Snažili by ste sa za každú cenu zachrániť plod?

22. aug 2024

Vo vysokom štádiu tehotenstva bolo zistené, že plod nie je v poriadku a po pôrode neprežije resp. má minimálne šance a ak by zázrakom prežil, pravdepodobne nikdy nebude viesť plnohodnotný život. Zatiaľ stále spokojne žije v bruchu a čaká sa na pôrod. Matka dostala možnosť porodiť dieťa ihneď, nakoľko je v zlom zdravotnom stave to dieťa, ale s tým, že na 100% neprežije. Druhá možnosť je počkať do termínu, kde bude šanca na život možno 5%.

Čo by ste robili?

mimka1402
22. aug 2024

Vravím za seba, keďže som opatrovala a starala sa o ťažko postihnutých ľudi, ktorí celý život boli pripojeni na prístroje, ležiaci a ani zvuky nevydavali.. Asi, neviem na 100%, lebo ľahšie sa mi vraví keď nie som v tej situácii. By som si vybrala skôr pôrod, nenechala ho ďalej sa viacej trápiť.. A aj vás ako rodinu. Ale... Držím ti palce nech sa rozhodneš akokoľvek. 🙏🏼

blaazi
22. aug 2024

Ja by som si vybrala cakat na chvilu odchodu, ktory si vyberie dietatko samo... ako cely zivot mysliet na to, ze zomrelo skor ako bol jeho cas kvoli mojmu rozhodnutiu ukoncit svoje trapenie (babatku je v brusku fajn). Lekarov by som ziadala o tlmenie bolesti pre dietatko po porode, ale nie o zivotzachranujuce procedury... kazdopadne su to hrozne chvile pre rodicov, ale citala som pribehy mamiciek, ktorym pomohlo byt pri zomierani dietatka po porode a nechat ho odist pokojne vo svojom case a v materskom naruci 🙏🙏🙏

lucia147852
22. aug 2024

Čakala by som. Ak bude mať zomrieť zomrie ale nie mojim rozhodnutím.

domka222
22. aug 2024

Ako matka by som donosila a porodila v termíne, keďže aj tam je obrovská pravdepodobnosť, že to skončí smrťou. Je to jediná a posledná vec,ktorú môže už pre to dieťa spraviť

deti95060810
22. aug 2024

ja by som počkala už do pôrodu.
určite je ta prognóza až taká zlá? tiež nám tvrdili prognóza nie je dobrá a to len 2 mesiace pred termínom... dovtedy všetko bolo Ok.
dieťa sa narodilo úplne zdravé a odvtedy lekárov beriem s rezervou.

haley7897
22. aug 2024

Velmi vagny popis situacie. Co je to vysoke stadium l? Co to znamena ze plod "nieje v poriadku"? Co znamena "nebude viest plnohodnotny zivot"?

lucia147852
22. aug 2024

@deti95060810 známym sa tri týždne dozadu narodilo “ťažko postihnuté dieta” - úplne zdravé. Akurát im spravili pár mesiacov zo života peklo ako ich stresovali.

anajka266
22. aug 2024

Ťažko hovoriť, keď človek nie je v danej situácii.. ale dala by som svojmu dieťatku aj tú 5% šancu na život.. ťažko by sa mi žilo s pocitom: “čo keby…”…. Napr. Čo keby sa narodilo zdravé

negymama
22. aug 2024

asi by som to nechala na porod. ale nie sme v ich kozi. kamaratke pred 20 rokomi lekar tak "citlivo" oznamil, ze porodi kreténa, ze dieta bude tazko mentalne postihnute.

"Kreten" jej potom v 5tich rokoch chodil na sachove turnaje.

derdia
22. aug 2024

Ja by som asi chcela sa rozlúčiť... Vyplakať sa s ním, a spojiť sa sním aspoň na chvíľu... Ani svoje dieťa na svete by som neopustila... Pretoze tváriť sa, ze sa nič nedeje ta aj tak dobehne...
A čas ani skutky nevrátis...

luccija
22. aug 2024

Čakať čo bude...čo znamená, že spokojne žije v brušku a zároveň je dieťa v zlom zdravotnom stave?veľmi smutné pri dnešnej diagnostike, testoch atď...

cecilia29
22. aug 2024

Počkala by som do termínu nech si to malé užijem tak dlho ako sa dá. A predsa len,aj lekári sa casto mýlia

hugger
22. aug 2024

Dať zdravie matky na prvé miesto a podľa toho robiť ďalšie rozhodnutia.

deti95060810
22. aug 2024

@lucia147852 ja som tri dni preplakala a ani manž. nebolo všetko jedno. ale potom sme horko ťažko uspokojili a utvorili sme si plán ktorý nám pomohol.

lucia245
22. aug 2024

Počkala by som, kým bábätko odíde samo

michaela329
22. aug 2024

Ja som čakala, mesiac. Keby som mohla, idem skôr. Ale u nás bola situácia taka, že ten mesiac sa to malé vo mne iba dusilo a trpelo nedostatkom výživy kvôli všetkým tym vadam. Je mi veľmi ľúto, že stojíte pred niečím takým. Nech sa už rozhodnete akokoľvek - hlavne veďte, že tu neexistuje správne rozhodnutie. A bude tak, ako bude.

nikusa45
22. aug 2024

Ja som čakala kým sa pôrod spusti sám

ivik4
22. aug 2024

Ja som si prezila tehotenstvo ktore ma takmer zabilo a mam na celi zvysok zivota vaznu diagnozu. Striedaju sa mi aktivne fazy ,s fazami ,,kludu" . Ak by si vsetci lekari boli isty ze moje dieta je velmi chore a urcite neprezije ,nedaj boh by prezilo a ani nevedelo o sebe ze zije, do porodu by som necakala .Inak, treba sa pozerat v prvom rade uz aj na matku a jej zdravie co sa vela krat prehliada,lebo matka spravi pre svoje dieta cokolvek, ako napr. Ja, ze som bola doslova len leziaci chradnuci inkubator ktory ledva fungoval ( akurat ze moj syn bol zdravy).Stojim si za tym , patrim rovnako aj k zenam ktore prezili ,,porod" svojich mrtvych deti ,ja osobne v 5mesiaci. Napriek tomu som nazoru ako pisem

juliacenc
22. aug 2024

Urcite by som to dietatko nechala zit

senta_sofia
22. aug 2024

Prilis malo informacii na taketo zlozite rozhodnutie

victoriab
22. aug 2024

Urob tak, ako citis. Sama najlepsie vies, ako sa rozhodnut.

doriiis
22. aug 2024

Ja by som nečakala.Moja mama takto musela čakať,nemala na výber a dodnes chodíme na hrob dieťaťu,ktoré žilo 4 dni.Naco je to dobre?
1.Pravdepodobne zomrie tak či tak.Otazka je,či sa bude tu vonku trápiť bohvie koľko.
2.Ak aj prežije,do konca života nebude mať zo života nič a bude odkázané na starostlivosť 24/7. A takáto starostlivosť ničí všetkých naokolo.Naco je to dobre?

amelie2017
22. aug 2024

No ak je vo vysokom stadiu, tak to uz je pre mna tak 8.-9. mesiac. Vtedy uz je po narodeni zivotaschopne. To uz by som nedokazala porodit a povedat, nech ho nezachranuju. To ako porodi a budu cakat hodiny, kym zomrie a nic nerobit?

elizabeth56
22. aug 2024

Podla toho v kt tyzdni si ... ja som musela pred chvilou (pred dvoma tyzdnami) dvrodit v 6. Mesiaci a skoncilo to druhym cisarskym lebo tomu dietattu tie zazracne metody kt mi doktori ponukli iba odpalili srdce mojmu malemu .... ja by som cakala ked je to tak v 9./8. Mesiaci aj ked su prognozy zle ... len ja som nedokazala sa na to babo pozriet a vidiet ako mi umiera na rukach ...

yosi
22. aug 2024

@deti95060810 Moja prvorodená mala veľmi ťažký pôrod. Si ma zavolala primárka a nahučala do mňa, že som skoro skolaboval, že ako bude postihnutá lebo nedýchala, museli ju oživovať a tak. A dnes je z nej šikovná gymnastka ktorá za 3 roky na ZŠ nemala inú známku ako 1 (a to nielen na vysvedčení, ale aj v žiackej knižke).

hendikep
22. aug 2024

@doriiis ako prepac ale povedat vetu : “… dodnes chodíme na hrob dieťaťu,ktoré žilo 4 dni.Naco je to dobre?…” no napriklad lebo to je ludska bytost? a verim ze pre Tvoju mamu je to dieta rovnako dolezite ako ostatne … fakt mas niekedy nazory ako psi cumak 🙃

yosi
22. aug 2024

@doriiis Mojej tete ktorá žila pár dní a zomrela pred vyše 80 rokmi zapaľujeme sviečku na hrobe každý rok, hoci ju nikto z nás nikdy nevidel. A? Bola to ľudská bytosť ktorá tu bola, akurát nedostala šancu tu byť dlhšie.

negymama
22. aug 2024

@yosi moj bracek zil iba jeden den, nikdy som ho nevidela a s laskou mu opatrujeme hrobcek, kupujeme drobne "detske" venceky a zapalujeme sviecky. Nie som nejaka silne veriaca, ale akosi dufam, ze sa raz stretneme.

hendikep
22. aug 2024

@yosi
@negymama pricom spomenut si na niekoho a zapalit mu sviecku je minimum, niekomu je zjavne aj to na obtiaz 🤷🏼‍♀️

yosi
22. aug 2024

@hendikep Veď práve... Moji starí rodičia už nežijú. Moja mama a ostatní žijúci súrodenci nikdy ten malý hrob neobišli a keď už nebudú ani oni, tak ten hrobček neobídem ani ja. Je to úcta nielen k tomu mŕtvemu dievčatku, ale aj k mojim starým rodičom ktorí ju stratili a jej súrodencom

Mimochodom, poznám pána ktorý stratil manželku a každý boží deň chodí na cintorín 2x denne. Ráno a potom podvečer. A pravdepodobne to bude robiť kým sám nezomrie

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre