Problémová mladšia sestra otehotnela

2. dec 2019

Ahojte baby, mám 25, skoro už 26r. Ujala som sa svojej 16r sestry, naša mama bola alkoholička a potom čo som skončila na výške a začala som pracovať som si ju mohla vziať k sebe. Otec nám dal našťastie byt a mali sme teda kde bývať, ja som začala pracovať. Takto to je už niečo krátko cez rok. Snažím sa, ja sa naozaj snažím, ale tak nie som často doma. No sestra mala všetko čo potrebovala, rozprávala som sa s ňou o veciach a viem, že nemala ľahké detstvo, lebo som si prešla tým istým. Tiež ma bili ako žito, výšku som si zaplatila viac menej sama a žila som celé tie roky na intráku. V práci toho je veľa, ale sestru brávam na výlety, venujem sa jej keď môžem. Vzala som ju psychológovi, proste som jej dala to čo som ja nemala, ale v rozumnej miere. No sestra začala robiť problémy v škole, tým to celé začalo, padla do zlej partie a ja som nevedela čo si počať. Psychologička mi povedala aby sme sa odsťahovali, lenže ako som mohla? Nedovolila som si predať byt a zmeniť prácu. Tak som so sestrou zmenila psychologičku a chvíľu bol pokoj, lenže ako sa ukázalo bolo to tichu pred búrkou. Pred pár dňami prišla s pozitívnym tehotenským testom. No rozplakala som sa, uznávam nemala som, mala som byť tá silná. Lenže viete ja to ako tak utiahnem v tejto situácií, nevyskakujeme si, som rada, že niekde pracujem. Ale mám hrozný strach, ani neviem či chcem nejakú radu... Asi sa len potrebujem vysťažovať, som úplne zúfalá. Ani neviem ako sa sestra chce postarať, keď som si s ňou sadla aby sme sa porozprávali tak ona si to maľuje ako vzdušné zámky viete, lenže otecko má tiež len 16r, žiadna škola, no proste nič. A ja sa o dieťa tiež nedokážem postarať, veľmi ma to bolí, bojím sa a naozaj neviem ako ďalej. Ona si nevie poriadne ani uvariť, štúdium jej robilo problémy už ako netehotnej, s bábom to isto nedá. Mám už týždeň hlavu v smútku. Nemôžem ísť za mamou a kamarátky tiež nemajú deti. Sestra sa v izbe vymkýňa a správa sa ako puberťák, vraví, že preháňam, lenže ja jediná to beriem ako dospelá osoba. A uvedomujem si, že z môjho platu to neutiahneme, nezarobím zle, zarobím okolo tisíc eur, ako ktorý mesiac, lenže splácam ešte svoje auto a oh... ani neviem čo viacej mám napísať, je mi zle...

79bublinka
2. dec 2019

Ani neviem co poradit iba si sadnut a debatovat nech zacne brigadovat popro skole aby ti trosku pomohla... 🙏dieta si chce nechat??? Co na to otec dietata???

saskia_98
2. dec 2019

Ja by som asi sla za rodicmi mladeho nech daju svoj nazor a od toho sa odrazila. Neboj nic nie je take zle ako to vyzera byt.

janinah
2. dec 2019

Išla by som za rodičmi onoho chalana,že ako si to oni predstavujú,či je tam dáka podpora.A nechala by som sestru,nech si to "užíva" nech sa stará sama o seba,nech sa postará,aby mala čo zjesť aj za čo nakúpiť pre seba.A šetrila by som každý cent,ale tak,aby mladá o tom nevedela.Na potrat by som ju neposielala,toto nikdy,len by som ju posúvala smerom nech sa s mladým oteckom "postarajú",nech hľadaj možnosti ako na to hlavne finančne,s bývaním,nech s ňou mladý ide na gyndu nie ty,,,nech sa prosia rodičov o pomoc,nech brigádujú.....vedeli spolu spať,nech sa učia spolu aj žiť

zuzka6542
2. dec 2019

Tiež by som sa skontaktovala s rodičmi mladého že ako si to predstavujú ďalej.

vevesh
2. dec 2019

Hlavne hlavu hore, plac a zufalstvo nie je riesenie v danej situacii. Robila si co sa dalo, ale za cudzie ciny zodpovedna nie si a toto teda ovplyvnit nevies( myslim tym sexualny zivot sestry a nasledky)...
Normalne by som si sestru posadila za stol (aj s buducim oteckom) a hodila vaznu debatu:
1. Financie - ako bude mlada dama prispievat na najom, energie a stravu. A ze nema narok na socialne pridavky (resp. Prezistila na co konkretne narok ma a na co nie). A teoreticky vyzivne od buduceho otecka (resp. Jeho rodicov- ti budu ale nadseni....)
2. Starostlivost- do 18tky nie je pravne zodpovedna za dieta, kto bude tym zodpovednym a ako si to planuju buduci rodicia vyriesit
3. Byvanie - s/bez buduceho otecka? Kde? a k tomu bod 1 a bod 2.

pribinak
2. dec 2019

Myslím, ze utajený pôrod by bol dobre riesenie. Porodí a babatko pojde na adopciu. Nikde nebude uvedená ako matka dietata.

Pozri, robila si co sa dalo, nemozes niesť za toto zodpovednost. Stalo sa, uz saneodstane, trebárs z toho poucit do budúcna

janinah
2. dec 2019

@pribinak Nevidím to tak zle,že by sa musela dieťaťa vzdať,,nie je prvá ani posledná v takej situácii,dúfam,ž echalan má normálnych rodičov a že nepošlu dieťa do inej rodiny nedajBože do biolog. odpadu.

pribinak
2. dec 2019

@janinah ja to vobec nevidím zle, utajený pôrod je dobra voľba pre 16rocnu bez zázemia

deximix
2. dec 2019

Veru, nie si na to "sama". Je tam aj druhá strana... Veruže sestra sa musí kúsok prebrať a veeeelmi rýchlo dospieť. Žiaľ

janinah
2. dec 2019

@pribinak bez zázemia- pod tým si predstavujem niečo úplne iné...

frinty
2. dec 2019

Vezmi si to dietatko, ak len trosku mozes.. To ma napadlo ako prve, je to tvoja krv..

simca06022011
2. dec 2019

Tiez som mala na prd detstvo a tiez mladsiu sestru co sa nevedela (a do dnes nevie) vpratat do koze... a jedine co pomohlo, bolo nechat ju nech sa spamata sama... musi sa prebrat a zobrat zodpovednost a rozhodnut sa, co dalej... nech si porata s priatelom kolko ju bude stat byvanie, dieta, strava, nech pekne idu za jeho rodicmi ako buduci "dospeli" rodicia... a oni ich usmernia . Ja na tvojom mieste by som iste nesla cestou nechat si jej dieta. Na tvojom mieste myslim trochu na seba a zacnem zit svoj zivot (aj keby nedoslo k tejto situacii vaznej). Sestra nech sa spamata. NIe si jej matka, si jej sestra a moze byt rada, ze jej pomahas. Bohuzial, ja som si to vyplakala, parkrat porusila, co som si slubila (ze viac uz sa nedam obmakcit a zachranovat ju...), ale nakoniec to davam celkom dobre aj bez toho aby som sa trapila, co zase stvara. Ty nemas preco plakat a mat bolehlav. Ona miesto toho aby ti pomohla, aby vam bolo dobre, robi problemy.

alexandraalexandrova
2. dec 2019

Musim ti napisat ze si skvela a ozaj zodpovedna sestra...uvedom si ze toto so sestrou neporiesis, dobre ti pisu baby ze kontaktuj rodicov toho chalana a spytaj sa ci planuju nejako pomoct s vychovou toho dietata, mozete sa dohodnut kto co na seba zoberie, keby sa sestra s frajerom ozaj nedokazali o nic postarat. Teda ak spravne chapem ze si to chcu nechat. Sestre kup nejaku knizku o tehotenstve, materstve, nech vie do coho ide. Tiez jej povedz ake su moznosti, bud si dietatko necha, alebo porodi anonymne, alebo da na adopciu, alebo neviem...proste uz sa stalo, tak to treba nejako rozumne poriesit. Tiez bude dobre ak pred nu polozis rozpocet domacnosti, asi nema velmi predstavu o tom, co kolko stoji a co vsetko budu musiet utiahut ak chcu byt rodicmi...ale skus ju nepresviedcat a nevycitat...ona asi potrebuje cas kym jej to dojde a ruzove oblaciky sa rozplynu...drzim palce

syslik81
2. dec 2019

vziat sestru dotiahnut ju k svokrovcom a nech aj oni maju hlavu v smutku .. posunut im nevestu a starajte sa.. ty si sa snazila .. ale svoj zivot obetovat nemozes.. ked sestra vie roztiahnut nohy a byt matkou tak so vsim vsudy - hodit ju do vody aby sa naucila plavat

xeniii
2. dec 2019

Tiež by som išla za jeho rodičmi, ako to vidia a mladá nech sa začne starať o seba. Pomáhať jej môžeš, ale s mierou, nerobiť všetko za ňu. Pretože si to potom nebude vážiť :/

autor
2. dec 2019

Ja som s ňou mala aj debatu o chránenom sexe, ja neviem kde som urobila chybu... ja som tiež xačala mladá, hľadala som lásku inde než doma a robila som blbosti ale... u rodičov toho chlapca no, telefonovala som s nimi. Ja to viem už zhruba týždeň, jeho mama mi povedala, že moja sestra je pobehlica a že mladý pánko vychovávať nechce, že sa máme zariadiť podľa toho. Že ona mi odporúča potrat, ako keby ja som tehotná s jej synom cháprte

saskia_98
2. dec 2019

A akoze co si mysli mama toho chlapca ? Akurat bude platit vyzivne namiesto jej syna kedze si ho vychovala tak jak vychovala ..

autor
2. dec 2019

Ja si dieťa dovoliť nechať nemôžem. Ako necítim sa na to pripravená, ja som si tiež neužila mladosť, mala som naprd detstvo, spávala som s prvým chlapom čo sa na mňa usmial, mama ma mlátila ako žito, chcela som pre ňu čosi lepšie, ale už nemám silu obetovať sa ďalej...

@saskia_98 hej no len výživné čo som pozerala je smiešnych 50eur minimum a on ako nepracujúci asi doatane minimum nie?

saskia_98
2. dec 2019

Vyzivne v jeho pripade by sa malo ratat z platu rodicov sa mi zda kym nema 18 ale opytam sa krstnej este, ona je kolizna..

bmuller
2. dec 2019

Ano, zda sa, ze mamou toho maleho by si bola nakoniec ty. Skus sa informovat o tom utajenom porode. Nejaka rodinka takto pride k vytuzenemu dietatku, a ty ani sestra nebudete musiet niest zodpovednost v podobe vychovy dietata (to neznamena, ze sestra by uz nemala prist k rozumu a pokracovat v takom style zivota)

autor
2. dec 2019

No neviem si to celé predstaviť, ako sa reálne ona bude starať kým ja budem v práci. Ako si niečo navarí, neskôr tomu bábu, postará sa oň. Príde mi, že sama je ešte decko a neuvedomuje si čo to celé obnáša, že to nie je ako bábika a nedá sa to vypnúť.

O adopcii som sa s ňou rozprávala, povedala som jej, že by to mala zvážiť, strašne sa na mňa nahnevala. Kričala ako zmyslov zbavená, že ona to dieťa chce. Že ona si ho nechá. Tak som ju chcela poslať na brigádu, že nech ide zarobiť na kočík a postieĺku a to zasa plakala, že ona teda nechá školu, lebo že brigádu popri nej stíhať nebude. No a škola je druhá vec, tam sa reálne bojím aj zavolať, nech mi ju nevyhodia alebo čosi. Neviem ako dokončí 3 roky s bábom, teraz nastúpila v podstate a nemá ani prvák dokončený.

ledgerka
2. dec 2019

byt na tvojom mieste, urcite si ju neberiem aj s dietatom na starost. Urobila si pre nu dost, dokonca si odisla zo skoly co by pre mna bolo uplne nemyslitelne. Netreba si zivot pokazit a obetovat kvoli niekomu kto si to nevazi. Ked chce dieta, pohladala by som jej rozne centra na ktore sa moze obratit. U mna doma by s dietatom urcite neostala. V tomto by som bola sebecka. Uz vidim ako by to skoncilo, ty by si bola full time matka jej dietata a ona by si dalej uzivala zivot.

evalin88
2. dec 2019

Sestra ma uz 16 rokov, je dost stara aby rozmyslala sama za seba a spravala sa zodpovedne, je mi luto toho maleho, mozno ich treba nechat, ju a otca dietata nech sa aspon skusia postarat, nech teda byvaju u neho, ona kým sa ty budes starat si neuvedomi aky je zivot, aby sa k vam nenastahoval este aj on a budes tahat celu rodinu a este sa starat o jej babo...

extempore
2. dec 2019

Sestru dotiahni na potrat, raz sa ti poďakuje.

autor
2. dec 2019

@ledgerka ja som školu dokončila práveže, ja som sa len narýchlo zamestnala, to som stihla našťastie, takže to jej vyčítať nemôžem, to ona nemá ani strednú.

@evalin88 len akože čo jej mám pobaliť veci a dotiahnuť ju niekde kde ju nechcú? Ja ani neviem čo sú jeho rodičia zač. K mame ju vziať nemôžem, ona je v krízovom centre na druhom konci slovenska. Ale mama toho chalaniska ju vyslovene na potrat poslala, ona nám ani dvere neotvorí si myslím...

ledgerka
2. dec 2019

Neries problem ktory nie je tvoj. Rozmysli si ake riesenia situacie su pre teba akceptovatelne, povedz to sestre a ta nech sa podla toho zariadi.

danielahamar
2. dec 2019

Sú iba tri možnosti: 1.potrat, 2.nechat babo - všetka starosť bude na tebe a 3. dat na adopciu

autor
2. dec 2019

@ledgerka akože pre mňa je akceptovateľná adopcia alebo teda potrat. Úprimne len neviem ako sa tak mám zariadiť. Ja nemám srdce ju vykopnúť z domu. Lebo naozaj nemá kam ísť.

vevesh
2. dec 2019

On nebude davat nic, vyzivne budu musiet cvakat jeho rodicia, dokym bude klasifikovany ako dieta (t.j. student). A to je aj o ich zodpovednosti- ze sa vobec takto k tomu postavili....normalne by som im odvetila, ze z pozerania neostala tvoja sestra tehotna a teda je tam urcita zodpovednost, ktoru nesie aj otec dietata a ergo oni, kedze je este nezletily a nech ich neprekvapi vyzivne na dieta a aj matku dietata (na ktore bude mat urcitu dobu narok...)

h2so4
2. dec 2019

Podľa mňa ako neplnoletá dieťa vychovávať nemôže. Po pôrode jej dieťa domov nedajú. Za dieťa musí niesť zodpovednosť dospelá osoba a to ty alebo rodičia otca dieťaťa. Ak nikto neprevezme za dieťatko zodpovednosť pôjde do detského domova - do profesionálnej rodiny.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre