Tehotná po nastúpe do práce

6. okt 2024

Neviem čo robiť, RD mi skončila v auguste, v septembri som sa vrátila na svoju pozíciu a dnes som zistila že som tehotná 🫠🫠 cca 5tt.
Kedy to mám v práci oznámiť? Skúšobnú dobu nemám, zmluvu už mám asi 10 rokov. Veď ma odtiaľ hneď vyrazia keď im poviem že zachvíľku pôjdem na ďalšiu materskú 🫠

mamina7070
6. okt 2024

ak oznamis pisomne tehotenstvo tak lahko ta nevyrazia

kolko si bola predtym na MD+RD

autor
6. okt 2024

@mamina7070 3 roky.
Ale určite nebudú nadšení keď im to oznámim…

mamina7070
6. okt 2024

hlavne im to oznam pisomne a co uz si predsa vo fertilnom veku musia s tym pocitat nejako sa tam premotas do nastupu na MD

autor
6. okt 2024

@mamina7070 no chcem písomne, ale veľmi sa bojím ze tam so mnou narobia cirkus humberto a pošlú ma kade ľahšie

alkoholik
6. okt 2024

Zial nad tym ste mali rozmyslat pred 5 tt...
Pochvalit vas nepochvalia.

michaela329
6. okt 2024

Oznam až okolo 12tt. Však do materskej budú mať čas nájsť náhradu.

autor
6. okt 2024

@michaela329 áno tak som chcela, lekár až po 12tt vystavuje tehotenskú knižku.

tenerifka
6. okt 2024

Ako v prvotnopospolnej spolocnosti, fakt. Antikoncepcia a osveta nula. Radost zamestnavat zeny na Sk, necudujem sa, ze su tak znevyhodnene. Tak skoncim rodicovsku, nastupim do prace, a asi mam teda nejaky plan, chcem karierne postupit, tak sa chranim a tehotenstvo budem planovat o niekolko rokov. Nie, bum, znova, dalsie 3 roky utierat zadky, potom budem plakat, ze ma nikde nechcu zamestnat.
Autorka, uz sa stalo, pockaj, az ked to bude na tebe vidno, resp. ked prejdu prve 3 mesiace. Asi mas TPP, tak by tvoja pracovna pozicia nemala byt ohrozena, ale teda chudak zamestnavatel

jazula
6. okt 2024

@tenerifka Veľa žien má deti plánovane relatívne v krátkom čase po sebe, zasa škoda nabehnúť naplno do práce a zasa si po 2-3 rokoch rozbehnutú kariéru prerušiť…

Autorke - čo už, stáva sa. Aj keď nadšení nebudú, robiť cirkus je pre zamestnávateľa zbytočné plytvanie energiou. Ak sú čo len trochu normálni, tak si trochu pofrflú (ak sú profesionáli, tak nie pred tebou) a budú skôr riešiť, že čo ďalej. Mne väčšinou baby na RD povedia rovno, že sa snažia o ďalšie dieťa a podľa toho pristupujem aj k pozícii, ktorú im u nás hľadám…

bublinka1426
6. okt 2024

tak hlavne, dokym nemas teho knizku nemusis nic. 🙂
a hlavne , teda prajem vela zdravia, sa vsak caka bezne do 12-13 tt. 🙂
a az potom sa to oznamuje zamesntavetelovi

h2
6. okt 2024

@jazula Ale toto zjavne plánované nebolo.

stela8748
6. okt 2024

počkaj minimálne kým budeš mať tehotenskú knižku a oznám to potom písomne ... tvoja pozácia už nebude tým padom ohrozená ... čo si myslí zamestnávateľ ti môže byť jedno ... oni keby chceli či museli, tiež by ťa vyrazili a nepozerali na to, či prácu potrebuješ alebo nie ... narobíš sa v živote ešte dosť ... teraz je dôležité, aby si hľadela viac na seba a bábatko ... už budeš preda len skúsenejšia, možno sa ti podarí vrátatiť do práce aj skôr ako za 3 roky od narodenia bábätka a potom sa môžeš sústrediť na kariéru ... veľa šťastia

autor
6. okt 2024

@tenerifka prepáč ale my sme bábätko plánovali, ale nedarilo sa. Tak sme si povedali že počkáme ešte, pôjdem do práce a nebudeme nič riešiť. Ale stalo sa a ja s tým nič neurobím a na potrat kvôli práci nejdem.

jazula
6. okt 2024

@h2 Veď aj to sa stáva, a dokonca aj keď si ľudia dávajú pozor 🤷‍♀️. Zas kvôli tomu nepôjde na potrat teraz, aby ju niekto neobvinil, že žije ako “v prvotnopospolnej spoločnosti” 🙂. Zamestnávateľ to určite prežije, každý z nás máme niečo, u autorky to bude napríklad bábo 🙂.

autor
6. okt 2024

@jazula ja som hovorila že chceme ešte dieťa ale ja som nečakala že to príde tak skoro, ešte keď sa ani dlho nedarilo 🤦🏽‍♀️🫠

martinka13
6. okt 2024

Gratulujem k tehotenstvu 🙂. Nadšení nebudú, ale to je život. Hlavne hraj čistú hru a oznám im to čo najskôr. Určite to pochopia.

betulinka1
6. okt 2024

Mna ako zamestnavatela by porazilo. Ale nejde o to peniaze, Ved ok to plati sociálna poistovna. Ale cakam na niekoho zauceneho 3 roky, drzim miesto a pride mi po mesiaci povedat, zase som tehu. Akoze to by som mala zauceneho ineho zamestananca- chlapa a mam pokoj. Uprimne to je jeden z dohodov, preco mam len kolegov. Akoze teraz to neberte zeny, ze nieco zle pisem alebo som proti materstvu ale musite vidiet aj tu druhu stranu, hlavne ked nejde o velky korporát, kde maju viac tych ludi na zástup.

jazula
6. okt 2024

Možno ste sa snažili príliš a keď si sa začala zaoberať nástupom do práce, psychický blok povolil a bolo 😁. Blahoželám 🙂.

kiki68
6. okt 2024

Oznamit pisomne a nemozu nic, lebo keby, tak na druhy den maju na krku velky maler. Zo zakona Ta ako tehotnu nemozu vyhodit. Ved maju 6 mes na to, aby spravili nejaky plan ked budes na materskej

kiki68
6. okt 2024

@betulinka1 tak to asi maju zeny sediet len doma. Akoze ked nebudeme rodit tie deti, tak to nebude mat kto drzat ten socialny system. Tam s tym moc nevymyslis. Je to take, ze kvoli tomu uprednostnit muzov mi pride blbe. To ako zenu nevezmu, lebo co keby je tehu? Alebo iba zeny po 45tke?

stela8748
6. okt 2024

@betulinka1 to su bohuzial rizika zamestnavatela s ktorymi musi ratat ... aj zamestnanec ma svoje rizika s ktorymi musi tiez ratat ... c´est la vie ... neviem preco by si s tym zena/matka mala vobec lamat hlavu ...ona nech sa pozera na seba a svoju rodinu ... predsa len su tie zeny aj slabsie ohodnotene casto takze berem ze aj toto moze byt jeden z dovodov ze preco ... a som s tym ok

kiki68
6. okt 2024

@tenerifka ehm a co ked ma niekto rakovinu? Normalne jeden muzov kolega dostal rakovinu jazyka, prisiel o cast jazyka a skoro o zivot. Dva roky PN, nemohli ho vyrazit. Normalne zamestnali namiesto neho niekoho iba na dobu urcitu. Tieto veci ako materska, dlhodobe PN sa deju bezne. Kazda firma s tym musi pocitat, ked nie, tak moze ist ako prvy manazment do haja zeleneho.

tenerifka
6. okt 2024

@betulinka1 tiez to beriem z pohladu zamestnavatela, je ine, ak sa jedna o korporat a je ine, ak o maleho podnikatela. Niekoho to moze polozit. Tu u nas neexistuje ocr, zeny sa vracaju do prace po 4 mesiacoch (bud sa v starostlivosti o dieta striedaju s muzom, alebo pomozu stari rodicia/opatrovatelka/jasle). Ale aj tak by som ako maly podnikatel nemala "gule" zazivat tie nervy, ze ci zase pride neskoro, ci zase nieco....

tenerifka
6. okt 2024

@kiki68 ano, ja to chapem aj z duhej strany, ale to s tou rakovinou co davas ako priklad je naozaj percentualne velmi mala cast ako zeny, co su opakovane na rodicovskej, po 6 rokoch tu zenu zamestnaj....

olimuc
6. okt 2024

Vyrazit ta nevyrazia, to, ze nebudes zamestnancom roka je jasne a takisto nemusis ocakavat, ze budu zdielat tvoje nadsenie z tehotenstva - v podstate ta pretrpia kym pojdes na MD ako nejaky kus nabytku, ktory nemozes vyhodit, ale je na nic - sice si tam, ale nerata sa s tebou v nicom, lebo v ktoromkolvek momente mozes ist na PN atd. Nejak si s tym hlavu nelam, odrob si svoje a nejak to das. Je to tak ako to je a ked sa vratis po dalsej MD/RD tak uvidis. Su zamstnavatelia, u ktorych je clovek len cislo a o 1 viac alebo menej neznamena nic, dalsi to pochopi a taky, ktori sa urazia a vyrazia ta pri najblizsej “cistke” , ked im to bude legalne mozne 🤷🏻‍♀️ ty poznas firmu, tak sa vies pripravit. Mas cas Teraz nieco zarobit, usetrit a vies na co sa mas pripravit.

kiki68
6. okt 2024

@tenerifka tak vzdy sa nieco moze stat, tehu neni nieco vynimocne. S tymto musi kazdy pocitat proste. Ale nezamestnat zenu, ked napr ma 30 rokov s tym, ze bude urcite tehotna. Pritom to vobec nemusi byt. Potom by tie zeny v podstate nemali nikdy sancu. Lebo od 15 moze byt vzdy tehotna. Je smutne, ze dieta predstavuje pre zenu nejaku zataz pre jej karieru. A clovek nevie kolko sa napr bude snazit o dieta. Mozno aj 10 rokov, mozno to nikdy nepride.

bublinka1426
6. okt 2024

@betulinka1 je to pravda.

autor
6. okt 2024

Ďakujem baby za reakcie. Uvažujem že dám výpoveď je to odo mňa podraz… nenormálne stresy mám z tohto všetkého 😔😔

bublinka1426
6. okt 2024

nemaj, chceli ste babo, tak sa tes. na co davat vypoved, to je najvacsia hlupost.
akoze urcite nebudu nadseni, ale ludia maju pravo mat deti.

michaela329
6. okt 2024

Preboha prečo? Kvôli názorom z modrého koníka? Kľud, ak budeš taká hrozná príťaž, dajú Ti výpoveď oni. Nepripravuj sa o svoje istoty, lebo niekto tu si myslí, že di pomaly nezaslúžiš žiť, lebo si si dovolila neplánovane otehotnieť. Mám XY kolegýň a kamarátok, čo to mali podobne. Jednoducho si žena vo fertilnom veku. Ak budeš po materskej cítiť, že v tej práci nechceš byť, daj výpoveď potom. Hlavne kľud - a to píšem ako niekto, kto má non stop odrobenych viac ako 10 rokov 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre