Môžem jesť ovčí jogurt zo surového mlieka počas tehu?

evelinx
14. nov 2013

Ahojte, vcera som si kupila ovci jogurt v skle. Dnes som ho chcela zjest, ale ked citam zlozenie, je tam napisane, ze je vyrobeny zo surového ovcieho mlieka. Nie je tam pisane, ze to mlieko bolo pasterizovane, ani nic podobne. Myslite, ze ten jogurt mozem zjest? Nemozu tam byt nejake skodlive bakterie?

kazunomiya
14. nov 2013

Ahoj, podľa mňa nepasterizovaný by sa snáď ani nemohol predávať (iná vec je bryndza) a určite jeden, navyše z normálneho obchodu ťa nezabije.. aspoň tak si to hovorím ja pri tých veciach, ktoré sa v tehotenstve akože nemajú jesť. Moja rada je: vychutnaj si ho 😉

ikke
14. nov 2013

tak moja rada zas bude: Nejedz ho!
aj v normalnych obchodoch sa mozu predavat nepasterizovane vyrobky a vyzera to, ze prave tento jogurt taky je.
nepasterizovane mlieko moze byt zdrojom listeriozy.
http://www.mamavit.sk/p/ako-sa-stravovat-v-teho...
http://www.choredieta.sk/index.php/tehotenstvo-...
http://najmama.aktuality.sk/clanok/230698/tehot...
a dalsich asi milion odkazov na nete...

evelinx
autor
14. nov 2013

No ved prave, je na nom napisane, ze je zo surového ovcieho mlieka. Tak asi ostane manzelovi... 😖

freyjanr
14. nov 2013

@evelinx určite ho nejedz,listeria je nebezpecna aj pre bežného človeka,nie to este v tehotenstve

ollynka
14. nov 2013

ja by som sa spýtala mojej gynekologičky,..)pokiaľ som si neni istá

njonja
14. nov 2013

@evelinx v ziadnom pripade. Nesmies jest nic, co nie je uvarene a pasterizovane - teda zo zivocisnych produktov - mlieko, mliecne vyrobky, vajcia (tiramisu), maso...klobasy, udene ryby..

njonja
14. nov 2013

@kazunomiya inac bryndza je to iste ako ine nepasterizovane vyrobky - tiez by sa mala pasterizovat, lebo moze prenasat rovnake choroby ako ostatne nepasterizovane veci. Ani ta sa nesmie nepasterizovana v tehotenstve..

tamarka9
15. nov 2013

@evelinx ak je to nepastrerizovane tak nejest!!! Samozrejme nemusi byt kontaminovany, ale naco riskovat, listerioza je vazna vec s netreba to podcenovat.

tamarka9
15. nov 2013

@evelinx este som ti chcela napisat ze som epidemiologicka takze viem co hovorim 🙂

ludka1009
28. mar 2014

@tamarka9 Ahoj citam tvoj prispevok ze si epidemiologicka tak som sa ta chcela spytat ze ja som zjdedla 1 krajec chleba s nepasterizovanou bryndzou. tak teraz neviem ale asi netreba robit paniku ci som sa nakazila listeriozou alebo radsej mam ist na odbery? som v 17 tt a citala som ze mozu ale aj nemusia sa prejavit priznaky listeriozy. co vy nato? o jedno babo som prisla toto je moje 2 tehotenstvo a toto chcem zdrave porodit...

tamarka9
29. mar 2014

@ludka1009 je to tazko takto odhadnut, nastastie v nasich podmienkach nie je vyskyt listeriozy velmi casty, ale v teotenstve je naozaj potrebne davat si vacsi pozor. Ja na tvojom mieste by som iba trochu viac pozorovala, inkubacna doba byva rozna, od par dni do cca dvoch mesiacov a ak by si v tomto case dostala nejake ochorenie podobne chripke, pripadne nejake zaludocne, crevne potiaze (ktore by si si inak nevedela vysvetlit), tak by som isla lekarke a spomenula by som ja tento pripad. Paniku urcite netreba robit, ale zase je dobre na to mysliet, ze keby boli nejake priznakz, tak lekarke to spomenut. A co sa tzka tej bezpriznakovosti, jedna sa skor o zdravych jedincov bez oslabenej imunity, co tehotna zena isto nie je 😉 aj ked nie si chora, tvoja imunita dostava viac zabrat a preto bezpriznakovy priebeh tak lahko nehrozi- ajked kazdy reaguje inak, ale to by sme potom nemohli hovorit pri ziadnej chorobe o klasickych priznakoch...takze hlavu hore, bude to vsetko v poriadku a uz sa teraz vyhybat takym jedlam 🙂

ludka1009
31. mar 2014

Ďakujem za reakciu... 😉 no zajtra idem na poradňu tak spomeniem dokymu že som zjedla nepasterizovanu bryndzu tak som zvedava čo mi povie či ma niekam pošle na vyšetrenie resp. odber krvi alebo sa len pousmeje 🙂 dufam a verim že aj ked z maleho množva nič važne mi nehrozi a že drobec sa narodi zdravy ako repa 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre