Tehotenstvo v 17. rokoch

adika307
23. júl 2013

Som len v 5.tom týždni tehotenstva, mám to potvrdené od lekára, ale neviem ako to povedať rodičom ? Bývam s otcom s ktorým mám velmi dobrý vzťah, ale na tému o vzťahoch, sexe, tehotenstve nemá dobré názory. Ako mu to mám povedať ? A ako to ďalej riešiť ? Otec dieťaťa nejaví žiaden záujem ani ho javiť nebude, čo a ako mám robiť ďalej ?

lila69
23. júl 2013

@adika307 Joj moja, teraz uz neskoro plakat nad "rozliatym mliekom". Sadni vecer s tatinom a na rovinu mu povedz o co ide.
Kedze mas iba 17 tak ci uz sa rozhodnes babatko si nechat alebo ist na potrat - budes potrebovat svojho otca, ci uz ako zakonneho zastupcu, alebo oporu a pomoc, pretoze sama tuto situaciu nezvladnes.
Jeho reakcia moze byt vselijaka, necuduj sa mu, bude to sok a malokto pochvali svoju 17 rocnu dceru ked mu taketo nieco oznami.
Inak tiez poznam kocku co ma 17 a je tehotna, zije len s maminou a ta tiez neskakala meter dvadsat ked sa to dozvedela, ale rozhodla si babo nechat a aj s maminou uz sa nan tesia.
Drzim ti velmi palce, je to tazka situacia, ale nie nezvladnutelna.

adika307
autor
23. júl 2013

ďakujem za odpoveď a podporu. len veľmi sa bojím práve tej reakcie, vo svojom živote potrebujem aj ženu (mamu) a o to je to ešte pre mna ťažšie ..

jeemima
23. júl 2013

Neboj sa nie si prva ani posledna...asi mas teraz strach co a ako bude ale nejako bude....svojmu otcovi to na rovinuu vyklop cim skor aby si sa zbytocne netrapila...asi ako vacsina rodicov za tychto okolnosti bude nazaciatok reagovat mozno nahnevane mozno sklamane ale bude to urcite len chvilkove a ked mate taky super vztah tak ti urcite casom bude oporou...neviem ci este koncis skolu, ako ste na to financne a preco sa otec dietata nezaujima ale ono sa to vsetko da zvladnut ,,,,je tu na MK vela bab ktore mali deti takto skoro a vsetko zvladli aj same skus popozerat forum mozno ti poradia lepsie z vlastnych skusenosti

lussy461
23. júl 2013

@adika307 viem ako sa citis...mala som 17ked som otehotnela...mam prisnu mamu a to az moc, vobec nezurila, priznam sa uvazovala som o potrate! Nakoniec ked uz sme sa tesili na bobo tak sme on prisli v 8tt, neboj sa im to povedat a ten chalan je zbabelec ked ta v tom nechal! Urcite neuvazuj o potrate, lutovala by si neskor urcite! Teraz sme prisli o druhe babo viem aka je to bolest stratit babo! Smelo do toho, povedz to doma a uvudis ze vsetko bude ok a tes sa na babo! Drzim palce

lucinkab
23. júl 2013

@adika307 no neuraz sa je to môj názor... Po prvé blahoželám k dieťatku, možno to tak teraz necítiš ale časom ti to dojde a budeš šťastná...Klobúk dole že si si ho nedala vziat 🙂 a moj nazor...ked si bola dost velka a stará na sex musíš byť aj na to povedať to vašim...neboj nezabijú ťa...možno budú sklamaní ale časom budú nadšený spolu s tebou... isto sa hned len kvoli dietatu nevydavaj...rodicia ta podporia a podrzi, pomozu ti s babatkom aj s tym aby si sa znova zaclenila do zivota aj s bábom... si v najkrajsom obdobi zeny 🙂 uzivaj si to !! a co sa týka "otca roka". Nerieš ho ak to odmietne OK...Na slovenksu sú aj súdy tam daj po narodení návrh na vyživné od biologického otca 🙂 tomu sa nevyhne....ak je mladistvy budu musiet platit jeho rodicia, bohuzial ale mal skor rozmyslat hlavou a nie vtáčikom 😀 😀 každopádne držim palce nech ste obaja s malým zdravý a gratulujem bábatku, že má maminu ako si ty!!! že mu neuprieš právo na život.... nie som veriaca ale viem ake tazke je mat dietatko....nam sa nedari ☹ ☹ a kopa zien ich zabija.... 😖

joy23
23. júl 2013

@adika307 ja som v podobnej situacii nebola, ale myslim si, ze nic ine ako uprimnost nepomoze.. urcite sa to nesnaz ututlavat a cim skor si s otcom sadnite a porozpravajte sa otvorene. dalej sa pytas, co robit dalej.. hlavne sa o sebe a o mimi v brusku staraj. napriek tomu, ze otec dietata nejavi zaujem, urcite sa na dietati podielal a podielat aj bude musiet, aj ked len finance. ty mas isto aj skolu pred sebou, tak zatial mas cas si pozistovat veci ohladom skoly, pripadne individualny plan atd...nevravim, ze vsetko bud lahke.. ale urcite to zvladnes, my zeny sme silne 😉

xevulax
23. júl 2013

Možno sa ti tó teraz zdá byť ťažké, aj bude. Ale ver tomu, že ocino tí s výchovou bábätka pomôže ako bude vedieť. Veď tó bude jeho vnucik. Poznám baby, čo mali detičky aj skôr a aj ked konštatujú, že tó bolo ťažké, teraz neľutujú. A ja ticho závidím, že majú doma už pomaly pubertiakov a sú mladucke este stale 🙂🙂 nechcem tó zlahcovat, tó nie. Pekné poporiadku, povedz ocinovi pravdu, premysli si svoju víziu budúcnosti, ako dokončiť školu, ako vychovávať babo a povedz mu o svojich plánoch, aby videl, že už myslíš dopredu. Čo sa týka otca dieťaťa, zbabelec jeden. Nakopala by som ho do zadku. Užiť si tó hej a zodpovednosť žiadna? Môže sa hanbiť. V každom pripade držím tí palce, a prajem tí, aby si o tých 20 rokov, ked pozrieš na svoje dieta bola pyšná na seba ako si tó zvládla. Nie si ani prva ani posledna

lelika
23. júl 2013

@adika307 presne tak , ako ti tu radia dievčatá, choď s pravdou čo najskôr von, neboj sa dieťa je požehnanie a nie dôvod na plač 😉 ...takisto ak sa partner k ničomu nemá, nebudeš prvá ani posledná slobodná mama, ale to nech ťa vôbec netrápi, lepšie sama s dieťaťom, ako s nejakým somárom si ešte nervy ničiť. Takže hlavu hore a teš sa , čo by mnohé dali zato, keby im bolo dopriate byť mamou. Uvidíš, že keď všetko dobre dopadne a ty budeš držať to malinké stvorenie v náručí, zmení sa ti život od základov a budeš šťastná .Drž sa 🙂

14petulka88
23. júl 2013

Ja som otehotnela tiez necakane v 19sice ale tiez skoro, moj ocko trosku ponadaval ale teraz deti miluje nadovsetko, tiez som sa bala vsetkeho co bude... Vela veci lutujem v zivote ale toto bolo najlepsie rozhodnutie ake som v zivote urobila... nikdy by som svoje deti za nic nevimenila.

h0sher
24. júl 2013

na to sa neda nic,len ze gratulujem 😲 odporucim ti precitat tuto temu: https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/nevzdavame-to-2/

janeita
24. júl 2013

@adika307 https://www.modrykonik.sk/forum/som-iny-clovek/tehotne-nastrocne/ v tejto téme sa to písalo dost podrobne.
poviem ti len tolko s pravdou von cim skor, rodicia to rozdychaju predychaju len im daj dostatok casu na to, nech to tak ich to prejde 😉

graceful9
24. júl 2013

@adika307 ahoj, ja som tiež v 17. otehotnela, 2 týždne po 18. porodila...nebolo to ľahké ale všetko sa dá keď sa chce...viem aké je to ťažké povedať rodičom ale neboj...pravdepodobne di spolu poplacete al.po tebe nakricí ale to prejde...z domu ťa isto nevyhodí a biť tehotnú- to by tiež neriskoval...ale to sa utrasie a bude lepšie....ja som mala individ.plán v škole 2 roky....v máji som maturovala, myslím že na dosť dobré známky takže všetko sa dá 🙂 ak ťa niečo zaujíma, kľudne napíš aj ip 🙂

bubbles
24. júl 2013

sesternica tiez otehotnela v 17, rodicia neboli nadseni, ale co uz mali robit, proste sa s tym zmierili.. a zdaleka to tiez nebolo take strasne, ako to holka cakala.. len skus to povedat ocovi trosku rozvaznejsie, skus mu povedat, ze si vazis vas vztah, ze si mozete vsetko povedat a veris, ze ta podrzi.. nejako ho na to pripravit, spracovat 🙂 jasne, ze ked to vyklopis, bude v soku.. ale ked to stravi, tak uz budete riesit len to, co dalej.. ako sa zariadite, aj to kto je otec.. a uplne najkrajsi bude pocit, ked budes mat to malinke, bezbranne vonave stvorenie v rukach..
v skole sa da tiez vsetko vybavit, mala som na SŠ spoluziacku.. do skoly chodila normalne, ked jej to uz prekazalo, mala individualny plan.. da sa dat rok odklad..
o vyzivnom od otca uz baby pisali..
uz by som len dodala, ak by si uvazovala nad potratom - tak sa da aj porodit a dat dieta na adopciu - pomozes maminkam ktore nemozu mat babätko a ty si nedokalicis telo potratom.. a svedomie zabitim.. lebo susedia budu ohovarat len kym si nenajdu inu pikošku.. ale tvoje svedomie ta bude hryzt navzdy..
prajem krasne zdravucke babätko 🙂

marcela1992
24. júl 2013

No keď si mala odvahu sexovať bez ochrany tak teraz maj odvahu povedať do otcovi...nemyslím to v zlom ale nemám rada takýchto nezodpovedných ľudí,ktorí si neuvedomujú že mať dieťa je veľmi vážna vec

h0sher
24. júl 2013

je na to taka srandovna veta, velmi nerad som ju rano pocuval,ked som musel ist makat... ked si vedel byt mladenec aj na diskoteke celu noc,tak budes mladenec aj teraz ked treba ist pomahat...tie rana som neznasal :D
len nechapem ako sa daju plodit v tejto modernej dobe deti? to su tie baby fakt take pribrzdene? :D resp. aj ti mladenci? :D

perzefona
17. aug 2013

Ist na UPT.... znicis ci cely zivot... v 17 vychovavat dieta... bez pomoci matky, muza a ani skolu nemas dokoncenu... radsej upt aj s rizikom, ze uz nebudem moct mat dieta ako toto.....

tea333
17. aug 2013

@adika307 Gratulujem, do zivota ti vstupilo stastie. Este ani nevies ake velke. ak mas otca a pripadne nejaku tu blizku babku/tetu, surodenca, proste niekoho, tak sa to vzdy nejako da. Aj so skolou, aj financne. Povedat to tvojmu otcovi je momentalne tvoj najmensi "problem" 😉

tea333
17. aug 2013

@perzefona keby si nemohla mat deti pre potrat, pravdepodobne by si preto bola cely zivot nestastna, pretoze si ukoncila zivot svojho jedineho dietata. nie som ziadny fanatik, ale to ze je niekto mlady a nema muza, dokoncenu skolu este nie je otrasna situacia.

perzefona
18. aug 2013

Prepac ale tolko zien potraca v tejto dobe takze mozno by polka dotycnych s upt potratila aj keby si ho nedali....lebo proste.... Niektore zeny deti mat aj tak nemozu a upt s tym nic mat nemusi aj ked ho podstupila.... Myslim si, ze to dievca ma cely zivot pred sebou a ok... Moze si ho nechat... Bude ho sama vychovavat... Vsetko sa da.... Jasne.... Ale myslim, ze upt je volba lepsia... Vacsina zien po upt otehotnie aj tak.... A je to vlastne takmer jen isty zakrok ako kyret, ktory tu zasa dobre vela bab po spont. potrate podstupilo a otehotneli tiez..... A aj keby neviem ako nemohla otehotniet.... Stale sa daju deti adoptovat. Nehovoriac o tom, ze sa da zit aj bez deti... Poznam takych parov tiez dost a oklepali sa z toho a ziju dalej.... Niekedy to tak priroda proste chce.

olejka
20. aug 2013

@perzefona
Ach aka zazracna priroda...Prirodu stvoril BOH.
Darcom zivota je BOH, ak zomrie nechcene dieta v maternici nasilnym potratom je to rozdiel ,ako ked je potratene spontanne a bolo chcene...

nechcene deti trpia , ked veris ze ludska dusa je nesmrtelna ver ze jej utrpenie po zabiti pokracuje a to sposobuje ze tym trpi aj jeho matka...sebabvinovanim a jeho narodeni surodenci ktori mozno ani netusia preco maju psychicke problemy...touto problematikou sa zaoberalo uz vela psychiatrov a psychologov..ako som uz pisala v inej teme...jedenknaz co spovedal v kupelnom meste mi o tom vravel...postpotratovy syndrom je na cely zivot...
asi 90% zien v kupelnych liecebniach ho ma..len preto ze im nikto nedal tuto informaciu...

Myslis ze ak ho nevidis nie je???
Ludska duse to je clovek...snaha znicit cloveka je nieco z coho sa neda len tak,,oklepat!"Tak Ta pekne prosim nesir dezinformacie.Tvoje cool zdanie ma s ralitou malo spolocne 🙄

@adika307
Skus si prečítať skutočný príbeh pätnásťročnej, ktorá mala ten istý problém ako Ty.

http://web.pravonazivot.sk/nebudete-lutovat/

a skús aj niečo o abortívnom syndróme

ak by to nestačilo,
poradna kde Ti pomozu
http://www.alexisporadna.sk/komu-pomahame/
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Chýba informovanosť o psychických následkoch umelého potratu

Ešte roky po tom, ako v jednotlivých krajinách začali legálne robiť potraty vyškolení zdravotníci, sa o možných popotratových problémoch nevedelo. Prečo? Príčin je niekoľko:

Prvá príčina je v tom, že ženy po potrate trpia nie jedným, ale rôznymi psychickými problémami, ktoré sa často nedávajú do súvisu s potratovou skúsenosťou.
Druhou príčinou je fakt, že vnútorné napätie vnútri ženy môže byť dlho skryté a potlačené, takže sa navonok prejaví po rôzne dlhom čase od potratu. U niektorej ženy to môžu byť dni až týždne, u inej celé roky po zákroku. Spúšťacím mechanizmom je často iná kríza v jej živote: rozchod s partnerom, začiatok prechodu (menopauzy), odchod posledného dieťaťa z domu (ktorý sa prirovnáva k vyprázdneniu hniezda), narodenie ďalšieho dieťaťa alebo vnúčaťa. Veľmi často sa prejavy psychickej poruchy zhoršia v dňoch výročia potratu alebo vypočítaného termínu pôrodu dieťaťa.
Ďalšou príčinou, prečo sa o psychických následkoch potratu dlho nevedelo, je skutočnosť, že mnohé ženy o nich nechcú hovoriť alebo ak aj chcú, nemajú s kým. Väčšina ľudí sa k tomu totiž stavia tak, že žena má, čo chcela, a potratom sa mal jej problém vyriešiť. Ženu, ktorá potratila samovoľne, bez vlastného pričinenia, alebo takú, ktorej dieťa zomrelo, ľudia z jej okolia ľutujú. Chápu, že sa jej stalo čosi ťažké, a neprekvapuje ich jej smútok, nespokojnosť, náhle záchvaty plaču. Okolie s ňou súcíti, snaží sa ju povzbudiť a potešiť. Ženu, ktorá sa dobrovoľne rozhodla pre umelý potrat, takmer nikto neľutuje. Hoci často trpí podobne ako ženy, ktoré stratili dieťa proti svojej vôli. A možno ešte viac, práve preto, že si uvedomuje svoj vlastný podiel zodpovednosti za túto stratu.

Každá žena je jedinečná, a každá preto prežíva tragédiu umelého potratu svojím spôsobom. Napriek tomu sa však u mnohých objavujú rovnaké problémy.
Vyprázdnenie a vytesnenie

Prvým pocitom po zákroku je často úľava. Žena je rada, že „to“ už má za sebou. Najmä vtedy, ak chcela, aby sa o jej tehotenstve nik nedozvedel, alebo sa bála možných komplikácií spojených s narkózou či samotným zákrokom. Prvotnú úľavu však čoskoro vystrieda pocit vyprázdnenia – telesného i duševného. Vzniká akási citová otupenosť, ako by sa už takejto ženy po citovej stránke nič nedotklo. Zrazu nevie smútiť a žialiť, ani v situáciách, v ktorých to v minulosti robila; ale nevie sa ani tešiť a radovať z vecí, ktoré jej v minulosti rozjasňovali všednosť dní. Stáva sa menej citlivou k problémom iných ľudí, niekedy sa jej zdá, akoby samu seba pozorovala z určitého odstupu. Na ničom jej veľmi nezáleží.

Citové otupenie môže pretrvávať aj dlhodobo. Býva to vtedy, ak je obranným mechanizmom, ktorým sa žena chráni pred bolesťou, ktorú by jej spôsobovalo prirodzené prežívanie tragédie potratu. Usiluje sa zabudnúť na to, čo sa stalo, úplne to vygumovať zo svojej pamäti. Vyhýba sa podnetom, ktoré jej skúsenosť potratu pripomínajú. Tie môžu byť u rôznych žien odlišné. Niektoré ženy sa nedokážu pozerať na bábätká, malé deti, brušká tehotných žien. Ďalším prekáža zvuk odsávačky (napríklad i u zubára), negatívne vnímajú nemocničné predmety, pachy, ale i osoby, ktoré sa im spájajú so skúsenosťou potratu. Často si ani priamo neuvedomujú, prečo im tieto veci prekážajú, ale aj tak sa im usilujú vyhýbať. O potrate zvyčajne nerady rozprávajú, ale niektoré ho v diskusiách obhajujú práve preto, aby sa ním v myšlienkach nemuseli zaoberať. Z psychologického hľadiska je snaha brániť sa duševnej bolesti úplne prirodzená a pochopiteľná. Ak však tento stav pretrváva dlhodobo, bráni to duševnému uzdraveniu.
Podráždenie

Jednou z reakcií na umelý potrat je i stav zvýšenej dráždivosti. Prejavuje sa vyšším podráždením v bežných životných situáciách a obrannými reakciami i na podnety, ktoré nie sú nebezpečné. V komunikácii s ľuďmi takáto osoba pôsobí nervózne, nedotklivo, hádavo. Môžu sa u nej objaviť výbuchy zlosti aj agresívne správanie. Časté sú poruchy spánku a neschopnosť sústrediť sa. Vnútorné napätie sa môže prejavovať i telesnými príznakmi: stuhnutým svalstvom, kolísaním tlaku a pulzu, pocitom stiahnutia žalúdka.

Dlhodobý stres môže podnietiť vznik tzv. psychosomatických ochorení.
Vtieravé predstavy

Niektorým ženám sa časti potratového zážitku vracajú v predstavách, ktoré sa objavujú v nečakaných momentoch a situáciách. Ženy sa ich často nedokážu zbaviť. V týchto predstavách znova prežívajú časti potratu alebo vidia potratené dieťa, pociťujú hrôzu a beznádej. Vtieravé predstavy sa objavujú počas bdenia, ale aj v spánku, kde sa premieňajú na bizarné sny, v ktorých sa skutočné udalosti prepletajú s neskutočnými obrazmi.
Problémy v sexuálnom živote

Viac ako tretina žien po potrate má problémy so sexom, ktoré začínajú v tesnej nadväznosti na zákrok. Strácajú radosť z milovania, nedokážu si ho vychutnať, niektoré pociťujú pri ňom bolesť. Preto sa mu usilujú vyhýbať, čo znižuje šancu na plnohodnotný trvalý vzťah s mužom. Niektoré ženy striedajú partnerov a dochádza u nich k promiskuite, ktorá predstavuje i formu trestania samej seba.
Sebapoškodzovanie a samovraždy

Depresia, popotratový stres a strata sebaúcty sú pravdepodobnou príčinou takéhoto správania sa žien, ktoré škodí im samotným. Viaceré veľké štúdie potvrdili , že ženy po potrate výrazne viac fajčia, nadmerne pijú alkohol a užívajú drogy. U niektorých sa prejavujú poruchy príjmu potravy – prejedanie sa, ako i nadmerné postenie sa s chorobným vychudnutím. Alarmujúci je najmä vysoký počet pokusov o samovraždu, veľa z nich sa končí smrťou. Fínsky celonárodný výskum ukázal, že do roka zomrelo v dôsledku samovraždy sedemkrát viac žien po umelom potrate ako matiek, ktoré dieťa porodili.
Problémy v partnerských vzťahoch

Umelý potrat negatívne zasiahne i vzťahy, ktoré dovtedy zdanlivo dobre fungovali. Partneri sa často navzájom odcudzia, prichádza k rozchodu alebo rozvodu. Potrat nevyrieši existujúce problémy a často pridá nové. Ženy po potrate si ťažšie vytvoria funkčný trvalý vzťah pre zníženie sebaúcty, stratu dôvery k mužom, problémy v pohlavnom živote, nevyrovnané a konfliktné správanie sa, ako aj užívanie drog a alkoholu.
Opakované potraty a nezdravý vzťah k deťom

Ženám po potrate hrozí štvornásobne vyššie riziko, že pôjdu znova na potrat. Má to niekoľko príčin. Prvou je úsilie „odčiniť“ predchádzajúci potrat novým tehotenstvom, napriek tomu, že pretrváva problematická situácia, ktorá ženu priviedla k predchádzajúcemu potratu. Ďalej je to strata sebadôvery – žena si neverí, že by novému dieťaťu dokázala byť dobrou matkou.

Čo sa týka žijúcich detí, častý býva prehnaný strach o ne, ale i neschopnosť dostatočne im prejaviť svoju lásku. Výnimkou však nie je ani týranie alebo zanedbávanie žijúcich detí, ktoré súvisí s popotratovým stresom matky, jej náladovosťou a zníženou sebakontrolou.

Psychické následky po umelom potrate dokazujú, že potrat nie je ani pre ženu dobrým riešením neplánovaného tehotenstva. Navyše tieto ženy zostávajú so svojimi problémami osamotené. Pomoc ani podporu im neposkytujú ani tí, ktorí im potrat odporúčali, alebo ich doňho vyslovene nútili. Potratom ženy nič nezískajú, ale môžu stratiť viac, než predpokladajú. Preto treba ženy pred potratom chrániť. Tým, ktoré po potrate trpia, a možno viac, ako si vieme predstaviť, treba pomôcť, aby si dokázali odpustiť. To sa dá iba vtedy, ak o popotratovom syndróme nebudeme mlčať!!!!!!!!!"""""""""

perzefona
20. aug 2013

@olejka
Prepac, ale v boha neverim... takze s tymito kecami na mna nechod.... pre mna zivot smrtou konci.... a to uz ani nespominam to, ako vas boh zabija deti na rakovinu a ine choroby.... toto vam pride ok... ked zomrie dieta... ale odstranenie 0,5cm velkeho embrya je najvacsi hriech... a to uz v pohode neni podla vas.

A hlavne mi nenapis nic typu, ze sa za mna budes modlit... lebo uz aj take tu boli ]:D

linda81
20. aug 2013

@perzefona no ja tiez mam svoj nazor a cirkev...ale "odstranenie 0,5 cm embrya" ako pises, je ukoncenie jeho zivota, a kedze to embryo ho neukoncilo same, v konecnom dosleku zabitie.....a to nema nic s cirkvou , ani vierou a podobne....ale so zivotom a smrtou bez ohladu na vieru ...

slozika
20. aug 2013

@olejka niektore nemenovane uz viackrat sa vyjadrili na mk ze ist na potrat neznamena ze zabije svoje dieta. je to hadzanie hrachu o stenu. proste mam pocit ze ta dotycna na potrate uz bola a takto obhajuje svoje pocity, ze vsade vypisuje ze je to bezne a upkne normalne, proste nikoho nezabija, lebo to neni clovek, ked je to male. smutne.....

darzneba
20. aug 2013

@olejka aj ja som sa s dotycnou zaplietla do podobnej temy tu na mk, netreba ju riesit, za svoje pocity bude pikat len a len ona, suhlasim s @slozika , co sa toho svedomia tyka, a ak to nie je pravda, tak potom neviem aka bude raz mama

vejula
20. aug 2013

@perzefona na rakovinu nezabija naš boh, ale my sa zabijame a zabijame naše deti, tym ako sa ako spoločnosť chovame, Boh nam dal slobodnu vôlu a ak sme sa my rozhodli, že si pre naše pohodlie zničime prostredie, zaplavime sa jedmi a budeme viesť vojny, tak Boh s tym nič nespraví. Pretože z nas nechcel bábky na šnurkach, ktoré robia podla toho za ktoré šnurky on potiahne. Dal nam dar, slobodnu vôlu, s ktorou sme naložili ako sme naložili. Teraz všetko zvalovať na Boha je najjednoduchšie

dievcatko79
20. aug 2013

@perzefona prepac za moj vyraz, ale si fakt hlupa... predstav si, zeby si tu nebola ani ty.. ak si myslis, zeby mal ist niekto na umele prerusenie tehotenstva, tak to nepis hlavne tu na konikovi, kde baby sa snazia radit v dobrom... nechaj si to pre seba a ak budes v takej situacii ty, tak sa tak rozhodni ako chces.. hlavne nedavaj rozumy stylu - chod na potrat - ostatnym babam... ja sama som teraz tehotna, sama viem, ake usilie ma to stalo mat s mojim manzelom dieta, takze toto ma fakt uraza a dojima... naozaj to prosim neber v zlom...

perzefona
20. aug 2013

Staci, aby ateista na MK napisal, ze neosuzdzuje zenu, ktora ide na UPT.... a vlastne sa tu od dotycnych dozviem... ze som urcite na upt uz bola a chcem si tu nieco obhajit :| no jo... vtipne... neva.... a za druhe ... damy...... mozte mi povedat, co ma moj nazor s tym, ze schvalujem upt v tazkej situacii ( co neznamena, ze sa ma podstupovat 3x rocne) s tym, ze nebudem dobra matka?
Prepacte, ale vy ma poznate, ze viete ako sa chovam k uz narodenym detom? Alebo ked sa ateistka, ktora neodsudzuje potraty vyjadri, ze 0,5cm embryo je nie dieta ... to zo mna robi zlu matku?
Ked sa rozhodnem, ze uz prisiel ten cas na dieta... a budem tehotna... viem, ze sa budem tesit aj z toho pol centimetroveho nic..... ale tak isto mi nebude nikto tvrdit... ze to polcentimetrove nic ma nejake pocity a po upt by sa zo mna stala vrahyna svojho dietata ( ano viem, ze zasa napisete, ze som ukoncila jeho zivot blabla)

@dievcatko79 je to forum pokial viem... ona sa pytala, ci si dieta nechat ma alebo nie... preco by som nemohla napisat moj nazor? Vam mozno s vychovou pomoze ten vas uzasny boh... ja by som teda v 17 slobodna mamicka byt nechcela. Neviem, ci v registracii pisali, ze sa tu mozu registrovat len katolicky s neg. vztahom k upt, snaziace sa otehotniet...
A k tomu tehotenstvu... mozno ani ja nebudem moct otehotniet.. zo trikrat potratim.... ale urcite za to nebudem pisat inym zenam... ze kvoli tomu, ze ja nie som schopna vynosit dieta... nemozu oni o svojom tehotenstve rozhodovat... ako tu pises ty.

dievcatko79
20. aug 2013

@perzefona skoda plytvat energiu pri citani tvojich komentov.... pripadas mi ako zatrpknuta osoba...

vroni
20. aug 2013

@perzefona, pleties si pojmy a dojmy. Tu sa neriesi, ci si ateista alebo nabozensky fanatik, zakladatelka diskusie sa nepyta, ci si ma dieta nechat, otazka znela, ako ma 17-rocna povedat rodicom, ze je "v tom". Asi ich tym nenadchne, lebo si tym zivot urcite nezjednodusi, ale cim skor a na rovinu s tym vyrukuje, tym skor to rozdychaju. Ja by som na UPT ist nedokazala (a moju dceru poslat uz dvakrat nie) a to uznavam, ze je pravom zeny rozhodnut o svojom tehotenstvea a som hlboko presvedceny ateista.

olejka
21. aug 2013

@perzefona Uz sa za Teba modlim druhy den, ani nevies aky z Teba po tejto modlite bude fajn clovek.... 😉

PS Boh lubi aj ateistov a rakovina ani tyranie naozaj nie je jeho dielo..je to dielo niekoho zleho..toto isteho kto vymyslel potrat...potrat je utyranie dietata nasmrt v maternici..
toho kto ludi takto zaslepuje aby si pomylili zivot s kuskom tkaniva...

Embryo je ludska bytost, ked dospejes pochopis..... 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre