Zdravotné problémy po amniocentéze

makimakimaki
25. okt 2013

Ahojte baby, veľmi váham, či ísť alebo nie na amniocentezu... Iba kvôli veku - mám 37... Mali ste niektorá problémy po jej absolvovaní? Pripadne až potrat ? Všade počúvam, že tie rizika sa prehanaju, lekári tvrdia tiež, že nemali prípady, kde by amniocenteza spôsobila ťažkosti ... Aj tu naMK väčšinou čítam, že to prebehlo bez problémov ... Ďakujem za vaše skúsenosti!

babulina
25. okt 2013

Ja som bola bez problemov po amniocenteze

hajajanka
25. okt 2013

@makimakimaki Naco chces ist na amnio len kvoli veku? Ved to nie je dovod. Ja sama mam amnio za sebou, mala som indikaciu, vsetko bolo o.k. (ja aj babatko). Ja by som len kvoli "dovodu" vek urcite amnio neabsolvovala. Iste riziko tu je, tak naco zbytocne riskovat?

cerez
25. okt 2013

Ja som bola ako 28 ročná a mala som veľmi zlé výsledky. Podstúpila som amnio a nemala som žiadne ťažkosti po jej absolvovaní.

cerez
25. okt 2013

Ešte som zabudla dodať, že druhé tehotenstvo som mala v 34 a keďže výsledky boli ok, nepodstupovala som amnio.

siska53
25. okt 2013

@makimakimaki a je na,to nejaky vazny dovod? Ja som otehotnela 2.x ako 36 rocna a nic som,neabsolvovala. Ihlu inde ako do zily,brrrr! Ak,to nie je nevyhnutne,ee.Ja by som sa bala.

yanielka
25. okt 2013

ja som bola tehotna druhykrat v 37 rokoch a na amniocentezu som nesla, vysledky som mala dobre, sama geneticka mi naznacila, ze na to nevidi dovod, rizika tam su a nie su zanedbatelne 2% zien po amnio potratia. mala som kolegynu,ktora amnio absolvovala a potratila....druhykrat otehotnela az po 10 rokoch v 35 na amnio sa vybodla a ma zdrave dievcatko

calllan
25. okt 2013

@makimakimaki
1. okolo 12 tyzdna by si mala absolvovat integrovany skrining, kde sa pomeraju urcite parametre plodu a vyhodnotia sa vysledky z krvi. Na zaklade tychto udajov Ti vypocitaju Tvoje individualne riziko poskodenia plodu na najcastejsie trizomie ak je too riziko vyssie ako riziko potratu zdraveho plodu po amniocenteze, tak Ti amniocentezu odporucia. Amniocenteza ma svoje rizika a na nikoho raz za cas, zial padnu.... Na druhej strane len amnio Ti da na 100% odpoved, ci tam je napr Down syn alebo nie
2. Prenascan je v sucasnosti najspolahlivejsi skrining na trizomie, spolahlivost je 99% a nie je zatazeny rizikom potratu, kedze ide o odber krvi matky. Poistovna to vsak nepreplaca. Krv s posiela do Honk Kongu a stoji to 560 eur. Pozri www.prenascan.sk

paparkam
25. okt 2013

@makimakimaki ja som absolvovala v juli amniocentezu ,ale mala som riziko 1:10 down. Vedk 35r. ,ak by boli vysledky o.k. urcite by som na nu nesla, aj ked odber prebehol v poriadku a ziadne komplikacie, a vysledok amnioc,tiez o.k. len tie stresy☹

janinah
25. okt 2013

mala som 42r. pri poslednom teh. a amnio som odmietla,mám zdravého syna..1% spont. potratu to výkone je síce dosť malé číslo,ale len dovtedy,kým by sa netýkalo priamo mňa 😒

maca_p
25. okt 2013

@yanielka mozno by potratila aj bez amnio. to sa neda takto pausalizovat. bol jej potrateny plod geneticky vysetreny?
ja somna amnio bola a bez komplikacii. je to uplne minimalny vpich.

maca_p
25. okt 2013

@makimakimaki ja by som topovedala asi takto: ak amnio pre teba nebude menit situaciu a nesuhlasis s UPT, tak podstupit ju nema zmysel.

nikitkad
25. okt 2013

@makimakimaki ahoj ja som bola pred rokom, boli sme tam az 10 bab ani jedna sme nemali vedlj.problemy vsetko prebehlo bez problemov nic to nieje!!isle sme pekne postupne. lahnes si tam jedendr.ulrazvujuje a
druhy odobera .

zuzuzu3
25. okt 2013

Ja som bola na amniocenteze kvôli veku. Mala som 35. Neviem prečo, ale lekár mi v 12. týždni nerobil integrovaný skríning. Mala som už dve staršie deti a pri ich tehotenstvách sa ešte nerobil, tak som o ňom nevedela. Keď som prišla nato, že mi tento skríning mal robiť, bolo na neho už neskoro. Takže, možno to niekomu príde hlúpe, ale pre mňa boli výsledky amniocentézy dôležité. Nie preto, že by som rozmýšľala o potrate, ale proste som chcela vedieť, či je dieťatko zdravé. Viem, že amniocentéza vylučuje len určité choroby a dieťatko (ako aj dospelý človek) môže ochorieť kedykoľvek, ale proste pre pokoj v duši to pre mňa bolo dôležité. Keby mi bol robený ten skríning a výsledky by boli v poriadku, tak by som na amniocentézu kvôli veku asi nešla.
Zákrok prebehol dosť rýchlo a problémy som žiadne nemala. V zahraničí je to rutinný zákrok, po ktorom odchádzaš domov. U nás kvôli poisťovni zostávaš v nemocnici dva dni. Jeden deň prídeš, ďalší ti robia zákrok a ďalší deň ideš domov.
Takže, ak si mala všetky tieto predošlé výsledky dobré a zlé výsledky z amnio by pre teba nemenili situáciu, tak len kvôli veku naň ísť nemusíš.

yanielka
26. okt 2013

@maca_p zial potratila kvoli amnio, ano plod bol geneticky vysetreny bol zdravy.....proste je tam riziko pre niekoho zanedbatelne pre niekoho nie 2% su pre mna dost, to nie su imaginarne potraty tak to proste je, chapem ak to niekto pre pokoj na dusi potrebuje absolvovat neistota v tehu je hrozna, kazdy si to riziko musi zvazit, ale to riziko realne existuje.

nromana
21. apr 2014

ja som tiez absolvovala amnio pre pokoj v dusi. Urcite riziko sa udava ale riziko je urcite v kazdej faze tehotenstva. A ak by bolo nieco zle, je dobre to vediet uz dopredu. Moj nazor. Zakrok nie je bolestivy, je to 5 min. zalezitost ak nepocitam minimalne jednodnovy pobyt v nemocnici. A clovek sa musi vysporiadat s psychickou zatazou, je to stres, ak neviete do coho idete a absolvujete to prvy krat. Ale myslim, ze to stoji za to.

nromana
21. apr 2014

pre doplnenie...
Čo sa dá prostredníctvom výsledkov z amniocentézy zistiť:
genetické a chromozómové odchýlky (napr. Downov syndróm, ktorý spôsobuje mentálnu retardáciu, vrodené chyby srdca a typické odchýlky vo fyzickom vzhľade);
pohlavie plodu, kvôli prenosu na pohlavie viazaných chorôb (napr.: hemofília – vrodená znížená zrážacia schopnosť krvi);
dedičné metabolické poruchy (napr.: cystická fibróza);
vrodené anatomické odchýlky – odhalenie porúch uzavretia neurálnej rúry (napr. Spina bifida: spojená s vážnymi komplikáciami, ako sú nehybnosť nôh, vývojové chyby obličiek, mentálne retardácia..., Myelomeningokéla – prepadnutie miechového tkaniva, Anencefália – nevyvinutie mozgovej časti hlavy);
stav plodu pri Rh izoimunizácii (matka Rh neg. a otec Rh poz.);
zistenie stupňa zrelosti pľúc plodu;
zafarbenie a zloženie plodovej vody.

novazienka
16. jún 2014

@nromana neviete mi povedat ci sa amniocenteza moze uskutocnit aj ked ma zena mikozu? Suvisi to nejako ? Dakujem

novazienka
16. jún 2014

Pardon Oprava mykozu 🙂

nromana
17. jún 2014

No som laik, ale myslim, ze moze, pretoze neide o vaginalny zakrok...
Mimichodom 3.5. sa nam narodil zdravi chlapcek Filipko, po absolvovani amniocentezy......urcite amnio stoji za to ak chcete mat kludne tehotenstvo a aj kludne babo.

lenkadenisa
21. jún 2014

Ja som bola na amnio až dva krát, našťastie všetko OK nakoniec. Ani po jednej som nemala problémy, len ma pobolievalo brucho, ale to je normálne, je to predsa len zásah do maternice.

kajushka7
21. jún 2014

Ja som nato bola pred vyše týždňom a tiež pohodička.. 2 dni ma bolel hlavne ten vpich, ale žiadne komplikácie neboli.. a tiež to neľutujem, lebo takto budem mať už istotu že je malé v poriadku.. aj keď mi výsledky neprišli ešte, ale pekne v to verím 🙂

libertine
24. jún 2014

Ja som nemala ziadne komplikacie po amnio. Poctivo som potom oddychovala.

aber
11. sep 2014

Ja som včera absolvovala amnoicentezu už mám prvé výsledky, že sú negatívne, neviete za koľko mi príde komplet aj S rastepom? Zaplatia som za to, ďakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre