Whooping cough - čierny kašeľ a očkovanie v tehotenstve

katulka1141
28. nov 2012

Ahojte baby ma jednu otazku ockuju sa na slovesnku tehotne zeny proti whooping cough (cierny kasel)???.moja midwife mi povedala,ze by som sa mala objednat na ockovanie .Mam taku dilemu z toho ci ist alebo nie.myslim,ze nas proti tomu ockovali ako deti ci nie?a ak ano je to celozivotne ockovanie ci len na par rokov??isli by ste alebo nie??dakujem za rady. 🙂

katy1979
29. nov 2012

Nie na slovensku sa to v tehotenstve neockuje. tu sa celkovo neodporuca ockovat tehotne. Skus sa opytat ostatnych bab u vas ale pocujem to prvykrat. Mozno si mysli ze ho potrebujes kedze si z vychodnej europy ci sa vyskytol cierny kasel vo vasom okoli

radusiq
29. nov 2012

@katulka1141 ja som to odmietla, na pribalovim letaku tej vakciny je neockovat tehotne a deti do 3 rokov, nikdy na tehotnych nebola testovana. plus je to kombinovana vakcina aj na dalsie 4 choroby takze poriadny zaberak na imunitny system. V uk je teraz zvyseny vyskyt cierneho kasla (od zaciatku roka zomrelo 11 deti), preto ockuju tehotne, ale podla mna to nie je stastne riesenie. Tie deti boli vacsinou predcasniatka a mali uz ine problemy, a treba si uvedomit ze v uk sa rocne rodi. 700tis. deti...

radusiq
29. nov 2012

@katulka1141 inak ospravedlnujem sa ze som bola "mimo temu" trosku. Na slovensku sa neockuje v tehu, aj tu s tym ockovanim zacalilen asi pred 2 mesiacmi...podla clankov co som o tom pocitala v novinach s tak ked si bola ockovana v detstve protilatky mas, ale nie dostatok aby chranili aj babo (nuz neviem co je na tom pravdy ale spochybnovat nebudem)

gabkostanka
29. nov 2012

@katulka1141 ja som ho prekonala pocas tehotenstva, vdaka predchadzajucim ockovaniam nemal taky strasny priebeh, "len" som kaslala asi 2 mesiace, ale mala som aj priedusky chytene, takze brala som antibiotika...

abbie
29. nov 2012

v ziadnom pripade sa nedaj ockovat ako tehotna(moze to ma fatalne nasledky pre plod)! to je blaznovstvo, tu na Slovensku nic take nastastie neexistuje

gabkostanka
29. nov 2012

@radusiq pokial mam info, tak neohrozuje plod a my protilatky mame z predchadzajucich ockovani, inak starsi syn ho vobec nedostal, vdaka ockovaniu 🙂 u nas s muzom sa prejavil dlhodobym kaslanim

norwayka
29. nov 2012

Nie, nie, nie. Neockuj sa. Norsko neockuje, ale ockovalo v 2009 proti prasacej chripke a tehotne ako prve. Ja som to odmietla. Jedna z mojej skupiny: jej syn od malicka astma, predychavanie na pristrojoch, niekolko krat hospitalizovany a bolo potvrdene, ze to su vedlajsie ucinky vakciny, co si ona dala. Upozornujem, ze vakcina proti prasacej chripke mala byt uplne neskodna a zalozena na chripkovej vakcine, ktora sa picha uz roky. Ja ako tehotna by som si v zivote nic nedala pichnut. Ja si to nedam ani ako netehotna, ale ako tehotna uz duplom nie. Radsej prevencia inym sposobom.

katulka1141
autor
29. nov 2012

dakujem babulky.ja si myslim,ze by som mala este nejake protilatky v krvi z ockovania na slovensku.viem,ze ockovanie je preto ,lebo sa cierny kasel vyskytol u babetiek ale tiez je podozrenie,ze niektore ockovacie latky vyvolali autizmus a podobne skarede choroby.no fakt neviem co robit.

veriiii
1. dec 2012

@katulka1141 ahoj, mne ho pred necelymi2 tyzdnami ponukla nurse practitioner, vola sa to Repevax a je to vlastne na Slovensku nieco ako DTP ale este pridane polio..-difteria,tetanus.pertussis a polio,tusim spominala,ze sa ockuje od 28-38 tt, mne to bolo ponuknute az nahodou u GP/midwide nikdy nespominala!! 😒 ,ani flu!/a kedze mam v 39 tt c section, tak som odmietla, pretoze so sa bala ak by som ju nahodou zle znasala tak kratko pred porodom../ale uz som sa pytala inych dievcat-zevraj len opuch a bolest ruky, par dni/,tak teraz trochu lutujem, lebo zasa strasia s umrtiami babetiek v oktobri☹.Nurse povedala,ze deti sa aj tak ockuju od 2 mesiacov/na Slovensku od 3???/takze po tu dobu by bolo chranene...

veriiii
1. dec 2012

@norwayka ja by som sa proti prasacej chripke nedala zaockovat aj kebyze nie som tehotna-ciste blaznovstvo-islo o novu vakcinu..☹

norwayka
1. dec 2012

@veriiii vies, ono je to lahko povedat, ale keby ta pandemia skutocne bola, tak by asi inak vsetci rozpravali. Ono to treba tak brat, ze ako to bolo v tom ktorom state predostrete. V norsku bola uplna hysteria sa dat ockovat, media a vsetci to tu nafukli do neskutocnych rozmerov a tak by si mozno aj ty rozmyslala. Najme, ked by ti povedali, ze je zalozena na normalnej chripkovej vakcine, ktora je totalne neskodna a picha sa uz roky. presne ako ty pises, ze vas zase strasia s umrtiami babatiek v oktobri, tak sama rozmyslas nad ockovanim. Takze je to trosku aj o tom.

blovitc120
2. dec 2012

Oscar Neil Duffy was born asleep (An Angel) on the 11.11.12, he died on or around the 5th November, On the 1st November Kim had the Flu Vaccine and the Whooping cough Vaccine.

https://www.facebook.com/oscarsangels

katulka1141
autor
4. dec 2012

blovitc120 strasne smutny pribeh.pomohol /a si sa mi rozhodnut co urobit.

puklicqa
1. feb 2013

@katulka1141 ahoj mne to uz ponuknute nebolo mne to bolo rovno pichnute.. len mi GP povedal, ze sa to robi od minuleho roka

domak2
1. feb 2013

@puklicqa ako ze ti to pichli aj ked si nechcela ? 😕 ved to by si ich mohla zalovat. Mne len vraveli , ze sa mam dat ockovat proti chripke, tak som povedala ze hej hej a kaslala na to. 🙂 Ale to je naozaj zvlastne .

shimie66
2. feb 2013

ahoj ja som tiez tehotna a zijem v anglicku.ja som sa zaockovat dala.aj mne vravela moja midwife ze v anglicku je vacsi vyskyt cierneho kasla.myslim ze nijak negativne to nemoze posobit na plod.ved inak by neockovali tehotne zeny podla mna.ale rozhodnut sa musis sama.tak drzim palce 🙂

luciita
1. mar 2013

Ahojte baby, mna tiez nutili dat sa ockovat proti chripke a ciernemu kaslu, hned som to odmietla ze v ziadnom pripade sa ako tehotna ockovat nedam. Musela som podpisat papier u midwife ze som ockovania odmietla. Ja by som si flu vakcinu nedala ani ako netehotna nie to este v tehotenstve! A co sa tyka whooping cough v roku 2011 zomrelo 1 dieta zo 4 milionov narodenich, takze si myslim ze riziko z vakciny pre tehotnu a pre plod je omnoho vacsie ako riziko nakazenia sa ciernym kaslom. 😖

cukrofka
6. aug 2013

Akurat idem z ockovania..🙂 v podstate som proti kadejakym liekom a vakcinam a tiez som vahala, ci sa dat ockovat..no ked som si precitala o ciernom kasli, bolo rozhodnute..viem, ze je mala pravdepodobnost, ze by dieta na to umrelo, no staci, ze by to dostalo..liecba trva dost dlho a asi by som nevydrzala divat sa na moje dieta, ze sa tak trapi..

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andryxi
14. aug 2013

Mne dnes moja GP tiez povedala ze v 24 tyzdni mam prist na ockovanie. Este stale mam kopec casu sa rozhodnut, ale skusenosti s vakcinou su 9 rokov!!! Ako mozu povedat po 9 rokoch ze je vakcina bezpecna... 😒

tara
15. aug 2013

To snad nemyslite vazne, ze sa chcete dat tehotne ockovat! vsetko, ale uplne vsetko sa dostava k plodu, cize aj vsetky chemikalie ako hlavne hlinnik, ortut, a pod. sa dostanu az k babatku. je obrovske riziko dat sa ockovat v tehotenstve, kedze tieto latky sa kumuluju v organoch, v placente a tym padom sa dostanu az k plodu. ja nechapem, ako si mozete dat nieco pichnut a ohrozit nenarodene dieta, predtym, ako si nieco o tom nastudujete a informujete sa. ja som si ako tehotna nedala ani paralen, vsetko je chemia a vsetko sa pekne niekde ulozi. mali by ste vediet zasadnu vec: telo tehotnej zeny je omnoho viac pripravene bojovat proti virusom a bakteriam, je omnoho viac obranyschopne a imunita vtedy pracuje na plne obratky, takze chrani Vas aj dieta. je to proste tak zariadene. tak ako sa v tele dokaze vyvijat plod, tak ho dokaze telo CHRANIT. dieta aj matku! prestudujte si viac o imunite, o nastaveni nasho organizmu a zbytocne neriskujte jedy vo vasom tele. a mali by ste este vediet, ze hlavne hlinnik a ortut a uklada v mozgu, peceni, oblickach. vo vasich a aj vasho plodu!

tara
15. aug 2013

@andryxi nikdy, v ziadnom pripade. rizika prevysuju prinos. duplom u tehotnej zeny, a hlavne plodu!

andryxi
16. aug 2013

Tara dakujem za odpoved, ale musim upresnit o co sa tu jedna. Vakcina nie je myslena zabezpečiť imunitu matkam, ale babatkam hneď po narodení. Výskyt úmrtí na čierny kasel sa tu od roku 2012 zdvojnásobil a malé deti sú proti nemu prvýkrát ockovane až vo veku 2 mesiacov. Takze ministerstvo zdravotníctva v uk vydalo všeobecne nariadenie zaočkovať všetky tehotné ženy najlepšie v 28 až 32 týždni a tak zabezpečiť babatkam protilatky hneď po narodení a zabrániť smrtiacej epidemii medzi novorodencami.
Dôvod prečo píšem na tuto diskusiu je, že sa mi nerozhoduje ľahko. Podobne ako ty, tiež si nedáme ani paracetamol počas tehotenstva. A našťastie ho ani nepotrebujem. Ale musím zvážiť rizika vakcínu pre a proti. A určite by som sa nedala zaočkovať bez toho aby som si o tom všetko zistila. REPEVAX ktorým sa tu ockuje nebol klinicky testovaný na tehotnych ženách. Je to kokteil 4 ockujucich látok proti záškrtu, tetanu, obrane a ciernemu kaslu. Vakcína neobsahuje ortuť, ale obsahuje hliník a ďalšie nechutnosti (Phenoxyethanol, Polysorbate 80, aluminium phosphate, formaldehyde, glutaraldehyde, streptomycin, neomycin, polymyxin B and bovine serum albumin).
Vedľajšie príznaky pozorovali "len" na matkach a to zvýšenú horúčku, bolesť hlavy atd. Deti narodene matkam ktoré sa dali v uk zaočkovať sú zdravé, no stále ešte nevieme či sa u nich nevyskytnu problémy v neskoršom veku.
Problém zostava: A) riskovať všetky tieto chemikálie, ktoré samozrejme nie sú tým najlepším pre ešte stále sa vyvyjajuce dieťa v maternici a môžu mat negatívny vplyv napr na nervovy systém (autizmus, poruchy správania, učenia atd.) ( zdravotníctvo tu všetky tieto rizika popiera), alebo,
B) riskovať úmrtie novorodenca, kedže výskyt čierneho kasla v uk je veľmi vysoký. Nosičmi tohto balterialneho ochorenia sú najmä nikdy neočakávany pristahovalci :(
Aj ked ja som na Slovensku ockovana bola, obsah protilatok v mojej krvi nie je dostatočný na to, aby prestúpil placentu a zabezpečil dieťaťu imunitu.
Na margo, Tara, informácii mame dostatok, konzultovala som ockovanie s 5 rôznymi lekármi, s midwife a ešte budem aj so svojou profesorkou imunologie na University of London, kedže som v poslednom ročníku biomediciny a na Slovensku som vyštudovala Aplikovanu biológiu. Takze viem o com rozpravam. To len aby som odpovedala na tón tvojho komentu. Prosím držte palce, aby sme sa tuto všetky správne rozhodli a aby babatka boli zdravé 🙂

bralilienka
16. aug 2013

@andryxi ty študuješ biomedicínu a určite vieš že nie je dobré dať sa zaočkovať v tehotenstve. je ti jasné, že očkovanie z etického hľadiska neskúšali na tehotných? a že ak ich vôbec testovali, tak netestovali z hľadiska dlhodobého dopadu na matku a dieťa už vôbec nie? ved tebe to je určite jasné.

andryxi
16. aug 2013

@bralilienka vsetky fakty su mi jasne, ale hladam konstruktivne postrehy. Moja dilema je: potenciálna smrť novorodenca alebo potenciálne riziko vakciny. Statisticky 96% zien v UK sa rozhodlo pre vakcínu...

bralilienka
16. aug 2013

@andryxi čo robí hexavakcína s 3-mesačným dieťaťom my vidíme doma- rakovina neuroblastóm, čo urobí vakcína na plode dieťatka musí byť katastrofa. naša malá by si radšej vybrala čierny kašeľ ako chemoterapie a nejasná budúcnosť.. baby, zvažujte všetky dôsledky nie na 5 dní po očkovaní, ale na dalšie roky

bralilienka
16. aug 2013

dievčatá, maminy, porátajte si, čo všetko dieťa okrem vami zamýšľaného bonusu- vakcínky počas jeho prenatálneho vývoja chcete vpraviť do telíčka dieťatka. soná- aj 3 za tehotenstvo, epidurálka behom pôrodu, káčko v deň pôrodu, ak sa predčasne narodí- infuzka, v troch mesiacoch "úžasná" vakcínka proti chorobám, ktoré ani nemá šancu niekde chytiť, pneumokoky, ktoré sú len proti pár kmeňom...v 5.-tich mesiacoch znova, syntetické umelé mlieka, granulované čaje, vigantol tiež nie je chemicky čistý...
vy si odpierate cigarety, kávu, alkohol počas tehotenstva, pozeráte, či čínska kačička do kúpeľa neobsahuje ftaláty, ale "medicínky" od lekára vám nevadia? nezdá sa vám, že kedysi boli deti zdravšie, bez toľkých alergií, neurologických či onkologických ochorení? niečo mi tu nesedí. vám hej?

andryxi
16. aug 2013

@bralilienka súhlasím s tebou. Preto stále zvazujem. Ešte stále mám pár mesiacov na rozhodnutie 🙂

dankakk
16. aug 2013

@andryxi ahoj. Dva týždne pred pôrodom zistili nášmu starsiemu (mal vtedy 23mesiacov) cierny kasel. Takze do takého prostredia som išla z porodnice. Este pred pôrodom som si dala zistiť hladinu protilatok u seba- chranila som novorodenca prirodzene - materskym mliekom...

andryxi
16. aug 2013

@dankakk ďakujem Danka 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre