Vitamín D v tehotenstve len zo slnka

1. aug 2021

Ahojte, uz pred tehotenstvom som mala nízku hodnotu vitamínu D v tele, moja otázka: moze stačiť bábätku v tehotenstve vitamín D len zo slnka ? Vystavujem sa priamemu slnečnému žiareniu kazdy den od mája, co myslite, dá sa takto získaný vitamín D považovať za plnohodnotnú náhradu vitamínu D napríklad zo stravy ci tabletiek ?

petruldo
1. aug 2021

tak si daj zistiť aktuálnu hladinu d v krvi a uvidíš. ale podľa mňa to nestačí

zuzanka.zuzu
1. aug 2021

jakživ mi nikto nerobil hodnoty vit D, vlastne akéhokoľvek vitamínu... to prídete ku všeobecnému a požiadate ho o to? či sa to zistí popri inom?

petruldo
1. aug 2021

@zuzanka.zuzu treba si o to požiadať, bežne sa to nerobí

kittykat22
1. aug 2021

@zuzanka.zuzu ked si chora tak sa to nerobi. Ale ked sa hlada problem, tak sa robi krvny obraz a tam to vsetko je. Niesom si ista, ci na to nemas narok v ramci vseobecnej prehliadky u lekara kazde 2 roky 🤔🤔 mozno niekto vo fore bude vediet.

janinah
1. aug 2021

O skvrnach na pleti v teh.od slnka si počula? A odpoved na otázku...myslím.ze to nestaci

lienkashoppingqueen
1. aug 2021

myslim ze nestaci len zo slnka! treba doplnat urcite vitamin D. A precitaj si ako dolezity je pre dietatko v brusku vitamin D! Oci, mozog, kosti, ...... Ja som pocas tehotenstva/ teraz zase na jesen zacnem pit rybi olej a od 6 mesiaca budem davat aj svojmu malemu. Teraz berieme OleoVit (vit D) v kvapkach. Ja 4 kvapky a on jednu denne. Vitamin D je velmi dolezity vitamin.

marianarem
1. aug 2021

Ja som mala kedysi nedostatok vitaminu D, zistila mi to lekarka, tak som si o nom vtedy prvykrat nieco viac precitala. V lete uplne staci zo slnka, dokonca aj nejakych 10-15 minut denne (bez ochranneho kremu), v zime nie. Ja v zime doplnam tabletkami, minimalne v tie dni, ked slnko ozaj nevidiet. Ked svieti, tak sa snazim co najviac odkryt tvar a ruky aspon.

lorin29
1. aug 2021

Ja mam tiež malo užívam vigantol už asi pol roka.. A tiež som tehotná... Nejak extra by som sa slnku nevystavovala kvôli pigmentovym škvrnam co sa môžu v tehu spravit

petruldo
1. aug 2021

@kittykat22 v krvnom obraze to nieje a ani sa to bežne neberie. je to parameter ktorý sa vyšetruje na biochémii, krvný obraz sa vyšetruje na hematológii

kittykat22
1. aug 2021

@petruldo fakt? Mne to robi praktik 🤔🤔

simonahra
1. aug 2021

bolo by dobré si dať skontrolovať krvný obraz aj teraz, môj obvodný to nerobil pri bežnom odbere krvi, ale až na vyžiadanie a môže sa raz za mesiac sa mi vidí, či tak nejako, s vitamínom D je veľký problém a myslím, že kopa ľudí ho má nedostatok a ani si to neuvedomuje, ale v tehu je to veľmi podstatné, tiež mám s Vigantolom dobrú skúsenosť 🙂

petruldo
1. aug 2021

@kittykat22 máš uvedomelého obvoďáka

@simonahra áno drvivá väčšina populácie ho má nedostatok a ani o tom nevie.
a znova opakujem, tento parameter sa nevyšetruje pri "krvnom obraze" ale pri biochemickom rozbore,

simonahra
1. aug 2021

@petruldo tak v týchto pojmoch sa moc nevyznám aký je medzi tým rozdiel, ale nie je na škodu si to sledovať 🙂 lebo následne potom aj pri malinkých deťoch tie problémy, ktoré môžu nastať pri nedostatku sú pre mňa osobne nočnou morou

petruldo
1. aug 2021

@simonahra no práve preto ti to píšem, lebo to hovoríš zle. krvný obraz ten sleduje zloženie krvi, biele a červené krvinky, krvné doštičky, krvné farbivo, a iné. hladina vitamínov, minerálov a iných vecí sa vyšetruje pri biochemickom rozbore

simonahra
1. aug 2021

@petruldo ďakujem, že si ma do toho uviedla 🙂 pre mňa je to ako sa hovorí španielska dedina, pre mňa je to akurát tak odber krvi a vybavené 😀

petruldo
1. aug 2021

@simonahra no tak ak povieš, daj si spraviť odber krvi na stanovenie hladiny D vit. tak to bude v podstate správne 🙂 ale ak to povieš ako si to napísala prvý krát, tak to je už nesprávne

elisse247
1. aug 2021

Ja som napríklad raz čítala že ani celodenným pobytom na slnku v lete telo nezíska dostatočné množstvo vitamínu D to by musel naozaj bývať niekde v tých teplejších krajinách, kde je slniečka viac. Čo je na tom pravdy neviem lebo zas inde píšu inak. Ale aj ako bolo spomínané tam písali že naozaj veľa ľudí ho má nedostatok práve z dôvodu že si myslia že im stačí pobyt na slnku. 🤔

milka1988
1. aug 2021

V Medirex ti odmeraju hladinu vit. D. za 20€
Manžel pracuje celé leto vonku a i tak ho mal tesne pod hladinou....

milka1988
1. aug 2021

A inak tehotney by sa nemali vela opalovat najme pocas najsilnejšieho slnka na obed a bruško ma byt schovane. Ohrieva sa co nerobi dobre ani bábätku. Mne na pohotovosti dokonca zakázala sa slniť kvôli spineniu. Keď tak aspoň si dať 50tku faktor by si mala, ak nechces mat tehotenske škvrny a bruško prikryť.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre