Neplodnosť priateľa

isabels
16. dec 2018

Ahojte, mám o 20 rokov strašieho priatela. Nerobte prosim vás predsudky...
Veľmi sa ľúbime, rozumieme si po všetkých stránkach, je úplne úžastný a dokonalý. Plánovali sme že sa zoberieme a spravíme si detičky, veľmi sme sa na to tešili. Lenže sme zistili že priateľ je neplodný, jeho plodnosť je len 1,1%. Doktor povedal že na umele oplodnenie je potrebna plodnost asi 2%.
Velmi ma to bolí ked som sa to dozvedela, pretoze na rodinu s nim som sa velmi tesila. Chce sa rozist, pretoze povedal ze mam cely zivot pred sebou a bola by skoda premhrať ho. O 3 mesiace ma ist znovu na testy, mohlo sa stat ze vysledok je nepresny, a potom ten novy sl starym spriemeruju ci bude vhodny aspon na umele oplodnenie.
Ja sa s nim rozist nazaj nechcem, milujem ho z celeho srdca, je stvoreny byt otcom.. Lenze je tvrdohlavy a ide si za svojim.. Co by ste mi odporucili robit? Velmi sa pre to trapim, neviem prestat plakat, najradsej by som bola len zavreta doma cele dni..

simoncik
16. dec 2018

hm tazko povedat. stava sa to aj mladym. vela parov ma s tym problem. riesenie situacie su rozne. je vela moznosti. zalezi na prioritach v zivote. partnera chapem. je zraneny a ponizeny. chce ti dopriat moznost byt matkou. v tejto situacii je rozhidnutie na tebe. bud sa rozidete alebo to prijmes a budete to riesit. aj ked mozno neuspesne. je moznost este darcovstvo spermii. ale to by nebolo vase spolocne. ja po svojicgmh zivotnych skusenostiach by som to uz nebrala tak tragicky. deti su dar to ano ale doba sa meni

gram_lasky
16. dec 2018

Vyuzit spermobanku ti urcite napadlo, s tym nesuhlasi? Dalsia moznost - ist do adopcie, ja by som sa moc nehrnula, na to clovek musi mat povahu, ale aj to je riesenie... Ale v prvom rade sa zoberte, lebo mat priatela je pekne, ale ak to tak chcete riesit, veci sa lahsie hybu, ked o sluzby spermobanky, alebo adopciu ziadaju manzelia.

asia83
16. dec 2018

@isabels Je od neho pekné, že chce, aby ste mali deti aspoň vy, no príde mi čudné, ako rýchlo sa vás vzdáva... Nechce byť s vami za každú cenu? Riešení je veľa...cudzie spermie, adopcia, vyčkať na jeho spermie, možno dôjdu k 2 percentám...

alaguema
16. dec 2018

@isabels je to zložité. V prvom rade - ako dlho ste spolu? Koľko máš rokov ty, koľko on. Si len veľmi zamilovaná, alebo už máte zrelý vzťah, ktorý niečo prekonal? Teraz ho veľmi miluješ. Ale bude tomu tak aj o 20 rokov, keď bude on pravdepodobne už starý pán a ty budeš bez detí a stále ešte relatívne mladá? Nebudeš mať v sebe výčitku, že si nemala deti a pravdepodobne už na ne budeš o tých 20 rokov stará? Osobne by som asi jeho argumenty brala do úvahy. Uvažuje zrelo. Zrejme si uvedomuje, že tých 20 rokov rozdiel bude o ďalších 15 rokov možno problém a ak nebudete mať vlastné dieťa, tak ešte tým skôr. Spermobanka...no. neviem. Nikdy sa nedozvieš, kto je biologickým otcom tvojho dieťaťa...To by som asi nemohla, ale ak to vám nevadí, tak je to riešenie. Rozchod je tiež riešenie. Môžte predsa byť priatelia, rozchod neznamená, že ti musí zmiznúť zo života. Ono niekedy (dosť často) tie obety, ktoré ľudia robia, po rokoch vyzerajú celkom inak. A on o tom asi niečo už vie. Otázka je tiež, či sa na neho fixovaná lebo si niečo kompenzuješ. Napr. vzťah s otcom nie je zdravý. Či je váš naozaj partnerský, alebo skôr taký polorodičovský - polopartnerský, kde ty si malé dievčatko a on veľký, zrelý muž. Ak tam je niečo také, tak je tam nezdravá väzba z tvojej strany a bola by škoda si kvôli tomu pokaziť život.

topasitta
16. dec 2018

@isabels co znamena plodnost 2%? Akoze morfologia ? Alebo nejake celkove zhodnotenie spermiogramu? Aky lekar vam to povedal? urolog? Ak v centre asistovanej, chod na konzultaciu aj do ineho centra.
Su tu zeny, ktorych partneri mali horsiu morfologiu a podarilo sa im aj prirodzene a tiez aj naopak. S dobrym spermiogramom sa stale nedari.
Ja by som to riesila, necakala, ze sa to zlepsi len tak. Nasad mu vitaminy, aspon tri mesiace, spermie sa vyvijaju 72 dni, cize kontrola po dvoch je malo, a rovno si pytaj halosperm vysetrenie (DNA spermii). +spolocnu genetiku.
Ty si tiez popytaj vysetrenia (mozes mat nejaku malo viditelnu prekazku) hormonalny profil, stitnu zlazu, hematologiu, reprodukcnu imunologiu, priechodnost vajickovodov.
Aby si potom nebola prekvapena, ze pojdete do car a rovno vas poslu na umele a mozno aj s darcovskymi spermiami bez nejakych odporucani dalsich vysetreni- casto sa to tak stava. Sama si musis pytat vmvaenne listky a obehat.
Kym si toto vsetko povybavujete, prejde minimalne pol roka, zatial moze jest vitaminy a popracovat na zivotnom style.
Je tu skupina bojujeme so spermiogramom, pridaj sa tam a vela sa dozvies, ked si prispevky precitas.
Drzim palce 😘

janinah
16. dec 2018

Ty isto nie si jeho prvá známosť,prečo stroskotali tie predtým?prepáč,ale on má zrejme cca 40dsať,to až teraz vie,že je nepodný? alebo je po chorobe? to je vlastne jedno,je to teraz celé na tebe,nakolko tie vlastné deti chceš,s ním nebudú...máš šancu nájsť ešte iného muža,ktorý bude zdravý,budete sa milovať,bude možno aj vekovo viac primeraný /tu nejde o naše predsudky,ale jednoducho sú skúsenosti,že 20rokov rozdiel je priveľa/..pozor,aby si o 20 rokov nebola s "dedkom",bez detí a bez šance na ne a nespokojná so životom...ak by si bola moja dcéra,tak jednoznačne radím rozchod,život bez detí nie je to pravé ....

milus777
16. dec 2018

Na druhom testovani to moze byt uz uplne iny vysledok. Aj moj muz tak mal. Neviem ci tymi percentami myslis morfologiu... Tak mu skus nasadit nejake vitaminy a urcite sa to zlepsi. Takisto zlepsit zivotny styl. Ja by som flintu do zita urcite nehadzala. Ked sa mate radi a je tu problem tak ho rieste. Vyzivovy doplnok folandrol je vyborny na zlepsenie spermiogramu. Takisto zinok a selen. Jedno jedine testovanie nic neznamena. O tie tri mesiace moze mat spermiogram v norme. Takze nerobte zbytocne unahlene zavery. Na umele oplodnenie staci aj zopar spermii a tie ma. Takze klud. Drzim palce

evkao
16. dec 2018

@isabels tiez by ma zaujimalo, co to znamena " "plodnost" 1,1%... na umele oplodnenie sa da ist aj so spermiogramom, kde je vo vysledku len 0,5% morfologicky spravnych spermii, takze najprv nech zacne priatel zdravsie papat, prestane fajcit, odmedzi alkohol, mozno zacne cvicit.... a po dlasich vysledkoch pripadne skuste ineho doktora/centrum
uz len to, ze vam bolo povedane, ze sa vysledky spriemeruju, je dobra blbost, ako keby ti tvoj lekar povedal, ze mas vysoky cukor, mas drzat dietu a pri dalsom odbere krvi sa vysledky spriemeruju - wtf???

isabels
autor
16. dec 2018

Ja som sa to dozvedela len vcera a po správe, čiže nič prijemne.. Napisal mi presne ze plodnost ma 1,1% cize sanca na otehotnenie je 1,1%.. Nemala som ani kedy sa ho opytat co to vlasnte znamena , mal dost roboty.. Priatel nefajci, pravidelne cvici kazde rano behava, chodi lyzovat, bicyklovat ked sa da.. Myslim ze v tom ze by mal zly zivotny styl to nie je

topasitta
16. dec 2018

@isabels a aky lekar ti to napisal?

isabels
autor
16. dec 2018

A ze ked sa pytal ze kolko chlapov s takou plodnostou ma deti, doktor povedal ze ziadny a ani ze ziadneho nepozna

evkao
16. dec 2018

@isabels tak to bude riadny "doktor".... nech ti hlavne objasni, co to znamena ta "plodnost" v %, lebo to moc lekarska terminologia nie je

evalin88
16. dec 2018

Mozno keby zmenil zivotospravu tak sa spermiogram trosku zlepsi. Su aj vitaminy pre muzov na zvysenie plodnosti. Treba skysit vsetky moznosti. Aj zeny ktore maju problem mozu napr uzivat kyselinu listovu.. infolic ma napriklad aj muzsku verziu fonandrol. Skus najst nieco take na nete a ak sa ti to bude zdat ok navrhnut uzivanie do dalsieho spermiogramu.

isabels
autor
16. dec 2018

Písal mi to len môj priateľ, že keď má plodnosť 1,1% tak šanca na otehotnenie je 1,1%. Sama sa do toho moc nevyznam, dufam ze sa mi podari s priatelom byt dnes spolu, lebo tazko sa to riesi cez spravy

luzzia
16. dec 2018

@isabels a to taketo veci riesite cez spravy? nehnevaj sa, ale cele mi to smrdi..
je to totalne necitlive, pokial sa tak strasne lubite a planovali ste sa vziat a mat deti, tak takato citliva a zranujuca informacia sa nepise do spravy, ale snad si k tomu dvaja rozumni a dospeli partneri sadnu a je z toho celkom dlhy rozhovor. a nie ze napise ti to do spravy a uz ma rovno aj zaver, ze sa chce rozist, aby si ty mohla mat deti..
cele mi to pride tak, ze si to vymyslel, ako vyhovorku, ako sa ta zbavit. bodaj by som sa mylila.

evkao
16. dec 2018

@isabels a ja ti len vysvetlujem, ze to co napisal, je uplna blbost 🙂 ak by sa jednalo o morfologiu spermii, ziaden chlap nema 100%, na otehotnenie (podotykam prirodzene) stacia 4%, vsetko co je nizsie je uz znizena schopnost prirodzeneho oplodnenia, ale nie vylucena

isabels
autor
16. dec 2018

@luzzia ano, je to take...pri doktorovi bol minuly stvrtok. V piatok sme boli dohodnuty ze budeme spolu ze on sa potrebuje porozpravat, ale nakoniec nic z toho pretoze nemohol.. V sobotu mal cely den robotu, a nejak sme sa dostali k teme tehotenstvo, a zrazu ze Ved ja som ti nepovedal vysledky ..a uz bolo, stale vravel ze to nemozme riesit po telefone tak si to vies predstavit ze teraz vlastne som na ihlach lebo cez spravy to riesit nechce a stretnut sa mu neda..som zvedava co mi povoe ked konecne budeme spolu

st44
16. dec 2018

@isabels 1,1% nie je 0. Vzdy je tam sanca

mircalla
16. dec 2018

Mne sa nechce verit, ze to nevedel ked ma o 20 rokov viac. Minimalne to musel aspon tusit. A toto sa neriesi cez sms?!

evkao
16. dec 2018

@mircalla stav spermii sa vekom zhorsuje (podobne ako u zien pocet a kvalita vajicok), cize pred 20 rokmi nemusel vobec takyto poblem mat,
muz moze mat v 20-ke, 30-ke bez problemov aj desat deti a uz o 5 rokov moze mat problem mat aj jedine - samozrejme nie vsetci, su aj samci, co maju spermie v skvelom stave aj v 70-ke 😀

isabels
autor
16. dec 2018

Ano, on nieco tusil..preto tam siel, ze ma nechce tahat za nos ked som este "mlada "

mircalla
16. dec 2018

@evkao O neplodnosti daco viem. K takemu stavu spermii sa da prepracovat, ked su aj v mladom veku nie najlepsie.

@isabels No co ti poviem, ma pravdu. Bude to boliet, ale za 10 rokov to budes lutovat, pokial s nim ostanes ako s partnerom.
Dobre to napisala @alaguema

mogaa
16. dec 2018

@isabels si si istá že nie je ženatý? Mne sa zdá divné, ze sa niekoľko dní nemôžete stretnúť lebo má toho veľa.....Nech by mal akokoľvek veľa roboty 20-30min.na rozhovor by si hádam našiel....Ale aj keby býval na druhom konci republiky, stále existuje skype a neoznamuje sa to v sms.....nevodí ťa za nos, nie je to len výhovorka na ukončenie vzťahu?si si istá že bol na tom vyšetrení? Boli ste v tom centre obaja?

ivca88
16. dec 2018

Ale najviac zalezi od počtu spermii, ktore ma.
Akoze 1,1% pri 8 000 000spermii teda vobec nie je bez sance ! Vam staci len jedna 😊
Navyse spermie nie su nemenne, prave naopak. Ich kvalitu mozno ovlyvnit kazde tri mesiace.
Moj mal z vysledkov vyse 96% patologickych, cize neschopnych oplodnit vajicko a mame dve krasne zdrave dievcata pocate prirodzene. Len to chcelo niekoľko mesiacov cakania.
Nebojte sa. Vsetko ide.
Len partner je asi nestastny, tak kona nerozumne.
Dala by som mu najavo ze lubis jeho samotného a nie len jeho geneticky material 😉

mircalla
16. dec 2018

@mogaa Mne to cele tiez velmi cudne - nema cas, komunikacia, takycho veci cez sms....

podkovickaa
16. dec 2018

@ivca88
Moj mal patologiu 97 percent.Po troch rokoch jedenia milion vitaminov,neuspesnom Ivf,vysetreniach od vymyslu sveta,bol minuly tyzden opat a teraz je patologia 99,5 percenta.
Nikdy nefajcil,nepil,neprekonal zapal,sportuje...Jednoduch pricina neznama.
Ja osobne som si vybrala jeho aj ked deticky nebudu.Nelutovala som ani sekundu.🤗

ivca88
16. dec 2018

@podkovickaa to mi je luto 😟
Pevne verím že si vas dieťatko najde.

podkovickaa
16. dec 2018

@ivca88
Uz aj vzhladom k mojmu veku sance su minimalne,ale mozno motyka vystreli 🤗

lindusss2016
16. dec 2018

Mne to od zaciatku cele nesedi... napise ti do sms, ze je neplodny a kvoli tvojmu dobru sa chce rozist... kolko mate rokov? Ako dlho ste spolu? Chodievas aj k nemu domov? Vies naisto, ze nema rodinu? Mozno uz ma tie seti so svojou manzelkou a dalsie proste nechce a mozno ani nema, len ich nechce. Tak ci onak, aj keby ich mat tuzil, ty si musis uvedomit, ze vas vekovy rozdiel vas bude casom viac a viac obmedzovat. Ak ma teraz 40, kym porodis, 42, dieta bude mat 10 a on 52, uz bude pomaly slabnut, nebude sa nu tolko chciet. A hlavne dnes po patdesiatke (bohuzial aj skor) rakovina striehne na kazdom rohu. Viem, o com hovorim, som dieta starsich rodicov a uz som davno sirota... treba brat ohlad hlavne na potomkov

isabels
autor
17. dec 2018

Už to vyzera asi len na rozchod, stale sme neboli spolu, tancuje v jednom FS tak zrazu musi ist vystupovat lebo ze jeden ochorel.. Je mi z toho naozaj moc smutno. Dnes mi dokonca napisal (ano zas len cez spravy komunikacia) ze on deti vlastne nikdy realne moc nechcel,ze len pri mne zacal mat take pocity ze by mohli byt deticky a ze on je s tym uplne v pohode ze ich nemoze mat..😢 ziadna snaha proste.. Dufam ze zajtra sa mi s nim byt podari a vyriesim to nejako s nim konecne

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre