Mám 21 rokov a asi som tehotná

nestastna21
31. dec 2013

Ahojte mamičky a budúce mamičky. Mám na vás prosbu. Pravdepodobne som tehotná, asi 6 týždeň. Test som si síce ešte nerobila, ale viete hovorí sa že žena to vie a a som si viac menej istá že som "v tom". Mám 21 rokov, študujem, mám 4 roky stáleho partnera. Dieťa som nechcela skôr ako v 30ke. A teraz neviem čo robiť. Partner má 25, dieťa určite nechce, ale ak by som si ho nechala, podporil by ma. Rodina tiež. Ale stále váham. Nemáme zázemie, neviem si predstaviť, že by som ho vychovávala. A financie už vôbec nie. Tiež ma odrádza predstava, že by som o pár rôčkov možno zostala sama (máme vzťah, ktorý mi pripomína 15ročných ). Tiež sa trošku bojím toho, že som tento mesiac brala antibiotika, som pravidelná fajčiarka a alkohol sa tento mesiac tiež objavil. Nemohlo by byť bábo poškodené? Čo by ste robili na mojom mieste? Budem vďačná za každý názor.

nely459
31. dec 2013

na tvojom mieste by som si spravila urcite test 🙂

kkatusa123
31. dec 2013

babo poskodene nebude. a ak uvazujes nad zakrokom, vrelo odporucam pozriet si na youtube video "Nemý výkryk". a prosim ta, pozri si to cele. dakujem

namarie
31. dec 2013

@nestastna21 Otehotnela som v 20tich, na konci prváku na VŠ, boli sme spolu pol roka, prvých 7 týždňov som prakticky vkuse do seba mala napchaté lieky na žalúdok, lebo som netušila, že som tehotná (so žalúdkom som mala problémy celé roky) a Dr mi na to povedal, že v prvých 8 týždňoch je poškodenie buď fatálne (čiže bábo neprežije) alebo žiadne...
Ďalej, ak máš podporu rodiny a myslíš, že aj partner by ťa podporil a nezbalil na fleku caky-paky tak sa nemáš čoho báť.
Nehovorím, že to bude ľahké, ale nie nezvládnuteľné 🙂 My sme študovali pri malej obaja, priateľ na intráku a chodil len na víkendy, ja som mala individuálny študijný pán a dochádzala s malou aj mamou 50km do školy... v júny priateľ dokončil Ing štúdium a nastúpil do práce, v októbri sme si prenajali byt a bývame sami traja ako rodinka, hoci nie vo vlastnom, ale zas aspoň nemáme hypotéku na krku a nie sme viazaní na jedno miesto 🙂
Všetko sa dá zvládnuť keď sa chce, no svoju situáciu poznáš len ty 🙂

P.S.: Nerob paniku kým nemáš ani test urobený 🙂

cerez
31. dec 2013

Človek mieni, život mení. Nič nejde naplánovať. Určite nemyslieť v čiernych farbách. Ja by som si to maličké určite nechala a keď aj teraz vidíš situáciu bez riešenia, som presvedčená, že všetko má svoje riešenie. Držím ti palce!

evuska32
31. dec 2013

V prvom rade si urob test, nech to nie je len domnienka. Teda aspoň ja by som to tak riešila, potom by som to povedala partnerovi a nakoniec by som začala hľadať pre a proti, či si to bábo necháš alebo nie. Z príspevku mám zmiešané pocity, vedela by som ti dať pár dobrých rád a asi aj ostatné maminky tu. No a čo sa týka tvojich neduhov počas začínajúceho tehotenstva ti môžem len povedať...že ak by poškodila plod nejako, príroda sa o to postará. Ale bola som v podobnej situácii - teda okrem fajčenia - a môjmu synovi nič nie je 🙂

alexandra5
31. dec 2013

@nestastna21 pozri,mozno sa ti to teraz zda len ako prvotny sok.Ja som deti planovala najskor v 25 - a teraz mam 29 a 4 deti :D prve som cakala ked som mala 22,presne ako ty.Vyska neskoncena,byvanie ziadne,financie takisto.Priatel bol v strasnom soku,este vacsom ako ja -ale zhodli sme sa,ze aj ked na rodicovskej podpore-babatka sa nevzdame.2 roky sme zili aj s babom u mojej maminy,ja som dokoncila vysku externe.Vsetka vybavicka pre malu bola z bazarikov,ja som si rok-dva na seba tiez nekupovala tie najlepsie handry ako som bola zvyknuta-ale takmer nic.Ale ked mala malinka 2 roky,priatel dostal uzasnu ponuku na pracu v rakusku a vypracoval sa na uzasnu poziciu.Postavili sme si svoj domcek a pekne si tu zijeme.Deticky nam pribudali a ja viem,ze keby som sa vtedy toho prveho vzdala,nikdy by som si to neodpustila.
Pokial babatko dokazes lubit,budes tou najlepsou maminkou pre neho a takisto nejake problemy spolocne prekonate lahko.Peniazky pridu casom,podporu od znamych mat budete,ja by som nepremyslala 🙂
Vies,teraz je to sok a urcite sa ti zda to babo "na pritaz"..ved mas 21,mohla by si si uzivat,diskoteky a tak..
Ale ver mi,ze ked ti jedneho dva povie maminka lubim ta - a ty si v tej chvili predstavis len tu myslienku aku si mala,bude ti to hrozne luto
Nepisala som tu moj pribeh pre to aby som sa chvalila,alebo nieco take.Chcela som len poukazat na to,ze nikdy nevies aka prilezitosr sa vam vyskytne a ako dobre sa mozete mat,aj ked teraz to nieje ruzove.
Verim,ze sa rozhodnes spravne a o chvilku budes pridavat fotky s bruskom 🙂
a k tomu,ci bude babo poskodene- vzdy je tam riziko,aj keby si bola nefajciarka a alkoholu sa ani nedotkla.Treba vsetko konzultovat s lekarom.Pozri,niekedy sa narkomankam rodia uplne zdrave babatka a vzornym maminkam chore. Daj vediet,ako si dopadla,vela sil prajem

zab37
31. dec 2013

mne sa prvý syn narodil keď som mala 21 a muž 20. nemali sme nič. bývali sme u našich..... a po troch rokoch ďalší syn...s mojimi malými deťmi najkrajšie roky môjho života 🙂 . píšeš, že by si mala podporu rodiny. veď mať dieťa je krásne. aj mladšie dievčatá - ženy, majú deti, neboj sa toho - môj názor. aj keby môj syn prišiel domov s tým že bude otcom- podporíme ho ako budeme vedieť - to matkám - rodičom jednoducho nedá. a čo sa týka fajčenia, prestaň, ani alkohol... uvidíš že to budeš cítiť čo máš robiť aby si neohrozovala dieťatko. držím ti palce!

marissenka
31. dec 2013

kamaratka netusiac,ze je tehu tiez fajcila a aj alkohol tam bol prilezitostne-mala je ok.a poznam taky pripad co mamicka chlastala cele tehu a mala je ok.samozrejme to nepodporujem...ja som ostale tehu ked som mala 22...tiez som z toho bola mimo ked som si nasla 2ciarky .sice sme mimco chceli,ale v tom momente sa ti zmeni svet a si z toho mimo...a s mm sme tiez mali vztah ako 15-rocni :D nie ste spolu 4 mesiace,ale 4 roky,tak co to ste si preskakali.pises,ze ta podpori,takisto aj rodina,tak neurob chybu,ktoru budes do konca zivota lutovat..poznam baby,ktore chceli mat pohodlny zivot a teraz sa im nedari,aj ked velmi chcu...ale je to na tebe.rozhodni sa spravne.

mimasimi
31. dec 2013

Urob si test a uvidíš, a ak budú dve čiarky, určite Ti gratulujem. Ja som mala prvé dieťa v tej 30tke, no a poviem Ti, že je to neskoro, určite by som ho teraz odstupom času brala radšej, keby som mala v 21tke, ale som aj tak rada, že deti mám. Si mladá, všetko budeš zvládať jednoduchšie. V 3Otke si rozbehneš kariéru a potom príde STOP! dieťa? Budeš dieťa odkladať a odkladať a nakoniec budete bez .. ☹. V 30tke budeš mať 9ročné dieťa, už prakticky samostatné a Ty budeš ešte mladá a budeš môcť si žiť aj pracovať. Neboj, bude všetko dobré. Ak si pila fajčila, a brala aj antibiotiká, je to ešte úplne ranné štádium, tak nemaj obavy. Rozhodnutie je na Tebe, ale nemáš 16, tak by si obavy mať nemala ... 🙂

kveta
31. dec 2013

@nestastna21 Partner nepracuje? Ze nemate financie..

lulistek
31. dec 2013

@nestastna21 Ahoj ja mam 23 a mam 9 mesacnu dcerku, cize tiez som otehotnela v 21 - sice planovane.s priatelom sme teraz uz 5rokov a pomahame si vo vsetkom. Ani tak nejde o to, kolko mas rokov ale o to, co chces a ci budes mat podporu u rodiny. Je to na Tebe. sprav si test a az potom to ries. Ten alkohol neuskodi, lebo ja som otehotnela a prve tyzdne som o tom nevedela a akurat vtedy bol taky alkoholicky vikend a babatko je zdrave. skor s tymi cigaretami by som sekla. aspon znizila pocet za den ak to nejde uplne stopnut. Neboj sa vsetko sa da doporiadku. Tazko povedat co by som na Tvojom mieste robila ale urcite by som na potrat nesla, babatko si zamilujes od prvej sekundy ako ho uvidis a to, ze ci s Tebou ostane partner to uz je na nom. Nikdy nic nie je stratene.Ak sa uz stalo a babatko rastie v Tebe, nebrala by som mu pravo na zivot pokial nie si v uplnej nudzi, my tiez byvame u mojej maminy, nemame bohvieaky dom ale da sa vsetko zvladnut ked clovek chce a teraz by sme nemohli mat dalsie, lebo by sme to financne ani inak nezvladli tak si davame riadneho majzla. Drzim Ti palce aby sa to skoncilo ako si Ty prajes 🙂)

88summer88
31. dec 2013

@nestastna21 urcite si babo nechaj.. Ja som mala na vs spolubyvajucu ktora otehotnela ako 21 r a chcela si dat babo vziat.. Jej rodicia ale zistili ze je tehotna a kedze su fanaticki katolici tak neprichadzalo do uvahy ine ako si ho nechat.. Cele tehu to male nenavidela a zelala si aby zomrelo.. Den pred porodom mi volala ze chce aby sa narodilo mrtve.. Ja som ju nevedela pochopit a vzdy som jej vravela ze ked sa babo narodi bude ho lubit a bude stastna.. A ked som bola sama rozmyslala som nad tym aka je kruta a ako moze nenavidiet svoje dietatko.. Lenze spravodlivost na svete funguje tak ze ona mala tehu bez problemov rychly porod a krasne dievcatko ktore uz ma 2 roky.. Ja som otehotnela po vyske.. Radost obrovska a v 12 tt mi babo zomrelo ☹ vaz si to ze mozes byt maminka a lub svoje dietatko uz teraz. Je to ten najvacsi dar a casom to pochopis. Ak pojdes na zakrok nikdy si to neodpustis a tie vycitky Ta zozeru.. Drzim palce urcite budes stastna maminka 🙂

lulistek
31. dec 2013

@88summer88 Hrozne aky je tento svet nespravodlivy - normalne mam husiu kozu z tvojho prispevku. Babatko je ten najvacsi dar........

zita19
31. dec 2013

@nely459 problem by som riesila az po potvrdeni gravidity

linda81
31. dec 2013

@nestastna21 ...ja som tiez cakala , kym skoncim VS, kym budem mat riadne zamestnanie, byvanie atd atd...zrazu som mala 29 , vsetko , len babo nie....a to vsetko mi bolo celkom na nic....2 x IvF, 1 x KEt, s diagnozou, ze nikdy nebudem moct mat dieta prirodzenou cestou....nastastie mame teraz skoro rocne babo, ja mam zachvilu 32a nikdy by som uz tak dlho necakala...pravda je , ze nikdy nebude "spravny cas" , lebo vzdy bude aj nieco ine, ale potom sa Ti moze stat,ze zostanes sama...moja ksusenost z centier asistovanej reprodukcie , kde sme sa nachodili viac nez dost,..je taka...
a ak si zu tehotna, tak sa tes...lepsi pocit nepoznam 🙂...

a inak kedze ja vlastne nemozem byt tehotna, a po tych neuspesnych pokusoch po IVF som bola na psychiatra, som sa na to vykaslala a tiez si dala aj Alkohol , aj tabletiek kopu a mala je uplne OK..
mnohe Antibiotika su v tehotenstve dovolene...

jaja018
31. dec 2013

@nestastna21 Mám 22 rokov som tri roky vydatá a mám dve plánovane detičky. Život bez nich si neviem predstaviť. Babetku určite nič nebude. Je to len tvoje rozhodnutie ci babo si nechať. Ty jediná musíš vedieť co zvladnes a na co sa cítiš

janinah
31. dec 2013

tehotenstvo nie je tragédia,čo by iné dali za pozit. tehu test 😉 uržčite nie som jediná,čo ti napíše,že dieťa je najväčšia životná výhra..a že ide trochu nevhod?neskôr nemusí prísť vôbec 😒 ..je x-prípadov,kedy pár má financie,dom,prácu,snažia sa ostošeť a končí sa to umelým oplodnením,ak vôbec toto vyjde 😉

iwesska
31. dec 2013

Mysliet si, ze som tehotna a byt tehotna naozaj to su dve rozdielne veci 😀 Takze je fajn, ze mas uz pripravene tie "najhorsie" scenare, ale mozno su ti uplne nanic, pokial ani tehotna nie si. Tak si urob test a potom sa porozpravaj s priatelom ako dalej. Lebo tu mozes dostat 1500 rad, aj tak to rozhodnutie, resp. starostlivost o dieta budes musiet poriesit sama.

vefi89
31. dec 2013

ak nechcem deti, tak sa chránim.. dieťatko poškodené nebude, pošklodené to bude mať ten, čo si myslí, že sex nenesie následky 😝

maria1989
31. dec 2013

myslím, že sama už vieš odpoveď... lebo keby si čo len pomyslela na interr., tak by si tu nepísala 😉 hlavu hore, bež kúpiť test a urob partnerovi krásny silvester 🙂

matulinuska
31. dec 2013

@nestastna21 pozri ja mam 21 rokov tiez,doma rocnu dceru a dnes 2.vyrocie vztahu s frajerom. Viem si predstavit akym zivotom zijes,kedze som v tom istom veku. Pozri ja som zistila ze som tehotna v 9tt a vonkom ma nenapadlo ze by som si dala dieta ptec napriek tomu ze smr nemali vytvorene zazemie hlavne vlastne byvanie,no byvame u mojich rodicov a zijeme ako rodina. Moja rodina ma podporuje maximalne ako len vie,samozrejme pomahaju s malou a tiez kupuju aj to co netreba. Takzr moj nazor znie: ak si myslis ze to dietatko chces a zvladnes vychovu babatko,po financnej stranke to nie je az take strasne ak budes kojit a nebudes chcet celu vybavicku z H&M alebo Nextu. Tu ti nikto nenapisr ze chod na interupciu nakolko tu su maminy ktore svoje deticky miluju a polozili by zan zivot. A ja ako matka ti to tiez poviem. Po prvom kopani od babatka budes len ziarit stastim a ked sa narodi a uvidis ho,budes ho milovat a nikdy by si ho prec nedala. Ak budes mat nejake otazky,kludne napis,mozme pokecat ;)

hanelka1
31. dec 2013

no v prvom rade si sprav test, naco sa trapis otazkou ci si tehotna, ked este nemas spraveny test?ak bude negat. tehotna teda nie si, ale mozno prechladnuta tak ti to meska,alebo aj zo stresu to moze meskat. inak nie je mi celkom jasne, ze si si uz davno test neurobila, ked hovoris ze mozes byt v 6tt. ale je to samozrejme tvoja vec. no a ak je pozit. tak samozrejme najprv sa porozpravat s priatelom, s rodinou a zvazit si to. moj nazor je taky, ze dieta je nieco uzasne a len preto, ze si myslime, ze ho zo sebeckych pricin nechceme je smutne, (lebo samozrejme existuje aj zdravotne hladisko kedy proste nie je mozne babo mat)ale kazda zena si svoje rozhodnutie ponesie sama celym zivotom. dietatko urcite poskodene nebude ak si odteraz das pozor na seba. v pociatkoch tehotenstva plod nie je spojeny s matkou pupocnikom, vyzivuje sa z vlastneho "zarodocneho obalu". pytas sa co my by sme na tvojom mieste robili? ja osobne by som nemohla dat prec svoje mimi, teraz prave mam babo v brusku 25tt a milujem ho takou laskou, ze by som to nedokazala aj keby som neviem co musela urobit, aby som ho vychovala. kolke by chceli mimi a nemozu-ak sa rozhodnes babo nechciet, skus zvazit aj moznost adopcie, niekomu by si zmenila zivot a tomu babu zivot zachranila.aj ked mnohe budu namietat, ze to nie je este dieta-je to vec nazoru-tento je moj.no a samozrejme na zaver, ak mas taketo problemy, treba zvolit taku antikoncepciu, aby si nemala potom taketo zavazne starosti, pretoze zena je ta, co nesie nakoniec nasledky nech uz sa na to pozries z akehokolvek pohladu. zelam ti vela stastia a vela sily! 🙂

stastenka42
31. dec 2013

@nestastna21 riešiš nieco co ani nevieš ci je...taketo hypoteticke uvahy rieš s partnerom skor ako pojdete do postele...v prvom rade existuje antikoncepcia ktoru mozes uzivat pokial nechces dieta...aj tato tema mi pride ako pre 15rocnych...

jjuulliiaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
asimama
1. jan 2014

@nestastna21 dieta je to najkrajsie,co ti zivot moze dat..mozno teraz to tak nevidis..ale ako sa ti narodi..nic ine nebude tvojou prioritou..a skolu si mozes dokoncit tak,ci tak..strasne vela ludi chce mat deti a nemoze..vycitala by si si to do konca zivota..pocitala kolko by malo tvoje dieta rokov..a ani jedno dieta ktore by si v buducnosti mala ti nenahradi to,ktore cakas..a to nehovorim o tom,ze bohuzial po zakroku sa moze stat,ze to dieta uz vobec nemusis mat..partner mozno dospeje 😉 mozno nie..ale ty budes mat ten najkrajsi dar..dieta.. 🙂 strasne by som si priala keby si sa na tu situaciu pozerala mojimi ocami..dieta je dar...

dankariska
1. jan 2014

@nestastna21 Som za zivot.
Obavy su na mieste vzdy.
Ak by si ale mala rozmyslat nad potratom, tak prosim, radsej dietatko donos a daj ho na adopciu. Su pary ktore velmi tuzia po dietatku a mozu mu dat lasku, starostlivost a zazemie. Babo ma pravo na zivot, neber mu ho uz ked nahodou vzniklo. Naozaj zvol radsej adopciu ako potrat.

lucinocka
1. jan 2014

jaj takych pocitov som mala 😀 😀 😀 urob si test dievca... mozu ti meskat aj kvoli prechladnutiu..

puchic
1. jan 2014

ked pojdes na potrat casom to mozes lutovat a to nevravim o moznych nasledkov no ak by si sa rozhodla inac ver mi ze lutovat to nikdy nebudes 🙂

chokma
1. jan 2014

ja som nikdy nebola tzv. kocikovsky typ, co ked zbadal kocik, hned sa bezal rozplyvat nad babatkom, teraz som v 19. tyzdni a mozem ti povedat, ze ked pocitis prve pohyby babatka, tak neolutujes, ze si mu dala sancu. 🙂

bellss
2. jan 2014

Kludne ma za moj komentar neznasajte, no moj nazor je taky, ze uz ked mate vztah ako 15 rocni a rozumu zrejme tiez nejak tak isto, tak aspon neubliz tomu babätku ( ak sa Ti potvrdi, ze si tehotna). Babätko nemoze za to, ze ste si nedavali pozor. Nejdem Ti ani nic vycitat, ani zakazova( t aby si sla na potrat, len sa nad tym zamysli. Ak by si nan predsa sla a v buducnosti by si mala dieta, vedela by si sa mu pozriet do oci a povedat, ze mohlo mat brata alebo sestru ale bola si nezodpovedna a sla si na potrat? A ak nie si tehotna, dufam, ze nabuduce si date vacsi pozor. Aby si to zas nemusela riesit. Toto je dost vazne rozhodnutie. To nie je o tom, ze si v obchode nieco vezmem omylom do kosika a pri pokladni to vylozim. (ja viem, blby priklad ale snad pochopis) . Drzim palce aby si sa rozhodla spravne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre