Tehotenstvo a mačky

kittie44
16. apr 2014

ahojte, som v 12 tt tehotenstva tehotenstvo mám bezproblémové, budem prvorodička a máme v byte mačku, od malička bola v byte je očkovaná odčervená a napriek tomu mi každý tvrdí že tehotenstvo a mačka k sebe nepatria, mali ste niektorá počas tehotenstva a po porode mačku, možem si ju nechať alebo musí ísť preč? Nechcem ohroziť bábo. Za každý názor ďakujem 🙂

merynka3
16. apr 2014

moj nazor je tiez taky... babatka a zvieratka ee, a uz duplom nie macka...moj nazor, vopred poprosim nenavazajte sa do mna 🙂

saska.t
16. apr 2014

@kittie44 ak sa o nu riadne staras,je pravidelne veterinarne prehliadnuta vcetne vakcinacie a odcervenia nemas sa coho bat a uz vobec nie ak sa macka zdrzuje len v Byte,to by musela kazda druha tehulka byt minimalne nakazena toxoplazmozou,keby to bolo s mackami take "horuce" 😉 a samozrejme aj vsetky domacnosti,kde je ine domace zviera...ja mam Doma chovnu stanicu psov a to chodia aj von aj ku konom,prezila som2 tehotenstva a v plnom zdravi..

sophie32
16. apr 2014

Ja mam dve macky...su vonku a mala som ich aj pocas tehotenstva...a vsetko ok 🙂

gumimaci
16. apr 2014

Ano mali, nemali sme s nim ziadny prolem. Pre krpca to bol v podstate prvy kamarat 😀 ako sa naucil lozit tak sa nahanali. Bohuzial pred par mesiacmi kocur nahle zomrel 😖 Vacsina reci o skodlivosti macky a tehotenstva su povery. Ono tehotna zena by si mala davat pozor na akekolvek volne zijuce zvery, ak macka zije s vami dlhodobo, ma veterinarnu starostlivost a nechodi von problem by som nevidela. 🙂

zdena12345
16. apr 2014

odporucam precitat si
https://www.modrykonik.sk/forum/choroby-a-komplikacie/toxoplazmoza-v-tehotenstve-3/
nie je pravda ze tehotenstvo a macky k sebe nepatria!!!!!!!!!!!!!!!!!! ludia maju stale milny nazor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
maju na to logicke zdovodnenie? (nie take spred xx rokov, kedy nasli protilatky na toxoplazmu a hned mali vinnika- aj ked to nemusela byt ozajstna pricina problemov) Su nejake studie ktore potvrdzuju ze tehotne nesmu mat macky v blizkosti? o tom velmi pochybujem. ja mam macky doma a nie len svoje ale aj stovky pacientov- chorych maciek a som tehotna, tak preco stale ludia histercia koly mackam? preco nehistercia koly chemikaliam, plastom, postrekom, liekom??? radsej by som sa sustredila na tuto temu🙂

borenka
16. apr 2014

Ahoj, nechytaj hovienka. Necisti macaciu toaletu, nech to robi niekto za teba, nedovol macke oblizovat tvar a vždy si umy ruky ked sa s mou pohras. Zvieratko je clen rodiny, nezbavuj sa ho,prosim.

patusha282
16. apr 2014

ahoj, ja mám psa, mačku a papagája...zvieratá keď sú zaočkované nespôsobujú nič,takže nemaj obavy..a narodil sa mi kráásny ale hlavne zdravučký synček 🙂

gumimaci
16. apr 2014

@kittie44 🙂

kittie44
autor
16. apr 2014

Ďakujem, áno je pravidelne prehliadaná wc má na balkóne a čistí ho priateľ :D takže si dávam pozor ale je mi ľúto ju dať preč, nakoľko ani nemám kam a mám ju rada 🙂 tiež som ako dieťa vyrastala so všelijakým zverstvom a nemám ani alergie ani nič, no každý deň sa nájde niekto kto má na to iný názor 😒

gumimaci
16. apr 2014

@kittie44 vies co, aj ja som sa toho napocuvala, najma jedna teta mi najprv hovorila, ze potratim, alebo budem mat chore dieta, ked sa jej to nevyplnilo a narodil sa zdravy chlapec, tak mi prorokovala, ze nam babo zalahne a ked sa ani to nevyplnilo, tak ho urcite celeho doskriabe... vr 😠 😠 😠 😠
Ja byt tebou ani sa do diskusii o tom s nikym nepustajte a zariadte sa podla seba, ako to citite vy.

kittie44
autor
16. apr 2014

@gumimaci zlatí sú 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

kittie44
autor
16. apr 2014

@gumimaci ďakujem 🙂 ide o to že sa potom cítim ako zlá matka úplné výčitky mám keď mi to takto hovoria a ešte s tým prekvapeným výrazom že mačkuuuuu???? preboha!!!!!! keby som mala nejaké komplikácie tak o tom uvažujem že sa jej zbavím ale mám úplne skvelé tehotenstvo, a dokonca bez nevoľností čo som sa držala a ani raz si negrcla 😀 😀 😀 verím že to vydrží 🙂

0bambulka01
16. apr 2014

Ahojte mi máme 2 psov,boli so mnou celé tehu a tým pádom
Je malá s nimi od narodenia,neviem si to vynachváliť,veľmi ich
malá ľúbi a oni ju,malá má teraz rok a pol a má krásny vzťah k
zvieratam.ešte aj lienku by mojkala keby mohla. 🙂

gumimaci
16. apr 2014

@kittie44 🙂 urcite to bude v pohode. Tiez som bola s kocurom u veterinara, ked som otehotnela a vsetko toto som mu hovorila. a on na to:" A teraz by som ani ja nemal mat nikdy deti, ani moje kolegyne?" 😉

zdena12345
16. apr 2014

treba mat svoj nazor a najlepsie podlozeny faktami- ja viem o com hovorim ohladom maciek. ak je macka v byte-nechodi von, zdrava, nie je krmena nepremrazenym surovym masom, nie je sa coho bat. ani ohladom zachodika🙂
ja som mala komplikacie- ale vobec nesuviseli s mackami...
nevolnosti mozu este prist, mne tiez prisli neskor, ale o 2 mesiace ustupili.
zelam prijemne tehotenstvo a macka nemoze za predsudky inych🙂 a ked je niekto tak strasne "chytry" vyskusat sa ho opytat kolko ochoreni moze macka potencialne preniest na tehotnu a kolko ochoreni moze preniest zrovna ten velmi chytry co vam radi a kybicuje🙂- neporovnatelne viac. ja by som bola mozno az taka drza a opytala sa, ci nenam vyhodit toho chytreho cloveka aby ma nenakazil? 😀

ganesh
16. apr 2014

@kittie44 ja mam dve macky a dvoch psov v byte....a zdravu dcerku 🙂 toxo negativ.

marmete
16. apr 2014

@kittie44 a ja zas, preboha, čo sú to za ľudia, ktorí o tom nič nevedia a zakazujú ti mačku? 😖 Jasné, že ju môžeš mať, hneď prvú krv, čo ti zoberú, bude na protilátky a bude tam aj toxo, takže ak by niečo vyšlo, lekár poradí, ako ďalej, ale prosím ťa, nezbavuj sa jej... tá mačka za nič nemôže 😉 Ja sama mám doma kocúra a ani by mi nenapadlo ho dať preč, pokiaľ by fakt niečo synovi nespravil, čo sa zatiaľ nestalo a ani nestane, lebo zviera je inteligentné a v prípade malého ataku zvolí radšej únik a nie útok... a v podstate ako sme došli z pôrodnice domov, kocúr strážil malého, bol rozvalený vedľa neho (viď. obrázok).

kittie44
autor
16. apr 2014

super, veľmi ste ma potešili už som o niečo kľudnejšia, ešte to musím dať prečítať priateľovi 😀 on sa totiž bál ešte viac ako ja 🙂

kittie44
autor
16. apr 2014

@marmete supeer 😀 radšej sa opýtam tu Vás ktoré s tým máte osobnú skúsenosť lebo je pravda že vačšina tých ľudí čo mi tvrdila opak nemala nikdy doma ani rybičky nie ešte psa alebo mačku 🙂

monikafilip
16. apr 2014

@kittie44
Nemusíš sa vôbec báť, aj ja mám mačku, mám 2 krásnych zdravých synov, mačka bola prvá, chalani až po nej, preto je ona šéf 😉
Máte ju len v byte, je veterinarne sledovaná, očkovaná, odčervená.
Ja som dokonca v tehotenstve aj tú toaletu mačke čistila, veď som si potom poriadne umyla ruky a nič mi nebolo, ani deťom.

redhairgirl
16. apr 2014

@kittie44 nečítala som predošlé príspevky, ale napíšem svoj názor. Ja som tiež tehotná, mám to už za pár a doma mačku a kocúra. Sú to tigre bytové, gaučové. Od malička som vyrastala na dvore a v záhrade, kde sme nemali len mačky, ale aj psa, králiky, sliepky, husy, prasa,... no klasický dedinský život. Ako decko som chytala túto všetku zverinu a následne si odtrhla aj neumyté jablko či hrušku zo stromu a zjedla. Keď mi pred cca 2 rokmi robili testy na toxo, vyšli mi negatívne. Čiže žiadnu toxo som za celý život neprekonala. Cez toto všetko, čo som ako malá ochytala a prípadne pojedla.
Ja som za to, aby deti vyrastali so zvieratami, pretože nielen že si budujú imunitu, ale hlavne sa učia to, že aj zvierato je živý tvor a majú sa k nemu správať s rešpektom a nie ako k hračke. Navyše, mačky sa už v dnešnej dobe využívajú aj na felinoterapiu. Takže ich pradenie a túlenie sa môže vyvolať akurát pokojný tep, klud a pohodku. Ak sú mačky výlučne bytové, je pravdepodobnosť nákazy mizivá. Kŕmenie surovým mäsom takéhoto gaučového tigra tiež nie je problém, každý chovateľ vie, že má to mäso byť 48 hodín premrazené a nedávať bravčové. Len hovädzie, hydinové, králika, rybu. Pri kŕmení výlučne granulami a konzervami aj toto odpadá.
V prípade, že má mačička prístup aj von, je predsa pravidelne odčervovaná a očkovaná. Ja teda tvrdím, že moje mačky sú viac očkované ako niektoré dnešné deti a preto nemám absolútne žiadnu obavu.
Určite sa mačky netreba zbaviť!! Je to mýtus a výplod chorej hlavy, ktorá takét niečo tvrdí. Ak si chceš byť istá a ukludniť aj tvojho priatela/manžela, daj si urobiť na toxo vyšetrenie krvi. Možno si už toxo dávno prekonala a máš na to protilátky a ani o tom nevieš. Bežne sa totiž prejavuje ako chrípka 🙂
A ešte bonusovka, dnes bol v Dámskom klube na STVčk veterinár a sám povedal, že človek sa skôr nakazí toxoplazmózou z bravčového mäsa ako od mačky. A mačka, ktorá je infekčná a môže prenášať toxo, je viditelne chorá. Niekedy dokonca zomrie.
Ja si skôr dávam pozor aby som jedla riadne umyté ovocie a zeleninu a dostatočne tepelne upravené mäso, najmä to bravčové.

elienka
16. apr 2014

@kittie44 mačku určite nedávaj preč, dodržuj pravidlá, čo ti tu napísali a je to. mám 2 psov, 2 mačky, králikov a 2 morské prasiatka a k tomu úplne zdravé dieťa. robili mi testy na toxo - ja som si dala ešte pred tehotenstvom a vyšli mi vysoké protilátky ale tie dobré, nie akútne. Kamoš tak raz zobral mačku, lebo sa jej zbavovali z dôvodu tehotenstva - povedal im, že on si ju zoberie, lebo jeho manželka je tehotná a vôbec to nevadí. Netreba veriť rečiam, treba veriť faktom. Toxoplazmózou sa aj tak väčšinou ľudia nakazia zo zle tepelne spracovaného mäsa a surovej zeleniny.

hargasova
16. apr 2014

urcite ju nedavaj prec, ved je to clen rodiny! to je absurdne ... NIC sa neboj, ked je macka zaockovana a negativne testovana na toxoplazmozu vôbec nic ti nehrozi. My mame dve macky a vsetko je aj bolo v poriadku, moje tehotesntvo a aj moje dietakto su ok. 🙂. Macky su pre nasu rodinu mile spolocnicky a skor sa niekedy bojim ja o ich zdravie ako o Hanine, ked vidim ako ich nahana po byte s vyzorom sieleneho badatela 😀

migiuhlarka
17. apr 2014

Ani to neries. Kazde zvieratko v dome je clen rodiny. A ja napriek tomu ze ziadne zviera nemam ani som nemala som schytala toxoplazmozu v tom najnevhodnejsom case. V 12 tt mi vysli uplne zle vysledky ... vsetko na toxo pozitivne. Poviem ti taky stres som v zivote nezazila. A to som ziadnu macku nedrzala nehladkala minimalne 20 rokov 🙂. Do teraz neviem ani kedy presne ani z coho som tu toxoplazmozu mala. Nastastie dr na infekcnom ma ukludnila ze to bude dobre ze teraz sa to uz da liecit. Par tyzdnov som jedla atb a 4 dni pred vianocami sa mi narodila krasna uplne zdrava Alzbetka 🙂.

elementissa
19. júl 2019

Náhodne som natrafila na túto diskusiu, aj keď starú. Mačka je normálny člen rodiny. Tiež nedáš preč z bytu manžela alebo prvé dieťa, za to, že sa narodí druhé 🙈 každý normálny majiteľ sa o svoje zvieratá stará (co znamena dôkladná veterinárna starostlivosť - raz za rok očkovanie, každé tri mesiace odcervenie, v prípade akéhokoľvek zdravotného problému alebo zmeny správania pohotovosť ; taktiež kvalita prémiová strava, minimálne raz za 24 hodín čistene všetky zachodiky, pravidelne česanie, strihanie drapikov, atď) mačky sú jedny z najcistotnejsich tvorov živočíšnej ríše.
Ak má pouličná mačka chorobu alebo vírus, okrem besnoty, nič nie je prenosne na človeka.
Toxoplazmoza sa nachádza na zle umytom ovocí a zelenine, taktiež na trave - niektoré VONKAJŠIE mačky môžu byť infikované toxoplazmozou, lebo ju môžu zjesť vonku z trávy.
Samozrejme, domáce mačky nemajú čo prichádzať do kontaktu s topánkami, ktoré sa nosia von - nie kvôli toxoplazmoze, ale kvôli ich zdraviu, aby náhodou nechytili nejakého parazita alebo červa. Vonku je kopec všelijakého bordelu, preto je zásada pri mackach (a mala by byť aj pri psoch), vyzúvat a obuvat sa vždy pred dverami a každý deň umývať dlážku v predsieni. My striekame ku vchodovym dverám aj antibakteriálny sprej.
Macky sú čistucke, za mňa oveľa lepšie k deťom ako smradlave psy 🙈🙈🙈🙈 (co si tak maximálne oblizu zadok a to je všetko). Mam veľmi rada aj psíky, ale mne smrdia a viem to velmi dobre porovnať, že ako sa správa mačka a ako pes. Mali sme doma aj mačky aj psy, za mňa nie je pes zviera dovnútra, nemá taký návyk čistoty, vyvala sa kdekoľvek v blate, poschodí po kaluziach, s čistou vodou vo vani ci v sprchaci nie sú všetci kamaráti... Ale chováme v byte 4 mačky a je to super, úplne "nenáročné na údržbu", nie sú závislé, ľúbia nás, ale nepotrebujú byť stále s nami, majú jeden druhého a spolu sa vyhrajú a nikdy v živote nemali žiadnu chorobu. Ale samozrejme, vytvárame im zdravé a pre ich potreby prospešné prostredie. Už sa teším, ako budú ohrievat svojho nechlpateho súrodenca 😻😻😻😻 do hniezda sa mu isto napchaju všetci 🤣 však ďalší pelisok 🤣

kitty_mickey
5. feb 2021

Mám 6 ročnú mačku a neviem či je na tehotenstvo stará... Viete mi poradiť?

89katka89
8. sep 2021

@kitty_mickey táto téma bola zverejnená na tehotenstvo ženy a macka 😃

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre