Mám 15 rokov a som tehotná

anette2611
2. jan 2018

Dobrý večer. Mám 15 rokov a otehotnela som s o 3 roky starším priateľom. Bábätko nieje problém ale problém je, že neviem ako to mám povedať mame. Som v 7. týždni a veľmi sa naň teším. Chcela by som sa opýtať či tu niaka maminka mala taký problém ako ja alebo ako ste to oznámili rodičom? Naozaj by som bola veľmi vďačná za každú radu. Ďakujem maminky.♡

janickacrazy
2. jan 2018

No ak sa bojíš jej to povedať normálne, tak kup malé bábatkovské topánočky a daj jej akože dodatočný darček k Vianociam, hádam to pochopí. 😉😇

janinah
2. jan 2018

Ak si otehotnela pred dovršením 15r. tak priateľ bude mať problém.Byť tvojou mamou,tak ťa najprv prizabijem a potom ti pomôžem,takže to priznanie neodkladaj.Ak mama vie,že máš frajera,tak ráta podvedome aj s takou možnosťou,takže až úplne celkom ju neporazí.A od priateľla by som čakala,že pri tom rozhovore bude stáť pri tebe-doslova aj a s pripraveným riešením-ako sa postaríá o teba aj dieťa,bývanie,financie,svadba.....

zajkula62
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anette2611
autor
2. jan 2018

Priateľ to už vie a povedal že popri škole bude chodiť aj do práce aby sa o nás postaral. A otehotnela som až 6 mesiacov po 15 čiže toto by nemal byť problém.

luna379
2. jan 2018

@janickacrazy skús sa trochu vcítiť aj do tej matky, to je trochu brutus , takto to oznámiť.

A k písateľke témy, ak nie si troll ale myslíš to vážne - bábätko nie je baby born, ktorú švacneš do hráčkarskej postielky. Môžeš mať dieťa super dobré a tiché v noci ale to je skôr rarita. Si stotožnená že sa rok , dva možno aj tri nevyspíš? Že priberieš teraz možno aj 20kg, že sa ti vytvoria na bruhu strie? Že pre svojho mladého priateľa nebude pravdepodobne úplne najpríťažlivejšie to obdobie posledných mesiacov pred pôrodom a prvých pár po pôrode? Máš zázemie? Ako chceš dokončiť SŠ, čo chceš v živote robiť iba zo základnym vzdelaním? Tvoj priateľ tiež nemá ešte pravdepodobne ukončenú SŠ, z čoho chcete žiť? Kde chcete bývať? Predtav si že nemusíš mať v takom mladom veku vôbec mlieko, umelé mlieko ťa môže stať na mesiac skoro celý rodičovský príspevok ;) neni to med lízať, nehovoriac o tom že váš vzťah to naozaj nemusí ustáť takáto záležitosť. A ty môžeš zostať sama s bábätkom, ktoré budeš mať až pokiaľ ono samé nevyrastie a neodíde z domu.
Nechceš si to ešte premyslieť? Mať bábätko neskôr, keď budeš dostatočne vzdelaná, zabezpečená?

luna379
2. jan 2018

Popri škole pracovať sa dá tak na pol úväzku maximálne čo je tak 250€ plat maximálne pre človeka bez práce, navyše da s tebou stavím o čo chceš, že popri učení sa na maturitu nebude mať čas na nejakú prácu. Ak ju chce spraviť. To sú len silné reči, neviem síce aký tvoj priateľ je ale medzi 18 ročnými chlapcami sa nájde len mizivé percento takých čo by sa k takejto situácií postavili zodpovedne...
a aj keby robil..
200€ rodičovský príspevok, 250€ jeho “plat” , zo 450€ nezaplatíš ani nájom nieto ešte stravu, oblečenie, drogériu a už vôbec nie žiadnu zábavu...

zajkula62
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkaba1
2. jan 2018

@anette2611 Ahoj 🙂 Ja som síce nebola v Tvojej situácii a ani nie som ale veľmi Ti držím palce - aj keď je to babatko možno trochu skôr ako by človek plánoval 🙂 Ja mám 28 rokov a snažíme sa bez úspechu o bábo kvoli zdrav.problémom..takže nepočúvaj nikoho len seba a svoje pocity..už by sa Ti babatko nemuselo pošťastiť.
Všetko sa vyrieši a určite budete šťastna rodinka 🙂 Prajem veľa zdravíčka a nech všetko dobre dopadne 🙂

evita_g
2. jan 2018

@anette2611 Povedz to mame čím skôr. Koľko rokov má mama? Aký máte spolu vzťah?

janinah
2. jan 2018

@luna379 ty čo píšeš?čo ju strašíš? na potrat ju navádzaš? sa spamätaj....to dieťa už existuje a hádam ho nehodí do bioodpadu len preto,že otehotnela mladá....nebude to ľahké,ale ženy rodili a žili aj za vojny,zas nemusí mať každé dieťa značkové oblečko a kočík za 3 tisícky...budú síce začas rodičom na krku,ale dúfam,že tí rodičia z oboch strán si nedovolia dať zabiť vnúča

anette2611
autor
2. jan 2018

@luna379 úplne si uvedomujem čo to obnáša keďže som sa posledný rok takmer stále starala o maminkine malé keďže mala zdravotné problémy tak bolo väčšinou somnou. Máte pravdu. Viem že nebudem najpríťažlivejšou ženou ale nedokážem tomu malému vziať život iba kôli tomu že ja som spravila chybu za ktorú ono nemôže. Rozprávala som sa v škole s výchovnou pedogogičkou ktorá mi odporučila externé štúdium takže by som sa mohla učiť aj popri bábätku a priateľ povedal že bude pracovať popri škole aby malému nič nechýbalo ako som už spomínala.

fokuska
2. jan 2018

@luna379 Mat babatko neskor? Cize toto ma dat do domova, alebo ist na potrat?

Suhlasim s tym co si napisala ale s tym rozdielom ze sa s tym vsetkym musi zmierit, nie se si to ma rozmysliet. Rozmyslat trebalo predtym, uz sa stalo. A nespomina ze by uvazovala nad tym ze si babo nenecha.

viera27
2. jan 2018

Pridám nejakú skúsenosť. Osobne mam dvoch kamarátov, ktorí sa ešte na strednej stali otcami (dnes sú to už 40tnici). A verte či nie, obaja sa o rodinu dokázali krásne postarať. Naozaj sa zamestnali, jeden aj výšku popri dorobil, domy postavili. Takže dá sa aj prekvapiť. Ale obaja sú už rozvedení. To je fakt. Tieto "detské" lásky zas až toľko nevydržia. Sama som otehotnela v 18tich, v poslednom ročníku na strednej. A veru nebol to med lízať, ako si to tu kreslí autorka. A to manžel (ešte stále sme svoji) mal 24 a dobre platenú prácu. Postarali sme sa sami o seba. V 15tich veru neviem, neviem. To je človek ešte menej vyspelý a ustáť to. Veľa závisí od partnera, drvivá väčšina z nich má veľké kecy, ale nakoniec to bohuzial aj tak vyrieši alimentami a považuje otcovstvo za vybavene.

bona_dea
2. jan 2018

@luna379 a ako by si to asi tak mala premysliet?
Ty si fakt neuveritelne neempaticka. Tvoje peniaze nebude chciet, neboj sa

abbey1
2. jan 2018

@anette2611 Mám 17 ročnú dcéru, tak si viem predstaviť čo asi tvoju maminu čaká za šok.
Ale napokon sa pravdepodobne celá rodina zmobilizuje, aby ste situáciu zvládli čo najlepšie. Určite sa snaž dostudovat diaľkovo. To už dnes problém nie je a s väčšinou pedagógov sa dá dohodnúť.
Velmiddržím päste, aby partner zostal férový a stál pri vás.
Ľahké to nebude, ale nie je to katastrofa a už vôbec nie koniec sveta.

luna379
2. jan 2018

@janinah nie potrat pre Boha, sú hniezda záchrany, anonymný pôrod a následne tisíce zodpovedných pripravených párov, čo by tomu malému mohli poskytnúť omnoho viac, snažím sa práveže maximálne vcítiť tuto do anette a myslím, že jej radím dobre. Myslím, že žiadny 18 ročný chalan neunesie taký tlak, tak nech sa na to pripraví, lepšie by im bolo ak by dospeli, mohli si spokojne doštudovať, našetriť peniažky, zamestnať sa..

@anette2611 prepáč že píšem na 100x ale napadá ma xy myšlienok, si stotožnená s tým že sa ti priateľ nebude vôbec venovať? Predobedom škola, poobede práca, cez noc unavený lahne do postele a na teba ani nepomyslí.
Bude z toho zdeptaný, že každý cent musí dať do bábätka, že si neužil mladosť. Ty budeš zdeptaná z toho, že sa ti nevenuje. Mať rodinu v takomto mladom veku, fakt prepáč, ale je to tak na 99,99% že sa rozídete... pokiaľ nemáte bohatých, ochotných rodičov, čo vám budú prisievať a postrážia, takto budete žiť dlho dlho veľmi biedne. Ja ťa nechcem strašiť, ja len viem aká som bola keď som mala 15, viem aký bol môj snúbenec keď mal 18, viem aké je to osamostatniť sa v mladom veku a aké je to náročné aj bez bábätka a s dokončeným vzdelaním, navyše ja som zo zdravotných dôvodov študovala gympel externe posledné 2 roky a to je v podstate maturita zo všetkých predmetov každý polrok, neskutočne ťažké, najmä matematika a jazyky, to sa samostatne učí neskutočne ťažko , ešte s bábätkom na krku.

Mám vo svojom okolí pár maminiek čo rodili o rok dva neskôr ako ty a každej jednej to zrujnovalo vzťah a každá jedna vzdala štúdium na neurčito a to jedna z nich bola premiantka so samými jedničkami...

katharines
2. jan 2018

@luna379 toto je potrebne riesit pred otehotnenim, teda pred sexualnym spoluzitim a nie teraz. Vrazda dietatka nic nevyriesi, prave naopak. Je potrebna vychova v oblasti vztahov a rodicovstvu a to uz v rodine od zaciatku.

janickacrazy
2. jan 2018

@luna379 Máme v rodine dievča, čo otehotnelo v 16 a jej priateľ mal vtedy 18, predstav si, dieťa už chodí do školy a oni sú stále spolu, majú vlastné bývanie a darí sa im dobre, obaja pracujú, školy majú dokončené.

tt247
2. jan 2018

@luna379 máš pravdu, ale čítaj, čo píše zakladateľka témy. Nikde sa tu nevyjadrovala o potrate a takéto navádzanie a odhováranie z tvojej strany mi príde scestné. Dieťa je už splodené, takže na premýšľanie, či mať alebo nemať dieťa v takom veku je už neskoro (ešte raz opakujem, že zakladateľka potrat vylučuje ako možnosť a asi aj anonymný pôrod a hniezdo záchrany, a keďže si písala o striách, tučnote atď. zbytočne to teraz krútiš týmto smerom)

javorina25
2. jan 2018

stalo sa ... stalo ... nie je to tragedia.
uz len to, ze si sa rozhodla to dieta "nezabit"
o tebe vela vypoveda.
si statočná, a ak to priatel myslí vazne, tak ako pises, zvladnete to.
A mamine to oznam co najskor.
Drzim palce !

anette2611
autor
2. jan 2018

Dieťatko v žiadnom prípade zabiť nechcem. Viem že som mladá a že nebudem najlepšia mamina na svete a malinke nebude mať všetko čo bude chcieť ale som ochotna sa všetkoho vzdať aby sa malo čo najlepšie. Malinké neberiem ako chybu ani nič podobné ono predsa nemôže za to že prišlo tak skoro.

luna379
2. jan 2018

@janickacrazy samozrejme, že sa to dá, ale napíš viac o rodičoch tých mladých rodičov, lebo sa stavím, že im naozaj veľmi pomáhali 🙂 a tuto ak sa 15 ročné dievča muselo starať ešte o malého súrodenca a nepíše nič o otcovi, tak nejak tuším, že to tam nebude celkom prijateľné prostredie.

@tt247
@katharines nikto tu nič nepíše o interupcií, už som sa vyjadrila, že myslím skôr následnú adopciu....

tt247
2. jan 2018

@luna379 ako som písala, strašíš ju striami, pribratím, neatraktivitou a keďže adopcia/hniezdo/anonymný pôrod vyžadujú tehotenstvo (čiže pribratie, strie atď), trochu si protirečíš. Preto to každý pochopil tak, že jej odporúčaš potrat. Logika.

beky1813
2. jan 2018

Rovno chod za nou a povedz jej to, kedze budes potrebovat jej pomoc

zeytin
2. jan 2018

@anette2611 Pre dietatko budes tou najlepsou mamou na svete a poviem ti uprimne, mozno aj lepsou, ako niektore prispievatelky do tohto fora 😉

anette2611
autor
2. jan 2018

@zeytin ďakujem krásne za dôveru aj keď to možno pravda nebude

osky
2. jan 2018

@luna379
Co jejbto tu radis?
Nehanbis sa????
Ked si uzivali mali rozmyslat.teraz sa treba poszarat o to male!

Auhorke-neboj.vadi ti pomozu a budu radi ze to dieta mas!
Nenechaj sa tu vysteasitctakymibto vecami.zivot je vzdyctszky ale to dieta je vysledok vadej nezodpovednosti.
Terdz cokaz ze si naozaj zodpovedna a chatakterna!

maciatkolulu
2. jan 2018

@janickacrazy to akoze fakt?????? Ma 15.rocna co mala drat skolske lavice,nema zarok,nema nic kupovat papucky a juchuuuu mama tu mas darcek?????? Akkze pardon,ale tak toto by ma napadlo tak pre 30.rocnu a jej manzela a nie pre 9.na zakladnej skole preboha,mozno prvacku na strednej. To si viem predstavit ako by sa mamicka potesila z papuciek.....

@anette2611 nic uz teraz ine nemkzes,ako normalne mamu poprosit o rozhovor a povedat jej co a ako. Ja som mala 20 a tiez to nebolo nic moc,ale tak ty si to riadne presvihla..... priatel popri skole zarobi,tak je super,zesa chce snazit,treba byg dohkdnuti s priatelom co poviete a treba mat jasny plan. A teda s papuckami by som to.nerobila,ale realne s planom,kde budeme byvat,ako budeme prispievat a tak....

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luna379
2. jan 2018

@osky ty sa najprv nauč písať na klávesnici a potom mi nadávaj. Lebo takto pôsobíš ako osoba s IQ 75.
Ja jej tu radím, to čo ja pokladám za správne. Je to môj názor, ktorý môžem vyjadriť ako ktokoľvek iný na tejto stránke, to, že sa líši od toho tvojho neznamená, že sa musím hanbiť.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre