mať spolu zdravé dieťa bol neskutočne ochromujúci....Už teraz len nabrať odvahu na to, aby sme to skúsili zase...Napriek tomu ma smútok stále zožiera, len už mám aspoň trošku svetla v budúcnosti. A je to síce trošku smiešne a v podstate iracionálne, ale kúpila som si náramok s takým maličkým anjelikom a stále ho nosím, lebo mám pocit, ako keby som to moje bábo mala aspoň v nejakej forme fyzicky pri sebe, keď mi je smutno, alebo som nervózna, tak ho držím a akosi sa cítim potom trošku lepšie. Viem, je to hlúpe, ale pomáha to....

mirage2017
21. aug 2017

@mrs_m Ahoj, nie nie je to hlúpe. Každý chlada spôsob. Dobré správa, veľmy dobre. Držím palce. Niekedy cítiš stress chladaj spôsob na uvoľnenie. Včera som tancovala doma a rázu sedela som na zemy a plakal som. Potom uz

mirage2017
21. aug 2017

@mrs_m bolo lepšie. Prajem vám dámy pekný večer a veľa ❤❤❤

dolynkag
4. okt 2018

@mrs_m môžem sa opýtať, ako to je po roku..... mám podobný príbeh, žiaľ už viac rokov a málo šancí na dalšie šťastie....

sweetdreams
4. okt 2018

@mrs_m Šťastná opäť budeš, až otehotnieš znova.... Držím palce, aby to bolo čo najskôr a dopadlo to dobre.

mrs_m
autor
4. okt 2018

@dolynkag
@sweetdreams takto pred rokom som bola druhykrat tehotna, no aj o to babo som prisla. Padla som zase do depresie, no vyhrala som nad nou kvoli manzelovi. Lebo on je skvely a mat taku zenu si nezasluzil... Zistili mi problem na hematologii a imunologii a teraz beriem liecbu a tento alebo buduci mesiac chceme esteraz skusit otehotniet. Psychicky uz som dobre, viem sa tesit z ludi, z veci, buducnost uz vidim svetlo, no stale mam niekde v mysli ten pocit, ze si nedokazem uprimne povedat, ze som stastna, stale mi nieco chyba. Myslim, ze to prazdno uz budem mat v sebe navzdy, rozhodne si so sebou stale nosim smutok, tmu, aj ked sa tesim a smejem, stale to tam je.... Ale zase mam nadej, dufam, ze uz sa nam to podari...

dolynkag
4. okt 2018

@mrs_m niekedy si život strašne krutý..... neviem, od čoho to závisí, a ani nevieme, kedy zas príde šťastie, ale veriť treba vždy, inak je koniec... držím palce a určite daj pokračovanie príbehu, budem sa tešiť na krásny pozitívny tehu test od teba

nini1010
4. okt 2018

Ano budes este stastna.s odstupom roka bude ta bolest uplne ina.otupenejsia.nikdy nezabudnes ale bude sa to dat zniest.a ked pride dalsie babo bude to zase ovela lepsie.toto su rany ktore potrebuju cas ale myslim ze urcite budes este stastna.zmieris sa s tym,neboj sa.je to proces.chce to cas.

sweetdreams
5. okt 2018

@mrs_m ja som si prechádzam presne tým istým, čo ty.... pre rokom som potratila prvé a myslela som, že sa zbláznim. po pár mesiacoch som otehotnela znova, bola som si istá, že to vyjde, ale nevyšlo.... tiež mi zistili problém na hematológii, teraz sa druhý mesiac znova snažíme... do toho sa ma všetci pýtajú, kedy bude bábo (aj ľudia, ktorých do toho fakt že nič nie je).. niekedy ma chytí behom sekundy taký smútok, že musím ísť bokom od ľudí a vyplakať sa. už to nebýva tak často, ale stáva sa mi to. tiež mi to úplne prehádzalo hodnoty a pohľad na svet, hlavne som rada, že mám takého manžela, akého mám - ktorý stojí pri mne, nič mi nevyčíta a stále verí, že to dopadne dobre. Musíme myslieť pozitívne, nič iné nám nezostáva. ..

n_n
9. jan 2019

ahojte maminy, v prvom rade vám chcem všetkým vyjadriť svoju úprimnú sústrasť... viem, o akú ťažkú situáciu sa pri strate dieťaťka jedná a myslím, že je veľmi dobre sa takto podporovať a zdieľať svoje pocity... keby ste mali záujem, aktuálne prebieha výskum, ktorý je určený rodičom, ktorí prišli o svoje dieťatko, s cieľom zlepšiť ich partnerský vzťah... je tu aj možnosť osobného stretnutia, podeliť sa so svojim príbehom a možno tak napomôcť ďalším rodinám v ich ťažkých chvíľach, aby ich zvládli spoločne... https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd_BoZ... ... prajem vám všetkým veľa síl do ďalších dní

dolynkag
9. jan 2019

@mrs_m ako sa darí?

dolynkag
9. jan 2019

@sweetdreams niečo nové?

sweetdreams
9. jan 2019

@dolynkag Ďakujem za opýtanie, nové ani nič.... Asi vplyvom chrípky som mala v novembri pravdepodobne biochemické tehu, takže nič... snažíme sa ďalej. Ty ako?

dolynkag
9. jan 2019

@sweetdreams ja som už 15 TT, vyzerá to, že to bude v poriadku, aspoň verím tomu

sweetdreams
9. jan 2019

@dolynkag gratulujem, určite bude, veď už máš prvý trimester ukončený 🙂 držím palce 🙂

mrs_m
autor
10. jan 2019

@dolynkag my sme pobehali doktorov a brala som lieky na znizenie imunity, plus som si pichala Clexan, ale nepodarilo sa nam otehotniet. Uz som musela vysadit lieky, tak mame pauzu a vo februari kontrola, tak uvidime....

dolynkag
10. jan 2019

@mrs_m držím palce veľmi silno, skúste si naplánovať nejaký relax mimo domu, my sme boli v kúpeľoch

atack
17. jan 2023

Ahojte dievčatá chcem sa vás spýtať,ako sa mám vysporiadať so stratou bábätká? V 36tt+6d narodila sa už mŕtva 😪 rozmýšľam nad ďalším bábätkom no mám už strach že sa stane to isté 😭 ďakujem za každú radu 🖤

mrs_m
autor
18. jan 2023

@atack ahoj, v prvom rade ti chcem vyjadriť úprimnú sústrasť, takéto hrôzy by sa nemali stávať. Na to, aby som sa odhodlala skúsiť to znovu ,mne osobne pomohol čas (tá bolesť nezmizla, ale naučila som sa s ňou fungovať), doktori- to, že sa prišlo na problém a zároveň riešenie, mi dodalu odvahu; a zamerala som sa na chvíľu na iné veci- veľa som pracovala, cestovali sme, zmenili sme bývanie... aj tak som sa počas tehotenstva veľmi bála, riešila som absolútne všetko, pozorovala som sa, ani kávu som nepila, ak sa bábo dlhšie nepohlo, hneď som šťuchala prstom do bruška, aby koplo, bolo to ťažké. Ale stálo to zato, aj keď stále som bojazlivejšia, než iné mamy z okolia, všetko viac riešim, proste tie straty bábätiek ma zmenili už na celý život. Mrzí ma, že som vtedy nezašla aj k psychológovi, ešte stále to zvažujem. Taká trauma sa nedá len tak vymazať, ale treba veriť a dúfať a nevzdávať sa. Držím ti palce a želám hlavne veľa sily, šťastia a zdravia ❤️

teleskop
18. jan 2023

@mrs_m zaivis ako a ci traumu spracujes ak sa niekde zaseknes ponesies si nasledky do smrti, ak to mozog spracuje spravne a ulozi kam ma bude ok, odporucam odborneho sprievodcu

atack
20. jan 2023

@mrs_m ďakujem krásne 🖤 nechcem na to myslieť no myslím 😞 potrebujem sa aj ja nejako zamestnať no neviem ako 😔

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre