Mám 18 rokov, som tehotná a študujem

daduuu2
27. júl 2015

Ahojte, mám 18r.(v októbri 19) a môj priatel 31, čakáme bábo. No mňa čaká ešte posledný ročník štúdia na strednej škole, v máji mám maturity no termín vo februári. A rada by som si maturitu spravila. Máte podobnú situáciu ako ja? Viete mi poradiť čo a ako? Mojej mame sme ešte nepovedali že som tehotná. Hrozne sa na babo tešíme no zároveň sa bojím reakcie mojej mami, a bojím sa jej to povedať. Poradte mi prosiiiim.

sissy27
27. júl 2015

@daduuu2 spýtaj sa v škole, tam ti budú najlepšie vedieť povedať... nie si prvá ani posledná...buď to zvládneš bez prerušenia, alebo sa dohodneš na individuálnom študijnom pláne, alebo ak budeš mať veľa vymeškaných hodín, tak možno bude treba aj nejaké komisionálky... ale to ti fakt najlepšie povedia v škole...
čo sa týka tvojej mamy - ak prídeš domov s tým, že hurá som tehotná a neviem čo a ako bude, tak bude asi blízko infarktu... ale ak si to preberiete s priateľom, naplánujete si spoločnú budúcnosť a takto to predostriete mame (teda už budeš mať zistené čo a ako v škole, priateľ má predpokladám pre vás nachystané spoločné bývanie, je pripravený sa o vás postarať aj finančne, zásnubný prsteň na ruke bude žiariť, termín svadby aspoň približne vybraný...), tak sa po prvotnom šoku určite bude tešiť s vami...

nevenka
27. júl 2015

Ahoj, ak mas s mamou dobry vztah, tak by som sa nebala jej to povedat...a zaroven ako vnima tvojho starsieho partnera, ci v pohode...skolu by som sa snazila si dokoncit, myslim, ze sa to dat bude, mozno nejake individualne studium sa da...bude to tazsie, ale nedokoncena skola do buducna tiez nic moc. Mal by ta v tom podporit aj partner, tesit sa na babo je jedna vec, ale starat sa on vec druha. Moze vam krasne spinkat a nemusi, ja osobne som chodila ako zombik skoro rok, nevedela by som sa sustredit na ucenie, ale ak sa v starostlivosti budete striedat, tak to das...hlavne, aby babo bolo zdrave, aby si mala podporu okolia, to ti prajem...osobne skusenosti snad prida niekto, kto to prezil 😉

daduuu2
autor
27. júl 2015

ďakujem Vám veľmi pekne za rady 🙂

sofokles999
28. júl 2015

Ahoj budeš to mať tazke chodiť tehotna do školy hlavne keď babo bude väčšie v bruchu a bude ti bývať zle alebo nebudeš vladat . A keď sa ti národu tak ešte strazit sa dá len budeš strašne unavena a ubolena . Ale všetko sa dá iba treba chcieť. V škole ti vyhoveju ako budeš potrebovať . A mamine by si to mala povedať aj s priateľom cim skorej tým lepšie. Prajem ti aby ti všetko dobre dopadlo a krásne tehulkovanie 🙂

diana20
28. júl 2015

Povedz to mame postupne.. Najprv jej povedz, že nevieš, že ti mešká menštruácia.. Že sa bojíš, že si možno tehotná.. Ale že asi nie.. Spomeň to aj na druhý deň.. Keď uvidíš, že je nespokojná, začni byť smutná, že čo ak naozaj budeš? Že nevieš čo by si robila.. Buď smutná, mama ťa bude chcieť podržať a potom sa spýtaj, že či ak budeš tak, že či sa budú aspoň trochu tešiť a či by mali radi to malé.. A ona isto povie, že hej, kto by povedal, že nie.. Potom si urob test s ňou a pošli ju prvú sa pozrieť na výsledok.. Už nebude môcť byť nahnevaná, keď ti povedala, že sa bude tešiť.. Aspoň u mňa to tak bolo.. To je rada k mame no a štúdium.. Mne to vyšlo, že som maturovala s bruškom ešte, takže to bolo iné, ale myslím si, že keď budeš mať podporu doma a aj priateľ sa teší, tak by si určite zvládla maturitu.. V škole sa dá dohodnúť, aby ťa klasifikovali, raz za čas tam pôjdeš napísať nejaké testy, aby si mala známky.. A ak máš v triede kamarátov a kamarátky, tak to určite dajú materiály, z ktorých sa budeš môcť doma učiť čo preberali a nakoniec aj na maturity.. Posledný ročník sa toho aj tak veľa nového neberie, len sa pripravuje na maturity.. No a nakoniec je to zbytočný stres, nie je to také ťažké, určite to spravíš.. Veľmi ti držím palce.. Mimochodom otcovi som to tiež povedala postupne a bola som hrozne smutná, chceli mi pomôcť a podržali ma.. Znie to hrozne vypočítavo, ale bola to náhoda, že to tak vyšlo, že fakt som mala problémy.. Držím palce aj tebe aj malučkému 🙂

janulik2008
28. júl 2015

sestra otehotnela v 17tich, strach bol nenormálny čo povie otec, no prekusol to keďže nič nespravíme už ... deň si ju nevšímal a potom postupne sa začal. čo sa týka školy ségra si dala individuálne štúdium, treba sa popýtať čo a ako 🙂 neboj rodičia to zvládnu 🙂 nakoniec sa budú tešiť ... 🙂

hviezdickananebi
28. júl 2015

@daduuu2 neboj nič, zvládneš to, ak mas podporu u priatela, tak vsetko bude ok. aj rodičia ta podporia, uvidis.
Možno sa budu zozačiatku hnevať a vyčitat ti to, ale to je predsa normalne 🙂 nakoniec z nich budu stastny stary rodičia.
Moja dobrá kamaratka otehotnela ked mala cerstvych 17, isla do 3.ročnika na strednej, mala tažku strednu skolu, v tretom ročniku porodila na jar, ten rok už nejako dochodila a v stvrtáku jej dali individualny plan a zmaturovala super bez problemov 🙂
Snaž sa si nazbieraz čo najviac znamok do toho februara, v marci budu pisomne, možeš sa pripravovať aj doma, prakticke ak mate, tak to tiež sa bude dať aj doma pripravovať a ustne to ani nehovorim - druhy polrok stvrtaku sa už takmer nič nove neuči, iba sa opakuje a pripravuje na matury a či budeš doma alebo v škole to je uplne jedno 🙂 niekto ti male zatial postrazi - mama, svokra, suseda, kamoska, ktokolvek a zvladnes to lavou zadnou 🙂
Mysli pozitivne, ked sa budes stresovať, tomu drobčekovi to nepomôže 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre