Spontánny potrat verzus umelé prerušenie tehotenstva

18. júl 2022

Baby len taka otázka, prečo keď žena potrati dajme tomu v 8tt samovoľne, že nebije srdiečko a ide na kyretaz, nikto ju nestrasi, že je milión možných komplikácií a dokonca ze môže zostať neplodna. Avšak pri UTP kde je postup rovnaký, vakum alebo kyretaz tak tie ženy sa strašia nie len ze preco sa preto rozhodli ale aj ze im hrozí neplodnosť a tak môžu na to doplatiť. Myslím si, že pri oboch typoch je postup rovnaký. Alebo sa mýlim? Je to len z hľadiska morálneho, že keď to chce žena ukončiť z vlastnej vôle tak jej to "sťažíme"? Zaujíma ma Vás názor alebo sa možno nové niečo priučím

selest
18. júl 2022

Ano nemylis sa presne tak to je. To co je riziko ta upt, nasilne otvorenie krcka a vyskrab kt moze sposobit zrasty, zapaly a neskor komlikacie je presne to iste riziko po zamlcanom potrate.

tanyan
18. júl 2022

Riziko je pri oboch, len je trochu rozdiel či sa odstraňuje aktívne tkanivo alebo odumreté (môj názor). Ten psycho-nátlak sa nepáči ani mne...

sissy27
18. júl 2022

Tiež predpokladám, že postup je rovnaký a teda aj možné zdravotné riziká. To “strašenie” vyplýva podľa mňa z dvoch vecí:
1. Pri spontánnom potrate je to nutnosť, nie je na výber, takže nikto sa tú ženu nesnaží odhovoriť od tohto kroku a samozrejme nie je to rozhodnutie ženy
2. Hon na čarodejnice prolife fanatičiek - tiež neschvaľujem upt ako super akciu, nedajbože náhradu antikoncepcie, ale žena má právo sa takto rozhodnúť. Lekár je samozrejme povinný ju upozorniť na všetky možné, aj málo pravdepodobné, riziká, predsa len je to jej voľba. A prolife fanatičky ti nepovedia, že aj pôrod má svoje riziká, že tiež môže žena prísť o možnosť mať druhé dieťa, že dokonca môže aj umrieť, niesť si doživotné následky…ale budú presviedčať, že dieťa treba donosiť, porodiť a potom odsúdia ešte aj adopciu…ale pomôcť ani jedna 🙄
Ak sa žena rozhodne pre takýto krok, mala by to urobiť v súkromí, bez účasti ďalších osôb, lebo nech už bude jej rozhodnutie akékoľvek, tak následky si ponesie len a len ona sama.

queen_mary
18. júl 2022

Podla mna je to bez rozdielu. Dokonca by som povedala, ze vacsi problem s otehotnenim maju zeny po spontannych potratoch, lebo nieco u nich nemusi byt v poriadku. Este som nestretla zenu, resp ani tu som necitala, ze by mal niekto po upt problem s otehotnenim.

jaskolka
18. júl 2022

Svojim spôsobom máš pravdu. Technicky sa to robí tak isto.
Rozdiel je zrejme v tom, ze MA (teda zamlcany potrat) by mohol byť rizikom pre ženu, kvôli hroziacej sepse. Predsa len,ma v sebe rozkladajúce sa tkanivo, ktoré môže spodobit vážnu infekciu.A nie vždy sa spustí napokon spontánne krvácanie, napriek mŕtvemu plodu. Takze potreba toho zákroku pre zdravie ženy prevýši rizika.
A tam sa jedna už o "mŕtve dieťa" teda tým zákrokom sa nezničí vyvíjajúci sa život(to k dôvodom, prečo obvykle ženu odhovaraju od UPT)

petricka22
18. júl 2022

Kyretaz sa robi aj z inych dovodov. Ale zdravotne dovody prevysuju nad rizikom.

pribinak
18. júl 2022

Áno, postup je ten istý. Avšak u nás sa malo hovorí aj o tom co môže UPT spôsobiť s psychikou ženy
Jasne, sú ženy, ktoré berú potrat ako formu antikoncepcie a absolvuju ho každý rok

Ale, sú tu ženy, ktoré podstúpia UPT raz a je z toho obrovský dlhotrvajúci problém
V západnej Európe su psychológovia, ktorí sa vyslovene špecializujú na takéto ženy. U nás nič. A o tomto sa hovorí veľmi veľmi malo

Inak ja nechápem ako môže žena zostať tehotná, ak nechce. Je 3tie tisícročie a na trhu je množstvo antikoncepcie

queen_mary
18. júl 2022

@pribinak po znasilneni, napriklad?

ninka99865
18. júl 2022

@pribinak pretože jediná 100 percentná antikoncepcia je abstinencia…

Kamoska otehotnela cez kondom. 🤷‍♀️

pribinak
18. júl 2022

@queen_mary žena na gynde dostane hneď tabletku

pribinak
18. júl 2022

@ninka99865 jasne, takejto rozprávke neuverí ani škôlkar

ninka99865
18. júl 2022

@pribinak ani tabletka po nieje 100 istota, ta ma len zabrániť ovulácii, ale ak už prebehla tak smola.

Inac tvoje názory a komentáre som mala za tie rozumne, po tomto mením názor

whatever1
18. júl 2022

Ano v oboch pripadoch je rovnake riziko. Strasit zenu ktora potratila spontanne nema zmysel, pretoze vacsinou nema na vyber a to riziko podstupit musi. Vyber si- riziko neplodnosti alebo problemom s pocatim versus masivne krvacanie/otrava krvi/vyoperovanie maternice/smrt...

pribinak
18. júl 2022

@ninka99865 tak áno ani tabletka nie je 100%, ja som v určitých prípadoch za UPT, nie som žiadny fanatik.

Ale zas gro môjho príspevku je o tom, že u nás sa veľmi malo pozornosti venuje traume z UPT

queen_mary
18. júl 2022

@pribinak a vies ake % zien navstivi gynekologa po znasilneni? Minimum

selest
18. júl 2022

Ja myslim ze pointa prispevku bola inde. Po ma na vas vsetci tlacia abyvste isli na absolutne bezpecny vyskrab lebo dostanete otravu krvi. Pricom existuje srtrnejsia tabletkova metoda. Ale pri nezelanom tehotenstve vas strasia ze po tom istom vyskrabe uz mozno nebudete mat deti. Aj ked verim ze v dnesnej dobe sa to uz ani u nas nedeje. O tom ze po upt maju niektore zeny traumu niet pochyb. Ale poznam aj take kt to beru sportovo, maju dalsie deti a neriesia.

pribinak
18. júl 2022

@queen_mary To je už ich voľba, to ja nijako nedokážem ovplyvniť
Pýtala si sa čo po znásilnení. Odpovedala som

queen_mary
18. júl 2022

@pribinak wtf? Mas nejake emocie? Nevies si predstavit, co tie zeny prezivaju. A nepytala som sa ze co po znasilneni, a povedala som ze napriklad po znasilneni.

pribinak
18. júl 2022

@queen_mary mam emócie, ale každá žiaľ musí poriešiť či pôjde na gyndu, alebo po traume zo znásilnenia ešte bude musieť riešiť aj potrat

Mimochodom ja poznám ženu, ktorá po znásilnení zostala tehotná, nešla na potrat. Dieťa si nechala a pomáha iným ženám.
Je to aj o tom aké vnútorne mechanizmy sa u ženy spustia čo sa týka jej sebazáchovy a akú podporu žena dostane

Takze pekný večer

any_soj
18. júl 2022

No či nestraší... Kyretáž je operácia, násilné otvorenie krčka a vyškrabanie ostrou lyžicou maternice. Samozrejme to môže mať (a žiaľ aj niekedy má) rôzne záväzné vedľajšie účinky. Ako každá operácia. Len je rozdiel dať si to urobiť zo slobodného rozhodnutia a rozdiel zo zdravotnej nutnosti. Čiže samozrejme žene, ktorej (ako aj mne) zomrelo dieťa v prvom trimestri, nebudem pred zákrokom hovoriť, že možno jej prederavia maternicu a nebude môcť mať deti. Lebo ten zákrok potrebuje a nemá inú možnosť - ak sa napríklad ani po tabletke nevyčistila úplne. A mimochodom podpise pred operáciou asi informovaný súhlas, kde to všetko je - či nie? Neviem, nemala som kyret, vyčistila som sa sama, môj doktor (ktorý mimochodom UPT nerobí) je aj proti kyretazi pri MA, ak na ňu nie je vážny dôvod - presne preto, že to moze mať vedľajšie účinky. Ale myslím, že pred každou operáciou sa také podpisuje.

janetinka27
18. júl 2022

myslim, ze technicky je to to iste. ale zenu, co potratila, skor utesuju, aby sa netrapila, ze to nabuduce vyjde. aky vyznam by malo hovorit jej, ze kyretaz moze znizit jej sancu na dalsie dieta?
inak je kyretaz zrejme naozaj riziko a doktori riadne zvazuju, kedy ju vyuzit.
kyretaz sa robi stale mechanicky, doktor opakovanym pohybom zoskrabuje vystelku maternice. bola som v poslednom case na 2 kyretazach (neslo o tehotenstvo) a o par mesiacov som bola na sono a gyn mi povedala, ze to vyzera, ze mam poskodenu prednu stenu maternice, ze to moze byt nasledok kyretaze. pred kyretazou som bola na sono pocas roka velakrat a nikdy som nemala problem na tej prednej stene. takze ci to bolo kyretazou, mozno, neviem.

vilma7
19. júl 2022

@queen_mary mám kamarátku, čo po upt nevedel otehotnieť. Takže žiaľ, stáva sa.

mimka1402
20. júl 2022

@pribinak Z osobnej skúsenosti ti poviem, že po znásilnení je posledná vec na čo myslíš gynekológ. Bohužiaľ nie je to vždy také logické a racionálne. To ako sa s tým vysporiadala kamoška je super. Ale vo väčšine prípadov ide o nie koho koho poznaju tie ženy takže hanba, strach, blok popieranie situácie....
Osobne sama som sa spamätala až po týždni a riešila daný problém a keďže sme na svk nebolo to nič príjemné. Lenže nahlásiť som nechcela, keby idem na gyn, zas musím to vysvetľovať a v tej chvíli som to nevedela vysvetliť ani sebe samej. Najhoršie je, že na svk nie je možnosť tabletkovej formy. Ale iba mechanickej, čo je zbytočná trauma.
@queen_mary presne tak, bohužiaľ veľa žien to zažilo a ani jedna nebola v stave riešiť to hneď racionálne.

any_soj
20. júl 2022

@mimka1402 mrzí ma čo si zažila :( môžem sa spýtať - spätne si to nahlásila?

mimka1402
21. júl 2022

@any_soj Kľudne sa pýtaj. Už to mám za sebou. 🙂
Nie, nenahlasila som to, spätne sa to ťažko dokazuje a ja nemám popravde silu riešiť s tou osobou ďalšie problémy. Mala som ich neúrekom už aj bez tohto. :/

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre